Müzik Dünyayı Nasıl Değiştirdi?

By | 22 Aralık 2021

‘Müzik dünyayı değiştirebilir çünkü insanları değiştirebilir’

Kamu talebinin giderek artan bir şekilde tüketimcilik ve materyalist değerler tarafından yönlendirildiği ve insanların birbirinden ayrı tutulduğu bir çağda, müziğin tarih boyunca sadece bir eğlence biçimi değil, aynı zamanda bir toplumsal değişim aracı olduğunu unutmak kolay olabilir.

Aslında müzik, operalar, klasik senfoniler, müzikal tiyatro ve türküler biçiminde yüzlerce, hatta binlerce yıldır sosyal ve politik yaşamın bir yorumu olarak kullanılmıştır.

En büyük edebi kişiliklerin yanı sıra müzikal kişiliklerin bazılarının eserlerine müziği dahil ettikleri bile biliniyordu. Örneğin, Shakespeare’in yanı sıra Euripides gibi birçok Antik Yunan ve Roma oyun yazarı.

Daha modern zamanlarda müzik, Sivil Haklar hareketinden Arap Baharı’na kadar birçok siyasi ve insan hakları hareketinde büyük rol oynadı. Müzik, savaşları durdurmak ve onları cesaretlendirmek için kullanılmıştır. Müzik bir ayaklanmaya neden olabilir veya bir ulusu boyun eğdirebilir. Güç müzisyenin elindedir.

Müziğin dünyamızı değiştirdiği ve toplumlarımızı şekillendirdiği zamanlara bir göz atalım.

‘Kadınların Yürüyüşü’ – Ethel Smyth, 1911 (Suffragettes)

Dame Ethel Smyth, tarihin (en olmasa da) tanınmış kadın bestecilerinden biridir. 1893-1910 yılları arasında Avrupa ve Amerika’da orta derecede başarılı olan ve zamanın bir kadın bestecisi için önemli bir başarı olan bir dizi opera besteledi.

Ama aynı zamanda bir süfrajetti. Ethel Smyth, kadın hakları hareketinin muhalifi olan Britanya Kolonilerden Sorumlu Devlet Bakanı’nın penceresinden taş attığı için hapse atıldı. Holloway Hapishanesinde iki ay geçirdi ve diğer kadın mahkûmlarla birlikte heyecan verici müzik performansları düzenlediği biliniyordu.

‘Kadınların Yürüyüşü’ adlı bestesi, Kadınların Sosyal ve Siyasal Birliği’nin marşı yapıldı. Daha sonraki yıllarda, müziğe yaptığı hizmetler resmen tanındı ve nihayet 1922’de bir Dame oldu ve 1926’da Oxford Üniversitesi’nden müzik alanında fahri doktora alan ilk kadın kadın oldu. Ayrıca St. 1930’da Andrews ve Manchester üniversiteleri.

Caz ve Sivil Haklar Hareketi

‘Caz, sivil haklar hareketini Amerika’daki diğer sanatlardan daha fazla öngördü’

Stanley Crouch, şair ve müzik ve kültür eleştirmeni

Caz, köleler tarafından söylenen şarkılardan türetilen blues ile olan bağlantıları aracılığıyla, başlangıcından bu yana sivil haklar hareketiyle bağlantılıdır.

Daha önceki caz şarkılarının ırkçılık karşıtı görüşleri yayınlaması plak yapımcılarının kısıtlamaları nedeniyle (Charles Mingus’un Faubus’un Fables’ı gibi) engellense de, hareket hız kazanmaya ve takipçiler kazanmaya başladıkça, caz müzisyenleri sorunlara meydan okuma konusunda daha özgüvenli hale geldi.

Ancak özgürce müzik çalma ve kaydetme mücadelesi kolay olmadı.

Caz 1920’lerde ilk ortaya çıkmaya başladığında, çoğu bar ve restoran hala ırksal olarak ayrılmıştı. Bu nedenle, genellikle siyah olan caz ve blues sanatçıları sadece siyahi kuruluşlara katılabiliyordu.

