Salı, Eylül 26, 2023
Ana Sayfa Microsoft Microsoft, Windows 10 Satışını Durduracak: Bilmeniz Gerekenler

Microsoft, Windows 10 Satışını Durduracak: Bilmeniz Gerekenler

- Advertisement -
- Advertisement -

Microsoft bugünlerde tamamen Windows 11 ile ilgili ve şirket Windows 10’u da desteklemeye devam ederken, odağın zaten tamamen en son işletim sistemi sürümüne taşınması gerçekten şaşırtıcı değil.

Bununla birlikte, Windows 10 önemli bir dönüm noktasına yaklaşıyor: Microsoft, işletim sistemi için ürün anahtarları satmayı bırakacak, yani Windows’un bu belirli sürümünü satın almak isteyenler artık bunu yapamayacak.

Bu, önümüzdeki haftalarda veya aylarda Windows 10’u almayı planlayanlar için dramatik görünüyor, ancak değişiklik mutlaka dünyanın sonu değil.

İşte tam da bu yüzden.

Her şeyden önce Microsoft, web sitesinde yayınladığı uyarıda ürün anahtarlarının artık kendi mağazasından temin edilemeyeceğini açıklıyor.

“31 Ocak 2023, bu Windows 10 indirmesinin satışa sunulduğu son gün olacak. Windows 10, 14 Ekim 2025’e kadar bilgisayarınızı virüslerden, casus yazılımlardan ve diğer kötü amaçlı yazılımlardan korumaya yardımcı olan güvenlik güncellemeleriyle desteklenmeye devam edecek.”

Başka bir deyişle, Windows 10 için ürün anahtarları, dünya genelindeki çoğu ülkede bulunan birçok perakendeci de dahil olmak üzere diğer mağazalardan edinilmeye devam edecektir. Böylece artık Microsoft’tan Windows 10 lisansı satın alamayacaksınız, ancak ürün anahtarları diğer mağazalar tarafından satılmaya devam edecek.

Bunun nedeni, Microsoft’un Windows 10’un etkinleştirilmesini tamamen engellememesi, yalnızca işlem için ihtiyaç duyduğunuz ürün anahtarlarının satışını durdurmasıdır.

Ardından, Windows 10 ürün anahtarları kullanımdan kaldırılıyor olsa bile bu, işletim sistemini artık yükleyemeyeceğiniz ve kullanamayacağınız anlamına gelmez.

Windows 10’un Windows 7 ve Windows 8.1 ürün anahtarlarıyla da etkinleştirilebileceği bir sır değil çünkü bu, Microsoft’un işletim sisteminin benimsenmesini artırmak için başvurduğu en etkili yollardan biri oldu. Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarına, 12 aylık Windows 10 kullanılabilirliği sırasında ücretsiz bir yükseltme seçeneği sağlandı ve Microsoft, promosyonun çoktan sona erdiğini iddia etse de durum böyle değil.

Windows 10’u yeni bir cihaza yükleyen kullanıcılar, işletim sistemini geçerli Windows 7 ve Windows 8.1 anahtarlarıyla etkinleştirmeye devam edebilir. Ve bu, yazılım devi Windows 10 ürün anahtarlarını satmayı bıraktıktan sonra da değişmeyecek, yani eski lisansı bir Windows 7 veya 8.1 sistemi için bir Windows 10 cihazında da çok iyi kullanabilirsiniz.

Windows 10’u Windows 11 ürün anahtarıyla etkinleştirmenin de işe yaradığına dair raporlar gördüm. Ve bu, Windows 11’in sizin çayınız olmadığı durumlarda size başka bir seçenek sunar. Başka bir deyişle, Windows 11 yüklü olarak gelen yeni bir bilgisayar satın alırsanız ancak bu işletim sistemini istemezseniz, teorik olarak Windows 10’a düşürmeniz ve ardından orijinal Windows 11 anahtarıyla yüklemeyi etkinleştirmeniz gerekir.

Aygıtı kurduğunuzda sürüm düşürme seçeneği yoksa, ProduKey gibi uygulamalar ürün anahtarını almanıza ve ardından Windows 10 ile sıfırdan başlamanıza yardımcı olacaktır. Windows 11 cihazı.

Günün sonunda, Windows 10’un Ekim 2025’e kadar güncelleme almaya devam edeceğini bilmekte fayda var. Bu, bu işletim sistemi sürümünü çalıştıran cihazların iki yıl daha destekleneceği ve ardından yalnızca Windows 11’e odaklanılacağı anlamına geliyor.

BENZER YAZILAR

OlasılıkSız

OlasılıkSız, 2005 yılında yayınlanan, Adam Fawer tarafından yazılmış bir bilim kurgu romanıdır. Kitap, David Caine'in bir takım deneysel tedaviler sonucunda kazandığı gelişmiş hesaplama yeteneği...

Büşra Pekin Kimdir – Büşra Pekin Biyografisi, Resimleri

Büşra Pekin hakkında bilgi Büşra Pekin kim Büşra Pekin biyografi  Büşra Pekin (d. 30 Haziran 1982, Suudi Arabistan), Türk tiyatro ve dizi oyuncusudur.  Aslen İzmirlidir. Dokuz Eylül Üniversitesi...

Gaye Aksu Kimdir – Gaye Aksu Biyografisi

Gaye Aksu Kimdir - Gaye Aksu Resimleri - Gaye Aksu Biyografisi - Müzisyen Gaye Aksu    Gaye Aksu (d.1985, Trabzon), Türk şarkıcı.   Gaye Aksu denizci bir ailenin...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Pixel Saatinizi Her Ne pahasına olursa olsun Koruyun, Çünkü Google Onu Sizin Yerinize Tamir Etmeyecektir

Google, Pixel Watch'unuzun ekranı kırılırsa tamir edilemeyeceğini doğruladı. Bunun nedeni, şirketin resmi olarak saatin yedek ekranlarını satmaması ve şu anda işleri onarmak için üçüncü...

Galaxy S24 Ultra, Samsung’un Cihazdan Çıkardığı İddiasıyla 10x Optik Yakınlaştırmanın Sonunu İşaretleyebilir

Galaxy S24 Ultra rahatlıkla gelecek yılın en iyi akıllı telefonlarından biri olacak ve bu kesin. Samsung'un her yıl cihazlarıyla sayı yapma alışkanlığı var. Bu yıl,...

iPhone 15 Ön Siparişleri Artık 799 Dolardan Başlayarak 1.599 Dolara Kadar Başlıyor

Apple, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, dünya çapında 40'tan fazla ülkede dört iPhone 15 modelinin tamamı için resmi olarak ön sipariş almaya başladı. Bilmeyenler için,...

Intel 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K, Core i5-14600K CPU’lar Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelendi, Maliyeti Yalnızca 13. Nesle Göre %3 Daha Yüksek

Kanadalı Perakendeci, PC-Kanada Intel'in 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K ve Core i5-14600K CPU'larını ön fiyatlarla listeledi. Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelenen Intel 14. Nesil CPU'lar:...