Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana Sayfa Mobil iPAD (2021) İnceleme

iPAD (2021) İnceleme

- Advertisement -

iPAD (2021) İnceleme

Apple’ın en ucuz tableti genellikle iPad Pro ve iPad Air’in gölgesinde kalır. Ancak temel model en çok satan tablettir – hiçbir Android tablet de ona ayak uyduramaz.

Kuşkusuz, Apple’ın yeni 10.2 inçlik iPad’i diğer modellere kıyasla biraz eski moda görünüyor: kenarlardaki çerçeveler geniş ve muhafaza kalın. Ana sayfa düğmesi, hangi diğer tüm Apple cihazlarından (iPhone SE hariç) kayboldu, ancak eski moda görünümüne rağmen iPad mevcut performansıyla ikna ediyor.

Tasarım

Yüksek kaliteli kasası ve birinci sınıf işçiliği ile iPad, ekonomik bir tablet gibi görünmüyor. Ancak iPad Air ve Pro ile karşılaştırıldığında, kasa önemli ölçüde daha kalın ve biraz daha ağır ve Pro modellerinin köşeli-modern tasarımı herkesin beğenisine sunulmayabilir.

Ana sayfa düğmesine karışık duygularla bakıyoruz: Modası geçmiş görünüyor ve Pro modellerinde bulunan Face İD’nin kuşkusuz avantajları var. Ancak Ana Sayfa düğmesinin avantajları vardır: gezinme, bir düğmeyle daha sezgisel ve maske takılıyken cihazın kilidini açmakta sorun yok.

iPad (2021) kesinlikle uygun fiyatlı bir tablet gibi görünmüyor.
iPad (2021) kesinlikle uygun fiyatlı bir tablet gibi görünmüyor.

Yeni iPad’in iPad Air gibi çerçevesiz olacağına dair söylentiler vardı. Ancak bu, daha pahalı yeni bileşenler ve artan üretim gerektirecekti. Apple, iPad Pro ve îMac’te sunulan Merkez Sahne işlevine sahip ultra geniş bir kamera kurdu.

Bu iPad’in okullar için tercih edilen model olması ve ucuz Chromebook’ların rekabeti ile Apple’ın fiyatı düşük tutma ihtiyacı, bu tür değişikliklere yönelik her türlü isteği geçersiz kılacaktır.

Gözden kaçabilecek bir değişiklik var. Artık önü beyaz olan bir model yok. Daha önce, 2020’den gümüş veya altın rengi iPad’in ekranda beyaz kenarları vardı. Artık yalnızca Gümüş veya Uzay Grisi seçeneği var ve her ikisi de, video izlemek ve fotoğraflara bakmak için uygun olduğunu düşündüğümüz, tekdüze karanlık bir ön kısım için siyah kenarlarla geliyor.

Boyutlar önceki modellerle aynıdır, ancak ağırlık tam olarak üç gram azaltılmıştır.

Yine de iPad hafif değil: iPad 10.2in, 487g ile iPad Air 4’ten 30g daha ağır ve birkaç milimetre daha büyük. Gerçekten hafif ve kullanışlı bir iPad istiyorsanız, 293giPad mini’ye uzanmalısınız.

Fotoğrafçılık

Apple, nispeten kolayca değiştirilebilen iki modülü güncelledi: daha hızlı bir çip (A12’den A13) ve modern ve yüksek kaliteli bir ön kamera var.

Yeni ön kamera tartışmasız daha hızlı işlemciden daha önemli. Apple, iPad Pro ve iMac’te tanıtılan Center Stage işlevine sahip ultra geniş bir kamera kurdu. Bu sadece FaceTime ile sınırlı değildir, aynı zamanda Zoom, Teams ve TikTok için de harikadır. Center Stage sayesinde iPad her zaman video çağrısını çerçeveler, böylece hareket ettirirseniz kamera sizi takip eder ve çağrıya başka biri katılırsa çerçeve onları barındıracak şekilde genişler.

Ayrıca, ULTra Geniş Açı sayesinde desteklenen görüş açısı çok daha geniştir; bu, birkaç kişiyi veya küçük bir grubu bir görüntülü sohbete dahil edebileceğiniz anlamına gelir – örneğin sınıfta veya sunumda kullanışlıdır.

Ultra geniş açılı Lens, hem videolar hem de özçekimler için tamamen yeni kayıt olanakları sunar. İpucu: Kamera uygulamasıyla fotoğraf çektiğinizde olası görüş açısı daha da artar. Yalnızca fotoğraflar için tam 122 derecelik izleme açısı mevcuttur, videolar için teknik nedenlerden dolayı görüntüleme açısı daha küçüktür.

