Cuma, Aralık 1, 2023
Ana Sayfa Yapay Zeka Mark Zuckerberg'in Senatörlere Yaptığı Açıklamalar Amerikan Yapay Zeka Hakimiyetini Destekliyor

Mark Zuckerberg’in Senatörlere Yaptığı Açıklamalar Amerikan Yapay Zeka Hakimiyetini Destekliyor

- Advertisement -

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, yapay zekanın ekonomik faydalarını sağlamaya yönelik güvenli bir yol olarak yapay zekanın geliştirilmesinde Amerikan liderliğinin devamını teşvik etmeyi amaçlayan kapalı kapılar ardındaki Senato Yapay Zeka İçgörü Forumu’na açıklamalarda bulundu.

Açık kaynak ve özel kapalı kaynak yapay zeka geliştirmede teknolojik standartları belirleyen kurumsal Amerika rolüne güçlü destek verdi.

Mark Zuckerberg özellikle açık kaynak yapay zekanın faydalarını öne sürdü:

“…açık kaynak, bu araçlara erişimi demokratikleştiriyor ve bu, insanlar ve işletmeler için oyun alanının eşitlenmesine ve yeniliğin teşvik edilmesine yardımcı oluyor; bunun genel olarak ekonomimiz için değerli olduğunu düşünüyorum.”

Zuckerberg İnovasyonu ve Korumayı Destekliyor

Meta CEO’sunun bahsettiği ilk şeylerden biri yenilik ve güvenlikti.

Ayrıca yapay zekanın ChatGPT gibi yalnızca üretken yapay zeka olmadığını da hatırlattı.

Robotlar, görme ve doğal dil işleme gibi farklı yapay zeka biçimlerinin gözetimini teşvik etti.

Açıklamalarında gözetimi memnuniyetle karşıladığını aktardı ve ele alınması gereken iki konu olduğunu öne sürdü:

  1. Yapay Zeka Güvenliği
  2. Amerika’nın teknolojik liderliği

Yapay Zeka Güvenliği

Zuckerberg, teknolojiyi demokratikleştirmenin bir yolu olarak açık kaynaklı yapay zekayı destekledi.

Hem kapalı kaynak hem de açık kaynak yapay zekayı bir kasa olarak tanıttı çünkü şirketler bilinçli olarak ürünlerinde güvenlik uyumu oluşturuyor ve açık kaynağın işbirlikçi doğası, güvenli olmayan veya istenmeyen sonuçların belirlenmesine yardımcı oluyor.

Dedi ki:

“…ürünleri sorumlu bir şekilde oluşturup dağıttığımızdan emin olmak şirketlerin sorumluluğundadır.

Meta’da, üretken yapay zeka modellerimize ve ürünlerimize en başından itibaren korumalar yerleştiriyoruz ve korkulukların kurulması konusunda başkalarıyla işbirliği yapmak için çalışıyoruz.

Politika yapıcıların, akademisyenlerin, sivil toplumun ve endüstrinin bu yeni teknolojinin potansiyel risklerini en aza indirmek ve aynı zamanda potansiyel faydalarını en üst düzeye çıkarmak için hep birlikte çalışması gerektiğini düşünüyoruz.

…açık kaynaklı yazılımın daha emniyetli ve emniyetli olduğu genel olarak kabul edilmektedir, çünkü daha fazla kişi sorunları tespit etmek için onu inceleyebilir ve daha sonra sistemleri güçlendirmek için kullanılabilecek çözümleri paylaşıp yayabilir.”

Ancak açık kaynaklı yazılımın daha güvenli ve emniyetli olduğu yönündeki ifade son olaylarla sarsılıyor.

Hugging Face, Falcon 180B’yi güvenli hale getirmenin kullanıcılara bağlı olduğu anlayışıyla temel sürüm olarak piyasaya sürdü.

Zuckerberg’in Amerika Liderlik Gündemi

Zuckerberg ayrıca yapay zeka teknolojisine ilişkin Amerikan liderlik vizyonunu da destekledi.

