Cuma, Haziran 2, 2023
Ana Sayfa Mobil îPhone BLackBerry'i nasıl öldürdü

îPhone BLackBerry’i nasıl öldürdü

- Advertisement -

îPhone BLackBerry’i nasıl öldürdü

Bu hikayeyi bir BLackBerry telefonda okuyorsanız, cihazınız resmen eskimiş demektir. Şirket, BLackBerry 7.1 OS ve önceki sürümlerin, BLackBerry 10 yazılımının ve BLackBerry PLayBook OS 2.1’in artık mevcut olmadığını duyurdu ve “bu Eski Hizmetleri ve yazılımları taşıyıcı veya Wi-Fi bağlantıları aracılığıyla çalıştıran cihazların ARTIK GÜVENİLİR şekilde çalışmayacağı konusunda uyarıda bulunuyor. veri, telefon aramaları, SMS ve 9-1-1 işlevselliği dahil”.

Son, Steve Jobs’un Macworld San Francisco’da iPhone’u tanıtmasından neredeyse tam 15 yıl sonra gelir – ve 7 Ocak 2007’de, çok az kişi BlackBerry’nin böyle bir kadere uğrayacağına inanırdı. O zamanlar BlackBerry, akıllı telefonların önde gelen isimlerinden biriydi ve yüzde 10’a yaklaşan pazar payına sahipti, bu rakam sadece birkaç yıl sonra yüzde 20’ye çıkacaktı.

Ancak iPhone’un denizdeki değişimine uyum sağlayamayan diğer tüm şirketler gibi BlackBerry de asla gelişmedi. Android tabanlı ve dokunmatik ekrana sahip olan (ve artık desteklenmeyen) Key2 bile, bir zamanlar ahizenin ticari marka özelliği olan küçük fiziksel klavyesine o kadar inatla bağlı kaldı ki, bunun ana nedenlerinden biri oldu. o zamanki ana şirket Research İn Motion, Apple’ın iPhone’unu boşverdi.

2015 tarihli Losing the Signal: The Untold Story Behind the Extraordinary Rise and Spectacular Fail of BlackBerry adlı kitaptan bir alıntıya göre, Bay Lazaridis’in baş teğmeni Larry Conlee, “Bu, RIM’in ana faaliyet alanı için bir tehdit değildi” dedi. “Güvenli değildi. Hızlı pil tüketimi ve berbat bir [dijital] klavyesi vardı.”

Tabii ki, iPhone popülerlik kazandıkça tüm bu şeyler ya düzeltilecek ya da unutulacaktı. Çok yönlülüğü, tasarımı ve kamerası, BlackBerry’nin piyasaya sürdüğü her şeyi geride bırakmaya devam etti ve beş yıl içinde, insanlar dijital klavyeli telefonlara akın ettikçe pazar payı tamamen azaldı. BlackBerry tehdide asla yanıt vermedi ve gerisi tarih oldu.

Böyle olması gerekmiyordu. BlackBerry bir nedenden dolayı popülerdi. E-posta ve mesajlaşmada iPhone’dan çok önce mükemmeldi ve insanlara istediklerini verirken en iyi yaptığı şeye eğilebilirdi. Ancak bunun yerine, iPhone ve Android telefonlar yanından geçerken klavye tabancalarına yapışıp kaldılar.

BlackBerry, fiziksel bir klavyeye bağlı olarak yaşadığı şekilde öldü.
BlackBerry, fiziksel bir klavyeye bağlı olarak yaşadığı şekilde öldü.

İPHONE

HATALAR VE DERSLER

iPhone, kendi yolunu çizerek BlackBerry’yi yendi. Steve Jobs sahnede BlackBerry’yi sert yapısı ve “bebek interneti” için çağırmış olabilir, ancak iPhone, RIM’in yaptığı hiçbir şeye yanıt değildi. Kendi işiydi, bu yüzden rakipleri çok geç olana kadar onu görmezden geldi. BlackBerry, iPhone açıkça ilerleme kaydettikten sonra, 2008’in sonlarında kendi berbat dijital klavyesiyle aceleyle bir yanıt oluşturdu. İşte PCWorld’ün incelemesinden bir alıntı:

“Fırtına’da yazmak da pek eğlenceli değil. Her tuş vuruşu için ekran klavyesine tıklamanız gerekiyor (tıkladığınızda parmak uçlarınızın altında fl.ash tuşları beliriyor), bu da bir şekilde çok fazla iş gibi hissettiriyor. Bir donanım klavyesinde (veya bu konuda iPhone’un yazılım klavyesinde) yazmak asla işe yaramadı. Tıklama ekranının mekaniğinin, ağır daktilocular tarafından sürekli kullanımın baskısı altında ne kadar iyi saklanacağı konusunda da endişeliyim.”

