Pazartesi, Aralık 5, 2022
Ana Sayfa Mobil iPhone 14'ün Uydu üzerinden Acil SOS'u; O nasıl çalışır? Ne...

iPhone 14’ün Uydu üzerinden Acil SOS’u; O nasıl çalışır? Ne Kadar Faydalı ve Hangi Sınırlamalarla Karşılaşacaksınız?

- Advertisement -

Apple, ilk kez uydu aracılığıyla Acil Durum SOS işlevini tanıttı ve tüm iPhone 14 modelleri için geliyor.

Hücresel alım veya Wi-Fi bağlantısının olmadığı, bulunduğunuz duruma bağlı olarak, acil servislere kısa mesaj göndermek ve kendinizi ‘idealden daha az’ bir çıkmazdan kurtarmak için bu özelliği kullanabilirsiniz. İşte özellik hakkında bilmeniz gereken her şey.

Apple’ın Uydu Üzerinden Acil SOS Özelliği Ne Zaman Çalışmaya Başlar? Kullanırken Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşacaksınız?

Acil SOS, Wi-Fi veya hücresel bağlantınız olmadığında kullanılabilir. Şu an için yalnızca acil durum mesajları gönderebileceğinizi ve arama yapamayacağınızı bilmek zorunludur. Belki Apple arama işlevini uygulayacaktır, ancak şimdilik elde ettiğiniz bu.

Bu özellik iç mekanlarda çalışmayacaktır, bu nedenle herhangi bir iPhone 14 modelini kullanırken, ahizenin uydularla iletişim kurmaya başlaması için dışarıda, açık havada ve etrafınızda bolca alan olması gerekir.

Diyelim ki ağaçlar, binalar ve dağlar gibi küçük engeller bile sizden uzakta olsunlar, performans etkilenebilir. Uydu ile sağlıklı bir bağlantı sürdürmek için gökyüzünü yukarı doğru işaret ederken iPhone’da bulunan talimatlara bağlı olarak sola veya sağa dönmeniz de gerekebilir. Bu, çevrenize bağlı olarak birkaç dakika sürebilir.

Bağlandıktan sonra iPhone 14’ünüzde bir istem göreceksiniz ve kısa bir süre sonra kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Acil durum metinlerinizi alacak iki kaynak vardır; ya bölgenizde çalışan acil servisler, metni doğrudan kim alacak ya da bu mesaj bir röle servisinden geçecek ve bu servis sizin için acil arama yapabilecek.

Acil durum mesajlarının gönderilmesinin ne kadar sürdüğüne gelince, birkaç saniye ile birkaç dakika arasında sürebilir. Her şey iPhone 14’ün uyduyla bağlantısının ne kadar güçlü olduğuna bağlı.

Apple daha önce, iletişimi hızlandırmak için acil durum metninin bant genişliği boyutunu üç kat azaltan bir sıkıştırma algoritması kullandığını belirtmişti. Ancak, uydu bağlantısı kesilmeye devam ederse bu avantaj hızla azalabilir.

Bir acil durum veya aktarma hizmetiyle iletişim kurduktan sonra mevcut durumunuz, konumunuz ve pil ömrü gibi önemli veriler paylaşılacaktır.

Zaman içinde konumunuz değişirse, bu acil servislerle iletişim kurmaya devam edebilir ve onlara doğru bilgiler verebilirsiniz.

Uydu üzerinden Acil SOS’un 62° enlem üzerindeki yerlerde çalışmayabileceğini unutmayın; örneğin Kanada ve Alaska veya daha kuzey bölgeler.

Ayrıca Konumunuzu Apple’ın Ağımı Bul Üzerinden Paylaşabilirsiniz

Uydu üzerinden Acil SOS’un manşetinde başka bir hilesi var. Hücresel veya Wi-Fi bağlantısına gerek kalmadan Apple’ın Find My ağında paylaşılabildiği için arkadaşlarınız ve aileniz konumunuzu öğrenecek.

Kapalı kişilerden oluşan çevreniz, bilinen son konumunuzu (veya Find My’da bu ayrıntıları sağlamaya devam ederseniz güncellenen konumunuzu) öğrenecek ve uydu bağlantınız size sorun çıkarıyorsa sizin adınıza acil durum hizmetlerini bilgilendirebilecek.

Acil SOS, Yepyeni iPhone 14’lerini Aldıklarında Kullanıcılara Hemen Kullanılabilir mi?

Ne yazık ki hayır. Uydu aracılığıyla Acil SOS, başlangıçta ABD ve Kanada’da kullanıma sunulacak ve özellik resmi olarak Kasım ayında başlayacak.

iPhone 14’ünüzü ABD ve Kanada dışındaki herhangi bir bölgeden satın aldığınızı varsayalım.

Bu durumda, Acil SOS’u (Çin, Hong Kong veya Makao hariç) ancak resmi olarak kullanıma sunulmasından sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kullanımı Ücretsiz mi?

Şimdilik evet. Apple, tüm iPhone 14 modellerinin iki yıl boyunca ücretsiz uydu bağlantısına sahip olacağını ve bunun ardından, Acil SOS özelliğini kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcılardan büyük olasılıkla aylık veya yıllık bir ücret alınacağını söylüyor. Şirket şimdilik herhangi bir fiyatlandırma planı sunmadı, bu yüzden bu güncellemeyi beklememiz gerekecek.

Apple Bu Özelliği iPhone 14 Sahiplerine Getirmek İçin Kendi Uydularını Başlattı mı?

Apple’ın planladığı söylentileri olsa da kendi uydularını fırlatmak Bundan birkaç yıl sonra, şimdilik teknoloji devi, bu Acil SOS özelliğini getirmek için Globalstar ile iş birliği yaptı.

İki şirket arasındaki sözleşme, Globalstar’ın kaynak tahsisi için tüm sorumluluğu üstleneceğini detaylandırıyor, ancak hepinizin bildiği gibi, bunların hiçbiri ücretsiz olarak gelmiyor.

Apple muhtemelen iPhone 14 modellerinin uydularla iletişim kurmasına izin vermenin bazı maliyetlerini üstleniyor ve iki yıl sonra bu ödemeler sahipleri tarafından karşılanacak.

Uydu üzerinden Acil SOS hiçbir şekilde mükemmel değildir, çünkü kullanıcılar menzil içindeki bir uyduya bağlanmaya çalışırken sabırlarını test etmek zorundadırlar.

Yakın gelecekte iyileştirmelerin yapılacağından eminiz ve rakip Samsung ve Xiaomi’nin aynı özelliği önümüzdeki yıllarda üst düzey akıllı telefon ailelerine getirip getirmeyeceklerini öğrenmek bizi şaşırtmayacaktır.

RELATED ARTICLES

Mühendis, M1 iMac’ten ‘Çene’ Çerçevesini Çıkartarak Ona Apple’ın Bağımsız Monitörleri Gibi Tekdüze Bir Tasarım Verdi

Apple'ın 24 inç M1 iMac'i, önemli tasarım değişikliği sayesinde yeni bir soluktu, ancak bazı keskin gözlü eleştirmenler bu "çene" çerçevesine hemen dikkat çektiler, ancak...

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple'ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Apple'ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel...

Samsung, Kullanıcıların Telefonlarını Onarmalarına Yardımcı Olacak Bir Uygulama Başlatabilir

Son birkaç yılda, onarım hakkı hareket yavaş yavaş ilerliyor ve birçok şirket nihayet insanların telefonlarını kolaylıkla tamir etmelerine izin veriyor. Apple, Samsung ve Google artık...

Most Popular

AMD Ryzen 7000 ‘Zen 4’ X Olmayan Masaüstü İşlemciler 10 Ocak’ta Piyasaya Sürülecek

AMD Ryzen 7000 "Zen 4" X Olmayan İşlemciler CES 2023'te Tanıtıldı, Aynı Ay Piyasaya Sürüldü AMD'nin en az üç yeni Ryzen 7000 "Zen 4" X...

Mühendis, M1 iMac’ten ‘Çene’ Çerçevesini Çıkartarak Ona Apple’ın Bağımsız Monitörleri Gibi Tekdüze Bir Tasarım Verdi

Apple'ın 24 inç M1 iMac'i, önemli tasarım değişikliği sayesinde yeni bir soluktu, ancak bazı keskin gözlü eleştirmenler bu "çene" çerçevesine hemen dikkat çektiler, ancak...

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple'ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Apple'ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel...

Intel, 2030’a Kadar Yeni Nesil Çiplerde Bir Trilyon Transistörün Yolunu Açıyor

IEDM'de Intel Research, sergilendi Moore Yasası Nasıl Canlı ve Chipzilla 2030 yılına kadar Trilyon transistörlü yeni nesil çipleri nasıl sunmayı planladığını. Intel Araştırması Moore Yasasını...

Recent Comments