Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Microsoft Windows yazılım incelemeleri Notepad++ İncelemesi: Bugün Hala Geçerli mi?

Notepad++ İncelemesi: Bugün Hala Geçerli mi?

- Advertisement -
- Advertisement -

İNCELEME BİLGİSİ
  • Uygulama: Notepad++
  • İncelendi:
UYGULAMA ÖZELLİKLERİ
  • Kullanıcı dostu ve özelleştirilebilir arayüz
  • Çoklu Dil Desteği
  • Makro kayıt ve oynatma

Windows kadar eski gömülü bir araç olan Not Defteri, not almak veya komut dosyası yazmak gibi temel görevleri yerine getirmek söz konusu olduğunda başvuracağınız kişidir. Ayrıca, daha karmaşık işler için düzenli olarak kullanmayı planlıyorsanız, sınırlamalarını hemen göstermeye başlar.

Kısıtlı dosya desteğine sahiptir, bu nedenle belgelerinizin çoğunu görüntüleyemezsiniz bile. 

Ayrıca, sınırlı özelliklere sahiptir ve gerçek bir özelleştirme yoktur, bu da karmaşık dosyalarda çalışmayı zahmetli hale getirir. Not Defteri’nin hızından ve performansından hoşlanıyorsanız, ancak özellikle gelişmiş görevler söz konusu olduğunda biraz daha fazlasını istiyorsanız, Notepad++ keşfetmek için bir seçenek olabilir.

İkisinin bazı özellikleri paylaştığını inkar etmeksizin, Notepad++, Notepad’in kod inceleme ve düzenleme gibi daha gelişmiş görevlere özel olarak uyarlanmış yükseltilmiş bir sürümüdür. Genellikle kaynak düzenleyici listesinde yer alsa da, program aynı zamanda bir kelime işlemci olarak da tanımlanabilir ve bu nedenle herkes tarafından genel amaçlı metin tabanlı belgeler oluşturmak için rahatlıkla kullanılabilir.

Kullanıcı dostu ve özelleştirilebilir arayüz

Arayüz yıllar içinde pek değişmedi ve bu aynı zamanda hem iyi hem de kötü bir şey. Bir yandan, özelleştirme için biraz alana sahip, kullanıcı dostu ve tanıdık bir arayüzle çalışacaksınız. Öte yandan, eski tarz bir arayüz, uygulamanın modası geçmiş gibi görünmesine neden olabilir.

Notepad++ çalışma alanınızı kişiselleştirmenize izin verdiğinden, hiçbir şey gerçeklerden bu kadar uzak olamaz. Kayda değer bir seçenek, renk şemasını her bir programlama diline göre özelleştirebilmeniz ve böylece örneğin sekmeler arasında geçiş yaparken renkleri daha ayırt edilebilir hale getirebilmenizdir. Diğer kaynak kodu düzenleyicilerine benzer şekilde, Notepad++ ekranı birden çok bölmeye bölerek, kısayol tuşlarını kullanarak ve eklentiler ekleyerek çalışma ortamınızı özelleştirmenize olanak tanır.

Kaynak kod dosyalarını vurgulamak için tasarlanmış basit bir GUI'ye sahiptir
Kaynak kod dosyalarını vurgulamak için tasarlanmış basit bir GUI’ye sahiptir.

Sözdizimi vurgulama ve kullanıcı tanımlı sözdizimi vurgulama

Notepad++, HTML, CSS, JavaScript ve ötesinden çok çeşitli programlama dillerine hitap eden etkileyici bir dizi önceden yüklenmiş sözdizimi vurgulama seçeneğine sahiptir. Hataları veya tutarsızlıkları önizlemenin, anlamanın ve tanımlamanın daha kolay olması için kodunuzun öğelerini vurgulamak üzere renk kodları tanımlayabilirsiniz.

Kullanıcı Tanımlı Dil (UDL), özellikle kendi dil sözdiziminizi etiketleyebildiğiniz ve belirli öğelere ve anahtar sözcüklere renkler atayabildiğiniz için, programın sunduğu harika bir özelliktir. UDL’yi sıfırdan deniyorsanız, biraz zaman ve çaba gerektirebilir. 

İşleri biraz daha kolaylaştırmak için, UDL seçenekleri içe ve dışa aktarmaya izin verir, böylece brüt verileri kolayca dahil edebilir ve oradan çalışabilirsiniz.

Otomatik tamamlama, otomatik girintileme ve kod katlama

Uygulama, kod yazmak ve düzenlemek için gereken süreyi azaltmanın yanı sıra okumayı ve gezinmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olacak seçenekler sunar. Örneğin otomatik tamamlama, olası kod tamamlamalarını otomatik olarak önererek uzun kod yapılarını yazmak için gereken süreyi azaltmaya yardımcı olur.

Otomatik girinti, mevcut yapıyla eşleşmesi için yeni satırları otomatik olarak girintilendirdiğinden, kod yazarken enerji tasarrufu yapmanın başka bir yoludur. Notepad++, otomatik girinti için sekme boyutu, sekme türü ve akıllı girinti gibi çeşitli seçenekler içerir.

Kod katlama, kod bölümlerini daraltmanıza ve genişletmenize izin vererek karmaşık komut dizilerinde gezinmeyi ve okumayı kolaylaştıran bir özelliktir. Uygulama, yorumlara, kod bloklarına veya özel bölümlere göre kodu katlamanıza izin veren hem manuel hem de otomatik seçenekleri içerir.

