4 C
Ankara
Perşembe, Mart 4, 2021
Ana Sayfa Program Anlatımları MiniTool Partition Wizard: Küme Boyutu Nasıl Değiştirilir?

MiniTool Partition Wizard: Küme Boyutu Nasıl Değiştirilir?

- Advertisement -

Küme Boyutunu Değiştirme Hakkında

- Advertisement -

Bildiğimiz gibi,  küme, Windows işletim sistemlerinde bir dosyayı tutmak ve yönetmek için ayrılabilen en küçük mantıksal disk alanı birimidir. Bir küme yalnızca bir dosya tutabilir, ancak bir dosya birden çok kümeyi alabilir.

Kullanıcılar büyük dosyaları küçük kümelerle dosya sistemine kaydederse, veri okuma-yazma hızı azalacaktır. Küçük dosyaları büyük kümelere sahip dosya sistemine kaydederlerse, çok fazla disk alanı boşa harcanacaktır. Bu nedenle, küme boyutunu makul bir şekilde değiştirmek çok gereklidir ve MiniTool Bölüm Sihirbazındaki Küme Boyutunu Değiştir özelliği bu işlemin kolaylıkla yapılmasına yardımcı olabilir.

Not: MiniTool Partition Wizard Free Edition bu işlevi desteklemez. Bu işlevi kullanmak için kullanıcıların profesyonel bir sürüm veya daha gelişmiş bir sürüm satın alması gerekir. 

Küme Boyutu Nasıl Değiştirilir

1. Adım MiniTool Bölüm Sihirbazı’nı başlatın, ardından küme boyutu makul olmayan bölümü seçin ve sol bölmeden Küme Boyutunu Değiştir’i seçin .

 

MiniTool Partition Wizard: Küme Boyutu Nasıl Değiştirilir?

 

2. Adım Açılır listeden uygun bir küme boyutu seçin ve ana arayüze geri dönmek için Evet’e tıklayın .

 

MiniTool Partition Wizard: Küme Boyutu Nasıl Değiştirilir?

 

3. Adım Bekleyen işlemleri gerçekleştirmek için Uygula düğmesine tıklayın .

 

MiniTool Partition Wizard: Küme Boyutu Nasıl Değiştirilir?

 

Hileler

  1. Küme boyutunu artırmanın amacı 16TB bölüm boyutu sınırını aşmaksa, kullanıcılar bu bölümü doğrudan  Bölümü Taşı / Yeniden Boyutlandır veya  Bölümü Genişlet özelliğiyle genişletebilir . Bu işlem sırasında, MiniTool Bölüm Sihirbazı küme boyutunu otomatik olarak artıracaktır. Eklenen boş alanla birlikte, program artışı daha hızlı tamamlamalıdır.
  1. Bölümde fazla boş alan kalmadıysa, MiniTool Bölüm Sihirbazı küme boyutunu değiştiremeyebilir. Bu durumda, önce bölümü genişletmenizi ve ardından küme boyutunu manuel olarak değiştirmenizi öneririz.
- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60