Salı, Eylül 26, 2023
Ana Sayfa Webmaster Kanonik URL Nedir? SEO İçin Bir Kılavuz

Kanonik URL Nedir? SEO İçin Bir Kılavuz

- Advertisement -
- Advertisement -

“Kanonik etiket” ifadesi genellikle SEO ile ilgili tartışmalarda ortaya çıkar ve muhtemelen mühendislik, analitik vb.

İlk bakışta, özellikle SEO alanında daha yeniyseniz, biraz korkutucu görünebilir.

Yine de harika bir haber: Bu kılavuzla, kanonik bir etiketin ne olduğu, neden önemli olduğu, vahşi doğada nasıl göründükleri, nereye ait oldukları ve bazı önemli ayrıntılarla ilgili ayrıntılı bilgileri gözden geçireceğiz.

Kanonik Nedir?

İlk ve en önemlisi, bir kanonik etiket tanımlamadan önce, bu kılavuzdan alacağınız bir bilgi varsa, şu olsun: Kanonik etiketler direktif değil Robots.txt dosyası gibidir.

Bu, Google’ın standart etiketleri güçlü bir ipucu olarak gördüğü anlamına gelir, ancak günün sonunda birçok sinyali değerlendirir ve bunları dikkate alıp almamaya karar verir.

Artık altın kuralı ortadan kaldırdığımıza göre, ne olduğuna geçelim!

Canonical etiketi, arama motorlarına hangi URL’nin bir sayfanın ana sürümü olduğunu söylemek için kaynak kodda bulunan bir HTML etiketi olarak 2009’da devreye girdi. Bu, Google’a kullanıcılar için hangi sayfa varyasyonunu dizine eklemesi gerektiğini söylemek için kullanılabilir.

Kurallı etiket, bir sayfadaki HTML etiketinin kendisidir, ancak “kurallı” – şimdi bu biraz farklı.

Standart varyasyonları tanımlamanın iki basit yolu vardır: kullanıcı tarafından beyan edilen standart ve Google tarafından beyan edilen standart.

  • Kullanıcı tarafından beyan edilen kurallı: Bu tam olarak ne diyor; canonical etiketinde belirtilen standarttır.
  • Google tarafından belirtilen standart: Bu, Google’ın standart olarak kabul etmeyi seçtiği URL’dir.

Google Arama Konsoluna erişiminiz varsa, aşağıdakilerden yararlanabilirsiniz: URL İnceleme Aracı

İdeal bir durumda eşleşirler – ama ya eşleşmezlerse? Bundan sonra daha fazla konuşacağız.

Kanonik URL Nedir?  SEO İçin Bir Kılavuz
Kanonik URL Nedir? SEO İçin Bir Kılavuz

Google, Kanonik Bir URL’yi Nasıl Seçer?

Google bir siteyi taradığında ve dizine eklediğinde, sayfadaki birincil içeriği inceler. (Profesyonel ipucu: İçeriği yalnızca yazılı içerik olarak karıştırmayın).

Bu taramada, büyük olasılıkla benzer sayfaları keşfedecek ve ardından Google, sayfanın kullanıcılara iletmeye çalıştığı şeyin en iyi temsili olduğunu düşündüğü sayfayı seçecek ve standart olarak seçecektir.

Yukarıda tartıştığımız gibi, bir kurallı etiket bir yönerge değildir, bu nedenle, kurallı etiketin yanı sıra Google diğer sinyalleri de dikkate alır – bu nedenle tutarlı olun!

Dahili bağlantılar ve harici bağlantılar, Google’ın standart bir etiketle dikkate aldığı ek faktörlerden yalnızca birkaçıdır.

Dikkat: Sayfalarınızı aşağıdaki gibi sorgu parametreleriyle dahili olarak bağlarsanız /?some_parameter=xyzGoogle’ın standart meta etiketinizi yok sayma ve standart olarak sorgu parametresi olan bir URL seçme olasılığı yüksektir.

Google, RSS’yi çok agresif bir şekilde tarar, bu nedenle, beyan ettiğiniz standartların RSS beslemenizdeki URL’lerle eşleştiğinden emin olun.

RSS beslemenize aşağıdaki gibi parametrelerle URL’ler eklerseniz /?kaynak=besleme RSS abonelerinden sitenize gelen trafiği izlemek için, Google’ın sorgu dizesiyle bir kanonik seçme şansı vardır. e /?kaynak=besleme bir izleme parametresi olmasına rağmen – ve Google bunu biliyor.

