Kaçak

By | 4 Şubat 2014

Kaçak

Orhan KEMAL

(Roman Özeti)

Kitabın baş karakteri olan Hacer’in oldukça kötü bir geçmişi vardır.Çok küçük yaşta annesini kaybetmiş ve üvey babası tarafından taciz edilmiştir ve bu olaydan sonra ev sahipleri olan iki yaşlı tarafından namuslu bir genç kız olarak yetiştirilmiştir. Genç yaşta evlenmiş ve kocası tarafından elinde bebeğiyle ortada bırakılmıştır.Kocası iş gerekçesiyle gittiği seyahatten bir daha dönmemiş ve tam yedi yıl boyunca arayıp sormamıştır.Kendiside geçimini sağlayabilmek için otellerdeki çamaşırları yıkamaktadır Mahallenin en zengini olan Habip Ağa’nın yeğeni ve sersreinin teki Topal Duran’ın Hacer’de gözü vardır ve onu hiç rahat bırakmaz.

Bir gün Hacer’in kapısından içeri omuzundan yaralı, iri yarı bir adam girer.Hacer adamın yarasını sarar ve evine alır. Adam kanlıarından kaçtığını söyler halbuki kendi kasabasında Muzaffer adındaki ağanın yaptığı pisliklere dayanamamış, Muzaffer’i öldürmüş ve çiftliğinin yakılmasında ön ayak olmuştur.Hacer oğluna bu adamı babası olarak tanıtmış, mapustan kaçtığını uydurmuş ve evlerinde oduğunu kimseye söylememesini tembihlemiştir.Zamanla bu iki genç birbirlerinden hoşlanmışlar ve beraber olmuşlardır.

Yine bir gün Topal Duran Hacer’e asılır ve Hacer şikayet etmek için jandarma karakoluna gittiği sırada habipin resmini görür ve kanlılar diye bir mevzunun olmadıgını ve gerçeği öğrenir ama onu ihpar etmez.Aksine ikisi geleceğe dair yapmaya başlarlar.Kasabadan ayrılmak ve büyük şehre gitmek gibi.Ertesi günlerde jandarmanın eline Muzaffer’i öldüren kaçağın kasabada saklandığına dair haber ulaşır. Bu haber kasaba içine yayılır ve Hacer’in kulağına kada ulaşır.Eve hemen dönecek ve bu haberi Habib’e ulaştıracaktır ama daha önce akşam için eve ormandan çalı çırpı, yakacak toplaması gerekir.Bu sırada Topal Duran Haceri sıkıştırır. Hacerle boğuşmaları sırasında Topal Duran’ı karnı ve kasığından bıçaklar.Bu olay tüm kasabanın diline dolanır ve Hacer bir anda kahraman olur.

Bir süre sonra Hacer tutuklanır.Bu sırada tüm evler aranmış, tek Hacer’in evi kalmıştır. Kaçak tavan arasına saklanır.Evi arayan jandarmalar zifiri karanlık yüzünden adamı gözlerinden kaçırırlar.Hacerin suçsuzluğuda kanıtlanmış ve sebest bırakılmıştır.Başka şehre gitmek için evi satarlar ama Hacer’in oğlu Hüseyin kaçağın evlerinde olduğunu baş düşmanı Şerife’ye söyler.Komşuları Şerife hemen jandarmaya ihbar eder ama Habip artık kaçmıştır.

Karakterleri:

Hacer:Geçmişi ve çocukluğuiyi geçmeyen yarı dul bir anne.

Hüseyin: Hacer’in babasız büyüyen oğlu.

Habip: Kaçak

Haşim Ağa: Kasabanın en zengin adamı

Topal Duran:Haşim Ağa’nın yeğeni.

Şerife:Hacer’in komşusu ve aynı zamanda baş düşmanı.

Çavuş:Her zaman şüpheci ve inatçı.

Muzaffer:Habip’in öldürdüğü adam.