Tüm zamanların en büyük caz ve blues şarkıcılarından biri olmasına rağmen, Marilyn Monroe yüksek uçan kulüp Mocambo’ya onu sahneye koyması için baskı yapmamış olsaydı, beyaz barlar Ella Fitzgerald’ı işe bile almayabilirdi.

Bu arada, Billy Holiday’in ABD’nin Güney Eyaletlerindeki linçleri merkeze alan, meşhur tüyler ürpertici şarkısı Strange Fruit, iktidarın beyaz yapılarının üyeleri arasında, FBI’dan kişisel tehditler almasına neden olacak kadar öfkeye neden oldu. Çocukluğunda yaşadığı cinsel travma nedeniyle geliştirdiği eroin bağımlılığı nedeniyle FBI tarafından tacize uğradı ve onlar ve kocası tarafından tuzağa düşürüldü.

Her şeye rağmen Billie, ırksal baskı, aile içi şiddet ve bağımlılık sorunları karşısında ‘Strange Fruit’ şarkısını söylemeye devam etti. Eroin bağımlılığı nihayetinde 1959’da çökmesine neden oldu, burada hastane yatağından tutuklandı ve Federal Narkotik Bürosu Komiseri Harry Anslinger’in talimatı üzerine metadon kesildikten kısa bir süre sonra öldü.

Hastane yatağına kelepçeli olarak öldü.

Harry Anslinger on yıllardır Holliday’i takip ediyordu ve 1920’lerin standartlarına göre bile açıkça ve tehlikeli bir şekilde ırkçı olduğu biliniyordu.

Tutuklama emri eroin bağımlılığı için olmasına rağmen, Anslinger beyaz uyuşturucu kullanıcılarına karşı önemli ölçüde daha hoşgörülü davranmıştı; örneğin, Judy Garland’a basitçe ‘daha uzun tatiller yapmasını’ söylemek.

Billie’nin acısı trajik ve gereksizdi ve onu suistimalden koruması gereken iktidardaki kişiler tarafından sürdürüldü. Ancak nefrete ve şiddete rağmen, tarihin en büyük caz vokalistlerinden biri oldu ve yeni nesil genç siyah erkek ve kadınlara medeni hakları için savaşmaları için ilham verdi.

John Coltrane, caz dünyasında oldukça etkili bir müzisyendi. Martin Luther King’in de katıldığı bir kilise bombalamasında Ku Klux Klan tarafından öldürülen dört kızın anısına çaldı. Bu olay onun 1963 mersiyesine ve ‘Alabama’ kaydına yol açtı. Coltrane, King ve sivil haklar hareketiyle derinden ilgiliydi ve kariyerinin geri kalanında müziğini etkilemeye devam etti.

Eşi Alice de kendi başına çok başarılı bir caz müzisyeni oldu; müziğinin özgünlüğü ve manevi boyutu, John’un pürüzsüz ve bazen daha karanlık cazına daha hafif bir kontrpuan sağlıyor. Birlikte, caz tarihinin en büyük yaratıcı zihinlerinden ikisini bir araya getiriyorlar.

Savaş (Neye İyi Gelir?) – Edwin Starr, 1970

Edwin Starr’ın Vietnam savaşına karşı 1970’teki klasik Motown vuruşu, orijinal olarak The Temptations tarafından yazılmıştır, ancak alabileceği tepki konusunda endişeliydiler, bu yüzden onu kaydetme haklarına izin verdiler.

Şarkı, Vietnam Savaşı’na karşı çıkanlar arasında ve özellikle siyah toplulukların kendi ülkelerinde tadını çıkaramayacakları “özgürlükler” için savaşmaktan bıkmış siyah birlikler arasında büyük bir başarıydı. ) savaşı sürdüren propaganda.

Starr’s War genellikle Vietnam Savaşı’na karşı düzenlenen protesto yürüyüşlerinde kullanıldı ve zamansız bir popüler klasik olmaya devam etti ve diğerleri arasında Frankie Goes To Hollywood, Bruce Springsteen ve Black Stone Cherry tarafından yeniden kaydedildi.