Tıklamaları takip edebilmek için RSS beslemesindeki URL’leriniz için bağlantı kısaltma servislerini kullanabilir veya aşağıdaki gibi RSS servislerini kullanabilirsiniz. FeedPress.

Google ayrıca kullanıcı deneyimi adına seçimler yapacaktır.

Sitenizin bir masaüstü sürümüne sahipseniz, Google mobil sürümü bir mobil cihazdaki bir kullanıcıya sunabilir.

Kanonik Etiketler SEO İçin Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kurallı etiketler, bir avuç sayfası ve milyonlarca sayfası olan siteler için gereklidir.

Birkaç nedenden dolayı gereklidirler.

1. Kanonik Etiketi Siz Seçin

Standart etiket, web sitenizdeki kullanıcılara sağlamak istediğiniz sayfanın en iyi sürümünü Google’a önermeniz için bir fırsattır.

2. Yinelenen İçerik

Yinelenen içerik, ilk bakışta basit görünen ancak adının izin verdiğinden daha karmaşık olan ve olumsuz bir çağrışım taşımaya meyilli alanlardan biridir.

Yani “Yinelenen sayfam yok” diye düşünebilirsiniz, ancak bu beyanı yapmadan önce, nelerin “yinelenen” olarak tanımlanabileceğine hızlıca bir göz atalım. Google Arama Merkezi Belgeleri.

Yinelenen sayfalar, aynı dilde aynı birincil içeriği içeren sayfalar olarak sınıflandırılabilir. Parametreler veya oturum kimlikleri gibi şeylere yardımcı olan mobil sayfaları (bir m., amp, vb.) ve dinamik URL’leri desteklemek için farklı sayfalar kullandığınızı varsayalım.

Bu durumda, blogunuz birden çok klasörde yollar oluşturur; sitenizin HTTP ve HTTPS sürümüne sahipsiniz ve sitenizde yinelenen içerik var. Bu paniklenecek bir şey değil ve oldukça yaygın, bu nedenle kanonik önem!

3. Google, Ana Kaynak Olarak Kuralları Kullanıyor

Google, bir sayfanın içeriğini ve kalitesini belirlemek için standarttan yararlanır.

Kurallı sayfa, kurallı olmayan sayfalardan daha sık taranır.

4. Tarama Bütçesine Yardımcı Olabilir

Nispeten büyük bir siteniz varsa, muhtemelen “tarama bütçesi” ifadesini biraz duymuşsunuzdur.

Doğru yapıldığında standartlar, tarama bütçenizin yükünü hafifletmeye yardımcı olabilir, çünkü Google, sayfaların standart sürümlerini standart olmayan sürümlerden çok daha sık tarar.

Bu, dizinsiz etiketlerin, yönlendirmelerin veya bir robot yönergesinin yerine geçmez.

5. Bağlantı Sinyallerini Konsolide Edin

Kanonikler, arama motorlarına birden fazla benzer sayfa için sahip oldukları çeşitli bilgileri almaları ve bunları tek bir URL’de birleştirerek değerini artırmaları için rehberlik eder.

6. İçerik Sendikasyonu

Öyle bir siteniz varsa, içeriğini yayına gönderir veya ortaklar tarafından kullanılıyorsa, arama sonuçlarında görünenin kendi sürümünüz olduğundan emin olmak istersiniz.

Kanonik Etiket Nasıl Uygulanır

Artık kurallı etiketlerin ne ve nedenini inceledik, biraz daha kurallı bir etiketi sitenize nasıl uygulayacağınız hakkında konuşalım.

Sayfalar, metrik izleme, HTTPS sürümleri, mobil deneyimler vb. gibi şeyleri birleştirmek için sayfanın en iyi sürümü olduklarında kendi kendine referans veren standartlara sahip olabilir (ve olmalıdır).

HTML’yi doğrudan düzenleyemiyorsanız, büyük olasılıkla geliştirme/mühendislik ortaklarınızla birlikte çalışmanız gerekecektir.

Kanonik Etiket SSS’leri

S: Etki Alanları Arasında Kanonik Olabilir miyim?

C: Evet, kesinlikle yapabilirsiniz. Örneğin, çeşitli siteleriniz varsa, aynı makaleyi çeşitli web sitelerinde yayınlarsanız, kurallı bir etiket kullanmak, tüm gücü standart olarak seçtiğiniz sürüme odaklayacaktır. Bu, sahibi olmadığınız sitelerle çalışırken ortak içerik en iyi uygulamaları için de iyi bir uygulama olacaktır.

S: Kanonik Etiketler Bağlantı Eşitliğini Geçer mi?

