Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana Sayfa arşivler Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

- Advertisement -

Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bakteri topluluklarını incelemek için çığır açan bir yöntem geliştirdiler ve bakterilerin kaynakları nasıl paylaştığını ve nesiller arasında nasıl işbirliği yaptığını ortaya çıkardılar. Kullanma Bacillus subtilis Bir model olarak çalışma, ortak yaşamın bakteriler için faydalarını ve bu topluluklar içindeki karmaşık dinamikleri vurguluyor.
Basel Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bakteri topluluklarını incelemek için çığır açan bir yöntem geliştirdiler ve bakterilerin kaynakları nasıl paylaştığını ve nesiller arasında nasıl işbirliği yaptığını ortaya çıkardılar. Kullanma Bacillus subtilis Bir model olarak çalışma, ortak yaşamın bakteriler için faydalarını ve bu topluluklar içindeki karmaşık dinamikleri vurguluyor.

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu yenilikçi teknik, bakteri topluluklarının uzay ve zaman içindeki gelişimi sırasında gen ifadesinin izlenmesini sağlar.

Doğada bakteriler genellikle topluluklar halinde yaşar. Bağırsak mikrobiyomu olarak da bilinen bağırsaklarımızda topluca kolonize olurlar veya diş plağı gibi biyofilmler oluştururlar. Topluluk halinde yaşamak, bireysel bakterilere zorlu çevre koşullarına karşı dayanıklılığın artması, yeni bölgelere genişleme ve paylaşılan kaynaklardan elde edilen karşılıklı avantajlar gibi çok sayıda fayda sağlar.

Topluluklarda Bakteriyel Yaşam

Bakteri topluluklarının gelişimi, bakterilerin karmaşık üç boyutlu yapılar oluşturduğu oldukça karmaşık bir süreçtir. 16 Kasım’da dergide yayınlanan son çalışmalarında Doğa MikrobiyolojisiBasel Üniversitesi Biozentrum’dan Profesör Knut Drescher liderliğindeki ekip, bakteri sürüsü topluluklarının gelişimini ayrıntılı olarak araştırdı.

Eş zamanlı olarak gen ekspresyonunu ölçmelerine ve mikrobiyal topluluklardaki tek tek hücrelerin davranışlarını uzay ve zaman içinde görüntülemelerine olanak tanıyan metodolojik bir atılım gerçekleştirdiler.

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak
sürüsü Bacillus subtilis agar plakasındaki bakteriler. (Renklendirilmiş görüntü). Kredi bilgileri: Basel Üniversitesi, Biozentrum

Nesil Kaynak Paylaşımı

“Kullandığımız Bacillus subtilis model organizma olarak Her yerde bulunan bu bakteri aynı zamanda bağırsak floramızda da bulunur. Topluluklar halinde yaşayan bu bakterilerin nesiller boyunca işbirliği yaptığını ve birbirleriyle etkileşime girdiğini ortaya çıkardık” diye açıklıyor çalışmanın başkanı Prof Knut Drescher. “Önceki nesiller, sonraki nesiller için metabolitler biriktiriyor.”

Ayrıca bir bakteri sürüsü içinde farklı metabolitler üreten ve tüketen farklı alt popülasyonlar da belirlediler. Bir alt popülasyon tarafından salgılanan bazı metabolitler, daha sonra sürü gelişimi sırasında ortaya çıkan diğer alt popülasyonlar için besin haline gelir.

Bakteriyel Topluluklarda Görev Dağılımı

Araştırmacılar en son teknolojiye sahip uyarlanabilir mikroskopi, gen ekspresyonu analizleri, metabolit analizleri ve robotik örneklemeyi birleştirdi. Bu yenilikçi yaklaşımı kullanarak araştırmacılar, kesin olarak tanımlanmış konumlarda ve belirli zamanlarda gen ekspresyonunu ve bakteri davranışını eş zamanlı olarak inceleyebildiler ve ayrıca bakteriler tarafından salgılanan metabolitleri tanımlayabildiler. Bakteri sürüsü böylece üç ana bölgeye ayrılabilir: sürü önü, ara bölge ve sürü merkezi. Ancak üç bölgede kademeli geçişler görülüyor.

