Cuma, Aralık 1, 2023
Ana Sayfa Webmaster Küçük Yerel Hizmet İşletmeleri, Dijital Pazarlamalarını Geliştirmek İçin Yapay Zekayı Nasıl Kullanabilir?

Küçük Yerel Hizmet İşletmeleri, Dijital Pazarlamalarını Geliştirmek İçin Yapay Zekayı Nasıl Kullanabilir?

- Advertisement -

Birçoğumuz yapay zekanın dünyayı, özellikle de dijital pazarlamayı nasıl değiştireceğini duyduğumuzda, düşüncelerimiz (ve bazen korkularımız) büyük kuruluşların metin yazarları, tasarımcılar ve diğer içerik oluşturuculardan oluşan bir lejyonun işini yapmak için makineleri nasıl kullanacağına doğru kayıyor.

Eşit derecede büyük müşteri tabanlarına ve rekabet odaklı içerik gereksinimlerine sahip büyük şirketler, önde olmak için içerik oluşturmak ve verileri işlemek ve analiz etmek için gelişmiş yapay zeka sistemleri arıyor.

Ancak yapay zekanın sunduğu fırsatlar sadece büyükler için değil.

Aslında, daha az kaynağa ve genellikle daha az zamana sahip olan küçük yerel işletmeler, AI çözümlerinin sunduğu yenilikçi zaman ve maliyet tasarruflarından kesinlikle yararlanabilir.

Bugünlerde küçük bir işletmeyi yönetmenin özellikle zorlu yönlerinden biri, kendi başına tam zamanlı bir iş olabilen dijital pazarlamanın çoğu zaman ezici taleplerine ayak uydurmaktır.

Zengin, güncel, alakalı bir dijital varlığı sürdürmek ve giderek daha bilgili müşterilerin birden fazla kanal aracılığıyla işletmenizle etkileşim kurmasını sağlamak, büyümeyi umut eden işletmeler için beklenen ve gerekli olan bir şeydir.

Yine, bir küçük işletme sahibi, rahat olmayabilecekleri bir alanda artan taleplere nasıl ayak uydurabilir?

Yapay zekayı sanal dijital pazarlama asistanı olarak girin.

Yapay Zeka Küçük İşletme Pazarlamasını Nasıl Destekleyebilir?

AI birçok şekilde olabilir, ancak pazarlama uygulamaları söz konusu olduğunda, mevcut popüler uygulama üretken AI’dır.

AI motorları, örneğin ChatGPT istendiğinde yeni içeriği anlamak, özetlemek ve oluşturmak için büyük veri veya içerik kümeleri üzerinde eğitilmiş etkili yapay zeka algoritmaları olan büyük dil modelleri olarak adlandırılır.

Bu nedenle yapay zeka, üzerinde eğitim aldığı veri setinde yer alan hemen hemen her konuda hızlı ve etkili bir şekilde içerik üretebilir.

Web Sitesi, Blog ve Sosyal İçerik

Küçük işletmeler için AI yazma araçlarının ilk doğal uygulaması, web sitenizin ziyaretçilerinin, sosyal takipçilerinizin ve arama motorlarınızın tüketebileceği eğitici, bilgilendirici veya başka türlü yardımcı içerik oluşturmaktır.

İçerik, çevrimiçi otorite oluşturma açısından hâlâ kraldır ve rekabette öne çıkmanın bir yolu, daha çok, daha iyi içerik oluşturmaktır.

Yapay zekanın istediğiniz herhangi bir konuda içerik üretebileceğini belirledik ve çoğu küçük yerel işletme için müşterilerinin ihtiyaçları nispeten tutarlı.

Yapay zeka tarafından oluşturulmuş kaliteli ve ilgi çekici içerik elde etmenin anahtarı, istemin kalitesi sağlandı.

İyi yapılandırılmış bir istek, hedef kitleniz için hazır olması için yalnızca küçük değişiklikler ve kişiselleştirme gerektirebilecek bir blog gönderisi, nasıl yapılır makalesi, SSS bölümü, web sayfası veya sosyal medya gönderisi oluşturabilir.

Değilse, AI’dan daha iyi bir sürüm için yeniden talepte bulunabilirsiniz ve zamanla AI daha iyi, daha uygun içeriği öğrenmeye ve üretmeye devam edecektir.

Ancak, açık olmak gerekirse, benzersiz olduğundan emin olmak için içeriği gözden geçirme ve düzenleme adımı atlanmamalıdır.

Yapay zeka, yapay zekanın ara sıra yanlış olma alışkanlığı olduğunu ve bu nedenle tüm işlerin doğruluk açısından kontrol edilmesi gerektiğini söylemenin süslü bir yolu olan “halüsinasyon” ile bilinir.

Bazen metin garip veya resmi gelebileceğinden, nihai ürünün insancıllaştırılmış olduğundan emin olmak da hayati önem taşır. Ayrıca benzersiz imzanızı ekleyerek içeriğin hem markanızı yansıttığından hem de size ait olduğundan emin olmalısınız – anekdot niteliğindeki bakış açınızı, üslubunuzu veya ürettiğiniz veya küratörlüğünü yaptığınız diğer ilgili içeriğe bağlantılar ekleyerek.

