Çarşamba, Haziran 7, 2023
Ana Sayfa İnceleme iPhone 13 Pro İnceleme

iPhone 13 Pro İnceleme

- Advertisement -

Apple’ın bu yılki iPhone 12’leri sunabileceği bildirildi. iPhone 6s veya iPhone Xs gibi önceki ‘S’ modeli iPhone’lar, daha hızlı bir işlemci, daha iyi kamera ve göze çarpan tek bir yeni özellik ile genellikle önceki yılın modelinin aynı tasarımını ve özelliklerini koruyacaktı.

Apple, iPhone 12’nin adıyla gitmese de, en azından Pro modelleri söz konusu olduğunda uygun bir takma ad olmuş olabilir. iPhone 13 Pro, esasen daha hızlı bir işlemciye, daha iyi kameraya ve göze çarpan büyük bir özelliğe (ProMotion) sahip 12 Pro’dur.

Ancak ona bu kadar indirgemeci davranmak, ona bir kötülük yapmaktır. Buradaki iyileştirmelerin ölçeği dikkate değerdir ve Pro ve Pro olmayan modeller arasındaki fark önemlidir. Bu aslında ProMotion, daha iyi bir kamera sistemi, daha hızlı performans ve daha iyi pil ömrüne sahip iPhone 12 Pro’dur. Bu, şaşırtıcı veya özellikle yenilikçi bir dizi iyileştirme değil, ancak yine de çok güzel bir iPhone’a katkıda bulunuyor.

Sierra BLue, Pacific BLue'dan çok daha parlak ve şu kocaman kamera tümseğine bir bakın.
Sierra BLue, Pacific BLue’dan çok daha parlak ve şu kocaman kamera tümseğine bir bakın.

Geçen yılın gümüş, grafit ve altın renkleri geri döndü, ancak Pacific BLue’nin yerini, geçen yılın daha koyu tonunu tercih etsem de, yeterince güzel görünen çok daha açık bir gölge olan Sierra BLue aldı.

Rafine tasarım

iPhone 13 Pro, ilk bakışta 12 Pro’ya çok benziyor ve aslında bir kardeş ikiz modeli olsa da, farklılıklar var. Bazıları kurnazca, bazıları ise doğrudan üzerinize atlıyor.

iPhone 13 Pro ve Pro Max, değiştirdikleri 12 Pro modelleriyle neredeyse tamamen aynı fiziksel boyutlara sahip. Bunlar, selefleri gibi ağır telefonlardır; paslanmaz Çelik çerçevenin doğal bir yan etkisi.

Dayanıklılık söz konusu olduğunda pek bir şey değişmedi, şikayetçi değiliz. iPhone 13 Pro, IP68 su ve toza dayanıklılık derecesini hala taşıyor ve altı metre derinlikte 30 dakikaya kadar derecelendirildi

USB-C, Apple’ın diğer tüm ürünlerinde sürünerek ilerliyor olsa da – artık MacBook’larda, Mİ îMac’te, iPad Pro’larda, iPad Air’de ve iPad mini’de tek bağlantı noktası – şirket, iPhone hattını buna taşımayı hâlâ reddediyor. evrensel fiş. Bir grup Apple cihazınız varsa, Lightning ve USB-C şarj kablolarınız vardır. Ve hiçbir sebep yokken, gerçekten. Hadi, elma. Zamanı geldi.

Şarjdan bahsetmişken, orada pek yeni bir şey yok. Kutuda hala bir USB-C – Lîghtnîng kablosu var, ancak güç adaptörü veya kulaklık yok. Şarj performansı değişmedi: 20 watt’lık bir USB-C adaptörüyle 30 dakikada yüzde 50’ye kadar şarj oluyorsunuz.

iPhone 13 Pro'daki çentiğin daha küçük olduğu kesin (sağda), ancak durum çubuğunu değiştirmeden ne anlamı var?
iPhone 13 Pro’daki çentiğin daha küçük olduğu kesin (sağda), ancak durum çubuğunu değiştirmeden ne anlamı var?

