Cuma, Ekim 7, 2022
Ana Sayfa Sosyal Medya LinkedIn, Gönderiler İçin Arama Sonuçlarını İyileştirir

LinkedIn, Gönderiler İçin Arama Sonuçlarını İyileştirir

LinkedIn’in gönderiler için arama sisteminde yapılan bir dizi iyileştirme, basitleştirilmiş bir kullanıcı arayüzü içinde daha hızlı ve daha alakalı sonuçlar sunmasını sağlayacaktır.

LinkedIn, eski sisteminin karmaşıklığını açıklarken yeni sistem mimarisi geliştirme yolculuğunu detaylandırıyor.

Gönderiler için arama sonuçları daha önce iki dizin tarafından sunuluyordu – biri LinkedIn’in ana akışındaki gönderiler ve diğeri makaleler için.

Karmaşık doğa, üzerine inşa etmeyi zorlaştırdı, bu nedenle LinkedIn iki dizini ayırmaya karar verdi. LinkedIn, tüm süreci yeni bir blog gönderisinde dayanılmaz ayrıntılarla ortaya koyuyor.

Burada bir şemada özetlenmiştir:

LinkedIn, Gönderiler İçin Arama Sonuçlarını İyileştirirResim : Engineering.linkedin.com/blog/2022/improving-post-search-at-linkedin’den ekran görüntüsü, Ağustos 2022.

LinkedIn’in paylaştığı bilgilerin çoğu yazılım mühendislerine yöneliktir. Bu yazıda, teknik ayrıntıları atlayacağım ve değişikliklerin LinkedIn’deki normal kullanıcılar için ne anlama geldiğini açıklayacağım.

LinkedIn Gönderi Araması Daha Hızlı, Daha Alakalı Sonuçlar Sağlıyor

Arama sonuçlarını daha alakalı hale getirmek için LinkedIn, aşağıdaki hususları dikkate alan bir sistem oluşturmaya başladı:

 • Gönderinin bir sorguyla alaka düzeyi
 • Gönderinin kalitesi
 • Kişiselleştirme
 • Kullanıcı amacı
 • Nişanlanmak
 • tazelik/yenilik

LinkedIn, yeni sisteminin farklı kaynaklardan da sonuçlar vermesi gerektiğini söylüyor.

LinkedIn, alaka ve çeşitlilik için bu hedeflere ulaşmak için arama yapanların beklentilerini karşılamak için çeşitli makine öğrenimi tekniklerinden yararlanıyor.

Ayrıca, LinkedIn arama sonuçları için insan derecelendirmelerini kitle kaynaklı olarak sağladı ve yeni sisteminin belirli bir kalite eşiğini karşılamasını sağlamak için verilerden yararlandı.

LinkedIn, kitle kaynaklı insan açıklama verilerinin, sonuçların sıralamasını iyileştirmek için değerli eğitim verileri de sağladığını belirtiyor.

Yeni Sistem Vs. Eski Sistem

LinkedIn’in makine öğrenimi ile desteklenen yeni sistemi, eski sistemi aşağıdaki şekillerde iyileştiriyor:

 • İlgi: Üyelerin amacı, ilgi alanları ve yakınlıkları için daha derin ve gerçek zamanlı sinyallerden yararlanarak kişiselleştirmeyi mümkün kılar.
 • Çeşitlilik: Trend olan sorgular için potansiyel olarak viral içeriğin keşfedilmesini artırır ve benzer içeriğin tekrarını azaltır.
 • Sıralama: Diğer türdeki sonuçlarla harmanlandığında gönderilerin sıralamasını iyileştirmek için dizinden gönderiyle ilgili meta verileri kullanır.
 • Navigasyon: İnsanların belirli bir yazardan gelen gönderileri, alıntılanan sorgularla eşleşen gönderileri, son görüntülenen gönderileri ve daha fazlasını aramasına olanak tanıyan yeni bir kullanıcı arayüzüne sahiptir,

Veriler Yeni Sistemin Daha İyi Olduğunu Gösteriyor

LinkedIn, yeni sistemi tarafından sunulan arama sonuçlarının kullanıcı memnuniyetini artırdığını söylüyor. %20 artış olumlu geribildirim.

