Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana Sayfa Webmaster Mozilla Açık Kaynaklı Yapay Zeka, ChatGPT ve Bard'a Meydan Okuyacak

Mozilla Açık Kaynaklı Yapay Zeka, ChatGPT ve Bard’a Meydan Okuyacak

- Advertisement -
- Advertisement -

Mozilla, Microsoft, OpenAI ve Google’a meydan okumak için geliştirecekleri açık kaynaklı AI ürünlerinin ön saflarına şeffaflık, hesap verebilirlik ve güvenilirliği koyan yapay zeka geliştirmeye yönelik bir açık kaynak girişiminin kurulduğunu duyurdu.

Android, WordPress, PHP, Nginx ve Apache gibi modern yaşamı mümkün kılan en önemli yazılım ürünlerinin çoğu açık kaynaklıdır.

Başarılı olursa Mozilla, yapay zekanın geleceğinin nasıl görüneceğini değiştirmede ön saflarda yer alacak.

Aktif olarak ücretsiz ve açık kaynaklı AI oluşturan bir şirket yaratarak, OpenAI ve Google gibi büyük teknoloji şirketlerine meydan okumada daha aktif bir rol alıyorlar.

Mozilla, kârı ön planda tutan büyük teknoloji şirketlerinin geliştirdiği kapalı sistemlere alternatif geliştirmek için 30 milyon dolar taahhüt etti.

Mozilla yaklaşımı, geliştirdikleri diğer her şey gibi önce insan olacak.

Yeni web siteleri, Mozilla.ai açıklıyor:

“Mozilla, yapay zekanın daha güvenilir olduğu, yeni girişimlere yatırım yaptığı, kanunları savunduğu ve yapay zekada insan ajansına ve hesap verebilirliğe odaklanmak için halkı harekete geçirdiği bir dünyayı uzun süredir savunuyor.

Şimdi bir sonraki adımı atıyoruz: güvenilir bir açık kaynaklı yapay zeka ekosistemi oluşturmak için bir şirket oluşturmak ve bir topluluk oluşturmak.

Mozilla ve Açık Kaynak Yapay Zeka Hedefleri

Mozilla, tarayıcılar, e-posta istemcileri, bir VPN, e-posta gizlilik uygulamaları ve ücretsiz, açık kaynaklı ve gizliliğe öncelik veren diğer ürünler oluşturan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Mozilla misyon bildirisi, insanların öncelikli, açık, ücretsiz ve erişilebilir bir İnternet yaratmaya odaklandıklarını söylüyor.

Mozilla, aşağıdaki ilkelere uyan bir İnternet oluşturmaya yardımcı olmaya kendini adamıştır:

  • “İnternet, açık ve erişilebilir kalması gereken küresel bir kamu kaynağıdır.
  • Bireylerin internetteki güvenliği ve mahremiyeti esastır ve isteğe bağlı olarak ele alınmamalıdır.
  • Bireyler interneti ve internet üzerindeki kendi deneyimlerini şekillendirebilecek yeteneğe sahip olmalıdır.
  • Ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımlar, internetin bir kamu kaynağı olarak gelişimini destekler.
  • Şeffaf topluluk temelli süreçler katılımı, hesap verebilirliği ve güveni destekler.
  • İnternetin kamu yararına olan yönlerini büyütmek, zamana, dikkat ve taahhüde değer önemli bir hedeftir.”

Merkezi Olmayan ve Açık Kaynaklı Yapay Zeka

Mozilla, kâr odaklı büyük şirketlere karşı bir “karşı ağırlık” görevi görebilecek merkezi olmayan bir AI topluluğu oluşturmayı planladıklarını belirtti.

AI gibi bir şey söz konusu olduğunda, teknolojinin geleceğinin, insanları metalaştırmanın aksine insanlığa fayda sağlamaya odaklanan insanlar tarafından yaratıldığı mantıklıdır.

Duyuru, ilk iki projelerinin ChatGPT ve Bard gibi bir ürün olan ücretsiz, güvenilir ve açık kaynaklı bir üretken AI oluşturmaya odaklanacağını belirtti.

İkinci odak noktaları, “refahımızı yanlış bilgilendirmeyen veya baltalamayan”, gizliliğe öncelik veren bir öneri sistemi oluşturmaktır.

Bu tür ürünler, kullanıcılarına ürünler hakkında güvence verebilmeleri için şirketler tarafından uygulamalarında ve cihazlarında kullanılabilir.

Mozilla’nın duyurusunu buradan okuyun:

Mozilla.ai Tanıtımı: Güvenilir yapay zekaya yatırım yapmak

BENZER YAZILAR

SYN Flood Nedir?

SYN Flood Nedir? SYN flood, web sunucusu gibi bir bilgisayara bir dizi “SYN” mesajı gönderen bir tür hizmet reddi (DoS) saldırısıdır. SYN, “senkronize etme”nin kısaltmasıdır...

İşte Apple’ın “Far Out” iPhone 14 Etkinliği Yerel Saat Dilimleri

Apple, en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerini duyurmak için 7 Eylül Çarşamba günü "Far Out" etkinliğine ev sahipliği yapacak. Bunun dışında Apple'ın...

Hard West 2

Hard West 2 Hard West 2, Vahşi Batı’daki ünlü haydut Gene Carter. Dikkatlice planladığı tren soygunu bir tuzağa dönüştü: Devletin altın rezervleri yerine soyguncularımız şeytanın...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...