Depolama seçenekleri, 256 GB, 512 GB seçenekleri ve şimdi yeni bir 1 TB seçeneği ile 128 GB’tan başlıyor. Bu, bir telefon için müstehcen bir depolama alanı ve gerçekten yalnızca çok fazla video çekeceğinizi düşünüyorsanız (özellikle ProRes formatında) buna değer.

Hemen farkedeceğiniz tasarım değişiklikleri, daha küçük çentik ve çok daha büyük kamera modülüdür. Arka kamera alanı önemli ölçüde daha geniştir ve daha da çıkıntı yapar, öyle ki, kamerayı öne doğru itecek bir kılıf olmadan telefonunuzu bazı standlara veya araç yuvalarına koyamayabilirsiniz. Apple’ın birinci taraf vakalarının çoğunun olmadığını unutmayın.

Ön taraftaki çentik hoparlör ve TrueDepth sensörleri artık yüzde 20 daha dar, bu güzel ama ekstra ekran alanı tamamen boşa gidiyor. Durum çubuğunda herhangi bir ek Simge veya bilgi almazsınız. Elbette Apple, herkesin pil yüzdesini geri istediğini bilmeli, değil mi?

Bu yıl iPhone 13 Pro ve Pro Max aynı kamera sistemi ve yazılım özelliklerine sahip, yani daha iyi kamera için daha büyük olanı almanıza gerek yok. Bu doğru bir yaklaşım ve Apple’ın gelecekte de bunu sürdürmesini umuyoruz.

ProMotion iPhone’a geliyor

Bir iPhone 13 Pro’yu elinize aldığınızda fark edeceğiniz ilk şey, her şeyin ne kadar pürüzsüz hissettirdiği olacaktır. Kaydırmalar, kaydırmalar, arayüz animasyonları… Apple bu işlerde her zaman iyiydi ama İPhone 13 Pro’nun duyarlılığı ve akıcılığı başka bir seviyede.

Bu, gücü daha verimli kullanan ve iPad Pro’da bulunana benzer ProMotion teknolojisini içeren yeni OLED ekran sayesinde.

Her zaman 60Hz’de yenilemek yerine, ekran 10Hz’e kadar düşebilir ve 120Hz’e kadar çıkabilir.

Bunun için herhangi bir ayar yoktur; telefon, ekrandaki içeriğe göre EKRAN yenilemesini sürekli olarak ayarlar. 24 fps’lik bir filmi OYNATIN ve ekran 24Hz’e KİLİTLENECEKTİR. Statik metni okuyun ve 10Hz’e düşecektir. Kaydırmaya ve kaydırmaya başlayın, 120Hz’e kadar yükselecektir.

Kaydırma ve tam ekran geçişleri için standart iOS çerçevelerini kullanan birçok uygulama, bundan otomatik olarak yararlanacak ve sonuç olarak daha pürüzsüz görünüyor ve hissediliyor. Oyunlar gibi uygulamalar, ProMotion’dan yararlanmak için bir güncelleme gerektirecektir ve şu anda iPad geliştiricileri için mevcut olmayan ve gelecekteki yazılım güncellemelerinde kaldırılacağını umduğumuz bazı sınırlamalar vardır.

Tüm bunların sonucu, ekranın en önemli olduğu zamanlarda daha yumuşak ve daha hızlı olması ve geri kalan zamanlarda daha fazla güç tasarrufu sağlamasıdır. Bunun, daha sonra ele alacağımız pil Ömrü üzerinde genel olarak olumlu bir etkisi vardır.

Ekran da daha parlak: iPhone 12 Pro’da 800 olan Standart kullanımda 1.000 nite çıkıyor (HDR içeriği için maksimum değer hâlâ 1.200 nit). Son zamanlarda Sacramento’da çok parlak ve sıcak günler geçirdik ve farkı doğrudan güneş ışığında açıkça görebilirsiniz. Diğer durumlarda, ekran mükemmel iPhone 12 Pro ekranı gibi görünüyor.

