Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana Sayfa Biyografi Nev Kimdir - Nev Biyografisi Resimleri

Nev Kimdir – Nev Biyografisi Resimleri

- Advertisement -
- Advertisement -

Nev Kimdir – Nev Resimleri – Nev Biyografisi – Nev Hakkında – Nevzat Doğansoy
 
 
 
 Nev 24 Aralık 1968’de İstanbul’da doğdu.Müziğe her sağlıklı türk çocuğu gibi mandolinle başladı. Sonraki yıllar üretim boyutuna zemin hazırlayan; dinleyerek, yeni müzikler keşfederek, koleksiyon yaparak geçirdiği ve müzikal kimliğinin temelinin atıldığı yıllardı. Bu arada erkeklerin de alındığı bir sene, Çamlıca Kız Lisesi’nde okurken ileride şarkılarına konu olacak olan küçük kız ve 19 yaşında koca bir kadın psikolojilerini gözlemleme fırsatı buldu.
 
 
 

Üniversite 2. sınıfta bir elektro gitar aldı ve gitar eğitimine başladı. 5. ayın sonunda sahnelerdeydi. Üniversite eğitimi boyunca yaz aylarında güneyde müzik yaptı. Onu bugün ki duruşuna hazırlayan bu süreç, müzikal gelişiminde ciddi bir yer tuttu.
 

Üniversite bittikten sonra kendisinden beklendiği üzere iş hayatına atıldı ama bu süreç müzikle bir arada devam etti. 1995 yılında Hakan Özer, Kıvanch K. ve Tolga İnci’den oluşan Chantage’la Cool Bar’da müzik yaptı. Bu tarihlerde Adidas ve Slazenger gibi markaların ürün müdürlüğünü yaptı. Zamanla bestecilik kimliği ağır basmaya başlayınca, artık bir yol ayrımında olduğunu farketti ve tamamen müziğe konsantre oldu, çünkü artık birikimi üretime dönüşme noktasına gelmişti.
 

2000 yılında, Teoman’ın daveti üzerine katıldığı Türkiye turnesinde, Ege ve Akdeniz şeridinde 100.000’e yakın kişinin kendi müziğine verdiği olumlu ve heyecan verici reaksiyonu deneyimleme fırsatı buldu.
 

Üç yıla yayılan özenli bir stüdyo çalışmasının ardından, tüm beste ve sözleri kendisine, Kıvanch K.’nın bir parçadaki remix’i dışında düzenlemeleri Hakan Özer’e ait olan; Özkan Uğur, Göksel, Tuba Önal gibi isimlerin yer aldığı ilk albümü Herşeye Rağmen müzik marketlerde yerini aldı. Özellikle ‘Zor’ parçasıyla büyük bir çıkış yakalayan Nev, engelliler için yazdığı Herşeye Rağmen şarkısını da albümün ismine verdi.
 

2004 temmuz ayında müzik marketlere sunduğu Sen Gibi albümüyle müzikteki başarısını kanıtladı. Kendi müziğini rock pop gibi belli tarz kalıpların içerisine sokmayan Nev bu albümle bir çok müzikseverin yüreğinde yer etti. Yaptığı albümün ardından 2004 yılında Coca-Cola sponsorluğunda Türkiye’nin çeşitli illerinde birçok konser verdi. Yine 2004 yılının Mayıs ayında başlayan ve Haziran ayı boyunca devam eden, Türkiye inde 24 şehirde gerçekleştirilen Fanta gençlik festivalinde Candan Erçetin, Beyazıt Öztürk(Beyaz), Harem ve Çilekeş’le sahne aldı…
 

Nev 3 yıılık aradan sonra 2007 yılının ağustos ayında çıkardığı Işığım Ve Gölgem albümüyle müzikseverlere merhaba dedi. Işığım ve Gölgem, Nev ve Naim Korudağ prodüktörlüğünde 1,5 yılda hazırlandı. 12 şarkının yer aldığı albümde, Kör Kuyular ve Kelebek şarkılarının 2 farklı versiyonu yer almakta. Albümdeki tüm şarkıların söz ve besteleri Nev’e ait. Ayrıca albümde soloları da Nev hazırladı.
 

80’lerin naif ve lirik anlayışını 2000’lerin sounduyla birleştiren Nev, her zamanki samimi tavrıyla kendi hikayelerini ve aynası olduğu hikayeleri anlatmaya devam ediyor. Alaturka tınıları Pop-Rock merkezinde uyarlayan sanatçı, Işığım ve Gölgem’i kendisi ile yüzleşmek, gölgesine sahip çıkmak, bazen bir kelebeği özgürce dokunmadan sevebilmek, ayrılık, acı, mizah gibi temalara değinen bir albüm olarak nitelendiriyor.
 

Nev kendi albümünün yanı sıra prodüktör ve şarkıcı Ercan Saatçi’nin kendisine ait müzik şirketi Rec by Saatchi’den çıkan Mucize Nağmeler adlı alaturka albümünden ‘ Kimseye Etmem Şikayet ‘ adlı eseri seslendirdi. Ayrıca Nev, Türk Rock Müziği’nde 20 yıldır gitarist ve prodüktör olarak yer alan “Tanju Eren”in, 40 yaşına özel hazırladığı albümünde İkisi Bir ‘i seslendirdi.
 

