Pazar, Aralık 10, 2023
Ana Sayfa Sosyal Medya LinkedIn, Gönderiler İçin Arama Sonuçlarını İyileştirir

LinkedIn, Gönderiler İçin Arama Sonuçlarını İyileştirir

- Advertisement -

LinkedIn’in gönderiler için arama sisteminde yapılan bir dizi iyileştirme, basitleştirilmiş bir kullanıcı arayüzü içinde daha hızlı ve daha alakalı sonuçlar sunmasını sağlayacaktır.

LinkedIn, eski sisteminin karmaşıklığını açıklarken yeni sistem mimarisi geliştirme yolculuğunu detaylandırıyor.

Gönderiler için arama sonuçları daha önce iki dizin tarafından sunuluyordu – biri LinkedIn’in ana akışındaki gönderiler ve diğeri makaleler için.

Karmaşık doğa, üzerine inşa etmeyi zorlaştırdı, bu nedenle LinkedIn iki dizini ayırmaya karar verdi. LinkedIn, tüm süreci yeni bir blog gönderisinde dayanılmaz ayrıntılarla ortaya koyuyor.

Burada bir şemada özetlenmiştir:

LinkedIn, Gönderiler İçin Arama Sonuçlarını İyileştirirResim : Engineering.linkedin.com/blog/2022/improving-post-search-at-linkedin’den ekran görüntüsü, Ağustos 2022.

LinkedIn’in paylaştığı bilgilerin çoğu yazılım mühendislerine yöneliktir. Bu yazıda, teknik ayrıntıları atlayacağım ve değişikliklerin LinkedIn’deki normal kullanıcılar için ne anlama geldiğini açıklayacağım.

LinkedIn Gönderi Araması Daha Hızlı, Daha Alakalı Sonuçlar Sağlıyor

Arama sonuçlarını daha alakalı hale getirmek için LinkedIn, aşağıdaki hususları dikkate alan bir sistem oluşturmaya başladı:

 • Gönderinin bir sorguyla alaka düzeyi
 • Gönderinin kalitesi
 • Kişiselleştirme
 • Kullanıcı amacı
 • Nişanlanmak
 • tazelik/yenilik

LinkedIn, yeni sisteminin farklı kaynaklardan da sonuçlar vermesi gerektiğini söylüyor.

LinkedIn, alaka ve çeşitlilik için bu hedeflere ulaşmak için arama yapanların beklentilerini karşılamak için çeşitli makine öğrenimi tekniklerinden yararlanıyor.

Ayrıca, LinkedIn arama sonuçları için insan derecelendirmelerini kitle kaynaklı olarak sağladı ve yeni sisteminin belirli bir kalite eşiğini karşılamasını sağlamak için verilerden yararlandı.

LinkedIn, kitle kaynaklı insan açıklama verilerinin, sonuçların sıralamasını iyileştirmek için değerli eğitim verileri de sağladığını belirtiyor.

Yeni Sistem Vs. Eski Sistem

LinkedIn’in makine öğrenimi ile desteklenen yeni sistemi, eski sistemi aşağıdaki şekillerde iyileştiriyor:

 • İlgi: Üyelerin amacı, ilgi alanları ve yakınlıkları için daha derin ve gerçek zamanlı sinyallerden yararlanarak kişiselleştirmeyi mümkün kılar.
 • Çeşitlilik: Trend olan sorgular için potansiyel olarak viral içeriğin keşfedilmesini artırır ve benzer içeriğin tekrarını azaltır.
 • Sıralama: Diğer türdeki sonuçlarla harmanlandığında gönderilerin sıralamasını iyileştirmek için dizinden gönderiyle ilgili meta verileri kullanır.
 • Navigasyon: İnsanların belirli bir yazardan gelen gönderileri, alıntılanan sorgularla eşleşen gönderileri, son görüntülenen gönderileri ve daha fazlasını aramasına olanak tanıyan yeni bir kullanıcı arayüzüne sahiptir,

Veriler Yeni Sistemin Daha İyi Olduğunu Gösteriyor

LinkedIn, yeni sistemi tarafından sunulan arama sonuçlarının kullanıcı memnuniyetini artırdığını söylüyor. %20 artış olumlu geribildirim.

