Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana Sayfa do7 LeapFive'ın RISC-V N62 İşlemcisi, x86 ve ARM CPU'ları Almayı Amaçlıyor, 2022 Sonunu...

LeapFive’ın RISC-V N62 İşlemcisi, x86 ve ARM CPU’ları Almayı Amaçlıyor, 2022 Sonunu Hedefleyen Seri Üretim

- Advertisement -

LeapFive'ın RISC-V N62 İşlemcisi, x86 ve ARM CPU'ları Almayı Amaçlıyor, 2022 Sonunu Hedefleyen Seri Üretim
LeapFive’ın RISC-V N62 İşlemcisi, x86 ve ARM CPU’ları Almayı Amaçlıyor, 2022 Sonunu Hedefleyen Seri Üretim

Eski Google CTO’su Jiang Zhaohui tarafından kurulan bir bilgisayar bileşeni şirketi olan LeapFive, şirketin en yeni teknolojileriyle x86 ve Arm çiplerini almaya hazırlanıyor. Bu yıl şirket, lojistik, elektrik ve güvenli bilgi işlem alanlarındaki yüksek performanslı ürünlerini seri üretmeye başlayacağını açıkladı.

x86 & Arm’ın yeni bir rakibi var! Leapfive, 2022’nin sonundan itibaren seri üretime sahip şirket içi RISC-V işlemciler sunacak

Performans açısından, LeapFive (Yuefang Teknolojisi olarak da bilinir) yüksek performanslı RISC-V CPU NB2, Arm’ın Cortex A55 ve A72 yongalarıyla kolayca rekabet edebilir.

Bir çip ürününün nihai değerlendirmesi, referans olarak uygulamanın ölçeğine ve olgunluğuna dayanmalıdır, bu nedenle temel, uygulamanın kral olmasıdır.

Alt katmana geçme mantığının üç noktası vardır: Tedarik zinciri güvenliğini müşterilere ulaştırmak, farklı özelliklere sahip olmak ve maliyet avantajlarına sahip olmak.

— Yuan Bohu, Araştırma ve Geliştirme Başkan Yardımcısı, Yuefang Technology


2020’de işimize başladığımızda, şirkette sadece Yuan Bohu ve ben vardı ve şimdi şirketin 170 ila 80 kişilik bir ekibi var. Endüstriyel ve Nesnelerin İnterneti alanına odaklanan üç çekirdeğe odaklanıyoruz.

Birincisi, yüksek, orta ve düşük uç performansa sahip uç yongalar tasarlamak için RISC-V açık kaynaklı CPU mimarisini kullanmaktır; ikincisi, verilerin kurcalanmamasını ve kaynağın izlenebilmesini sağlamak için blok zinciri teknolojisini dahil etmektir; üçüncüsü, güvenlik performansına odaklanmaktır.

— Jiang Zhaohui, Yuefang Technology kurucusu, CEO’su ve CTO’su

Yeufang Technology’nin endüstriyel ve IoT operasyonlarına odaklanma stratejisinin hızlı büyümelerine fayda sağladığı bildiriliyor. Jiang Zhaohui, enerji krizi senaryolarını çözme ve tüketiciler, işletmeler ve endüstriyel kuruluşlar için daha yenilikçi enerji seçeneklerine yardımcı olma fırsatı görüyor. RISC-V yongalarını daha büyük miktarlarda kullanan endüstriyel pazarlar gibi odaklanmış pazarlarda SoC yongalarına olan talebi karşılamak da daha kolaydır.

Tüketici çipleri için pazardaki şiddetli rekabet nedeniyle, maliyete odaklanacaklar ve ardından işlevsel farklılaşma ve tedarik zinciri güvenliğini göz önünde bulunduracaklar. Endüstriyel çipler ise tam tersi. Müşteriler önce tedarik zinciri güvenliğini, ardından farklılaşmayı ve son olarak da maliyet avantajını dikkate alacaklardır.