C: Fikir birliği evet, öyle ama kurallı kurallar 301 yönlendirmesi ile aynı şey olarak algılanmamalıdır.

S: Bir Kanonik Etiket veya Dizinsiz Etiket Kullanmalı mıyım?

C: Her şeyden önce, indekssiz bir etiket, bir sayfayı indeksten çıkarmayı amaçlayan standart bir etiketin aksine bir yönergedir. Kanonik etiket, tüm bağlantıları ve ilgili sinyalleri tek bir URL’de birleştirmek istediğinizde harika bir çözümdür.

SEO alanındaki favori cevabımız bu soru için geçerlidir, “duruma göre değişir”. John Mueller’in tartıştığı bir SEJ’de canonical veya noindex ne zaman kullanılır, Birini diğerine veya her ikisini birden seçerken kendinize sormanız gereken sorular hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi veriyor.

S: 301 Yönlendirme mi yoksa Kanonik Etiket mi kullanmalıyım?

C: İndekssiz bir etiket gibi bir 301 bir yönergedir. Bu başka bir “bağlıdır” durumudur; ancak, birini diğerine tercih ederken dikkate alınması gereken bazı şeyler vardır. Birbirine çok benzeyen iki sayfanız varsa ve her ikisinin de ticari nedenlerle yayında olması gerekmiyorsa, 301 yönlendirmesi iyi bir seçim olabilir.

Kalıcı olarak stokta olmayan bir ürün sayfası veya artık güncellenmeye değmeyen eski bir sayfa buna iyi bir örnek olabilir.

S: Google, Seçilen Kurallara Saygı Duymazsa ne olur?

A: Yukarıda belirtildiği gibi, Google’ın seçtiğiniz kurala uymayabileceği zamanlar olabilir ve bu bilgileri Google Search Console’daki URL Denetleme aracı aracılığıyla görüntüleyebilirsiniz. Google’ın kullanıcı tarafından seçilen kurala uymamasının birkaç nedeni olabilir.

Etiketin doğru şekilde uygulanmamış olması mümkündür; site sinyalleri, seçilen kurallı ve diğer çeşitli olasılıklarla çelişiyor. Kök nedenini belirlemek için bazı analizler yapmanız gerekebilir.

BENZER YAZILAR

Darülaceze kim kurdu?

Darülaceze, Türkiye'nin en köklü ve saygın kuruluşlarından biridir. Bu kuruluş, yüzyıllardır ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmek ve onlara barınma sağlamak amacıyla faaliyet göstermektedir. Peki,...

Z dosyası

.z dosyası nedir? AZ dosyası, UNIX Sıkıştırılmış veri dosyalarına ait bir dosya kategorisidir. Sıkıştırılmış Unix dosyaları, Z dosyasının en popüler ve yaygın olarak kullanılan uzantı...

Responsive Web Design Nedir?

Responsive Web Design Nedir? Duyarlı web tasarımı (veya “RWD”), farklı tarayıcı platformları için özelleştirilmiş bir görüntüleme deneyimi sağlayan bir web tasarımı türüdür. RWD ile oluşturulan...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Pixel Saatinizi Her Ne pahasına olursa olsun Koruyun, Çünkü Google Onu Sizin Yerinize Tamir Etmeyecektir

Google, Pixel Watch'unuzun ekranı kırılırsa tamir edilemeyeceğini doğruladı. Bunun nedeni, şirketin resmi olarak saatin yedek ekranlarını satmaması ve şu anda işleri onarmak için üçüncü...

Galaxy S24 Ultra, Samsung’un Cihazdan Çıkardığı İddiasıyla 10x Optik Yakınlaştırmanın Sonunu İşaretleyebilir

Galaxy S24 Ultra rahatlıkla gelecek yılın en iyi akıllı telefonlarından biri olacak ve bu kesin. Samsung'un her yıl cihazlarıyla sayı yapma alışkanlığı var. Bu yıl,...

iPhone 15 Ön Siparişleri Artık 799 Dolardan Başlayarak 1.599 Dolara Kadar Başlıyor

Apple, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, dünya çapında 40'tan fazla ülkede dört iPhone 15 modelinin tamamı için resmi olarak ön sipariş almaya başladı. Bilmeyenler için,...

Intel 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K, Core i5-14600K CPU’lar Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelendi, Maliyeti Yalnızca 13. Nesle Göre %3 Daha Yüksek

Kanadalı Perakendeci, PC-Kanada Intel'in 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K ve Core i5-14600K CPU'larını ön fiyatlarla listeledi. Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelenen Intel 14. Nesil CPU'lar:...