LinkedIn’in “ilgili sonuçlar” olarak tanımladığı, bir kullanıcının sorgusuyla son derece alakalı sonuçlar, toplam tıklama oranı iyileştirmesine yol açmıştır. 10 dan fazla%.

Arama yapan kişinin sosyal ağı, coğrafi konumu ve tercih ettiği dildeki gönderilerin daha fazla çeşitliliği, %20 artış arayıcının ağı içindeki mesajlaşmada.

Gelecekteki İyileştirmeler

LinkedIn, gönderiler için arama sonuçlarını iyileştirmeye nasıl devam edeceğini paylaşıyor. Gelecekteki güncellemeler şunları içerecektir:

 • Sorguların anlamsal anlamını anlamak için doğal dil işlemeyi uygulamak.
 • Trend olan konulardaki sorgular için daha taze sonuçlar ortaya çıkararak geri bildirim döngüsünü saatlerden dakikalara indirir.
 • Görüntüler, kısa biçimli videolar ve ses gibi multimedya içeriğinin işlenmesini içerecek şekilde belge anlama yeteneklerini genişletme.

Bu değişikliklerin arkasındaki tüm teknik ayrıntılar için LinkedIn’in tam blog gönderisine bakın.

BENZER YAZILAR

Google Analytics 4

Google Analytics, web sitenizin performansını ve kullanıcı davranışını izlemek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir web analitik araçtır. Sitenizin trafik kaynaklarını, ziyaretçi sayılarını ve davranışlarını anlamak istediğinizde...

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Film

Düzenleyen: Steven SchneiderÇevirmen: Belma Baş, Deniz VuralYayınevi: Caretta YayıncılıkBasım Tarihi: 2005Sayfa Sayısı: 960Sinemaseverler için vazgeçilmez bir kaynak olarak tanımlanabilecek ‘Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001...

Apple Yöneticilerinin Geçen Hafta Şirketin AR Kulaklığına Gizlice Baktığı Bildirildi

Muhtemelen 'Reality Pro' olarak adlandırılan AR başlığının önümüzdeki haftalarda piyasaya sürüleceği söyleniyor. Apple'ın yaklaşan lansmanına hazırlanmak için geçen hafta Steve Jobs tiyatrosunda birkaç yöneticiye...

POPÜLER YAZILAR

İnsan Hücreleri Minik Biyolojik Robotlara Dönüştü

Çok hücreli robotlar hareket ediyor ve kültürlenmiş nöronlarda oluşturulan "yaraların" iyileşmesine yardımcı oluyor. Tufts Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi'nin Wyss Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, insan trakeal hücrelerinden Anthrobot...

WhatsApp Yakında Sohbetlerinizi Gizli Bir Kodla Kilitlemenize İzin Verecek

WhatsApp düzenli olarak genel kullanıcı deneyimini düşündüğünüzden çok daha fazla geliştiren özellikler alıyor. Bugün şirket, Sohbet Kilidi işlevselliğinin bir uzantısı olarak hizmet verecek yeni...

Bebeklerin Dil Ustalığı İçin Neden Tekerlemelere İhtiyacı Var?

Bebekler yedi aylık olana kadar fonetik bilgiyi güvenilir bir şekilde işlemeye başlamıyor; araştırmacılar bunun dilin temelini oluşturmak için çok geç olduğunu söylüyor. Konuşmanın en...

NVIDIA DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve Teknolojisi Kombinasyonu, Oyunlarda 3 Kat’a Kadar Performans Artışı Sağlıyor

NVIDIA'nın DLSS 3 Kare Üretimi ve AMD Akışkan Hareketli Çerçeve teknolojileri hiçbir zaman birlikte çalışacak şekilde tasarlanmamıştı. NVIDIA DLSS 3 Çerçeve Geni ve AMD Akışkan...