Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Webmaster Mobil Uyumluluk Bir Google Sıralama Faktörü mü?

Mobil Uyumluluk Bir Google Sıralama Faktörü mü?

- Advertisement -
- Advertisement -

Aramada mobil bu kadar önemli mi? Sitenizin mobil uyumlu olup olmaması önemli mi?

Bir zamanlar, bir sitenin mobil cihazlarla uyumlu olup olmadığı Google için hiçbir fark yaratmadı. Mobil uyumluluk, sahip olunması güzel bir özellik olarak görülüyordu, ancak bir zorunluluk değildi.

Akıllı telefonlar ve tabletler daha yaygın hale geldikçe mobil arama büyüdü ve Google’ın mobil uyumluluk değerlendirmesini bir sıralama faktörü olarak yeniden gözden geçirmesine neden oldu.

Kulağa geldiği kadar korkutucu mu? Ve mobil uyumluluk bugün bir sıralama faktörü mü?

Bu bölüm, iddiaları araştıracak ve mobil uyumluluğun arama sıralamaları üzerindeki etkisini netleştirecektir.

İddia: Bir Sıralama Faktörü Olarak Mobil Uyumluluk

Birçok SEO uzmanı, mobil ekranlara uyan web sitelerinin, yalnızca masaüstü bilgisayarlar için optimize edilmiş sitelere göre bir sıralama artışından yararlandığını söylüyor.

Çoğu kullanıcı mobilde arama yaptığında, hem mobil hem de masaüstünde (genellikle duyarlı web tasarımı olarak anılır) çalışan sonuçlar sunularak en iyi kullanıcı deneyimi garanti edilebilir.

Mobil, Google’da arama yapmanın baskın yolu olmadan önce, kullanıcıların akıllı telefonları veya tabletleri için optimize edilmemiş sayfalara gitmesi yaygındı.

Şimdi, bir mobil arama yapmak ve bir akıllı telefon için optimize edilmemiş bir sayfaya gitmek nadirdir.

Bunun nedeni mobil kullanım kolaylığının bir sıralama faktörü olması mı?

Yoksa web’de sadece daha fazla mobil uyumlu siteler mi var?

Muhtemelen ikisinin birleşimidir.

İşte kanıtlar ne diyor.

Bir Sıralama Faktörü Olarak Mobil Uyumluluk Kanıtı

Anlaşılır bir şekilde, kullanıcılar kolayca gezinemedikleri sayfaları ziyaret etmekten bıkmışlardır.

Google, kendisini bir arama kalitesi sorunuyla buldu.

Web yöneticilerinin sitelerini herhangi bir teşvik olmaksızın tüm cihazlarla uyumlu hale getirmeleri yıllar alabilir. Bunu yapmak için hiç uğraşmayabilirler.

Google, siteleri mobil uyumlu olmaya zorlayamaz ve eski bir tasarıma sahip oldukları için web sitelerini cezai işlemlerle tehdit etmek adil olmaz.

Bunun yerine Google, mobil uyumlu bir tasarımı kendi başına uygulayan alan adlarını ödüllendirerek diğer yola gitti.

Google, resmi olarak “” olarak adlandırılan şeyi başlattığında mobil uyumlu güncelleme” ifadesinde bulundu:

“Bu yılın başlarında belirttiğimiz gibi, bugün mobil uyumlu güncellememizi küresel olarak kullanıma sunmaya başladığımız gün. Mobil arama sonuçlarında mobil uyumlu sayfaların sıralamasını yükseltiyoruz.

Artık arama yapanlar, metnin dokunmadan veya yakınlaştırmadan okunabildiği, dokunma hedeflerinin uygun aralıklarla yerleştirildiği ve sayfanın oynatılamayan içeriği veya yatay kaydırmayı önlediği yüksek kaliteli ve alakalı sonuçları daha kolay bulabilir.”

Bir yıl sonra, 2016’da Google mobil uyumlu sıralama sinyalini güçlendirmek olacaktır:

“Bugün, Mayıs ayından itibaren, mobil arama sonuçlarında, kullanıcılarımızın alakalı ve mobil uyumlu daha fazla sayfa bulmasına yardımcı olmak için sıralama sinyalinin etkisini artıran bir güncelleme sunmaya başlayacağımızı duyuruyoruz.”