Apple, FaceTime ön kameranın çözünürlüğünü de büyük ölçüde artırdı. 2020 modeline kıyasla çözünürlük 1,2’den 12Mp’ye çıkıyor, bu da daha iyi özçekimler ve HD videolar sağlayan büyük bir sıçrama. Videolar artık 1080p çözünürlüğe kadar kaydedilebilirken, önceki sürüm yalnızca 720p videolar oluşturabiliyordu. Ne yazık ki, yeni ön kamerayla bile, ışık çok düşük olduğunda görüntü biraz bulanık, ancak yine de önceki nesle göre çok daha iyi.

Bu, ön Selfie kamerasıdır; arkaya bakan teklif bir güncelleme görmedi. Bununla birlikte, iPad’ler kamera olarak nadiren kullanılır, bu nedenle iPad’in hala 8Mp kameraya sahip olması muhtemelen çok da önemli değil. Bir ftash da eksik. Buna rağmen, belgelerin fotoğrafını çekmek veya ara sıra fotoğraf çekmek gibi günlük işler için çok uygundur. Kamera bileşenleri güncellenmemiş olsa da, A13 çipin görüntü işlemcisi sayesinde görüntü iyileştirmelerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Daha gelişmiş çipin gücünün ortaya çıkmasının bir başka yolu da, Ikea’nın uygulaması gibi artırılmış gerçeklik uygulamalarının kullanılmasıdır.

Küçük bir avantaj: Değişmeyen tasarımı sayesinde önceki modellerin tüm kılıfları ve aksesuarlarının çoğu uyumlu olmalıdır.

Verim

Yukarıda kamera modülü ile bağlantılı olarak CPU’dan bahsetmiştik ama daha söylenecek çok şey var. Yeni iPad, ilk kez iPhone 11 ve 11 Pro’da görülen A13 çipini aldı. İki yüksek performanslı ve dört yüksek verimli çekirdek, sağlam performans sağlar.

iPad Air 4’ten 1 GB daha az olan yalnızca 3 GB RAM’e sahiptir.

Açılış konuşması sırasında Apple, yeni iPad’in Chromebook’lardan üç kat ve Android tabletlerden altı kat daha hızlı olduğunu öne sürerek, temel olarak diğer platformlardaki cihazları bir kıyaslama aracı olarak kullandı.

Pek çok kişinin yeni modelin öncekinden fark edilir derecede daha hızlı olup olmadığını merak etmesine neden olan biraz süngerimsi bir karşılaştırma. Performans testimiz bunun olduğunu doğrulayabilir.

Geekbench’in tek çekirdekli testinde iPad 1.112 puandan 1.329 puana çıkıyor. Çok çekirdekli testte sıçrama 2.345’ten 3.472’ye çıktı.

Performanstaki artış bu nedenle günlük yaşamda fark edilebilir olmalıdır. Bununla birlikte, eski cihazlardan güncelleme yapanlar daha da büyük bir sıçrama görecek: 2019’daki iPad 7’nin sadece birkaç yıl içinde büyük bir gelişmeyi temsil etmesi gereken bir A10 çip kullandığını düşündüğünüzde.

A13’ün diğer avantajları arasında, Apple’a göre önceki modeldeki A12 yongasından yaklaşık yüzde 20 daha hızlı olan gelişmiş nöral motor yer alıyor.

Grafiklere gelince, burada da bir gelişme gördük. Grafiklerin performansını GF GFXBench (Metal, 1080p Manhattan 3.1, Offscreen) ile ölçtük. Yeni iPad 10.873 puan aldı – 9.119 puan alan öncekinden yüzde 10’un biraz altında. 2019 modeli bu testte sadece 3.848 puan alarak çok geride kaldı.

Yükseltmek için başka bir neden: Apple, depolama kapasitesini iki katına çıkardı. Artık 64 GB ve 256 GB model arasında seçim yapabilirsiniz. Daha önceki giriş seviyesi modellerin 32GB’ı neyse ki seriden çıktı – iyi haber çünkü muhtemelen sadece video hayranları için yer sorunlarına neden olmadı.

Ağ ve arayüzler

Baktığınızda bunun giriş seviyesi bir model olduğu netleşiyor.

Wî-Fî 6 veya 802.11ax desteklenmiyor, yalnızca önceki Wi-Fi5 destekleniyor. iPad mini artık Bluetooth 5 ve 5G sunuyor, ancak 2021 iPad hala Bluetooth 4.2 ve eski Wî-Fî ve LTE standartlarına bağlı.

iPad’in ekranı mükemmel renk temsili sunar ve çözünürlük Apple’ın diğer îPad’leriyle karşılaştırılabilir.

Apple’ın bu iPad’de Lightning’e güvenmeye devam ettiğini (diğer tüm îPad’leri USB-C’ye güncellemesine rağmen). Pencîl 1’in eşleştirme için yıldırıma ihtiyacı var ve Apple muhtemelen eski bileşenlerle üretim maliyetlerinden tasarruf ediyor.