Amerika şu anda yapay zeka inovasyonunda dünyaya liderlik ediyor.

Amerika’nın Silikon Vadisi şirketlerindeki insan kaynaklarının ölçeği diğer ülkelerinkini gölgede bırakıyor.

Başka hiçbir ülke ya da bölge Amerikan inovasyon ölçeğine yaklaşamaz.

OpenAI, Avrupa merkezli bir yapay zeka endüstrisini geliştirmek ve Amerika’nın liderliğini daha da güçlendirmek için Dublin’de bir ofis açacaklarını duyurdu.

Ancak Zuckerberg, Amerika’nın teknolojik liderliğini ve yenilikçiliğini sürdürmek için Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin sanayi ile birlikte çalışması fikrini teşvik etti.

Zuckerberg açıkladı:

“…Amerika’nın bu alanda liderliğini sürdürmesinin ve dünyanın kullandığı teknik standardı tanımlamasının önemli olduğunu düşünüyorum.

Bir sonraki önde gelen açık kaynak modeli Abu Dabi’den geliyor ve diğer ülkeler de bunun üzerinde çalışıyor.

Önemli konularda bu modelleri şekillendirmek için hükümetimizle birlikte çalışabilecek Amerikan şirketlerinin standardı belirlemesinin daha iyi olacağına inanıyorum.”

Süper Zeki Yapay Zeka

Mark Zuckerberg, Yapay Genel Zekayı (AGI) ima eden süper akıllı yapay zeka noktasına ulaştığımızda ne olması gerektiği konusunda ilginç bir şekilde belirsizdi.

AGI, bir insan gibi çok bağımsız bir şekilde öğrenebilen ve akıl yürütebilen, alışılmadık sorunları, mevcut bilgilere dayanarak insanlar gibi çözebilen bir yapay zeka türüdür.

YGZ’nin nasıl tanınacağı konusunda bile anlaşmazlıklar var, ancak Sam Altman bunu kişisel olarak bilimde insanlar için imkansız olan yenilikler yapabilen bir yapay zeka olarak tanımlıyor.

Zuckerberg şunları söyledi:

“Şimdi, eğer gelecekte bir noktada bu sistemler süper zeka seviyesine yaklaşırsa, o zaman bu eşitlikler değişecek ve biz de bu yaklaşımı yeniden değerlendireceğiz.”

Sonunda Zuckerberg, hükümetle ortaklık konusunda olumlu bir görünüm sergiledi.

Bu ortaklığın, gözetimin veya düzenlemenin neye benzemesi gerektiğini önermek için henüz çok erken olsa da Zuckerberg’in sözleri, bu ortaklığın ABD’nin yapay zeka alanında teknoloji liderliğini sürdürmesine yardımcı olacak bir yol olarak memnuniyetle karşılandığı görülüyor.

Mark Zuckerberg’in yorumlarını okuyun: Mark Zuckerberg’in AI Forum’daki Açıklamaları

BENZER YAZILAR

Ad Hoc Network Nedir?

Ad Hoc Network Nedir? Ad hoc ağ, başka herhangi bir ağ altyapısı kullanılmadan iki cihaz arasında oluşturulan geçici bir ağdır. Bu ağlar, genellikle dosyaları aktarmak...

Samsung Display, Apple monitör siparişini kazanmak için QD-OLED üretimini genişletmeyi düşünüyor

UBI Araştırma CEO'su Choon Hoon Yi    Analist firması UBI Research'e göre Samsung Display, monitörleri için Apple'dan sipariş almak için kuantum nokta (QD)-OLED üretim kapasitesini genişletmeyi...

Sevdalinka

KİTABIN ADI SevdalinkaKİTABIN YAZARI Ayşe KULİNYAYINEVİ VE ADRESİ Remzi Kitabevi A.Ş.Selvili Mescit Sok. 3 Cağaloğlu 34440, İSTANBULBASIM TARİHİ Birinci Basım : Şubat,1999 ,Otuz Yedinci...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...