Yazılım ekolojisi açısından, endüstriyel alandaki yazılım ekolojisi, RISC-V’nin geliştirme durumu ile çok tutarlı olan tüketici ekolojisinden biraz daha küçüktür.

Yuan Bohu, Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Yuefang Technology

Yuefang Technology’nin, şirketin ilk tasarımlarının başlangıcında endüstriyel ve Nesnelerin İnterneti kategorilerinde çiplere olan ihtiyacı fark ettiğini keşfetti. Şimdi şirket, yüksek performanslı bir NB2 işlemci tasarlamak için China Electric Power Academy ile işbirliği yapıyor ve çipleri önemli ölçüde çoğaltmakla ilgileniyor.

China Electric Power Research Institute Co., Ltd.’nin Yapay Zeka Uygulama Araştırma Enstitüsü müdürü Pu Tianjiao, düzenlediği basın toplantısında, Nesnelerin İnterneti için gereken enerjinin birkaç ortak endişeyle karşılaştığını paylaştı. Yönetmen, “yüksek veri iletimi ve işleme baskısı, bulut ana istasyonundaki ağır bilgi işlem yükü ve büyük veri değeri” gibi konuları vurguladı. Cips tedarik etmek benim için oldukça zor ve imkansız. Bu nedenle, yenilikçi ancak “yüksek bilgi işlem gücü, düşük güç tüketimi ve güç sınırında otonom kontrol” için yeni koşullar oluşturulmuştur.

NB2 çipinin teknik avantajları göz önüne alındığında, Çin Elektrik Enerjisi Araştırma Enstitüsü olarak biz, Yuefang Şirketi ile stratejik bir işbirliği anlaşması imzaladık ve State Grid Corporation’ın İnovasyon ve Girişimcilik Gösteri Merkezine yerleştik. Spesifikasyon formülasyonu, işbirlikçi Ar-Ge ve güçlü Nesnelerin İnterneti için uç akıllı çipin başarılması vb.

— Pu Tianjiao, China Electric Power Research Institute Co., Ltd.’nin Yapay Zeka Uygulama Araştırma Enstitüsü müdürü

Yuefang Technology’nin NB2 yongası, bir RISC-V işlemci geliştirmek için 12 nm’lik bir süreç kullanır, 1.5GHz’den daha yüksek frekanslara odaklanır ve endüstriyel SoC’leri, NPU’ları, DSP’leri ve VPU’ları entegre eder.

NB2’nin kendi geliştirdiği işlemcinin merkezi frekansı 1.8 GHz’e ulaşırken, GPU’nun frekansı 850 MHz’dir. NPU’nun performansı için, INT8 veri formatlarında 4 TOPS’a gidebilir ve “VPU, yardımcı NPU görsel işlemeyi geliştirmek için görsel DSP ve sesli DSP”yi içerir.

CPU performansı açısından bakıldığında, NB2’nin CPU performansı Arm Cortex A55 ve Cortex A72 arasındadır. NB2’nin sonunda piyasada üst seviye Arm Cortex M serisi yongaları tekrar oynatması bekleniyor. Ancak, mevcut yazılım sınırlamaları şu anda süreci yavaşlatıyor.

RISC-V’nin mevcut geliştirme durumuna dayanarak, endüstriyel İnternet’i seçtik ve endüstriyel uygulamaların kararlılığına öncelik verildi, bu da RISC-V’den başlamamız ve nispeten uygulamalı bir yazılım ekosistemi tasarlamamız için bize biraz kolaylık sağlıyor. 

Yuan Bohu, Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Yuefang Technology

Yuan Bohu, NB2’nin RISC-V çip teknolojisine dayalı, dünya çapında üretilen ilk birinci sınıf 12nm endüstriyel sınıf SoC olduğunu vurguladı.