Meraklılar, dört yıl önce iPad Pro’ya çıktığından beri iPhone’da ProMotion için yalvarıyorlar. Her zaman beklediğimiz kadar iyi ve Pro ile Standart iPhone 13 arasında net bir fark yaratıyor. Şimdi sadece MacBook Pro ve İMac’e gelmesi gerekiyor.

12 Bugün herhangi bir Android akıllı telefonda bulunan herhangi bir işlemciden daha hızlıdır. Hiçbir Qualcomm Snapdragon veya Samsung Exynos, Apple’ın geçen yılın en iyi çipine yaklaşamaz.

Ve şimdi A15 daha hızlı. Bazı açılardan çok daha hızlı. A14 gibi, A15 de TSMC’den 5nm üretim süreciyle yapılmıştır ve hala iki yüksek performanslı çekirdeğe ve dört yüksek verimli çekirdeğe sahiptir. Bununla birlikte, kıyaslama testlerimizde A15’in yaklaşık yüzde 8-10 daha hızlı tek çekirdekli CPU performansı ve yüzde 15-20 daha iyi çok çekirdekli CPU performansı sağladığını gördük.

Geekbench 5

  • iPhone 13 Pro: 1.740 
  • iPhone 13: 1.728 
  • iPhone 12 Pro: 1.601 
  • iPhone 11 Pro: 1.333 
  • iPhone XS: 1.107

GPU, işlerin gerçekten ilginç hale geldiği yerdir. İPhone 13 ve iPhone 13 mini’de A15 still, dört çekirdekli bir GPU’ya sahiptir. İPhone 13 Pro ve Pro Max’te ise beşinci bir çekirdeğe sahip. GPU çekirdeğindeki bu yüzde 25’lik artış, 3D grafikler ve GPU hesaplama görevlerinde iPhone 13’ten yaklaşık yüzde 20-30 ve iPhone 12’den yüzde 40-50 daha hızlı olmasını sağlıyor.

Başka bir deyişle, dört çekirdekli GPU çekirdeğine sahip A15, A14’teki dört çekirdekli GPU’ya göre yaklaşık yüzde 10-15 daha yüksek performans sağlıyor ve beşinci çekirdeğe sahip A15, bundan yüzde 20-30 daha hızlı. İPhone 13’ü İPhone 13 Pro’dan gerçekten ayırıyor.

Apple başka iyileştirmeler de yaptı. Kablosuz radyolar gibi şeyler de dahil olmak üzere, pano genelinde güç verimliliği ayarlamaları var. Görüntü sinyal işlemcisi, video kodlayıcı ve kod çözücü (AVI’yi desteklediğini umuyoruz) gibi yükseltildi. Neural Engine, A14’teki gibi 16 çekirdeğe sahiptir, ancak saniyede 11 trilyondan neredeyse 16 trilyon işlem yapabilir.

Tüm bu hızı fark edecek misin? iPhone’unuzu kullandığınız çoğu şey için hayır. Geçen yılın işlemcisi rakiplerinden daha hızlıyken ve bu yılın işlemcisi daha da hızlıyken, bununla ne yaparsınız? Çoğu kişi telefonlarını web’de gezinme, e-posta, mesajlaşma ve esasen resim ve metin listelerini kaydıran uygulamalar (Twitter, Instagram, Facebook) gibi şeyler için kullanır. Bir ProMotion ekran tüm bunlara yardımcı olur, ancak daha hızlı bir işlemci mutlaka çok fazla fark yaratmaz.

A15’i gerçekten zorlayan uygulamaların ve iOS özelliklerinin sıradan hale gelmesi muhtemelen birkaç yıl alacak. Tüm bu performans, bugün hayatınızı daha iyi hale getirmekle ilgili olduğu kadar uzun ömürle de ilgilidir.

