Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Webmaster Mastodon 2,5 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Mastodon 2,5 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

- Advertisement -
- Advertisement -

Elon Musk, Twitter’ı satın aldığından beri merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir sosyal medya platformu olan Mastodon, kullanıcı tabanını aylık 300 binden 2,5 milyon aktif kullanıcıya çıkardı.

Mastodon’un Kurucusu Eugen Rochko, kilometre taşını duyurdu Blog yazısı bu hafta, platformunu “radikal olarak farklı bir alternatif” olarak lanse ediyor:

“Yeni ve eski sosyal medya platformlarında bir kıtlık olmasa da, bu, geleneksel sosyal medyanın sunamayacağı bir şeyi sunan, sosyal medyaya yönelik kökten farklı bir yaklaşımdır. Bu, Mastodon’un son zamanlarda popülaritesinin patlayarak yakl. Aylık 300.000 aktif kullanıcı, Ekim ve Kasım ayları arasında 2.5 milyona ulaştı ve gittikçe daha fazla gazeteci, siyasi figür, yazar, aktör ve kuruluş taşındı.”

Twitter’ın yeni sahipliği, kullanıcılar arasında sürtüşmeye neden oluyor ve birçok kişiyi alternatif aramaya sevk ediyor.

Mastodon’un ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımı, herkesin merkezi olmayan küresel bir sosyal ağa bağlanırken kendi altyapısında bir sosyal medya platformu çalıştırmasına olanak tanır.

2016 yılında halka açılan Mastodon’un ani popülaritesi, yeni kullanıcıların sorularının ve endişelerinin artmasına neden oldu.

Rochko kısa süre önce Reddit’te bu endişeleri gidermek için bir AMA düzenledi ve düzinelerce sık sorulan soruyu yanıtladı.

Pazarlamacılardan gördüğüm birçok soru da dahil olmak üzere öne çıkan bazı önemli noktaları çıkarmak için ileti dizisini inceledim.

Twitter Durumu

Soru: “Mastodon’u geliştirmeye ilk karar verdiğinizde, Twitter’ın başına gelene benzer bir durum öngörmüş müydünüz?”

Rochko, Twitter’ın liderliğine şüpheyle baktığını ancak böyle bir durumu asla tahmin etmediğini söyledi:

“Birleşik sosyal medyayı (o zamanlar GNU sosyal medyası) keşfetmek ve sonunda Mastodon ile kendi başıma yapmaya karar vermemdeki orijinal motivasyonlarımdan bazıları, Twitter’ın liderliği ve geleceği ile ilgili belirsizliklerdi, yani bir bakıma evet. Ama o zaman projeme bir şey olacağı hakkında hiçbir fikrim yokmuş gibi davranmayacağım.”

Bir Twitter Alternatifi Olarak Mastodon

Soru: “Sence mastodon, reality sosyal gibi diğer twitter alternatiflerinden daha büyük olacak mı?”

Rochko evet diyor:

“Şu an değilse, ki olduğundan neredeyse eminim ve her zaman da öyle olmuştur, evet.”

Algoritmalar

Soru: ““Algoritmalar” hakkında ne düşünüyorsunuz? Örneğin, /public/local, /public ve /home’da alternatif bir sıralama yöntemi olarak, post sıralama için bu basit, şeffaf algoritmalardan daha fazlasını görecek miyiz?”

Rochko, algoritmalar hakkında güçlü hisleri olmadığını söylüyor ve ters kronolojik bir beslemeyi sürdürmeyi taahhüt ediyor:

“TikTok’un veya YouTube’un önerileri gibi kişiselleştirilmiş algoritmalara, önyargılarınızı nasıl güçlendirebilecekleri ve sizi komplo tavşan deliklerine nasıl gönderebilecekleri nedeniyle çok dikkatli yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum. Mastodon’da makine öğrenimiyle ilgili herhangi bir şeyden uzak durdum. Ancak genel olarak “algoritmalar” hakkında güçlü hislerim yok, yalnızca ev beslemesinin ters kronolojik olması ve yalnızca oraya koymaya karar verdiğiniz içeriği içermesi gerektiği konusunda.”

Sayfayı Keşfet

Soru: “‘Bir toot kaç kez favorilere eklendi’ ifadesinin bir sıralama kriteri olarak kullanılmasına izin verecek planlar var mı? Değilse neden kullanmama kararı alındı?”

Rochko, Keşfet sayfasının varsayılan olarak bunu yapacak şekilde tasarlandığını söylüyor:

“Keşfet sayfasında trend olan gönderiler, yeniden bloglamalarına göre sıralanır ve favoriler, gönderinin yayınlandığı andan itibaren bir düşüşle sayılır (Reddit ve HN’ye benzer şekilde).

Kayıt İşlemi

Soru: “Android’de kaydolma işlemi biraz arkaik. Daha az teknoloji meraklısı kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirmek için bunu nasıl düzelteceksiniz?