Doğrudan Müşteri İletişimi

İşletmelerin siteler veya sosyal medya aracılığıyla toplu olarak paylaşmak için oluşturdukları içeriklere ek olarak, teşvik etmek, eğitmek veya bilgilendirmek için tasarlanmış doğrudan tüketiciye yönelik kampanyalar vardır.

Bunlar e-posta veya SMS mesajları şeklinde kısa olsa da, kampanya fikirleri geliştirmek ve ortaya çıkan içeriği hedef kitleye ulaştırmak için hala zamana ihtiyaç vardır. AI, sürecin her iki aşamasında da yardımcı olabilir.

İlk olarak, AI’dan bir kampanyanın dayanabileceği konuların veya fikirlerin bir listesini sağlaması istenebilir.

Örneğin, ChatGPT’den “Bana küçük bir yerel tesisat şirketinin geliri artırmak için yürütebileceği promosyonların bir listesini vermesini” istedim.

AI sanal pazarlama asistanının bu kısaltılmış öneri listesiyle hızlı bir şekilde yanıtladığı:

“Kesinlikle! Küçük bir yerel tesisat şirketinin gelirini artırmak için yürütebileceği bazı promosyonlar şunlardır:

Sezonluk Bakım Paketi: Kanal temizleme, şofben muayenesi veya kaçak tespiti gibi mevsimlik tesisat bakım hizmetleri için indirimli bir paket sunun. Ev sahiplerinin genellikle ev bakımına odaklandıkları yılın belirli zamanlarında bu paketi tanıtın.

 1. Yeni Müşteri İndirimi
 2. Sadakat Ödül Programı
 3. Paket Paketler
 4. Arkadaşına Öner Programı
 5. Sınırlı Süreli Teklifler
 6. Sosyal Medyaya Özel Fırsatlar
 7. Kıdemli Vatandaş veya Askeri İndirimler
 8. Bakım Planı Abonelikleri
 9. İş Ortağı İndirimleri

Maksimum görünürlük ve erişim sağlamak için promosyonlarınızın reklamını web siteniz, sosyal medya, yerel reklamcılık ve doğrudan posta dahil olmak üzere çeşitli kanallar aracılığıyla yapmayı unutmayın. Her promosyonun etkinliğini izleyin ve stratejilerinizi müşteri yanıtına ve gelir artışına göre ayarlayın.”

Daha sonra AI, mesajlaşmanın kendisini önermesi için tekrar çağrılabilir. Bir pazarlama mesajı için iyi yapılandırılmış bir istem, aşağıdakilerden herhangi birini veya hepsini hesaba katabilir:

 • Mesaj tipi: Promosyon, duyuru, davet, tebrik, teşekkür, eğitim, bilgilendirme vb.
 • Bahsedilecek Hizmetler veya Ürünler: Uygun mesaj türleri için.
 • Dahil edilecek belirli kelimeler: Vurgulanan teklifler, indirimler, özel ürünler vb.
 • Hariç tutulacak belirli kelimeler: Rakip isimleri, istenmeyen alternatif ürün referansları.
 • Demografik hedefleme bilgileri: Cinsiyet, yaş, medeni durum vb.
 • Yazı tonu: Konuşkan, arkadaş canlısı, bilgilendirici, profesyonel, misafirperver, esprili vb.
 • Yazma perspektifi: Birinci veya üçüncü kişi.

Belirtildiği gibi, yapay zekaya sağlanan bilgi istemi ne kadar ayrıntılı olursa, üretilen yanıt o kadar doğru ve etkili olur.

SEO ve Ücretli Arama

AI algoritmaları yıllardır Google’a ve diğer arama motorlarına güç verdiği sürece, AI SEO’nun kalbidir.

Öyleyse, arama motorlarının aradığı yapılandırılmış içeriği oluştururken birkaç adımdan tasarruf etmek için neden aynı teknolojiden yararlanmıyorsunuz?

Web sitesi konularını kendi ellerine alacak zamanı ve bilgisi olan küçük işletme sahipleri veya çalışanları için, üretken SEO için AI anahtar kelime ve içerik araştırması yapmak, sayfa başlıkları, meta açıklamalar oluşturmak veya site içi optimizasyonun daha gelişmiş yönleri için kullanılabilir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, AI zaten birçok ücretli reklam platformunda yerleşiktir ve aşağıdakiler gibi hizmetlerin temelidir: Google Reklamları mevcut içeriğe ve/veya geçmiş performansa dayalı olarak içeriğin otomatik olarak önerilmesi veya oluşturulması.

Büyük ve küçük reklamverenler, birbirlerinin kampanyalarına ilişkin birleşik bilgiden yararlanır.

Web Sitesi Desteği

İnternet sitesi sohbet robotları bir süredir sıradan hale geldi. Yine de yapay zeka, web sitenizin ziyaretçileriyle daha sorunsuz bir şekilde etkileşime geçebilecek ve daha doğrusu aradıkları bilgileri çıkarabilecek yeni bir sohbet robotu düzeyine kapı açıyor.