Çılgınca iyi pil ömrü Daha fazla akıllı telefon performansı sağlamak bazen zor olabilir. Milyonlarca insan iki ya da üç yıllık telefonları kullanıyor ve yaptıkları her şey için çok hızlı olduklarını düşünüyor. Yeni bir telefona ihtiyaçları varsa, çok daha hızlı olmasından çok uygun fiyatlı olmasıyla ilgilenirler.

Ama herhangi bir yerde, herhangi bir akıllı telefon kullanan herkese, daha uzun pil ömrü isteyip istemediklerini sorun ve yanıt evettir. Evet, elbette evet, her zaman evet.

O halde iPhone 13 Pro’nun size her ikisini de sunduğunu düşünün. Diğer tüm akıllı telefonları utandıracak kadar hızlıdır ve önceki modellerden çok daha uzun ömürlüdür. Başlamak için Apple, tüm iPhone 13 Serisine daha yüksek kapasiteli piller koydu. Şirket ayrıntıları açıklamasa da yasal belgeler, iPhone 13 Pro’nun iPhone 12 Pro’dan yaklaşık yüzde 11 daha fazla kapasiteye sahip bir pile sahip olduğunu ve iPhone 13 Pro Max’in pilinin yaklaşık yüzde 18 daha fazla şarj tuttuğunu gösteriyor.

Pro olmayan iPhone 13 modellerinde de BÜYÜK piller bulunur, ancak daha verimli LPTO OLED ekrana veya pil tasarrufu sağlayan ProMotion’a sahip değildirler. Ekranı 120Hz’de çalıştırmanın pilinizi daha hızlı tüketmesi gibi, 60Hz’in altında çalıştırmak pilinizi koruyacaktır.

Sonuçlar olağanüstü. Pil testimizi, ekran sabit 200 nite ayarlıyken, CPU ve GPU’ya önemli ölçüde yük bindiren Geekbench 4 pil yıkım testini döngü halinde yürütürken gerçekleştiriyoruz. iPhone 13 Pro, 9 saat 15 dakika, 12 Pro’dan etkileyici bir şekilde yüzde 35 daha uzun sürdü. iPhone 12 Pro Max’ten bile daha uzun (8 saat, 41 dakika),

Geekbench 4 pil testi

  • iPhone 13 Pro: 555  
  • iPhone 13: 491  
  • iPhone 12 Pro: 412  
  • iPhone 11 Pro: 362  
  • iPhone XS: 264

iPhone 12 Pro cihazım yüzde 20’ye çarptığı ve Düşük pil uyarısını kaldırdığı noktada, iPhone 13 Pro genellikle yüzde 40 veya daha fazlasının kaldığını gösteriyor. Gerçek dünyadaki kullanımın doğru bir karşılaştırmasını yapmak son derece zordur, ancak yaklaşık iki saat daha fazla ekran süresi aldığımı tahmin ediyorum.

Eski bir iPhone’dan geliyorsanız, pilin ne kadar dayandığına şaşıracaksınız. iPhone 13 Pro, iPhone 12’den büyük bir adım ama Apple yıllardır pil Ömrü konusunda istikrarlı bir şekilde ilerliyor. iPhone 13 Pro yaklaşık 50 sürer

iPhone 13'ün 3x telefoto (sağda) özelliği sizi çok daha yakınlaştırır ve daha doğal portreler üretir.
iPhone 13’ün 3x telefoto (sağda) özelliği sizi çok daha yakınlaştırır ve daha doğal portreler üretir.

iPhone 11’den yüzde yüzde daha uzun ve sadece üç yıl önce tanıtılan iPhone Xs’ten iki kat daha uzun.

Çok daha iyi bir kamera

iPhone 13 Pro, gelişmiş bir kamera sistemine sahip çünkü elbette öyle. Her yeni iPhone yapar. iPhone 13 Pro, hem kamera donanımında hem de yazılım işlemede önemli iyileştirmeler getiriyor.

Donanım tarafında, tamamen yeni sensörler var. Arka taraftaki iPhone 12 Pro’dakinden çok daha büyük olan devasa kamera çıkıntısını fark edeceksiniz. İşlerin çok değiştiğine dair ilk ipucun bu.