Endüstriyel sınıf çiplerin test standartlarını kesinlikle takip ediyoruz ve endüstriyel sınıf kalitede eksi 55 santigrat derece ila 125 santigrat derece arasındaki bir ortamda 1000 saatten fazla test ettik ve yüksek sıcaklık ölçümlerindeki performansı da çok tutarlı elektrik şebekesi sisteminin termal tasarımı ile ihtiyaç.

NB2 ayrıca, diğer programlar endüstriyel sistemlerde Linux çalıştırırken, yalın donanım üzerinde çalışan belirli programların benzersiz ihtiyaçlarını karşılayarak, heterojen bir işletim sistemi işletim ayarını sürdürür.

Zengin SDK performansı ile tüm donanım performansının devreye alınabileceğini ve müşteri uygulamalarının sistemimize normal, hızlı ve kararlı bir şekilde taşınabileceğini umuyoruz.

Tüketici adaptasyonu, RISC-V çiplerinin büyümesi için de çok önemli bir adımdır. Yuefang Technology’nin yaklaşımı, müşterilere “tam bir sistem, çipler ve yazılım, ilgili referans tasarım donanımı ve eksiksiz bir geliştirme platformu” sağlamaktır.

Müşterilerle birlikte tam kapsamlı bir yazılım ve donanım çözümü geliştirmek, başlangıçta müşterinin güveni düşükken müşterilerle yapılması gereken bir iştir.

BENZER YAZILAR

HDML

HDML dosyası nedir? .hdml (Handheld Device Markup Language) uzantılı bir dosya, el bilgisayarları, akıllı telefonlar ve bilgi görüntüleme cihazları gibi taşınabilir elektronik cihazlar için web...

ASRock’tan Özel Tasarım AMD Radeon RX 7800 XT Görüntülendi, 16 GB VRAM’e Sahip

AMD Radeon RX 7800 XT, ASRock Tarafından EEC Listesinde Ortaya Çıktığı Gibi 16 GB VRAM Özelliğine Sahip Olacak AMD Radeon RX 7800 XT geçtiğimiz aylarda...

Google Perspectives Arama Filtresi, İlgi Çekici İçerikle Farklı Bakış Açıları Sunuyor

Google Perspectives, bir arama filtresi olarak tanıtıldı Google G/Ç sorgunuzla ilgili bakış açıları içeren içeriği görüntüleyen artık mobil cihazlarda kullanılabilir. https://twitter.com/searchliaison/status/1673382545730457605?ref_src=twsrc%5Etfw Perspektifler filtresi, arama yapan kullanıcılara...

POPÜLER YAZILAR

Lazer Hassasiyeti, NASA’nın Navigasyon Doppler Lidar’ı ile Ay Keşifleriyle Buluşuyor

NASAAy gösterisi için hazırlanan Navigasyon Doppler Lidar teknolojisi, uzay araştırmalarının ötesinde sonuçları olan iniş teknolojisindeki ilerlemeleri vurguluyor. Bu ayın sonlarında, NASA'nın ticari ay teslimat hizmetleri...

Ay, Mars ve Ötesi için Öncü Fisyon Enerjisi

NASA özerklik, güvenlik ve uzun vadeli çalışmaya odaklanarak Ay için bir nükleer fisyon reaktörü geliştirmeye yönelik Fisyon Yüzey Enerjisi Projesi ile ilerliyor. Bu çaba,...

Yeni Nesil OLED Teknolojisinin Arkasındaki Sır

Durham Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yeni bir araştırması, daha parlak, daha verimli ve daha kararlı mavi organik ışık yayan diyotlara (OLED'ler) doğru beklenmedik bir yolu...

SEC’in X hesabı, Bitcoin ETF onayına ilişkin sahte haberler yayınlamak için saldırıya uğradı

Birisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X (eski adıyla Twitter) hesabını ele geçirdi ve kurumun, kayıtlı ulusal güvenlik borsalarında Bitcoin ETF'lerinin (borsada...