4 C
Ankara
Salı, Nisan 20, 2021
Ana Sayfa Teknoloji İspanya'nın Eyalet Kamu İstihdam Hizmeti Ryuk Fidye Yazılımı Saldırısıyla Vuruldu

İspanya’nın Eyalet Kamu İstihdam Hizmeti Ryuk Fidye Yazılımı Saldırısıyla Vuruldu

- Advertisement -
- Advertisement -

İspanyol hükümetinin işçi kurumu olan Devlet Kamu İstihdam Servisi (SEPE), İspanya’daki 700’den fazla büro ofisini etkileyen bir fidye yazılımı saldırısının ardından sistemlerini kapatmak zorunda kaldı.

SEPE Direktörü Gerado Guitérrez, ajansın ağ sistemlerinin Ryuk fidye yazılımı grubu tarafından hedef alındığını açıkladı.

Fidye yazılımı saldırısının bordro, işsizlik yardımları ve kişisel kayıtlar üzerinde hiçbir etkisi olmadığını da sözlerine ekledi.

İspanya'nın Eyalet Kamu İstihdam Hizmeti Ryuk Fidye Yazılımı Saldırısıyla Vuruldu

“Gizli veriler güvenlidir. Guitérrez, maaş bordrosu oluşturma sistemi etkilenmedi ve işsizlik yardımları ile ERTE’nin ödenmesi normal bir şekilde ödenecek ” dedi.

İdari çalışanlar için bir İspanyol işçi sendikası olan Central Sindical Independiente y de Funcionarios’a (CSIF) göre, saldırı, örgütün İspanya genelinde yaptığı birçok atamayı kesintiye uğrattı.

Fidye yazılımı, SEPE’nin iş istasyonlarının dışına bile ulaştı. Teşkilatın uzaktaki personelinin dizüstü bilgisayarlarına bulaşmıştı.

Ajansın internet sitesinde yapılan duyuruya göre, “Şu anda, aralarında Devlet Kamu İstihdam Teşkilatının portalı olan öncelikli hizmetlerin bir an önce eski haline getirilmesi ve ardından kademeli olarak vatandaşlara, şirketlere, yardım ve istihdama yönelik diğer hizmetlerin geri getirilmesi amacıyla çalışmalar yapılmaktadır. ofisler. “

“Yardımlar için son başvuru tarihleri, başvurular hizmet dışı kaldıkça günler kadar uzatılmıştır. Bu durum hiçbir durumda başvuru sahiplerinin yardım alma haklarını etkilemeyecektir. “

Ağustos 2018’den beri faaliyet gösteren Ryuk, bir hizmet olarak fidye yazılımı (RaaS) grubudur. Özel bir ortaklık programına sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca, başvuruları ve özgeçmişleri göndererek, bağlı kuruluşlar üyelik için kaydolabilir.

Ryuk’un RaaS çizelgelerine liderlik ettiği ve bağlı kuruluşlar tarafından dağıtılan yüklerin, geçen yılki her üç fidye yazılımı saldırısından neredeyse birinde bulunduğu bildirildi.

2020’nin üçüncü çeyreğinde Ryuk üyeleri haftada yaklaşık 20 firmaya saldırdı. Ayrıca, Kasım 2020’den itibaren ABD sağlık sistemine bir dizi büyük saldırı düzenlediler.

Pandemiden bu yana, SEPE’deki güvenlik olayı İspanya’daki en son siber saldırıdır. Ayrıca, ülke ekonomisinin COVID-19’dan etkilenmesi ve dört milyon insanı işsiz bırakması nedeniyle de özellikle dikkat çekicidir.

İspanyol işgücü sektörü, ülkedeki en bilinen fidye yazılımı hedefi değil. 2017 salgını sırasında, WannaCry fidye yazılımı , dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Telefonica’ya saldırdı .

Kasım 2019’da, bir fidye yazılımı saldırısı İspanya’nın en büyük radyo istasyonu Cadena Sociedad Espaola de Radiodifusión (SER) ve İspanya’nın en büyük yönetilen hizmet sağlayıcılarından (MSP) Everis’i vurdu.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60