Cuma, Aralık 9, 2022
Ana Sayfa Webmaster Küçük İşletmeler İçin Programlı Reklamcılık: Ne, Neden ve Nasıl?

Küçük İşletmeler İçin Programlı Reklamcılık: Ne, Neden ve Nasıl?

- Advertisement -

Küçük İşletmeler İçin Programlı Reklamcılık: Ne, Neden ve Nasıl?
Küçük İşletmeler İçin Programlı Reklamcılık: Ne, Neden ve Nasıl?

Her boyuttan ve sektörden kuruluş, programatik reklamcılık dünyasını öğrenmeye ve keşfetmeye hazır.

Ancak daha sınırlı kaynaklara (ve zamana) sahip olanlar için nereden başlayacağını bilmek zor olabilir.

İşletmenizin programatik reklamcılık stratejisini nasıl benimseyeceğinizi ve oluşturmaya nasıl başlayacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Programatik Reklamcılık nedir?

Programatik reklamcılık, reklam alanı satın almak ve satmak için algoritmik teknolojiyi kullanır. Dönem programlı reklam alanının nasıl alınıp satıldığını ifade eder.

Bu, tüm reklam satın alma sürecinin otomatik olduğu anlamına gelmez; Yazılımın iş hedeflerinize göre doğru reklam alanını satın almasını sağlamak için yine de hedefleme, bütçeler ve istenen sonuçlarla ilgili ayrıntıları girmeniz gerekecektir.

Programatik reklam satın alma, belirli bir hedef kitleye ulaşmak isteyen reklamverenler için toplu dağıtım sunar.

Küçük işletmeler için programatik reklam satın almanın olumsuzluk ücretsiz bir açık artırma platformu (Google’ın Görüntülü Reklam Ağı gibi – sonraki bölüme bakın!). Mevcut envantere (web siteleri) erişmek için bir programatik reklamcılık (SaaS) platformuna kaynak sağlamanız gerekir.

“Programatik” ve Google’ın Görüntülü Reklam Ağı Arasındaki Fark Nedir?

GDN, çevrimiçi görüntülü reklamcılık için kullanılabilir toplam envanterin (reklam alanı) yalnızca küçük bir parçasıdır ve bu nedenle, görüntülü reklamcılıkla yeni başlayan küçük işletmeler için daha uygun maliyetlidir.

Ancak, GDN yalnızca bir reklam değişimidir ve çoğu programatik platform, aynı platformda birden fazla reklam değişimine erişim sağlar.

Küçük İşletmeler İçin Programlı Reklamcılık: Ne, Neden ve Nasıl?
Küçük İşletmeler İçin Programlı Reklamcılık: Ne, Neden ve Nasıl?

GDN’nin yalnızca bir reklam alışverişi olduğunu unutmayın.

Programatik bir platform, daha geniş bir envanter çeşitliliği sunar, bu da reklamlarınızın sunulması için daha fazla alan anlamına gelir.

Programatik platformlar ayrıca sesli reklamlar, bağlı TV ve video gibi GDN’de bulunmayan çok çeşitli reklam biçimlerine olanak tanır.

Neden Programatik’e Yatırım Yapmalısınız?

Programatik reklam platformu maliyetleri, genellikle reklam harcamalarının yalnızca küçük bir yüzdesidir ve küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) ve küresel markalar için çok daha fazla getiri sağlayabilir; bu nedenle, daha küçük bir işletme olduğunuz için programatiği göz ardı etmeyin.

Programatik’in işletmeniz için GDN’ye alternatif olarak değerlendirilmeye değer olmasının birkaç nedeni aşağıda belirtilmiştir:

1. Çeşitli Reklam Biçimleri

Reklamcılığın temel ilkelerinden biri, işletmelerin marka oluşturma faaliyetine (TV, ses ve görüntülü reklam gibi oldukça görsel reklam formatlarını düşünün) ve anında satış aktivasyonuna (ücretli arama gibi dönüşüm hunisinin alt kısmındaki faaliyetleri düşünün) yatırım yapması gerektiğidir.

Marka oluşturma, herhangi bir işletme için uzun vadeli en büyük satış artışını sağlamaya yardımcı olabilirken, satış etkinleştirme türü reklamcılık genellikle bir marka üzerinde daha az uzun vadeli bir etkiye sahip olma eğilimindedir ve bir dokunuş gibi açılıp kapatılabilir.

Küçük İşletmeler İçin Programlı Reklamcılık: Ne, Neden ve Nasıl?
Küçük İşletmeler İçin Programlı Reklamcılık: Ne, Neden ve Nasıl?

Programatik görüntülü reklam biçimleri, görsel yapıları nedeniyle marka oluşturma faaliyetlerini destekleyebilir.

Programatik platformlar aracılığıyla sunulan reklam biçimlerinin çeşitliliğidir.

Bu, aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • Yerel reklamcılık – Reklamlar.
  • Görüntülemek – Statik ve etkileşimli.
  • Video – Platform içi ve CTV (bağlı TV).
  • Ses – Platform içi (örn. Spotify), podcast reklamları.

Bin gösterim başına maliyet (BGBM) modeli, programatikte etkileşim değil, gösterimler için ödeme yaptığınız anlamına gelir; bu nedenle, doğrudan yanıt kampanyalarına kıyasla marka odaklı etkinliklere (erişim/gösterimlere odaklı) daha iyi uyum sağlar.