LinkedIn’in “ilgili sonuçlar” olarak tanımladığı, bir kullanıcının sorgusuyla son derece alakalı sonuçlar, toplam tıklama oranı iyileştirmesine yol açmıştır. 10 dan fazla%.

Arama yapan kişinin sosyal ağı, coğrafi konumu ve tercih ettiği dildeki gönderilerin daha fazla çeşitliliği, %20 artış arayıcının ağı içindeki mesajlaşmada.

Gelecekteki İyileştirmeler

LinkedIn, gönderiler için arama sonuçlarını iyileştirmeye nasıl devam edeceğini paylaşıyor. Gelecekteki güncellemeler şunları içerecektir:

 • Sorguların anlamsal anlamını anlamak için doğal dil işlemeyi uygulamak.
 • Trend olan konulardaki sorgular için daha taze sonuçlar ortaya çıkararak geri bildirim döngüsünü saatlerden dakikalara indirir.
 • Görüntüler, kısa biçimli videolar ve ses gibi multimedya içeriğinin işlenmesini içerecek şekilde belge anlama yeteneklerini genişletme.

Bu değişikliklerin arkasındaki tüm teknik ayrıntılar için LinkedIn’in tam blog gönderisine bakın.

RELATED ARTICLES

Yeni Facebook Özelliği Sonunda Haber Kaynağınızda Gördüklerinizi Özelleştirmenizi Sağlıyor

Meta sonunda, kullanıcıların Facebook özet akışlarında daha az alakasız içerik görmelerine yardımcı olacak yeni bir özellik sunmaya karar verdi. Meta'nın bu yeni güncellemenin feed'inizi özelleştirmenize...

YouTube Premium, 4K İçerik Akışının Tek Yolu Olabilir

En son söylentiler ciddiye alınacaksa, yakında Youtube Premium Platformda 4K videoları izlenecek YouTube tarafından yayınlanan ekran görüntülerine göre kullanıcılar gibi çeşitli forumlarda Reddit ve twitter...

Twitter TikTok’u ‘Kopyalamaya’ Karar Verdi ve Dikey Videoları Tanıttı

Twitter görünüşe göre başka bir hamle daha yaptı, bu hamle uygun resepsiyonu alamayabilecek bir hamle. Şirket, TikTok'tan başkasını kopyalamaya ve sonsuz bir video kaydırma...

Most Popular

Google, 85 Milyon Dolarlık Tüketici Gizliliği Davasını Çözdü

Google'ın ana şirketi Alphabet Inc., Arizona eyaleti tarafından açılan bir tüketici mahremiyeti davasını sonlandırmak için 85 milyon dolar ödeyecek. Arama motorunun eyaletteki Tüketici Dolandırıcılık Yasasını...

iPhone 14 Pro’da ProRAW Çözünürlüğü 48MP’den 12MP’ye Nasıl Değiştirilir

Apple, geçtiğimiz ay iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerini hemen hemen tüm departmanlarda büyük değişikliklerle piyasaya sürdü. Genel tasarım dili geçen yılkiyle aşağı...

Apple, Renkli Titanyum Alaşımlı Kaplamaları Gelecekte Daha Fazla Ürüne Getirecek

Apple, bu yıl hiçbir iPhone 14 modeli için titanyum alaşımlı bir kaplama kullanmadı, ancak Apple Watch Ultra'yı duyururken malzemeyi tanıttı. En son patente göre,...

Pixel 7 Pro AnTuTu’da Kıyaslandı, Amiral Gemisinin Tensor G2’si Snapdragon 888, A15 Bionic Tarafından Yenildi

Google'ın resmi duyurusundan önce, Pixel 7 Pro adımlarını attı ve birileri AnTuTu karşılaştırmasını amiral gemisinde de çalıştırmayı başardı. Ne yazık ki, akıllı telefonun iç...

Recent Comments