Ancak BlackBerry’nin ölümü bir telefonun omuzlarında başarısız olmaz. BlackBerry, iPhone veya Android’i yenemeyebilirdi, ancak en büyük başarısızlığı, ciddi bir rakibi tanıyamamaktı; bu, muhtemelen yakın zamanda tekrarlanmayacak bir hataydı. Apple Watch, AirPods ve iPad’de gördüğümüz gibi, şirketler Apple’ın hareketlerini çok daha hızlı fark edip yanıt veriyor ve Apple AR/VR başlığını piyasaya sürdüğünde Oculus (Meta) ve Vive’dan hızlı bir geçiş göreceğiz. bu yılın sonlarında.

BlackBerry’nin ölümü Apple için de bir ders niteliğinde. Dünyanın ilk ve tek 3 trilyon dolarlık şirketi olabilir, ancak teknoloji dünyasında, Apple’ınki kadar başarılı istikrarlı bir ürünle bile hiçbir kurşun güvenli değildir. Siri mükemmel bir örnek – Amazon ve Google daha iyisini yapana kadar Apple çok öndeydi. 

BlackBerry Storm, BlackBerry'nin olmasını istediği iPhone katili değildi.
BlackBerry Storm, BlackBerry’nin olmasını istediği iPhone katili değildi.

Apple, birkaç yeni ürün kategorisine girmeye hazırlanıyor, hem ne ekleyebileceğini hem de rakiplerinin neyi doğru yaptığını anlaması gerekiyor.

Bugün, BLackBerry’ye işaret etmek ve Gülmek kolay olabilir. Ancak Apple, BLackBerry’nin yaptığı hatalardan ders çıkarsa akıllıca olur. BLackBerry, îPhone’un uyarısına kulak verseydi, bugün bile akıllı telefonlarda öne çıkan bir isim olabilirdi. Tıpkı iPhone gibi, Apple’ın hakimiyetine yönelik tehditler olacak ve Apple ancak gerçek olanları tanıyarak ve çok inatçı olmayarak ayakta kalabilecektir.

RELATED ARTICLES

Apple, iOS 17 Lansmanından Önce iOS 16.6, iPadOS 16.6, macOS Ventura 13.5, watchOS 9.6, Daha Fazla Beta 2’yi Yayınladı

Apple, yaklaşan iOS 16.6, iPadOS 16.6, macOS Ventura 13.5, watchOS 9.6 ve tvOS 16.6'nın ikinci geliştirici beta sürümünü, ilk derlemede ele alınmayan hata düzeltmeleri...

Pixel 8 Resmi Qi Kablosuz Şarj Sertifikasından Geçiyor, Qi2 Kablosuz Şarj Standardı Desteklenmiyor

Şimdi, vanilya varyantı resmi kablosuz şarj sertifikasından geçti ve aldığımız bilgilere göre, bir yükseltme bekleyen herkes için bazı kötü haberler anlamına geliyor. Pixel 8, Qi...

Galaxy S24 Ultra, Seride 5x Telefoto Zoom Kameraya Sahip İlk Telefon Olacak

Her şey, Samsung'un değişken zumlu kamerayı nasıl terk etmeye karar verdiğinden, donanım ve benzer bir tasarım açısından en son ve en iyiyi nasıl elde...

Most Popular

Apple, iOS 17 Lansmanından Önce iOS 16.6, iPadOS 16.6, macOS Ventura 13.5, watchOS 9.6, Daha Fazla Beta 2’yi Yayınladı

Apple, yaklaşan iOS 16.6, iPadOS 16.6, macOS Ventura 13.5, watchOS 9.6 ve tvOS 16.6'nın ikinci geliştirici beta sürümünü, ilk derlemede ele alınmayan hata düzeltmeleri...

Bitdefender Antivirus Ücretsiz İncelemesi: Güvenli ve Hafif

İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: Bitdefender Antivirus Ücretsiz İncelendi:16 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ Güçlü antivirüs koruması Sezgisel, kullanımı basit arayüz Sistem performansı üzerinde minimum etki Windows Defender'ı geride bırakmak...

Notepad++ İncelemesi: Bugün Hala Geçerli mi?

İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: Notepad++ İncelendi:12 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ Kullanıcı dostu ve özelleştirilebilir arayüz Çoklu Dil Desteği Makro kayıt ve oynatma Windows kadar eski gömülü bir araç...

OCCT İncelemesi: Sisteminizin Kararlılığını Test Eder

 İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: OCCT İncelendi:8 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ CPU ve RAM'inizi karşılaştırın Bireysel donanım bileşenlerine stres testi yapın Her stres testini ihtiyaçlarınıza göre yapılandırın Kapsamlı...

Recent Comments