Nev çıkardığı ‘Işığım ve Gölgem’ albümünün ardından 2007’de 13 üniversite tarafından ‘En İyi Erkek Şarkıcı’ seçildi. Nev; Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi Türkiye’nin en büyük üniversitelerinin yaptığı anketle En İyi Erkek Vokal kategorisinde diğer adayların önüne geçti.
 

3 albümün arkasından yoğun geçen konser ve bar çalışmalarıyla 2001 senesinden bu yana Türkiye çapında 400’e varan konser verdi. Özellikle 2009 Mayıs’ında verdiği 8 üniversite konseri büyük bir ilgi gördü ve 180.000’i aşkın izleyici kitlesi yakaladı. Nev’in en büyük ilgi gördüğü konser ise yaklaşık 60.000 izleyicisiyle Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşti.
 

Nev, 16 Haziran’da çıkan yeni albümü ‘Bir Nev-i Alaturka’ ile sevenlerinin karşısına yeniden çıktı. Yeni albümün ilk klip çalışması ‘Mazideki Aşk’ parçasına oldu. Bir Nev-i Alaturka albümü cd ve plak olarak raflarda yerini aldı.
 

Hazırlıkları iki yıl süren projede; eşsiz Türk Sanat Müziği eserlerini rock, tango, latin ve rembetika tınılarıyla yorumlandı. Bu albümü dinleyen herkes Nev’i sevmekten usanmayacağa benziyor.
 

On şarkının yer aldığı, prodüktörlüğünü Nev’in, sanat danışmanlığını Hasan Esen’in üstlendiği albümün masteringi New York’da Sterling Sound stüdyosunda Tom Coyne tarafından yapıldı.
 

Klasik alaturkaya ilgiyi arttıracak farklı bir tarza sahip olan albüm sayesinde; Kemani Serkis Efendi’nin, “Kimseye Etmem Şikayet”i, Kaptanzade Ali Rıza Efendi’nin, “Akşam Misafiri”i, “Denizde Akşam”ı, Yıldırım Gürses’in “Mazideki Aşk”ı, Dede Efendi’nin “Ey Büt-i Nev Eda”sı ile dinleyenler; geçmişin gizli kalmış hazinelerine doğru, kimi zaman hüzünlü kimi zaman coşkulu ama muhabbetin eksik olmadığı yolculuklara çıkıyorlar.
 

“Ben Küskünüm Feleğe”, ”Sevmekten Kim Usanır”, “Şimdi Uzaklardasın”, “Sensiz Olamam” gibi zamanla ruhumuza işlemiş, duymaktan keyif aldığımız eserleri bambaşka tatlar katarak dinlememizi sağlayan albüm, bir yandan da gençlerin kaliteli müziğe olan farkındalığını arttırıyor.
 

Bir Nev-i Alaturka albümünde klasik alaturkanın değerlerini en üst seviyede önemseyen, eserleri ve bestecileri araştıran, enstrüman yapımcıları ile görüşen ve bu topraklardaki her türlü rengin emeğini fark eden Nev, bu mirası güncel tınılar ile yorumluyor.
 

Albümleri
 

Herşeye Rağmen (Jingle House – Aura Productions) (2001)
 

1. Zor

2. Bazen

3. Mavi

4. Gülüm

5. Herşeye Rağmen

6. Yaşarken Doğmak

7. Nereye

8. Umut Sahili

9. Efkarlı

10. Es

11. Küçük Kız
 

Sen Gibi (Pasaj Müzik) (2004)
 

1. Sen Gibi

2. Benmişim

3. Dans Et

4. Meğer

5. Can-ı Gönlüm

6. Dem

7. Mühürlü Kaderim

8. Bu Gece

9. Aşk

10. Bazen

11. Cadı Kazanı
 

Işığım ve Gölgem (Pasaj Müzik) (2007)
 

1. Susma

2. Sükût-u Hayal

3. Kelebek

4. Cevriye Cabbar

5. Alev Alev

6. Gölge

7. Kör Kuyular

8. Sevmek İçin Burdayım

9. Gül Bahçesi

10. Aşk meydanı

11. Kelebek (Akustik versiyon)

12. Kör Kuyular (Akustik versiyon)
 

Bir Nev-i Alaturka (Pasaj Müzik) (2010)
 

1. Sevmekten Kim Usanır

2. Mazideki Aşk

3. Denizde Akşam

4. Kapıldım Gidiyorum

5. Kimseye Etmek Şikayet

6. Ben Küskünüm Feleğe

7. Sensiz Olamam

8. Şimdi Uzaklardasın

9. Ey But-i Nev Eda

10. Kimseye Etmem Şikayet (Akustik)      

BENZER YAZILAR

SSS/FAQ

SSS dosyası nedir? SSS (Sıkça Sorulan Sorular) dosyası, belirli bir ürün, hizmet veya sorgu için kullanıcılar tarafından sorulan sık sorulan soruların yanıtlarını içeren bir metin...

Benim Adım Kırmızı

KİTABIN ADIBenim Adım KırmızıKİTABIN YAZARIOrhan PAMUKYAYINEVİ VE ADRESİiİetişim Yayınlar-istanbulBASIM TARİHİAralık 1998Benim Adım Kırmızı; Orhan PAMUK imzalı “Cevdet Bey ve Oğulları, Sessiz Ev, Beyaz Kale,...

Dual-Core Nedir?

Dual-Core Nedir? Çift çekirdekli işlemci, aynı tümleşik devrede iki işlemciye veya “yürütme çekirdeğine” sahip bir CPU’dur. Her işlemcinin, tek bir işlemci kadar verimli çalışmasını sağlayan...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...