Makro kayıt ve oynatma

Notepad++, size zaman kazandırabilecek kullanışlı bir makro kayıt ve oynatma özelliğine sahiptir. Başlamak için, otomatikleştirmek istediğiniz, biçimlendirme kodundan çeşitli dosyalarda arama ve değiştirme işlemlerine kadar değişebilen bir dizi eylemi kaydedersiniz.

İşiniz bittiğinde, makroyu kaydedebilir ve ona bir ad ve kısayol tuşu atayabilirsiniz. Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, makroyu oynatmak için atanan tuşa basın veya makroyu özel Makro menüsünden seçin; sıra otomatik olarak yürütülecektir.

Oluşturabileceğiniz makroların sayısında veya amaçlarında bir sınır yoktur. Basitçe söylemek gerekirse, ihtiyaçlarınıza göre, birkaç örnek vermek gerekirse, gereksiz boşlukları kaldırmak, kodu aramak ve değiştirmek veya biçimlendirmek için makrolar oluşturabilirsiniz. Ayrıca, görevlerin özelliklerine göre düzenlenebilir veya silinebilirler.

Kaydı Başlat seçeneğine basarak bir makro oluşturun
Kaydı Başlat seçeneğine basarak bir makro oluşturun.

Çoklu Dil Desteği

80’den fazla programlama dilini destekleyen Notepad++, düzenli olarak farklı dillerle çalışan geliştiriciler için iyi bir seçimdir. Bu, dosyaların çeşitli dillerde açılmasını gerektiren bir proje üzerinde çalışırken uygulamalar arasında geçiş yapmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelebilir.

Ayrıca, uygulama ASCII olmayan karakterlerle uyumludur ve çok sayıda karakter kodlamasını, UTF-8’i ve Unicode’un çeşitli çeşitlerini destekler. Genel olarak bu, örneğin Korece veya Japonca gibi ASCII olmayan dillerle çalışmayı kolaylaştırır.

Seçeneklerden hiçbiri gereksinimlerinize uymuyorsa, özel dil tanımları ve karakterler oluşturmak için UDL sistemini kullanmayı düşünebilirsiniz. UDL yalnızca daha az bilinen diller için kurallarda ince ayar yapmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yorumları, sayıları ve metni biçimlendirmek için ekstra kurallar da tanımlayabilirsiniz.

İyi

Notepad++, hem yeni başlayanlara hem de uyumlu geliştiricilere hitap edebilecek çok sayıda güçlü özellikle birlikte gelir. Yeni başlayanlar için, çalışma tarzınıza veya bir projenin belirli ayrıntılarına uyacak şekilde özelleştirilebilen çok yönlü bir ortam sağlar. 

Ayrıca, çok sayıda dil için kapsamlı desteğe sahiptir ve daha az bilinen dillerde ince ayar yapmak için alana sahiptir. Gerekirse, UDL sistemini kullanarak kendi kurallarınız ve söz diziminizle sıfırdan tamamen yeni bir dil oluşturabilirsiniz.

Kötü

Adil olmak gerekirse, Notepad++, diğer programlama araçlarının modern görünümünden ve hissinden yoksun olarak, bazılarına biraz sade ve modası geçmiş görünebilir. Ek olarak, programdaki çok sayıda seçenek ve özellik bazen bunaltıcı olabilir ve istenen işlevi bulmak için biraz araştırma gerektirebilir. 

Diğer kullanıcılar, uygulamanın tam teşekküllü bir entegre geliştirme ortamı (IDE) olmadığını ve örneğin yerleşik Git entegrasyonu gibi özellikler sunmadığını bildirdi. İkincisi ile ilgili olarak, sürüm kontrolü için Git’i kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak bunu kendiniz ayarlamanız gerekecek.  

Doğrusu

Notepad++, yeni başlayan geliştiriciler ve programcılar için güçlü araçlar sağlayan, zengin özelliklere sahip bir metin düzenleyicisidir. Son on yılda oldukça popüler olmasına rağmen, günümüzde piyasada modern talepleri karşılayan daha iyi alternatifler ortaya çıktıkça daha az alakalı hale geliyor.

BENZER YAZILAR

Ücretli Twitter Doğrulaması, İyileştirmeler Yapmak İçin Geciktirildi

Kuş şu anda bir mola yakalayamıyor ve dürüst olmak gerekirse, durmadan bir komedi haline geldi. Elon Musk'ın Twitter Blue'ya para ödeyen herkese mavi onay...

Gmail, Paketlerinizi Doğrudan Mesaj Ekranından Takip Edecek

Gmail, tam zamanında gelen faydalı yeni bir özelliğe kavuşuyor. E-posta hizmeti, mesajların kullanıcı arabiriminde görüntülenen tüm bilgilerle birlikte paketleri doğrudan gelen kutusundan takip edebilecektir. Kuşkusuz,...

Kitap Özetleri Arşivi

Emre Kongar -DEVRİM TARİHİ VE TOPLUMBİLİM AÇISINDAN ATATÜRKlik:http://rapidshare.com/files/11407701...TueRK.rar.htmlAdolf Hitler - KavgamLİNK:http://rapidshare.com/files/10488292...avgam.rar.htmlAbdülhamitin Kurtlarla Dansı Mustafa ArmağanLİNK:http://rapidshare.com/files/10487944...87_an.rar.htmlAdnan Durmaz - Ben Gidersem Ay SendelerLİNK:http://rapidshare.com/files/10488136...deler.rar.htmlAlev Alatli-Schrodinger'in Kedisi KabusLİNKhttp://rapidshare.com/files/10488757...v0.1_.rar.htmlAesop...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...