4 C
Ankara
Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Spor Kabaddi Nedir?

Kabaddi Nedir?

- Advertisement -

Kabaddi

- Advertisement -

Kabaddi, beceri ve güce ihtiyaç duyan, güreş ve ragbinin özelliklerini birleştiren popüler bir takım sporudur. 4000 yıl önce Hindistan’da ortaya çıktı. Hindistan alt kıtasında yaygın olarak oynanmaktadır. Başlangıçta kendini savunmayı geliştirmeyi amaçlıyordu. Basit ve ucuz bir oyundur ve büyük bir oyun alanına veya pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyar.

Kabaddi Nedir?

Aynı zamanda basitliği ve halkın ilgisini çekmesi nedeniyle Kitlelerin Oyunu olarak da bilinir . Daha ucuz ekipman gerektirdiğinden, gelişmekte olan ülkelerde çok popülerdir. Bu, toprak kortta oynanan bir açık hava sporudur, ancak günümüzde iç mekanlarda sentetik yüzey kullanılmaktadır.

Kabaddi, güney Hindistan’da Chedugudu veya Hu-Tu-Tu , doğu Hindistan’da Hadudu (Erkekler için) ve Chu – Kit-Kit (kadınlar için) ve kuzey Hindistan’da Kabaddi gibi çeşitli adlarla bilinir . Punjab, Tamil Nadu, Andhra Pradesh, Uttar Pradesh, Bihar, Maharashtra, Madhya Pradesh ve Gujarat köylerinde çok daha popüler.

Amaç

Bu oyunun temel amacı, rakibin sahasına baskın yaparak ve mümkün olduğunca çok rakip oyuncuya tek bir nefes bile yakalanmadan dokunarak puan toplamaktır. Her oyuncu “Kabaddi! Kabaddi! Kabaddi ”rakip sahaya girer ve ona en yakın savunma oyuncularına dokunmaya çalışırken, rakipler o oyuncuyu yakalamak için taktiksel koordineli çaba gösterirler.

Kabaddi Nedir?

Takım boyu

Her takım, yedisi sahada ve beşi yedekte olmak üzere 12 oyuncudan oluşur. İki takım daha yüksek skorlar, alternatif savunma ve hücum için savaşır. Çeşitli ülkelerden katılımcılar, dünya çapında gerçekleştirilen büyük turnuvalar veya şampiyonalar için takımlar oluşturur. İki takım, rakip takımın oyuncularına dokunarak veya onları ele geçirerek daha yüksek puanlar için birbirleriyle rekabet eder.

Biraz Kabaddi Tarihi

İzleme, tarih öncesi zamanlardan beri varlığını gösterir. Daha önce sadece eğlenceli bir oyun olarak değil, aynı zamanda günlük işlerle başa çıkmak için gereken fiziksel gücü ve dayanıklılığı oluşturmak için de kullanılıyordu. Kendini savunma aracı olarak kullandılar. Oyunun tarih öncesi zamanın çok gerisinde olduğuna dair bir ipucu, Abhimanyu’nun Chkrabyuha Tuzağı ve buna karşı savunmasının kendi kendini açıklayıcı olduğu büyük Hindu mitolojisi Mahabharata’dan başka hiçbir yerde görülemez .

Hatta Arjuna’nın bu sanatta çok iyi olduğu söyleniyor. Onları yok etmek için düşmanın duvarına girer ve zarar görmeden geri dönerdi. Gautama Buddha da bu oyunu içsel gücünü ve dayanıklılığını bilmek için bir araç olarak kullanıyordu ve el yazmaları, bu oyun sayesinde sadece onun gelinini aldığını söylüyor.

Kabaddi Nedir?

1918 yılında kabaddi’ye milli oyun statüsü verildi. Tüm kurallar ve düzenlemeler de aynı yıl formüle edildi, ancak resmi olarak 1923’ten sonra uygulandı, ancak Hint Olimpiyatlarına girmesi oldukça uzun sürdü (1938).

Katılan ülkeler

Kabaddi Hindistan’da ortaya çıktığı için komşu ülkeler ona kolayca erişip oyunu öğrenebiliyordu. Yıllar içinde Asya ülkeleri bu oyuna hakim oldular ve Kabaddi’de dünyanın en iyi oyuncularını ürettikleri düşünülüyor.

Hindistan dışında Sri Lanka, Japonya Bangladeş, Çin Taypesi, Nepal, Malezya, Afganistan, Kambodia, Endonezya, Kırgızistan, Türkmenistan, Umman, Güney Kore, Tayland, İran ve Pakistan gibi ülkelerden milyonlarca insan Kabaddi’ye katılıyor. Bu Asya ülkelerinin çoğunun kendi Kabaddi Konfederasyonu organları da vardır.

Kabaddi, Arjantin, Sierra Leone, Danimarka, Yeni Zelanda, Kanada, ABD, Avustralya, İngiltere, İtalya, Kenya, Norveç, İskoçya vb. Ülkelerde popülerlik kazanıyor ve Kabaddi federasyonlarını da oluşturdu. Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler de oyunu benimsedi ve vatandaşlar arasında hızla popülerlik kazanıyor.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60