Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana Sayfa Mobil Mac için macOS Ventura Son Sürümü Artık Kullanılabilir

Mac için macOS Ventura Son Sürümü Artık Kullanılabilir

- Advertisement -

Uyumlu MacBook Air, MacBook Pro, iMac, Mac Studio ve daha fazlası için macOS Ventura’nın tam ve son sürümü şimdi indirilebilir.

Tonlarca Yeni Özellik ve Değişiklikle macOS Ventura Son Sürümünü Bugün İndirin

Apple’ın Haziran ayında diğer her şeyin yanında macOS Ventura’yı nasıl duyurduğunu hatırlıyor musunuz? Uyumlu bir Mac’iniz varsa bu güncelleme şimdi indirilebilir ve tüm Mac deneyiminizi daha iyi hale getirecek bir sürü yeni özellikle doludur.

Ama önce, tüm Mac’lere bir göz atalım. macOS Ventura ile uyumlu Apple’ın bu sefer pek çok bilgisayar için desteği bıraktığını unutmayın, bu nedenle çok, çok eski MacBook’unuz veya iMac’iniz listeye girmezse şaşırmayın.

Mac için macOS Ventura Son Sürümü Artık Kullanılabilir
Mac için macOS Ventura Son Sürümü Artık Kullanılabilir
  • iMac 2017 ve sonrası
  • Mac Pro 2019 ve sonrası
  • iMac Pro 2017
  • mini mini 2018 ve sonrası
  • Macbook Air 2018 ve sonrası
  • MacBook 2017 ve sonrası
  • MacBook Pro 2017 ve sonrası

macOS Ventura Yeni Özellikler ve Değişiklikler

Ventura, Stage Manager dahil olmak üzere birçok yeni özellik eklemesiyle birlikte gelir. İşte güncellemenin resmi değişiklik günlüğü:

Posta

Göndermeyi geri al, zamanlanmış gönder, bana hatırlat ve takip et, e-postayı takip etmeyi daha da kolaylaştır.

İyileştirilmiş arama, daha doğru ve eksiksiz sonuçlar verir ve siz yazmaya başlar başlamaz önerilerde bulunur.

Spot ışığı

Hızlı Bakış desteği, bir sonuç üzerinde Boşluk çubuğuna basarak dosyaların önizlemesini kolaylaştırır.

Görsel arama, web’de ve Fotoğraflar, Mesajlar, Notlar ve Finder’da görsel bulmanıza yardımcı olur.

Müzisyenler, filmler, işletmeler, spor ve daha fazlası için zengin sonuçlar.

Safari ve Geçiş Anahtarları

Paylaşılan Sekme Grupları, bir dizi sekmeyi başkalarıyla paylaşmanıza ve birlikte çalışırken Sekme Grubu güncellemesini anında görmenize olanak tanır.

Geçiş anahtarları, parolaların yerini alacak şekilde tasarlanmış daha kolay ve daha güvenli bir oturum açma yöntemi sunar

Mesajlar

Günlük mesajlaşmayı kolaylaştırmak için bir mesajı düzenleyin, göndermeyi geri alın ve okunmadı olarak işaretleyin.

Mesajlar’da SharePlay, mesajlaşırken arkadaşlarınızla film izlemek, müzik dinlemek ve daha fazlası gibi etkinliklerin keyfini çıkarmanıza olanak tanır.

İşbirliği, başkalarını Mesajlar aracılığıyla bir dosya üzerinde ortak çalışmaya davet etmenin ve ileti dizisindeki etkinlik güncellemelerini almanın basit bir yolunu sağlar.

Fotoğraflar

iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı, Fotoğraflar uygulamasına sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş ayrı bir kitaplıkta en fazla beş aile üyesiyle fotoğraf ve video paylaşmayı kolaylaştırır.

Sahne yönetmeni

Stage Manager, etkin uygulamanızı ortaya ve diğer açık uygulamaları ekranınızın sol tarafına yerleştirerek uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak düzenler.

Ekranınızın sol tarafındaki herhangi bir açık uygulamaya tıklayarak kolay uygulama değiştirme.

Stage Manager’da uygulama grupları oluşturmak için uygulamaları birlikte gruplayın
Dosyaları Stage Manager’da uygulamalara kolayca sürükleyip bırakmak için Hızlı Masaüstü erişimi.

Yüz Zamanı

FaceTime’daki Handoff, FaceTime aramalarını sorunsuz bir şekilde Mac’inizden iPhone veya iPad’inize veya tam tersi şekilde taşımanıza olanak tanır.

Süreklilik Kamerası

Süreklilik Kamerası, iPhone’u Mac’e yaklaştırdığınızda ve bir standa yerleştirdiğinizde (iPhone XR ve üstü) iPhone’u bir Mac web kamerası olarak kullanmanıza olanak tanır.

Video ve ışık efektleri arasında Portre modu (iPhone XR ve üstü), Center Stage (iPhone 11 ve üstü) ve Studio Light (iPhone 11 ve üstü) bulunur.