Google, mobil arama sonuçlarını etkilemek için mobil uyumlu güncellemeyi tasarladı.

Bir kullanıcı masaüstünde arama yaptığında mobil uyumlu siteler için herhangi bir destek olmadı.

Google’ın duyarlı mobil tasarıma verdiği önemi daha da vurgulamak için, arama motoru, 2020’de masaüstü tarayıcıyı ortadan kaldıran yeni bir dizin oluşturma biçimini benimsedi.

Mobil öncelikli indeksleme artık standart. Bu, algoritmaların masaüstü sürümü yerine bir sayfanın mobil olarak oluşturulmuş sürümünü kullandığı anlamına gelir.

Mobil uyumluluk, zaman içinde güçlenen bir sıralama faktörü olmasına rağmen, Google bize kullanıcı amacının daha güçlü bir sinyal olduğunu hatırlatıyor.

Mobil için optimize edilmemiş bir sayfa, kullanıcının aradığı şey için en iyi eşleşmeyse, yine de mobil arama sonuçlarında sıralanabilir.

“Ayrıca, arama sorgusunun amacının hala çok güçlü bir sinyal olduğunu unutmayın – bu nedenle, yüksek kaliteli içeriğe sahip bir sayfa mobil uyumlu olmasa bile, harika, alakalı içeriğe sahipse yine de iyi sıralanabilir.”

Ancak, Google, kendi Mobil öncelikli dizine ekleme en iyi uygulamaları belgeler:

“İçeriğinizin Google’ın Arama sonuçlarında yer alması için sayfalarınızın mobil bir sürümüne sahip olmanız gerekmese de, şiddetle tavsiye edilir.”

Mobil cihazlar için optimize edilmiş sitelerin elde ettiği sıralama avantajları, duyarlı web tasarımının daha büyük ölçekte benimsenmesini teşvik etti.

Kararımız: Mobil Uyumluluk Onaylanmış Bir Sıralama Faktörüdür

Mobil Uyumluluk Bir Google Sıralama Faktörü mü?
Mobil Uyumluluk Bir Google Sıralama Faktörü mü?

Mobil uyumluluk, onaylanmış bir Google sıralama faktörüdür.

Örneğin, bir web sayfası mobilde masaüstünden daha az bilgi gösteriyorsa, Google’ın sıralamalar için kullanmak için fazla bağlamı olmayacaktır.

Siteniz mobilde masaüstünden daha az deneyim sağlıyorsa, arama sıralamalarını olumsuz etkileme potansiyeli vardır.

Duyarlı mobil tasarım, iyi bir kullanıcı deneyiminin temel bileşenidir. Bu da bir görüş değil. Google’ın 2020’de de yayınladıkları sayfa deneyimi algoritması güncellemesine dahil edildi.

Adından da anlaşılacağı gibi, sayfa deneyimi güncellemesi, ziyaretçilerin kolayca etkileşime girebileceği ve gezinebileceği içeriği ödüllendiriyor. Aşağıdaki faktörleri içerir:

  • Mobil kullanılabilirlik.
  • HTTPS.
  • Temel Web Verileri.
  • Müdahaleci geçiş reklamı yok.

Mobil uyumlu değillerse, web sitelerinin Google’a göre dezavantajlı olduğu sonucuna varmak adil olur.

BENZER YAZILAR

Web Host Nedir?

Web Host Nedir? Çevrimiçi bir web sitesi yayınlamak için bir Web barındırıcısına ihtiyacınız vardır. Web sunucusu, web sitenizin tüm sayfalarını saklar ve bunları İnternet’e bağlı...

Cybersquatter Nedir?

Cybersquatter Nedir? Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk günlerinde öncüler batıya gittiler ve federal toprakların kendilerine ait olduğunu iddia ettiler. Bu insanlara “gecekondu” deniyordu, çünkü sadece işgal...

Vadideki Zambak-Honore de Balzac

Aristokrat bir ailenin küçük oğLu Felix de Vandennesse, ailesinin sıcak sevgisinden ,ilgisinden yoksun, otoriter bir ortamda yetişmiş çalışkan bir çocuktur.Restauration devrinin yakLaştığı sırada Felix’i...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...