Ana Sayfa / Bilim / Lovejoy Kuyrukluyıldızı
Lovejoy Kuyrukluyıldızı
Lovejoy Kuyrukluyıldızı

Lovejoy Kuyrukluyıldızı

Güney yarıküredeki gözlemciler için 2011 yıllı çok güzel bir gösteriyle sonlandı. Lovejoy Kuyrukluyıldızı neredeyse Venüs’ün parlaklığına ulaştı ve yılın son günleri şafak sökmeden önce ufukta belirdi. Lovejoy Kuyrukluyıldızı’nı Avustralyalı bir amatör gökbilimci olan Terry Lovejoy 27 Kasım 2011’de keşfetti. Kuyrukluyıldızın Güneş’e çok yakın geçeceğinin anlaşılmasıyla dikkatler bir anda bu gökcismine odaklandı.

Lovejoy’un Güneş yüzeyine yaklaşık 140.000 km uzaklıktan geçeceği ve bu geçişin ardından geriye bir şey kalmayacağı düşünülüyordu. Çünkü bu mesafe Güneş’in çok seyrek ama çok sıcak olan taç katmanının içinde kalıyor.

Uzaydaki SOHO Güneş Gözlemevi bu yakınlaşmayı dikkatle izledi. Kuyrukluyıldız beklenenin tersine bu yakınlaşmadan sağ olarak kurtuldu. Önceden çapının 100 ila 200 km olduğu düşünülen kuyrukluyıldızın bundan daha büyük, yaklaşık 500 km çapında olduğu tahmin ediliyor ve bu sayede Güneş’in gazabından kurtulduğu sanılıyor. Yakınlaşmanın etkisiyle kuyruğu iyice b e l i r g i n l e ş e n kuyrukluyıldız 21 Aralık’ta çıplak gözle rahatça görülebilecek kadar parlak hale geldi. Lovejoy Kuyrukluyıldızı bu sırada Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ve Avrupa Güney Gözlemevi’nden (ESO) çekilen birbirinden güzel fotoğraflara konu oldu.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: