Korku İmparatorluğu

By | 30 Ocak 2014

Harika bir kitap daha… Okunması çok kolay ve akıp gidiyor… Sonunu merak ettiğiniz için çabuk bitiriyorsunuz. Sonra da niçin çabuk bitirdim diye üzülüyorsunuz.

1990 yılından başlıyor. Daha Kuveyt’in Irak’ı işgalinden önce, Amerika’nın Ortadoğu’da haritaları değiştirme planları ortaya çıkıyor.

Saddam’ın saldırısından Türklerin ve Kürtlerin birlikte Türkiye’ye kaçmaları, sınırda yaşadıkları sıkıntılar insanı çok dugulandırıyor. Kürt-Türk kardeşliği çok güzel işlenmiş.

Çekiç Güç’ün devreye girmesinden sonra ABD, İngiltere ve İsrail’in tezgahları kahramanların ağzından anlatılıyor. Kürtler kandırılıyor ve Türkmenlere eziyetler başlıyor. Öğretmen Nuri’nin yaşadıkları, gözünüzü yaşartıyor. Türk askerlerine çuval geçirilmesi olayını da sanki siz yaşıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.

Amerikalıların ve peşmergelerin vahşet boyutuna varan olayları beni çok duygulandırdı.

Amerika’nın tahrikleri üzerine Türk Ordusu, çok güzel bir plan hazırlıyor. Hazırlığı yıllar süren bu plan, Amerika’nın kullandığı teknolojiyi terse çevirmeye dayanıyor. Çok akıllıca hazırlanan operasyon sonunda abd pes etmek zorunda kalıyor. Kitabın sonunda Irak’a huzur geliyor, Türkiye de bölünmekten kurtuluyor.

Bu kadar özetle bir şey anlatamadım ama kitap gerçekten çok güzel. İnsan ordusuyla gurur duyuyor. Kitapta, bir zamanlar Karadeniz sahillerimizi mesken tutan Balina Aydın’ın hikayesi de var. Şanlıurfa’da Irak’a saldırı sırasında düşen 3 ABD akıllı füzesinin hikayesi de çok güzel. Ben en çok Kürtlerin vurduğu öğretmen Nuri’nin eşinin ayağının kesilmesi bölümünde duygulandım.

Irak’ın karışık olduğu, ülkemizde terörün arttığı bu dönemde biz,i ümitsizlikten kurtaran bu güzel kitabı okuyun. Korku İmparatorluğu=ABD