Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Biyografi Necdet Koyutürk Kimdir? - Necdet Koyutürk Biyografisi

Necdet Koyutürk Kimdir? – Necdet Koyutürk Biyografisi

- Advertisement -
- Advertisement -

Necdet Koyutürk Kimdir - Necdet Koyutürk Biyografisi
Necdet Koyutürk Kimdir – Necdet Koyutürk Biyografisi

Necdet Koyutürk Kimdir? – Necdet Koyutürk Biyografisi

Necdet Koyutürk (d. 1921 – ö. 1988), Türk tango müzisyeni, besteci, şarkı sözü yazarı, aranjör, akordeon sanatçısı, orkestra şefi.

28 Ekim 1921 tarihinde Ankara’da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren zamanın Türkiye’ye yerleşen yabancı hocalarından müzik eğitimi almaya başladı, gençlik yıllarında ise Demirhan Altuğ’dan armoni, Cemal Reşit Rey’den ise orkestra şefliği ve kompozisyon dersleri aldı. Bu etkin ve kaliteli müzik eğitiminden sonra son derece üretken bir kariyer takip etti.

1938 senesinden itibaren besteci olarak eserler üretmeye başlamıştır. Besteleri büyük çoğunlukla Tango türündedir. Zamanın orijinal Arjantin Tango sound’dunu çok iyi özümsemiştir.

Tango’nun Avrupa’da, özellikle Alman müzik ekolünden etkilenerek karşılaştığı yapı değişikliğine aldırmadan, Türk Tango ekolünü ve dolayısıyla günümüze dek anılan müziğini yaratmıştır.

Aldığı armoni, kontrapuan ve aranjörlük eğitimlerinin sayesinde; gerek kabul edilen uluslararası müzik ve tango formunu ve gerekse Türk müziği etkilerini bestelerinde ustaca harmanlamıştır.

1935 – 1980 arası oluşan hemen hemen tüm müzik akımlarını incelemiş ve tango dışı çalışmalarında bunları başarı ile birleştirmiştir.

Çok bilinen tangosu Papatya’yı 1943 senesinde askerlik hizmeti sırasında bestelemiştir. Bu şarkının kayıtları hem Türkiye’de, hem de İngiltere’de 1948 senesinde 78 devirli taş plak olarak basıldı ve yayınlandı. Bu plak; yurt dışında basılan ilk Türkçe beste olarak tarihe geçti.

Necdet Koyutürk; 1949 senesinden sonra orkestrası ile İstanbul Radyosu’nda tango programlarına başladı. 30 sene boyunca her hafta tango çalmış ve Türk müzik hayatı içinde tango’nun yer almasına, çok sesli müziğin ülkede yerleşmesine büyük katkı sağladı.

Necdet Koyutürk Kimdir? - Necdet Koyutürk Biyografisi
Necdet Koyutürk Kimdir? – Necdet Koyutürk Biyografisi

O zamandan beri uluslararası tango sahnelerince de tanınır oldu. Tango’nun yanı sıra günün müziklerini kapsayan çok büyük bir repertuar ile Türkiye’yi ziyaret eden Mareşal Tito ve Irak Kralı Faysal gibi yabancı devlet adamlarına verilen davetlerin de değişmez orkestrası olmuştur.

En önemli eserleri arasında unutulmaz bestesi Papatya’nın yanı sıra; Dinle Sevgili, Rüzgar Gibi Geçti, Şüphe, Yıllar Var ki, Yıldızlar Düşerken, Seven Bilir, İnan ki Sevgilim, Unutmak İstiyorum, Başbaşa Kalınca, Yalnızlar Rıhtımı (aynı isimli film için bestelenmiştir) sayılabilir. Bahse konu bestelerin popüler sanatçılar tarafından yorumlandığı Pop Tango, 1999 yılında yayınlanmıştır.

Eserleri yabancı şarkıcılar tarafından da okunmuştur. Bunlar arasında Bulgar Lili Ivanova, İsrail’den Yaffa Yarkoni ilk akla gelenlerdir.

Çocuklarından Erdener Koyutürk, Türk tangosunun yaşayan son aktif solisti ve ayrıca tango ve popüler müzik alanında da söz yazarı besteci ve tango araştırmacısıdir. Özdener Koyutürk ise piyanist, besteci ve aranjör olmasının yanı sıra kurduğu Okotango Quartet ile Arjantin tangosu ağırlıklı çalışmalara imza atmaktadır.

Necdet Koyutürk; 19 Ekim 1988 tarihinde İstanbul’da ölmüştür.

BENZER YAZILAR

Apple, iOS 16.5’i Tüm Uyumlu iPhone Modelleri için Ne Zaman Yayınlayacak?

Apple'ın, tüm uyumlu iPhone modelleri için yakında çıkacak olan iOS 17 güncellemesini duyurmayı uygun göreceği WWDC 2023 etkinliğine 5 Haziran'da ev sahipliği yapması planlanıyor. Etkinliğe...

ChatGPT’den ne kadar korkmalıyım?

ChatGPT'den ne kadar korkmalıyım? AI ile dalga geçme konusundaki adil payı. Bununla sorularına saçma sapan cevaplar üretti, garip resimler yaptı. Onunla RoboCop ve nasıl çalıştığını veya...

Del.icio.us Nedir?

Del.icio.us Nedir? Basitçe “lezzetli” olarak telaffuz edilen Del.icio.us, kullanıcıların buldukları Web sayfalarını kaydedebildikleri ve diğer kullanıcılarla paylaşabildikleri bir topluluk işaretleme web sitesidir. Kullanıcıların yer imleri herkese açık...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...