Telefoto kamera 2x’ten 3x’e veya eşdeğer odak uzaklığı 77mm’ye yükseltildi. Bu, diyaframın f/2,0’dan f/2,8’e daraldığı ve biraz düşük Işık performansı kaybettiğiniz anlamına gelir, ancak bu genel olarak harika bir değişikliktir. Bu, iPhone 13’teki Portre Modunun sahte bokeh’i yerine daha güzel doğal bokeh’li daha iyi portreler anlamına gelir. Bu, grenli dijital yakınlaştırma olmadan sizi uzaktaki nesnelere daha doğal bir şekilde yaklaştırır. Ve biraz daha kötü olan düşük ışık performansı, artık telefoto kamerayla Gece Modu çekimleri yapabildiğiniz gerçeğiyle kısmen ortadan kaldırılıyor.

Profesyonel portre fotoğrafçılığı için ‘tatlı nokta’ genellikle 85-105 mm odak Uzaklığı aralığındadır, bu nedenle bu yeni 77 mm 3x telefoto lens bizi bu uçuk bakış açısına çok daha yaklaştırıyor.

Çoğu kişinin çekimlerinin çoğunu yaptığı standart geniş kamera artık çok daha büyük bir sensöre sahip. Çözünürlük hala 12 megapiksel, ancak pikseller 1,9 mikronda daha büyük ve diyafram daha geniş bir f/1,5. Apple, 2,2 kat daha fazla ışık yakaladığını söylüyor ve bunu doğrulayamasam da, düşük ışıkta ayrıntı ve renk konusunda daha iyi bir iş çıkardığını ve bazen Gece Modu çekimlerini daha hızlı yaptığını fark ettim.

Ultra Geniş kamera daha geniş bir f/1,8 diyafram açıklığına sahiptir ve düşük ışıkta daha iyi performans gösterir, ancak asıl püf noktası, makro çekimler için yakına ne kadar iyi odaklandığıdır. Başka herhangi bir iPhone’u nesnenize yaklaşık 4 inçten daha yakına getirin ve bulanık bir karmaşa haline gelir, ancak iPhone 13 Pro kolaylıkla makro çekimler yapar. Ultra Geniş kamera için minimum odak uzaklığı yalnızca iki santimetredir, bu nedenle kamerayı o çiçek, böcek, mücevher veya minyatürün tam yakınına itebilirsiniz.

Fotoğraf modunda, göreli kadrajlamayı korumak için bağlanırken kamera yakınlaştığınızda otomatik olarak Ultra Geniş’e geçer. Makro çekimler, ağır çekimde bile videoda çalışır, ancak Ultra Geniş’e manuel olarak geçmeniz gerekir.

Makro çekimler belirli bir mod değildir, yalnızca ULtra-Wide kameranın doğal bir yeteneğidir, bu nedenle ayarlanacak veya etkinleştirilecek hiçbir şey yoktur (ancak Apple, gelecekteki bir İOS 15 güncellemesinde manuel olarak kapatma seçeneği ekleyeceğini söylese de). iPhone’unuzu çok yakına itin ve daha önce hiç olmadığı kadar ayrıntılı çekimler yapın. Bu, tonlarca insanın her zaman yararlanacağı şeylerden biridir. Genel olarak akıllı telefonların büyük bir sınırlamasıydı ve kullanmak için özel bir bilgi veya ayar gerektirmez. Ayrıca yalnızca iPhone 13 Pro modellerinde bulunur –

iPhone 12 Pro'nun (Solda) minimum odak mesafesi, iPhone 13 Pro'nun (sağda) dozunda değil.
iPhone 12 Pro’nun (Solda) minimum odak mesafesi, iPhone 13 Pro’nun (sağda) dozunda değil.

