Ana Sayfa / Microsoft / Windows / Microsoft Windows 8’i Tanıttı, İndirmesi Bedava

Microsoft Windows 8’i Tanıttı, İndirmesi Bedava

Microsoft’un yeni Windows 8 işletim sistemi, geçtiğimiz ay gerçekleştirilen BUILD konferansında resmen gün yüzüne çıktı. Üstelik Microsoft yeni işletim sistemini sadece tanıtmakla kalmadı, geliştiricilere özel sürümünü dileyen herkesin indirip deneyebilmesi için internet sitesinde yayınladı.

Windows 8’in ilk bakışta göze çarpan en belirgin özelliği, dokunmatik kullanıma da uygun olacak şekilde tasarlanmış olan yeni arayüz. Simgeler büyük, ekran yerleşimi alıştığımız masaüstü tasarımının ötesinde tabletlere özgü biçimlere de dönüşebiliyor.

Bu da şirketin yeni işletim sistemiyle sadece masaüstü veya dizüstü bilgisayarları değil, aynı zamanda akıllı telefonları ve tabletleri de hedefleyeceğine işaret. Microsoft bunu “Metro kullanıcı arayüzü” olarak isimlendiriyor. Bu yaklaşımın genel strateji açısından iyi tarafları da var.

Örneğin artık bir geliştirici Windows 8 üzerinde bir uygulama hazırladığında, bu uygulamayı küçük birkaç dokunuşla hem Windows 8 yüklü standart bilgisayarlar, hem de tabletler ve akıllı telefonlar üzerinde çalışacak hale getirebilecek. Yeni Windows işletim sistemi son yıllarda moda olduğu üzere kendine özgü bir uygulama dükkânıyla birlikte gelecek.

Hatta Microsoft, Windows 8 Metro arayüzüne özgü uygulamalarının sadece Microsoft uygulama dükkânından satın alınabileceğini şimdiden açıkladı. Peki ilk tepkiler nasıl? Geliştiriciler masaüstünden tablete kadar her senaryoyu kucaklayan bu yeni stratejiden gayet memnun kalmışa benziyorlar.

Açıkçası ben de bu arayüzün ilk hallerini Windows Phone 7 platformunda görmüş ve oldukça beğenmiştim. Diğer yandan deneyen birçok kişi, özellikle dokunmatik kullanıma yönelik olarak tasarlandığı belli olan yeni arayüzün klavye ve fare eşliğinde kullanımının biraz zorlayıcı olduğu konusunda hemfikir.

Yine de Windows 8’in son halini almasının nereden baksanız bir yıla yakın süreceğini ve bu süre boyunca birçok şeyin değişebileceğini göz önünde tutmak lazım.

Windows 8’in yeniliklerine videolar eşliğinde hızlıca göz atmak isterseniz http://engt.co/ win8review adresinde detaylı bir ön inceleme bulabilirsiniz.

Windows 8 geliştirici sürümünü bizzat bilgisayarınıza kurup denemek isterseniz, http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/home adresinden kurulum dosyalarını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Hakkında admin