Ana Sayfa / Bilim / Kimyasal Maddeler Bağışıklık Sistemine Zarar mı Veriyor?
Kimyasal Maddeler Bağışıklık Sistemine Zarar mı Veriyor?
Kimyasal Maddeler Bağışıklık Sistemine Zarar mı Veriyor?

Kimyasal Maddeler Bağışıklık Sistemine Zarar mı Veriyor?

Endüstride kullanılan bazı kimyasal maddeler aşıların etkinliğine zarar veriyor. Florin içeren organik kimyasal maddeler (perfloro kimyasallar-PFC) gıda paketlemede ve çeşitli endüstrilerde kullanılıyor. Bu kimyasal maddeler insan da dâhil olmak üzere pek çok canlıda tespit edilebiliyor.

Journal of the American Medical Association dergisinde yayımlanan çalışmaya göre insan kanında bu kimyasal maddelerin yüksek seviyede olması hastalıklara karşı koruyucu aşıların, örneğin tetanos aşısının etkinliğinin azalması riskini 3 kat artırıyor.

Daha önce yapılan çalışmalarda gösterildiği gibi poliklorinat bifeniller bağışıklık sistemine zarar veriyor. Ancak perfloro kimyasal maddelerin etkisinin poliklorinat bifenillerin etkisinden çok daha güçlü olduğu belirtiliyor.

Ayrıca çocuklukta bu kimyasal maddelere maruz kalınmasının aslında tüm hayat boyunca etkilerinin süreceği söyleniyor. ABD Çevresel Sağlık Araştırmaları Enstitüsü’nden immünolog Dori Germolec perfloro kimyasal maddelerin farelerin bağışıklık sistemini etkilediğini, bu yeni çalışmanın verilerinin birkaç yıl önce laboratuvar hayvanlarıyla yapılan çalışmayla örtüştüğünü belirtiyor ve bu kimyasal maddeler için “bağışıklık sistemini baskılayıcı” tanımını kullanılıyor.

Araştırmayı yapan bilim insanları çalışmalarında 1999-2001 yılları arasında doğan 587 bebeği inceleyerek elde ettikleri verileri değerlendirdi. Araştırmacılar florin içeren kimyasal maddelere doğum öncesi maruz kalınması durumunu değerlendirmek için, hamilelik sırasında annenin kan serumunda bu maddelerin seviyesini ölçtü.

Çocuklar 5 yaşına geldiğinde kanlarındaki florin içeren kimyasal maddelerin seviyesi tespit edildi. Ardından 5 ve 7 yaşındaki çocukların tetanos ve difteri aşılarına bağışıklık sistemlerinin verdiği tepki incelendi. Beş yaşındaki çocukların kanındaki florin içeren kimyasal maddelerin seviyesinin 2 kat arttığı, 7 yaşına geldiklerinde ise tetanos ve difteriye karşı oluşan antikorların yoğunluğunun % 50 oranında azaldığı gözlendi.

Perfloroktan sülfonatın (PFOS) ve perflorooktanoik asitin (PFOA) 7 yaşındaki çocuklarda antikor miktarının azalması riskini 3 kat artırdığı tespit edildi. Perfloro kimyasal maddeler özellikle tekstil ve gıda paketleme endüstrilerinde kullanılıyor.

Ayrıca bu kimyasallarla kirlenmiş deniz ürünlerinin tüketilmesi de perfloro kimyasal maddelere maruz kalmanın başka bir yolu. Bulgular üretim ve gıda ürünleri sektöründe kullanılan kimyasal maddelerle ilgili endişeleri attırıyor.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir