Salı, Haziran 6, 2023
Ana Sayfa İnceleme iPhone SE (2. Nesil) İnceleme

iPhone SE (2. Nesil) İnceleme

- Advertisement -

En yeni iPhone SE’yi incelemek, test etmek ve açıklamak için pek çok ilginç yeni teknoloji içerdiği için değil, tam tersini yaptığı için zordur. Kelimenin tam anlamıyla burada hiçbir şey yeni değil. Tek bir kısa cümleyle kapsamlı ve doğru bir inceleme yazılabilir: Apple îPhone 8’i aldı ve ÎPhone ll’nin işlemcisini verdi ve bunun için yalnızca 389 £ alıyor.

Yine de bu son kısım, uygun fiyat, onu bu kadar ilginç kılıyor. Milyonlarca müşteri potansiyeli için yepyeni bir îPhone ulaşılamıyor. Pek çok kişi için, bir yaşındaki ÎPhone’ları yükseltme için gecikti, ancak yeni iPhone’lar onlara çıkartma şoku veriyor.

Bu telefon, son birkaç yıl içinde piyasaya sürülen bir iPhone’a sahip olan herkese hiçbir şey sunmuyor, ancak hedeflenen iPhone 6 yükselticileri ve “Bunu temelde operatörümden ücretsiz olarak aldım” müşterileri için yeni iPhone SE en göze çarpan değer. eski iPhone SE’den beri.

iPhone 8 redux

Bir bakışta, iPhone SE’yi bir iPhone 8’den ayırt etmek zor. Tam olarak aynı boyuttalar ve tam olarak aynı düğme yerleşimi var – iPhone 8 kılıfları iPhone SE’de gayet iyi çalışıyor. Arka cam rengi ne olursa olsun iPhone SE’nin ön yüzünün tamamen siyah olması veya arkadaki artık ortalanmış Apple logosu gibi küçük değişiklikler var. Özünde, yine de, bu dışarıdan bir iPhone 8.

Diğer birçok yönden de iPhone 8 gibi. Her ikisi de IP67 su geçirmezliğe sahiptir. Her ikisi de kablosuz şarjı destekler. Yeni telefon da aynı 4,7 inç Retina HD (yaklaşık 720p) LCD ekrana sahip.

Çözünürlüğün bugünün standartlarına göre biraz Sınırlı olduğunu gerçekten fark etmeyeceksiniz, ancak yeni telefonlar kadar parlak olmadığını göreceksiniz. 750 nit maksimum parlaklık ölçtük, bu 419 sterlinlik bir telefon için fena değil, ancak iPhone 11 900 nit çıkardı. Parlak gün ışığında, bu büyük bir fark yaratır.

KÜÇÜK telefonların hayranıysanız, iPhone SE’nin görece küçültülmüş boyutunun ve tüy gibi hafifliğinin keyfine varacaksınız. iPhone 8’den bu yana her iPhone daha büyük oldu ve akıllı telefon endüstrisinin geri kalanı da aynı trendi izledi. Üç yıl önce yeniyken, iPhone 8’i özellikle kÜÇÜK düşünmüyorduk ama bugünün kÜÇÜK telefonlarından biri.

Ve tabii ki iPhone 8, uçtan uca ekran ve Face İD yerine Ana Sayfa düğmesi ve Touch ID’ye sahip Son iPhone’du (şimdiye kadar). İOS gelişiminin son birkaç yılı, Ana Ekran düğmesi olmayan iPhone’lar için hareket kontrolüne odaklandı ve bir tanesini kullanmaya geri dönmek gerçekten garip geliyor.

Şimdiye kadar sahip olduğunuz her iPhone’da bir Ana Sayfa düğmesi varsa, iPhone SE ile kendinizi evinizde gibi hissedersiniz. Apple’ın pahalı TrueDepth modülünden ve kenarları saran ekrandan sadece 419 sterline mal olması beklenen bir telefonda vazgeçmesi anlaşılır bir şey ama yine de bir adım geri atılmış gibi geliyor.

Verim

iPhone arasındaki en büyük fark 8 ve SE işlemcidir. iPhone SE’deki A13 Bionic, iPhone 8’deki A11’den çok daha hızlı.

iPhone SE için kıyaslamalar, iPhone 11 ile temelde aynı performansı gösterdiğini gösteriyor. Tek iş parçacıklı ve çok iş parçacıklı CPU performansı, çoğu kıyaslamada iPhone 8’den yaklaşık yüzde 30-40 daha hızlı. Geekbench 4 ve 5 test sonuçlarımız tam olarak beklediğimizi gösteriyor: iPhone SE, yüzlerce daha pahalı bir telefon olan iPhone 11 ile tam olarak eşit performans gösteriyor. Bu testlerde fiyatı ne olursa olsun neredeyse tüm Android telefonlardan daha hızlı.

Geekbench 4 (tek çekirdekli) 

 • iPhone SE (2. nesil): 5.466  
 • iPhone 11: 5.477
 • iPhone 8: 4.237

Geekbench 4 (çok çekirdekli)

 • iPhone SE (2. nesil): 13.762  
 • iPhone 11: 13.621
 • iPhone 8: 10.143

Geekbench 4 (bilgi işlem) 

 • iPhone SE (2. nesil): 29.049  
 • iPhone 11: 29.362
 • iPhone 8: 15.228

Geekbench 5 (tek çekirdekli) 

 • iPhone SE (2. nesil): 1.332
 • iPhone 11: 1.288 
 • iPhone 8: 921

Geekbench 5 (çok çekirdekli) 

 • iPhone SE (2. nesil): 3.225  
 • iPhone 11: 3.338
 • iPhone 8: 2.398

Geekbench 5 (bilgi işlem) 

 • iPhone SE (2. nesil): 6.345  
 • iPhone 11: 6.273
 • iPhone 8: 3.272

Grafik performansı da büyük bir adım atıyor. Programa bağlı olarak, iPhone 8’den yüzde 40 ila 60 daha hızlı olabilir. İlginç bir şekilde, eski 3DMark Ice Storm Unlimited testi beklediğimiz sonuçları verirken (iPhone 11’e eşit), daha yeni Sling Shot testleri biraz daha yavaştı, ancak yine de iPhone 8’den daha hızlıydı. Bu tutarsızlığa neyin neden olduğundan emin değiliz, ancak doğrulamak için testleri birkaç kez yaptık. Ne olursa olsun, yalnızca 1.334×750 ekran çözünürlüğü ile A13’teki GPU tamamen fazladır. Herhangi bir modern grafik yoğun oyunu veya programı güzel bir şekilde çalıştıracak.

3DMark Sling Shot Entreme 

 • iPhone SE (2. nesil): 4.035  
 • iPhone 11: 5.095

3DMarl< Sling Shot Entreme Unlimited  

 • iPhone SE (2. nesil): 5.752  
 • iPhone 11: 6.137

3DMark

 • iPhone SE (2. nesil): 97.534 
 • iPhone 11: 97.106

Makine öğrenimi de çok daha hızlı. iPhone 8’deki All Bîonîc, Apple’ın ilk Neural Engine’ini sunarken, daha yeni işlemciler Machİne Learning görevlerini gerçekleştirmede birkaç kat daha hızlı. Buradaki A13’e 3 GB RAM eşlik ediyor – iPhone 8’de 2 GB iken iPhone 11’de 4 GB’tan düştü.

Bir iPhone 6s veya hatta önceki iPhone SE gibi daha eski bir telefondan geliyorsanız, performansta gece ve gündüz farkını göreceksiniz. Her şey patlayacak. Bir an için bunu anlamamıza izin verin: Apple’ın 389 sterlinlik telefonu, çoğu açıdan, herhangi bir fiyata satın alabileceğiniz en hızlı Android telefondan daha hızlı.

iPhone SE donanımında bir eksiklik varsa, o da iPhone 8 ile aynı pil kapasitesine ve temelde aynı pil ömrüne sahip olmasıdır. Geekbench 4 çalışma testimiz (ekran 200 nite ayarlıyken) 3 saat 37 dakika sürdü, iPhone 8’den sadece 20 dakika daha uzun sürdü.

Pil ömrü

 • iPhone SE (2. nesil): 217 dakika 
 • iPhone 11: 333 dakika  
 • ÎPhone 8: 197 dakika

Unutmayın, bu sürekli bir döngüde yoğun bir kıyaslama yapıyor ve gerçek günlük pil ömrünüz çok daha uzun olacak. Tam gün düzenli kullanımda sıkıntı yaşamadım. Bir yandan, aynı pil kapasitesinin, bu kadar önemli ölçüde iyileştirilmiş performansla bu kadar uzun süre dayandığını görmek etkileyici. Öte yandan, diğer iPhone’lar daha pahalı olsa da, bir şarjla çok daha uzun süre dayanır.

fotoğrafçılık

iPhone SE’nin iPhone 8 ile aynı kamera sensörlerine sahip olduğunu düşünüyoruz. Apple, aynı özelliklere sahip olmasına rağmen, doğrudan bir soruyu yanıtlamaz: tonlu arka kamera, f1.8 diyafram açıklığına ve optik görüntü sabitlemeye sahip 12Mp’dir, ön, f2.2 diyafram açıklığına sahip 7Mp sensördür.

İyi Işıkta, iPhone SE, iPhone 11 Pro ile neredeyse aynı seviyede, iyi dinamik aralığa sahip keskin, renkli, ayrıntılı fotoğraflar çekme yeteneğine sahiptir.
İyi Işıkta, iPhone SE, iPhone 11 Pro ile neredeyse aynı seviyede, iyi dinamik aralığa sahip keskin, renkli, ayrıntılı fotoğraflar çekme yeteneğine sahiptir.

iPhone 8 ve iPhone SE kamera modüllerinin aynı olduğunu onaylıyor gibi görünüyor.

Apple, görüntü sinyali işlemcisini ve A13 çipinin sinir motorunu içeren “kamera sistemi”ne odaklanmayı tercih ediyor. Akıllı telefon görüntü kalitesinin büyük bir kısmı, işlemcinin çeşitli özel parçaları tarafından gerçekleştirilen görüntü işlemeye bağlı olduğundan, bu meşru bir noktadır.

Tümü’nden A13’e çarpmanın bir sonucu olarak, iPhone SE, aynı sensörleri ve Lensleri kullandığına inandığımız halde, iPhone 8’den çok daha yüksek kaliteli görüntüler üretiyor. iPhone XR’ın tek kameralı Portre Modu hilesini arka kameraya, iPhone’da ise ilk kez ön kameraya da çekebiliyor.

Evcil hayvanınızın Portre Modunda çekimlerini istiyorsanız, çift arka kameralı bir iPhone için daha fazla ödemeniz gerekir.
Evcil hayvanınızın Portre Modunda çekimlerini istiyorsanız, çift arka kameralı bir iPhone için daha fazla ödemeniz gerekir.

Hem ön hem de arka kameranın, bir insan yüzü algıladıklarında Kamera uygulamasında yalnızca Portre Modu ve Portre Işığı uyguladığı unutulmamalıdır. Evcil hayvanlarınızın veya cansız nesnelerin Portre Modu çekimleri mevcut değildir. Ancak telefon tahmini bir derinlik haritası üretiyor, bu da üçüncü taraf kamera uygulamalarının size herhangi bir konuda portre benzeri efektler verebileceği anlamına geliyor.

iPhone SE, En Son iPhone 11 ile aynı güçlü görüntü işlemeye sahip olsa da, aynı sensörlere sahip olmadığı için o kadar iyi sonuçlar üretmiyor. Dikkate değer, Düşük Işıkta o kadar iyi değil. iPhone 11’in Gece Modu ve Derin Füzyon özellikleri tamamen yok. İyi Işıkta, iPhone 11 ve iPhone SE, oldukça benzer fotoğraflar çekiyor. Işık kötüleştikçe iPhone 11’in üstünlüğü netleşiyor.

iPhone 11'in SE'de bulamayacağınız başka bir numarası: Gece Modu. Bu çekimler aynı koşullar altında yapılmıştır.
iPhone 11’in SE’de bulamayacağınız başka bir numarası: Gece Modu. Bu çekimler aynı koşullar altında yapılmıştır.

iPhone SE ile de harika videolar çekebilirsiniz – 60 fps’de 4I’ye veya 240 fps’de 1080p’ye kadar. Videonun detayı, dinamik aralığı ve netliği bu fiyat aralığındaki diğer tüm telefonlardan çok daha üstün.

Karar

Yeni iPhone SE, belki de yıllardır piyasaya çıkan en az ilginç iPhone. Eski bir iPhone 8’e yerleştirilmiş en son işlemci, değil mi? Burada görülecek yeni bir şey yok ve bu, her zaman bir sonraki delicesine harika şeye aç olan Apple tutkunları için burayı sıkıcı kılıyor. Ama tam olarak, AppLe mevcut parçaları yeniden kullandığı için böylesine iyi bir yeni iPhone’u sadece 389 sterline satabiliyor. 64 GB depolama alanından 128 GB’a geçmek için 50 sterlin daha ödeyebilirsiniz, bu iyi bir değerdir ve önerilir. Bundan yıllar sonra, yaptığın için mutlu olacaksın.

Bu harika bir iPhone. Pek çok kullanıcının, operatör faturalarına ayda 5 sterlin gibi bir miktar daha fazla ödeyerek veya başka bir telefon ve iki yıllık bir sözleşme satın alarak “ücretsiz” olarak bir telefon almasına yetecek kadar ucuz.

DEĞER çizelgelerin dışında. İçerisindeki A13 ile, fiyatı iki katına çıkan Android telefonlardan daha hızlıdır. Bu fiyat aralığı için fotoğraf ve görüntü kalitesi MÜKEMMEL. Benzer fiyatlı Android telefonların tek bir büyük Android güncellemesi aldığı için şanslı olacağı yıllarca yazılım güncellemeleri alacak.

Bu kesinlikle Apple’ın en iyi iPhone’u değil, ancak milyonlarca kullanıcı için en iyi seçim. Bu, Apple’ın yıllardır en az ilgi çeken iPhone’u ve aynı zamanda belki de en önemlisi. Her yeni fantezi özelliğine sahip olmasa bile dört veya beş yıl daha dayanacak uygun fiyatlı yeni bir iPhone isteyenler için pazarın ne kadar büyük olduğunu abartmak zor. Apple’ın başka bir yeni iPhone SE modeli üretmek için dört yıl daha beklememesini umabiliriz. Jason Çapraz

Özellikler

 • 4,7 inç (1.334×750; 326ppi) Retina IPS
 • LCD kapasitif dokunmatik ekran
 • iOS 13
 • Apple A13 Bionic (7nm+) işlemci
 • Altı çekirdekli (2x 2,65GHz Lightning + 4x
 • 1,8 GHz Thunder) CPU
 • Apple GPU (4 çekirdekli grafik)
 • 3GB RAM
 • 64/128/256 GB depolama
 • Arka kamera: 12Mp, f/1.8 (geniş), PDAF, OIS
 • Özçekim kamerası: 7Mp, f/2.2
 • 802.11 a/b/g/n/ac/ax Wî-Fi
 • Bluetooth 5.0, A2DP, LE
 • A-GPS, GLONASS ile GPS
 • Parmak izi tarayıcı (öne monteli)
 • USB 2.0, tescilli ters çevrilebilir konektör
 • 138,4×67,3×7,3 mm
 • 148 gr

BENZER YAZILAR

Dongjin Semichem, EUV PR duyarlılığını artırdığını söylüyor

RLS değiş tokuşu zorlu olmaya devam edecek Dongjin Semichem, çip üretiminde aşırı ultraviyole (EUV) işlemleri için fotodirenç (PR) hassasiyetini başarıyla azalttı. Dongjin Semichem yöneticisi Kim Jeong-shik,...

IP Adresim Nedir? – İP adresini Nasıl Bulurum

Giriş İnternetin, e-postalarınızı ve sosyal medya gönderilerinizi nereye göndereceğinizi nasıl bildiğini hiç merak ettiniz mi? Veya Google ve Bing gibi arama motorları size ne göstereceklerini...

Irwin Yablans Kimdir – Irwin Yablans Biyografisi

Irwin Yablans Kimdir - Irwin Yablans Resimleri - Irwin Yablans Biyografisi - Irwin Yablans Hakkında      Irwin Yablans (d. 25 Temmuz 1934, Brooklyn, New York), ABD'li...

Apple, Küresel Durgunluğun Talep Üzerindeki Etkisini En Aza İndirmek İçin iPhone 14 Etkinliğine Erken Ev Sahipliği Yapıyor

Yakın zamanda, Apple’ın en son amiral gemisi iPhone 14 serisini duyurmak için 7 Eylül’de ilk sonbahar etkinliğine ev sahipliği yapacağı daha önce bildirilmişti. Haber doğruysa,...

BEYAZ LALE

TÜRK DİLİ VE KOMPOZİSYON-1 DERSİKİTAP ÖZETİKİTABIN ADI :BEYAZ LALEKİTABIN YAZARI :ÖMER SEYFETTİNYAYIN EVİ VE ADRESİ :BİLGİ YAYINEVİ-ANKARABASIM YILI :19761.KİTABIN KONUSU: Balkan Savaşı sırasında, Bulgar...

Anlamlı Ve Coşkulu Bir Yaşam İçin Savaşçı

Bu kitabında Doğan Cüceloğlu, her şeyin hızla değişmekte olduğu bir dünyada bireyin kendisi olarak kalabilme olgusundan yani savaşçı özelliğinden söz ediyor. Kitabın kurgusu, meslek...

POPÜLER YAZILAR

Gigabyte, 600 ve 700 Serisi Anakartlarına “Yeni Nesil Intel Masaüstü CPU” Desteği Ekliyor

Gigabyte, 600 ve 700 serisi anakartları için Intel'in yeni nesil masaüstü CPU desteği ekleyen yeni bir BIOS güncellemesini sessizce yayınladı. Gigabyte 600 ve 700 Serisi...

Apple AR Kulaklığını Pazartesi Günü Açıklayacak, Ancak Cihaz Ekim’de Seri Üretime Gireceğinden Lansman Aylar Sürebilir

Apple'ın merakla beklenen AR Kulaklığını Pazartesi günü WWDC etkinliğinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Cihaz bir süredir söylenti değirmeninde dinlendi ve birkaç gecikmeden sonra, kulaklık nihayet...

Gmail Doğrulama Rozetlerini hatırlıyor musunuz? Dolandırıcılar Onlardan Yararlanmanın Bir Yolunu Buldu

Google, insanların her e-posta aldıklarında güvende olmalarını sağlamanın çeşitli yollarını araştırmaktadır. Şirket, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli önlemler aldı: yakın zamanda duyuruldu İleti...

Apple’ın 12 Çekirdekli ‘X1’ Yonga Setli AR Kulaklığı, Yeni Benchmark Sızıntısında M2 Max’ten Daha Hızlı Performans Gösteriyor, Ama Ne yazık ki Skorlar Sahte

SoC'nin X1 olarak adlandırıldığını ortaya çıkaran en son kıyaslama sızıntısını duymak bizim için şaşırtıcıydı. 8 çekirdekli bir CPU yerine liste, M2 Max'ten daha yüksek...