“Bölgeye bağlı olarak bakterilerin görünümü, özellikleri ve davranışları farklılık gösteriyor. Çoğunlukla kenarlarda hareketli olsalar da, merkezdeki bakteriler uzun, hareketsiz iplikler oluşturarak 3 boyutlu bir biyofilm oluşturur. Bunun bir nedeni, alan ve kaynakların değişkenlik göstermesidir,” diye açıklıyor ilk yazar Hannah Jeckel. “Bakterilerin farklı davranışlarla mekânsal dağılımı, topluluğun genişlemesine ve aynı zamanda koruyucu bir biyofilm içinde saklanmasına olanak tanıyor.” Bu süreç bakteri topluluklarında yaygın bir strateji gibi görünüyor ve hayatta kalmaları için çok önemli.

Bakteriyel Topluluklarda Dinamikler ve Hayatta Kalma Stratejileri

Bu çalışma, bakteri toplulukları içindeki karmaşıklığı ve dinamikleri göstermekte ve bireysel bakteriler arasındaki topluluk lehine işbirlikçi etkileşimleri ortaya koymaktadır. Dolayısıyla mekansal ve zamansal etkiler mikrobiyal toplulukların gelişmesinde ve kurulmasında merkezi bir rol oynar. Bu çalışmanın kilometre taşı, araştırmacıların çok hücreli bir sürecin kapsamlı uzay-zamansal verilerini daha önce başka hiçbir biyolojik sistemde elde edilemeyen bir çözünürlükte elde etmesini sağlayan öncü bir tekniğin geliştirilmesidir.

Referans: “Eşzamanlı uzay-zamansal transkriptomik ve mikroskobu Bacillus subtilis sürü gelişimi nesiller arası işbirliğini ortaya koyuyor” yazan Hannah Jeckel, Kazuki Nosho, Konstantin Neuhaus, Alasdair D. Hastewell, Dominic J. Skinner, Dibya Saha, Niklas Netter, Nicole Paczia, Jörn Dunkel ve Knut Drescher, 16 Kasım 2023, Doğa Mikrobiyolojisi.

BENZER YAZILAR

Facebook Uygulaması Telefonunuzun Bataryasını Öldürme Potansiyeline Sahiptir

Bu Facebook uygulaması pek çok şeyle ünlüdür, ancak son birkaç yılda kullanıcılar onunla barıştı. Evet, uygulama kişisel verilerinize erişmesi ve en yüksek teklifi verenlerle...

Leet Nedir?

Leet Nedir? Leet veya leetspeak, alternatif karakterler kullanarak sözcük yazma yöntemidir. Harfler, onlara çok benzeyen sayı veya sembollerle değiştirilir. Örneğin “a” harfinin yerine @ sembolü,...

Milli Mücadele Gerçekleri “Final Sınavı için Acil Lazım”

Arkadaşlar Mustafa Müftüoğlunun Milli Micadele Gerçekleri adlı kitabının özeti Final sınavlarım için çok lazım 2 gün sonra sınavda vermem lazım bunu hocaya.İnternette arayıp bulamadım.Yardım...

POPÜLER YAZILAR

Lazer Hassasiyeti, NASA’nın Navigasyon Doppler Lidar’ı ile Ay Keşifleriyle Buluşuyor

NASAAy gösterisi için hazırlanan Navigasyon Doppler Lidar teknolojisi, uzay araştırmalarının ötesinde sonuçları olan iniş teknolojisindeki ilerlemeleri vurguluyor. Bu ayın sonlarında, NASA'nın ticari ay teslimat hizmetleri...

Ay, Mars ve Ötesi için Öncü Fisyon Enerjisi

NASA özerklik, güvenlik ve uzun vadeli çalışmaya odaklanarak Ay için bir nükleer fisyon reaktörü geliştirmeye yönelik Fisyon Yüzey Enerjisi Projesi ile ilerliyor. Bu çaba,...

Yeni Nesil OLED Teknolojisinin Arkasındaki Sır

Durham Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yeni bir araştırması, daha parlak, daha verimli ve daha kararlı mavi organik ışık yayan diyotlara (OLED'ler) doğru beklenmedik bir yolu...

SEC’in X hesabı, Bitcoin ETF onayına ilişkin sahte haberler yayınlamak için saldırıya uğradı

Birisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X (eski adıyla Twitter) hesabını ele geçirdi ve kurumun, kayıtlı ulusal güvenlik borsalarında Bitcoin ETF'lerinin (borsada...