Rochko, Mastodon’un Android’deki işe alım sürecini yeniden tasarladığını söylüyor:

“Android’deki en son beta derlememiz, yeniden tasarlanmış bir işe alım akışı içeriyor. En büyük fark, başlangıç ​​ekranının artık sunucuların ne olduğuna dair bir açıklama içermesi ve sunucu ekranının sizin için kendi dilinizde rastgele bir Genel sunucu seçerek bir seçim yapmadan İleri’ye dokunmanıza izin vermesidir.”

Doğrudan Mesajlar

Soru: “DM’lerin bildirimlerden ayrılması gibi daha temel özelliklere neden sahip olmadığını merak ediyorum?”

Rochko, Mastodon’un geleneksel DM’lere sahip olmadığını, yalnızca bireysel kullanıcılarla sınırlı gönderileri olduğunu açıklıyor:

“Mastodon’da geleneksel DM’ler yoktur ve çeşitli UX seçenekleri, bunu daha net hale getirerek motive edilir. Mastodon, gönderiler için parçalı görünürlük ayarlarına sahiptir; bu, tek bir gönderiyi (bir ileti dizisinin parçası olsa bile) yalnızca takipçilerinizle veya yalnızca gönderide adı geçen kişilerle sınırlayabileceğiniz anlamına gelir. Bunlar, DM’lerle aynı amaç için kullanılabilir, ancak özellikle iş parçacığı modeli ve adresleme açısından aynı değildirler.”

Rochko, uçtan uca şifrelenmiş DM’lerin arka planda olduğunu, ancak önceliğin resmi iOS ve Android uygulamalarını iyileştirmek olduğunu ekliyor:

“Arka yakıcıda sahip olduğumuz şey, uçtan uca şifrelenmiş DM’lerdir. Ve bununla, sıfırdan DM’ler için tasarlanmış demek istiyorum. 2020’de bu özellik üzerinde çalışmaya başladım, ancak daha sonra müşteri düzeyinde durdu. İstemci tarafı protokolleri tasarlama konusundaki temel çalışmaları yapmak için kendi yerel uygulamalarımıza ihtiyacımız vardı ve o zamanlar hiç uygulamamız yoktu. 2021’de nihayet resmi bir iOS uygulamasını kullanıma sunduk ve 2022’de nihayet resmi bir Android uygulamasını kullanıma sunduk, ancak bu uygulamaların ihtiyaç duyduğu çok şey var. önceki uçtan uca şifrelenmiş DM’ler hala geri planda.

Üçüncü Taraf Uygulamaları

Soru: “Halihazırda onaylanabilecek başka üçüncü taraf uygulamaları mevcutken, sizin ve ekibinizin neden iOS ve Android uygulamalarına odaklandığını bilmek istiyorum.”

Rochko, işin ticari markalara ve markalaşmaya bağlı olduğunu söylüyor:

“iOS uygulaması ilk duyurulduğunda bunun ayrıntılarına girdim. İnsanlar, platformların kendi uygulama mağazalarında “Mastodon” kelimesini ararlar (aslında, iOS indirmelerimizin %82’si, uygulamaya herhangi bir web bağlantısından değil, aramayı kullanan kişilerden gelir). Üzerinde etkimiz olmayan bir uygulamaya ticari markamızı vermemiz mümkün değildi (ya uygulama kötü kullanıcı deneyimi kararları verirse veya sürdürülmeyi durdurursa?), ne de mevcut kullanıcıların zaten güvendiği ve değiştirdiği herhangi bir uygulamayı devralmak istemezdik. BT. Ayrıca, profesyonel UX tasarımına yatırım yapacak kaynaklara sahip olmak için benzersiz bir konumdayız. Kendi uygulamalarımız üzerinde çalışmak, bize API’lerle ilgili sıkıntılı noktalar hakkında içgörü sağladı ve sunucu tarafı kodda tüm uygulamaların yararlanabileceği iyileştirmeleri doğrudan besledi.”

Daha fazlası için bkz. tam AMA burada.

BENZER YAZILAR

Kurtlar İmparatorluğu

Jean Christophe Grange / Fransız Edebiyatı / RomanParis’te sokak sokak, cadde cadde yaşanan bir kedi fare oyunu… İstanbul’a kadar süren ve Nemrut Dağı’nda sona...

Kumral Ada

'Bir salı sabahı uyandım. Bütün gazeteler hayatta en çok sevdiğim kadının bir cinayet işlediğini yazıyordu. Bunu hiç beklemiyordum. Beynimden vurulmuşa döndüm. İç dengelerim şiddetle...

SemiFive, Doosan’ı Seri C turunda yatırımcı olarak güvence altına aldı

SemiFive'ın Doosan Group'u C Serisi fonlama turunda yatırımcı olarak güvence altına aldığını öğrendik. Sistem çipi tasarım evi, tur sırasında 60 milyar won (G. Kore para...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...