Masa Görünümü, video konferans sırasında masanızda ne olduğunu göstermek için iPhone’daki Ultra Geniş kamerayı kullanır (iPhone 11 ve üstü)

Bu sürüm ayrıca diğer özellikleri ve iyileştirmeleri de içerir:

Mac için Saat uygulamasında dünya saatleri, zamanlayıcılar ve alarmlar bulunur ve Apple cihazlarınızda daha tutarlı bir deneyim sunar.

Hava durumu uygulaması, daha büyük ekran için optimize edilmiş ve sürükleyici animasyonlar, saatlik tahminler ve ayrıntılı hava durumu haritaları içeren Mac’e geliyor.

Konuyu arka plandan kaldır, bir görüntünün konusunu yalıtır, böylece onu Posta ve Mesajlar gibi uygulamalara kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Odak filtreleri, Takvim, Posta, Mesajlar, Safari ve üçüncü taraf uygulamalar gibi uygulamalarda dikkat dağıtıcı içeriği gizler.

Sistem Ayarları, gezinmesi daha kolay ve yeni bir ada sahip yenilenmiş bir tasarım içerir.

Rapid Security Response, macOS’ta daha da hızlı güvenlik iyileştirmeleri sağlar.

Canlı Altyazılar (beta), sağır veya işitme güçlüğü çeken kullanıcıların aramaları ve medya içeriğini daha kolay takip edebilmeleri için sesi otomatik olarak metne dönüştürür (Apple Silikonlu Mac)

macOS Ventura’yı Hemen İndirin

Uyumlu bir Mac’iniz olduğunu varsayarsak, macOS Ventura’yı hemen şimdi indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Her şeyden önce, tüm dosyalarınızı ve ayarlarınızı kaydettiğinizden emin olun. İkinci olarak, güncellemeyi MacBook Air veya MacBook Pro gibi bir cihaza yüklüyorsanız Mac’inizi bir elektrik prizine bağlayın.

Mac için macOS Ventura Son Sürümü Artık Kullanılabilir
Mac için macOS Ventura Son Sürümü Artık Kullanılabilir

Her şey hazır mı? Basitçe Sistem Tercihlerini başlatın ve ardından Yazılım Güncellemesine tıklayın. Bu sayfanın yenilenmesini bekleyin, Ventura güncellemesi hemen görünecektir. Hemen kurabilir veya daha sonra yapabilirsiniz. Ama her şeyi hızlı bir şekilde yapmak istiyorsanız, o zaman burada ne yapılması gerektiğini bilirsiniz.

BENZER YAZILAR

LG Chem, ABD’de pil katot fabrikası kurma planını tamamlamaya yakın

  LG Chem'in ABD'de bir pil katot fabrikası kurma harcama planını onaylamanın son adımlarında olduğunu öğrendik. Şirketin, yan kuruluşu LG Energy Solution'ın General Motors ile ortak...

Huzur – Ahmet Hamdİ Tanpinar

1.KİTABIN KONUSU:Kitap Mümtaz’ın Nuran’a karşı duymuş olduğu aşkı konu edinmektedir.2.KİTABIN ÖZETİ:Öykünün merkezi Mümtaz ve Suat'ın Nuran'a olan aşklarıdır Mümtaz ve Nuran birbirini sevmekte ve...

CMAKE

CMAKE dosyası nedir? CMAKE dosyası, açık kaynaklı, platformlar arası araç CMake tarafından oluşturulan bir proje dosyasıdır. Tüm program için CMake dilinde kaynak komut dosyası içerir. CMake aracı, makefiles...

POPÜLER YAZILAR

Lazer Hassasiyeti, NASA’nın Navigasyon Doppler Lidar’ı ile Ay Keşifleriyle Buluşuyor

NASAAy gösterisi için hazırlanan Navigasyon Doppler Lidar teknolojisi, uzay araştırmalarının ötesinde sonuçları olan iniş teknolojisindeki ilerlemeleri vurguluyor. Bu ayın sonlarında, NASA'nın ticari ay teslimat hizmetleri...

Ay, Mars ve Ötesi için Öncü Fisyon Enerjisi

NASA özerklik, güvenlik ve uzun vadeli çalışmaya odaklanarak Ay için bir nükleer fisyon reaktörü geliştirmeye yönelik Fisyon Yüzey Enerjisi Projesi ile ilerliyor. Bu çaba,...

Yeni Nesil OLED Teknolojisinin Arkasındaki Sır

Durham Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yeni bir araştırması, daha parlak, daha verimli ve daha kararlı mavi organik ışık yayan diyotlara (OLED'ler) doğru beklenmedik bir yolu...

SEC’in X hesabı, Bitcoin ETF onayına ilişkin sahte haberler yayınlamak için saldırıya uğradı

Birisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X (eski adıyla Twitter) hesabını ele geçirdi ve kurumun, kayıtlı ulusal güvenlik borsalarında Bitcoin ETF'lerinin (borsada...