AI LLM’ler, web’deki büyük hacimli içeriği araştırmak ve yorumlamak için eğitildikleri gibi, ürünleriniz, hizmetleriniz ve iş uygulamalarınız hakkında tüm önemli ayrıntıları içeren web siteniz olan küçük köşenizi kataloglamak için de aynı şekilde eğitilebilirler.

Site ziyaretçileri engellerle karşılaşırsa veya robotun eğitim almadığı sorular sorarsa veya yanıt vermek için gerekli içeriğe sahip değilse, akıllı sistemler müşterilerin sorularını SMS veya e-posta gibi diğer kanallarla iletmelerine olanak tanır.

Gelecek Düşüncesi

AI tarafından üretilen metin tabanlı içerik, buzdağının sadece görünen kısmı, çünkü benzer şekilde foto-gerçekçi görüntülerin şu sistemler tarafından üretildiğini görüyoruz:

Burada da çekici iş içeriği oluşturma potansiyeli gerçektir.

İçeriğin ötesinde, yapay zeka, içeriğin kişiselleştirilmesini ve optimizasyonunu otomatikleştirme vaadini sunar; böylece, uzun süredir Google’ın modus operandi’si olan doğru içerik, doğru kişilere doğru zamanda sağlanır.

Şu an dışında, bu düzeyde özelleştirilmiş içerik sağlayabilen yalnızca Google ve arama motorları olmayacak. Açık kaynaklı AI çözümleri bu kapıyı herkes için açıyor.

Tahmine dayalı analitik gibi çözümler, küçük işletme pazarlamacılarının daha önce işe yaramış taktikleri geliştirerek ve otomatikleştirerek ve işe yaramayanları göz ardı ederek oyunda bir adım önde olmalarını sağlayacaktır.

Ama… AI Sadece Bir Araçtır

Şimdi, AI’nın içerik oluşturmada zaman tasarrufu açısından sunduğu potansiyel kadar, hiçbir şekilde insan yazarların veya editörlerin yerini alacak bir şey olarak görülmemelidir.

Yapay zeka tarafından oluşturulan içerik zaten oluşturulmuş içeriğe dayandığından, bazı içerik oluşturucular bu içeriği kelimesi kelimesine yayınladığından kesinlikle büyük bir aynılığın üretilmesi riski vardır.

Washington Post’ta yeni bir makale haklı olarak işaret ediyor:

“Uzmanlar, gelişmiş yapay zekanın bile bir insanın yazma becerileriyle eşleşmediğini söylüyor: Kişisel ses ve stilden yoksun ve sıklıkla yanlış, anlamsız veya önyargılı cevaplar veriyor. Ancak birçok şirket için maliyetlerin düşürülmesi, kalitenin düşürülmesine değer.”

Kitlenizin veya Google’ın duymak istediği bu değil. Yapay zekanın sunduklarını alıp üzerine inşa etmek, kendi benzersiz sesinizi, bakış açınızı ve anekdot hikayenizi eklemek giderek daha önemli hale gelecek.

Google taahhüdünü sürdürüyor EEAT (Deneyim, Uzmanlık, Yetki, Güvenilirlik) ilkeleri birincil içerik sıralama faktörleri olarak. EEAT, küçük işletme sahiplerinin bir başlangıç ​​noktası olarak yapay zekanın sağlayabileceklerine eklemeleri gereken şeydir.

Sonuç olarak

Yapay zeka destekli dijital pazarlama, küçük yerel işletmelerin zengin, alakalı içerik üreterek, müşteri deneyimini iyileştirerek ve daha fazla müşteri adayı oluşturarak çevrimiçi varlıklarını geliştirmeleri için muazzam fırsatlar sunar.

Ancak, bu devrim niteliğindeki teknolojinin faydalarından yararlanmak için işletmelerin karşılaştıkları zorlukları anlamaları, ölçülebilir hedefler belirlemeleri, stratejiler geliştirmeleri ve performanslarını sürekli olarak izleyip optimize etmeleri gerekiyor.

BENZER YAZILAR

Siber Pazartesi 2022 Teklifi Zendure SuperBase Pro 2000 Power Station’da Yayında

Her zaman, her yerde güce mi ihtiyacınız var? Zendure'nin en yeni amiral gemisi SuperBase Pro 2000 taşınabilir elektrik santrali sizi acil elektrik kesintilerinden kurtarmak...

Made in Abyss Binary Star Falling into Darkness

Made in Abyss Binary Star Falling into Darkness Aynı adlı mangaya ve onun televizyon dizisi uyarlamasına dayanan bir rol yapma oyunu. Made in Abyss Binary...

String Nedir?

String Nedir? Dizi, tamsayı ve kayan nokta birimi gibi programlamada kullanılan bir veri türüdür, ancak sayılardan çok metni temsil etmek için kullanılır. Boşluklar ve sayılar...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...