2. Premium Envanter

Programatik düşünen küçük işletmeler tarafından genellikle bana sorulan asıl soru, GDN’nin üzerindeki avantajlarla ilgili.

Cevap, Google dışında erişebileceğiniz yayınların kalitesi ve çeşitliliğidir.

Örneğin, çoğu programatik platformda, Google’ın GDN’de erişim sağlamadığı premium yayıncılarla doğrudan anlaşmalara erişebilirsiniz.

Bu, GDN’de yerleşim hedefleme yoluyla kullanılamayan sektörünüzdeki en üst düzey yayınlara erişim anlamına gelir.

Programatik ve Google’ın reklam satın alma işlemleri için envanter paylaştığını belirtmekte fayda var.

Örneğin, weather.com gibi siteler programatik platformlarda ve GDN aracılığıyla kullanılabilir.

3. Hedefleme ve Verimlilik

Programatik reklamcılık, verimlilik için tasarlanmıştır.

İş hedeflerinize bağlı olarak, bir algoritma, nakitinizin en iyi nereye harcanacağını belirleyecektir.

Çoğu reklam platformuna benzer şekilde, hedef kitleniz, kampanya hedefleriniz ve istediğiniz BGBM hedefleri ile ilgili ayrıntıları yine de girmeniz gerekecek, ancak bu platform işin ağır yükünü kaldıracaktır.

Programatik reklam platformları, birden fazla ad exchange aracılığıyla envantere teklif vermek yerine, reklamverenlerin yönetimi tek bir platformda düzenlemesine olanak tanıyarak reklamcılık etkinliğinizi yönetmenin basitliğini ve verimliliğini artırır.

4. Erişim ve Ölçek

Programatik platformlar, çeşitli reklam alışverişlerinde algoritmik reklam satın alma teknolojisinden yararlanarak daha fazla ölçek ve erişim sunar.

Bu, 1:1 reklam satın alımından 1:çok reklam satın alma modeline geçiş anlamına gelir.

Bu, programatik teknolojinin reklam alma ve satma şeklimizi hızla ele geçirdiğini açıkça gösteriyor.

Rakipleriniz Halihazırda Programatik Gösterime Yatırım Yapıyor mu?

Rakiplerinizin programatik reklamcılığa halihazırda yatırım yapıp yapmadığını öğrenmek istiyorsanız, bütçenize bağlı olarak birkaç seçenek vardır.

gibi ücretli araçları kullanabilirsiniz.

SimilarWeb, aşağıdaki gibi araçlardan daha pahalıdır: Semrush ve Ahrefler ancak benim deneyimime göre, web sitesi trafiği hakkında daha doğru verilere sahip.

Bütçeniz varsa, ücretsiz aracı kullanabilirsiniz.

Küçük İşletmeler İçin Programlı Reklamcılık: Ne, Neden ve Nasıl?
Küçük İşletmeler İçin Programlı Reklamcılık: Ne, Neden ve Nasıl?

Küçük İşletmeniz İçin Programlı Bir Ortak Nasıl Bulunur?

Anlamış olabileceğiniz gibi, programatik reklamcılıkla başlamak, platform maliyetleri nedeniyle daha pahalıdır (genellikle harcama modelinin yüzdesi üzerinden faturalandırılır). Yine de, çeşitli faydalar kesinlikle ek maliyetlerden daha ağır basacaktır.

RELATED ARTICLES

Pazarlama İlişkilendirme Modelleri İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Müşterilerin, dönüşüme giden yol boyunca birden çok kanal ve kampanya (çevrimiçi ve çevrimdışı) aracılığıyla bir markayla etkileşim kurduğunu hepimiz biliyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde, B2B sektöründe...

Arama Tahmini Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama, sanat ve bilimi harmanlamak, yaratıcı fikirleri eyleme geçirilebilir, izlenebilir adımlarla birleştirmekle ilgilidir. Ancak, sayfa içeriğinizi değiştirmeden veya web sitenizi yeniden yapılandırmadan önce, neyin...

Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?

İnternetin ilk günlerini hatırlıyor musunuz? Yahoo oyunlarında solitaire oynarken tüm gününüzü AOL messenger'da arkadaşlarınızla sohbet ederek geçirebilirsiniz. Sonra annen bir arama yapmak için telefonu aldı...

Most Popular

AMD Ryzen 7000 ‘Zen 4’ X Olmayan Masaüstü İşlemciler 10 Ocak’ta Piyasaya Sürülecek

AMD Ryzen 7000 "Zen 4" X Olmayan İşlemciler CES 2023'te Tanıtıldı, Aynı Ay Piyasaya Sürüldü AMD'nin en az üç yeni Ryzen 7000 "Zen 4" X...

Mühendis, M1 iMac’ten ‘Çene’ Çerçevesini Çıkartarak Ona Apple’ın Bağımsız Monitörleri Gibi Tekdüze Bir Tasarım Verdi

Apple'ın 24 inç M1 iMac'i, önemli tasarım değişikliği sayesinde yeni bir soluktu, ancak bazı keskin gözlü eleştirmenler bu "çene" çerçevesine hemen dikkat çektiler, ancak...

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple'ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Apple'ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel...

Intel, 2030’a Kadar Yeni Nesil Çiplerde Bir Trilyon Transistörün Yolunu Açıyor

IEDM'de Intel Research, sergilendi Moore Yasası Nasıl Canlı ve Chipzilla 2030 yılına kadar Trilyon transistörlü yeni nesil çipleri nasıl sunmayı planladığını. Intel Araştırması Moore Yasasını...

Recent Comments