Ana Sayfa / Sağlık / Kasları görüntülemede yeni teknoloji var mı?
Kasları görüntülemede yeni teknoloji var mı?
Kasları görüntülemede yeni teknoloji var mı?

Kasları görüntülemede yeni teknoloji var mı?

Simon Fraser Üniversitesi’nden Doç. Dr. James Wakeling daha önce gözlenmemiş kas etkinliği detaylarını görüntüleyebilen yeni bir sinyal işleme yöntemiyle, gelişmiş tıbbi görüntüleme yöntemlerine bir yenisini ekledi.

Wakeling insanların ve hayvanların büyüleyici kas hareket mekaniğini tarayıp görüntüleyebilmek ve kas yapısının 90 saniye gibi kısa bir sürede 3-D haritasını çıkarmak için ultrason görüntüleme yöntemi, 3-D hareket yakalama teknolojisi ve patentli veri işleme yazılımı kullanarak yeni bir teknoloji geliştirdi. . Böylece kas kasılması sırasında kasın yapısında meydana gelen değişiklikler gözlenebiliyor.

Önceki yöntemlerle 15 dakika süren bu iş, tıbbi görüntüleme alanında bir atılım olarak değerlendiriliyor.

Wakeling amaçlarının, kas iskelet simülasyon yazılımında kullanılabilecek kas modelleri geliştirerek eklemlerdeki gücü ve hareket halindeyken kaslardaki mekanik değişimi tahmin etmek olduğunu belirtiyor. Bu yeni teknolojiyle bir kasın nasıl şekil değiştirdiği, şiştiği, iç kas liflerinin nasıl kıvrımlı hale geldiği görüntülenebilecek. Wakeling araştırmasının, çocuklarda tendon nakli gibi ortopedik ameliyatların sonucunu tahmin edebilecek yeni yazılım programlarının geliştirilmesine aracı olacağını umuyor.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: