4 C
Ankara
Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Spor Kabaddi Nasıl Oynanır?

Kabaddi Nasıl Oynanır?

- Advertisement -

Çizgilerin İşaretlenmesi

- Advertisement -

12,5 × 10 metrelik oyun alanında Sınır çizgileri olarak bilinen dış hatlar renkli kumlarla işaretlenmiştir. Oyun alanları , 10 metrelik sınır çizgisinin her iki tarafından birer metre aralıklarla işaretlenmiştir.

Kabaddi Nasıl Oynanır?

Her takımın bölgesini ayırmak için , tüm sahayı 6.5 × 8 metrelik iki eşit bölüme ayıracak şekilde bir orta çizgi çizilir. Kalan çizgilerin konumu yukarıdaki resimden açıkça görülmektedir. Orta çizginin her iki yanında 3,75 metre mesafede konumlanmıştır. Orta çizginin her iki yanında, ondan 1 metre uzaklıkta bulunan bonus çizgiler çizilir.

Fırlat ve Karar Ver

İlk olarak hangi takımın gideceğini belirlemek için yazı tura atılır. Bazen atma, tarafsız bir zarla da yapılır.

Baskın

Kurayı kazandıktan sonra takım sırayla akıncılar olarak bilinen oyuncuları rakip takımın bölümlerine gönderir . Baskıncının tek amacı karşı takımın üyelerini etiketlemek ve takım tarafına geri koşmaktır. Rakibin tarafında dokunduğu her oyuncu takımına bir puan verir.

  • Sonunda maksimum puana sahip olan takım kazanan olarak ilan edilir.
  • Bir maç berabere biterse, iki adet 5 dakikalık süre verilir.
  • (20 + 20 + 5 + 5) 50 dakikalık oyundan sonra beraberlik hala mevcutsa, ilk golü atan takım kazanan ilan edilecektir.

Akıncı ihtiyaçları için defalarca kelime “Kabaddi” bağırma yakında orta çizgiyi geçtikten sonra ve onun bölgeye güvenle döner tamamiyle iyileşene kadar bağırıyor tutmak gerekir. Akıncı hiçbir koşulda “Kabaddi” diye bağırmaktan vazgeçmemelidir. Böyle yaparsa, mümkün olan en kısa sürede bölgesine dönmelidir. Bu, takımına bir puan vermeyecek, ancak rakibini başarılı bir şekilde savunduğu için takımına bir puan kazandıracak.

Kabaddi Nasıl Oynanır?

Ekip tarafından uygun sırada baskın yapılmalıdır. Bu, bir sırayla, her takımın tüm oyuncularını karşı tarafa göndermesi gerektiği anlamına gelir. Rakip takım, akıncının kendi bölümüne dönmesine izin vermeyerek puan kazanabilir.

Kabaddi Nasıl Oynanır?

Savunma

Takımınızın para atışını kaybetmesi durumunda, diğer takım tarafından baskın yapılacaktır. O halde önde durmak ve savunmak ekibinizin sorumluluğundadır. Kendinizi baskıncı tarafından etiketlememelisiniz. Böyle yapmak akıncı ekibine bir puan kazandırır. Kendinizi etiketlenmekten kaçınmak için, “Kabaddi” demekten nefessiz kalana kadar akıncıdan mümkün olduğunca uzağa koşmalısınız.

Sizi etiketlerse, akıncı nefessiz kalana kadar bekleyin ve akıncı kabaddi demeyi bırakır bırakmaz, orta çizgiye dokunmadan önce onu takım arkadaşlarınızla yakalayın. Baskıncının kumaşlarını veya tüylerini çekemezsiniz. Aksine, onu sadece uzuvundan veya gövdesinden yakalayabilirsiniz.

Baskın ve savunma arasındaki değişim 20 dakika boyunca iki takım arasında devam ediyor. İlk seansın bitiminden sonra oyuncular 5 dakikalık ara verir. Bundan sonra iki takım arasında sahanın her iki tarafında geçiş yapılır. İki seans sonunda maksimum puanı toplayan takım maçı kazanır.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60