Birkaç yıldır “Pro” model iPhone’lar, bir telefoto kamera ve ana farklılaştırıcı alan tek yer oldu. Ancak daha sıkı 77 mm zum, Daha Büyük Geniş sensör ve Ultra-Geniş’in daha geniş diyafram açıklığı ve makro kapasitesi ile, iPhone 13 Pro’daki kamera sistemi, onu iPhone 13’ten daha da ayırır.

Tekrardan önce, Pro modeller LiDAR ile gelir ve Pro olmayan modeller gelmez. Bu AR uygulamalarına yardımcı olur

zayıf Aydınlatma koşullarında daha iyi performans gösterir ve daha hızlı ve daha doğru otomatik odaklama sağlar, ayrıca Portre Modu ve Gece Modu aynı anda etkinleştirilir. Bu hayal kırıklığı yaratıyor.

Apple, henüz LiDAR ile gerçekten etkileyici veya çığır açıcı bir şey yapmadı.

Ön kamera değişmedi. Bu, iPhone 12’de bulduğunuz aynı 12Mp, f/2.2 özçekim kamerası. Daha iyi görüntü işleme elde edersiniz, Fotoğraf Stillerini kullanabilir ve Sinematik modda çekim yapabilirsiniz, ancak donanım hiç değişmemiştir.

Yeni fotoğraf ve video hileleri Fotoğraf Stilleri? Sinematik mod? Evet, A15’teki gelişmiş görüntü işlemcisi daha iyi görüntü işlemeyi mümkün kılıyor (Apple buna Akıllı HDR 4 diyor), ancak iPhone 13 de birkaç yeni yazılım hilesi edindi.

Ayar Kontrollerini göstermek için Kamera uygulamasındaki küçük aşağı oka dokunun ve yeni bir tane bulacaksınız: Fotoğraf Stilleri. Stili Standart, Zengin Kontrast, Canlı, Sıcak ve Soğuk stiller arasında değiştirmek için kaydırın. Her stildeki sıcaklığı ve tonu daha da özelleştirebilirsiniz.

Apple, bunun yalnızca bir filtre olmadığına dikkat ediyor. Stil, görüntünün tamamına eşit şekilde uygulanan sabit bir değişiklik yerine, çoklu pozlamalardan son görüntünüzü üreten karmaşık hesaplamalı fotoğrafçılık adımlarının bir parçasıdır.

Sahnenin farklı yerlerine farklı şekilde uygulandığı için daha canlı bir tarz gökyüzünü daha mavi yapabilir ama doğal olmayan bir çizgi film ten tonu yaratmaz.

Sadece beğendiğiniz birini seçin, kendinize göre ayarlayın ve Kamera uygulamasını kapatıp yeniden açtıktan sonra bile tüm resimlerinize uygulanacaktır. Bence bu herkesin takdir edebileceği bir özellik. iPhone’un kamerasının soğuk ve steril beyazlar ürettiğini fark ederseniz onları ısıtabilirsiniz. Samsung kameralarının daha keskin renklerini seviyorsanız, onu taklit edebilirsiniz. Standart bir filtreden daha doğal sonuçlarla size uygun bir “varsayılan” kamera deneyimi oluşturabilirsiniz.

Sinematik mod, ortalama iPhone kullanıcınız için belki daha az kullanışlıdır. Dolby Vision HDR’de 1080p ve saniyede 30 kare hızında çekim yapan ve çalışması için yeterli miktarda ışık gerektiren (çok karanlık bir yerde çekim yapmaya çalışırsanız bir uyarı alırsınız) yepyeni bir video modudur. Bu modda iPhone 13, otomatik olarak ‘odak çekme’ gerçekleştirmek için videonuzdaki konuyu belirlemek için Al’ı kullanacaktır.

Bu, bir konuyu odakta tutmak için bir çekim boyunca odağı değiştirmek veya ön plan arasında iki odak değiştirmek için kullanılan sinematik bir terimdir.

Kamera dizisinin ne kadar büyük olduğunu görmek için iPhone 13 Pro'yu incelemenize gerek yok.
Kamera dizisinin ne kadar büyük olduğunu görmek için iPhone 13 Pro’yu incelemenize gerek yok.

TİKTok yıldızları ve sosyal medya için tasarlanmış akıllı telefon merkezli videolar oluşturan diğerleri için büyük bir hit olacak, ancak ortalama kullanıcınız için şimdilik 4I’de ​​normal video çekmek muhtemelen daha iyidir.

Film ve TV’de o kadar yaygın bir teknik ki, muhtemelen bunun olduğunu gerçekten anlamıyorsunuz bile. Sinema modu bunu otomatik olarak yapar ve şaşırtıcı derecede iyi çalışır ve odak mesafesi meta verileri video ile birlikte kaydedilir, böylece düzenleme yaparken odak hedeflerini ayarlamak için daha sonra geri dönebilirsiniz.

Şu anda Cînematîc mod videolarının bir iPhone’da düzenlenmesi gerekiyor, ancak bu yıl içinde îMovîe ve Final Cut Pro için destek geliyor. Ve videoyu Havadan Bırakırsanız veya bir îMesajla gönderirseniz veya başka bir şey yaparsanız, odaklanma seçenekleriniz standart bir video dosyası biçiminde işlenecektir.

Hem Fotoğraf Stilleri hem de Sinematik mod, normal iPhone 13’te de bulunur, ancak iPhone 13 Pro, özel bir yeni video özelliğine sahip olur: bu yıl içinde yapılacak bir yazılım güncellemesinden sonra doğrudan ProRes video formatında çekim yapabilme. ProRes, büyük dosya boyutları pahasına düzenleme kanalı aracılığıyla en iyi kaliteyi korumayı amaçlayan video düzenleme için ‘Ara format’ dedikleri şeydir. Bu, videoyu gerçekten tüketmenin veya dağıtmanın bir yolu değildir, bu nedenle, zaten ProRes’te çalışan bir video düzenleyici değilseniz, bununla ilgilenmemelisiniz. ProRes, 1080p ile Sınırlı olacağı 128GB İPhone 13 Pro dışında, 30 fps’de 4I ile Sınırlandırılacaktır.

ProRAW formatında fotoğraf çekimi, tıpkı iPhone 12 Pro modelleriyle Sınırlı olduğu gibi, yine de iPhone 13 Pro ve Pro Max ile Sınırlıdır.

Karar

Bugünlerde Apple’ın ‘Pro’ ile ne kastettiğini gerçekten anlayamıyorum. Mac Pro, iMac Pro, Pro DispLay XDR ve MacBook Pro, cihazı yaptıkları iş için kullanan ve belirli performans ve özellik gereksinimleri olan gerçek profesyonelleri hedefliyor gibi görünüyor. AirPods Pro ise daha iyi AirPod’lardır. Apple’ın bile profesyonel ses işi için gereken aslına uygunluğu sağladığını iddia edeceğini sanmıyorum.

iPhone ‘Pro’ modelleri arada bir yerde duruyor. 1 TB depolama seçeneği, ProRAW fotoğrafları ve ProRes video çekebilme özelliği gibi kesinlikle bir Pro özelliğidir. Çoğu tüketici bu şeyleri umursamamalı. Öte yandan ProMotion ekran gibi özellikler, özellikle pil ömrünü iyileştirdiği için herkes tarafından takdir edilecektir. Bir telefoto kamera isteyen sadece profesyoneller değil ve kesinlikle makro fotoğraflar çekmek isteyenler de sadece onlar değil.

Bu özel Apple ürününe atfedilirse, şaşırtıcı bir şekilde şimdiye kadarki en iyi iPhone ve paranın satın alabileceği en iyi akıllı telefonlardan biri. Seçmemiz gereken sirkeler var: özçekim kamerasının bir yükseltme zamanı geldi, Apple’ın iPhone’da USB-C’yi benimsemesi gerekiyor, yine de her zaman açık bir ekran modu istiyoruz ve bu muazzam kamera çarpması birkaç stantla küçük sorunlara neden olabilir ve bağlar. Ancak bir ürünün en iyisi olması için kusursuz olması gerekmez ve bu tam olarak budur.

BENZER YAZILAR

NSA

.NSA dosyası nedir? Bir NSA (NullSoft Akış Sesi) dosyası, NullSoft tarafından internet üzerinden ses akışı için geliştirilmiş bir akış ses formatıdır. NullSoft ayrıca ses ve...

Önce vur, sonra soru sor (Deneme)

Masal dünyasında, bir kurbağa hakkında özellikle kurbağaya benzer hiçbir şey yoktur. Hikayeler, gündelik amfibi yaşam hakkında ince ayrıntılara girmez. Kurbağa kolayca bir sincap ya da örümcek...

Samsung, SiC güç yönetimi IC’leri üretmek için şimdiye kadar 200 milyar won harcadı

8 inç kullanarak üretecek Samsung, silisyum karbür (SiC) ve galyum nitrür (GaN) yarı iletkenleri üretmeye başlamak için şimdiden yaklaşık 200 milyar won (G. Kore para...

SEO İçin Ücretsiz Araç Nasıl Kullanılır?

Piyasadaki tüm seçeneklerle hangi SEO araçlarını kullanmak istediğinize karar vermek biraz bunaltıcı olabilir. Anahtar kelime araştırması için birçok araç var, rekabet Analizi, anahtar kelime sıralamaları...

iPhone 14 Plus Bu Yıl Sadece 10 Milyon Adet Satacak, Ancak Apple Hala Orijinal Gönderi Hedefine Bağlı Kalmayı Planlıyor

iPhone 14 Plus üretimini azaltmak için birkaç tedarik zinciri ortağına bildirimler gönderdiği bildirildiği için, iPhone'un 'mini' bir çeşidinin kaldırılması, bu yıl Apple'ın satışlarını iyileştirmek...

Dünyanın İlk GPU Hızlandırmalı Kuantum Hesaplama Sistemi, Açık Kaynaklı CUDA Quantum Yazılımını Kullanıyor

NVIDIA'nın DGX Quantum'u, Açık Kaynak CUDA Quantum Yazılımını Kullanarak Yüksek Performanslı GPU'ları Quantum Computing ile Birleştiriyor NVIDIA bugün, aşağıdakilerle oluşturulmuş yeni bir sistemi duyurdu: Kuantum...

POPÜLER YAZILAR

Gigabyte, 600 ve 700 Serisi Anakartlarına “Yeni Nesil Intel Masaüstü CPU” Desteği Ekliyor

Gigabyte, 600 ve 700 serisi anakartları için Intel'in yeni nesil masaüstü CPU desteği ekleyen yeni bir BIOS güncellemesini sessizce yayınladı. Gigabyte 600 ve 700 Serisi...

Apple AR Kulaklığını Pazartesi Günü Açıklayacak, Ancak Cihaz Ekim’de Seri Üretime Gireceğinden Lansman Aylar Sürebilir

Apple'ın merakla beklenen AR Kulaklığını Pazartesi günü WWDC etkinliğinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Cihaz bir süredir söylenti değirmeninde dinlendi ve birkaç gecikmeden sonra, kulaklık nihayet...

Gmail Doğrulama Rozetlerini hatırlıyor musunuz? Dolandırıcılar Onlardan Yararlanmanın Bir Yolunu Buldu

Google, insanların her e-posta aldıklarında güvende olmalarını sağlamanın çeşitli yollarını araştırmaktadır. Şirket, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli önlemler aldı: yakın zamanda duyuruldu İleti...

Apple’ın 12 Çekirdekli ‘X1’ Yonga Setli AR Kulaklığı, Yeni Benchmark Sızıntısında M2 Max’ten Daha Hızlı Performans Gösteriyor, Ama Ne yazık ki Skorlar Sahte

SoC'nin X1 olarak adlandırıldığını ortaya çıkaran en son kıyaslama sızıntısını duymak bizim için şaşırtıcıydı. 8 çekirdekli bir CPU yerine liste, M2 Max'ten daha yüksek...