Ayrıca maliyeti düşük tutuyor: iPad, daha pahalı ardıl modeller yerine orijinal Akıllı Klavye ile uyumludur.

Görüntüleme

Apple, 2019’dan beri iPad’de 10.2 inçlik paneller sunuyor. Kenarlar geniş olabilir ancak parlaklık ve renk sunumu mükemmel ve çözünürlük, Apple’ın diğer iPad modelleriyle karşılaştırılabilir. Diğer modellerde olduğu gibi P3 renk alanı yerine sadece sRGB renk alanı destekleniyor ancak muhtemelen bunu yalnızca fotoğrafçılar fark edecek.

500cdm2’de panel, dış mekan çalışmaları için yeterince parlak, ancak iPad Pro modelleriyle rekabet edemiyor. Night Shift desteklenir ve otomatik renk düzeltme True Tone şimdi ilk kez dahil edilmiştir.

10,2 inç ekranın (çapraz olarak ölçülür) çoğu görev için tamamen yeterli olduğunu düşünüyoruz, ancak doğrudan iPad Pro ile karşılaştırıldığında, ekran çok daha küçük görünüyor. Bunun nedeni, 10.2 inçlik iPad’in geleneksel 4:3 biçimini kullanması, iPad Pro’nun ise 4.3:3 biçimini kullanmasıdır. Bununla birlikte, 10,2 inçlik boyutlar, boyut ve yönetilebilirlik arasında iyi bir uzlaşmadır – daha büyük bir model genellikle hantal olur.

Yine de ekranın ana zayıflığı devam ediyor: ekran lamine olmadığı için yansıtma eğilimi var. iPad Pro ve Air, ekranın tamamen lamine edilmesi sayesinde biraz daha hızlı.

Bir pencerenin yanında oturuyorsanız veya sırtınızı bir lambaya yaslıyorsanız, iPad Pro sizi yansımalardan çok daha az uzaklaştırır. Bununla birlikte, bu pratikte kimseyi rahatsız etmiyor, bu nedenle iPad kullanıcılarından çok az şikayet var.

Pil ömrü

Bir iPad bütün bir çalışma günü sürmelidir ki bu 10.2 inçlik modelde bir sorun olmamalıdır. Pil, 8.557 mAh ile İlin iPad Pro’dan 7.732 mAh’den daha fazla. Çalışma süresi modelin güçlü yönlerinden biridir, web’de gezinme testimizde yeni iPad 12 saat 50 dakika sürmüştür: önceki modelden 29 dakika daha uzun. Bir videoyu tam parlaklıkta oynattığımız ikinci testimizde iPad, selefi gibi yaklaşık altı saat dayandı.

Selefi gibi, iPad de 20 watt’lık bir USB-C Güç Adaptörü ile birlikte gelir. Apple, yine de selefine kıyasla şarj hızını artırmayı başardı. Hızlı sağlanan güç kaynağında, eski iPad yarım saatte yalnızca yüzde 15 şarj edebiliyordu, şimdi ise yüzde 20. Yalnızca dört saat 21 dakika sonra, cihaz neredeyse üç saat sonra tamamen şarj olur.

Konuşmacılar/Konferans

Birçoğu iPad’i video konferanslar için kullanıyor, ancak genellikle müzik ve video oynatmak için de kullanıyor. iPad’in sunabileceği iyi hoparlörler burada yardımcı olur. iPad, bir iPad Pro’nun dengeli dört hoparlörlü sistemine ayak uyduramaz, ancak sınırlı ses seviyesinde ses kalitesi son derece iyidir.

Karar

Bu, en temel haliyle iPad’dir, bu nedenle Apple, adını herhangi bir süslü tanımlayıcı ile süslemedi. Yalnızca £319’dan başlar ve çoğu zaman indirimde çok daha ucuza bulabilirsiniz. Apple, 9. nesil üzerinde güncellemek için pek bir şey yapmadı, ancak en azından bir A13 işlemciye sahip ve eskisi gibi 32 GB yerine 64 GB depolama ile başlıyor.

Ayrıca Center Stage ile birlikte 12Mp ultra geniş ön kameraya sahiptir. Bunlardan en önemlisi, dünyada yanınızda taşırken kendinizi en rahat hissetmeniz gereken iPad’in bu olduğunu söylemektir. Kırılırsa, Kayıp bir iPad Air’i bile düşürseniz olacağı kadar büyük olmayacaktır. Bu, onu çocuklar, öğrenciler ve hatta bir çalışma ortamı olarak paylaşılan bir cihaz olarak çok uygun hale getirir. Bu durumların çoğunda işini iyi yapacaktır. En Hashiest iPad olmasa da,

Kimler için: Öğrenciler, iş yerlerinde cihazlarını paylaşan kişiler veya temel görevler için iPad isteyen kişiler.

Özellikler

 • • 10,2 inç (2.160×1.620; 265ppi) Retina IPS LCD ekran

 • • iPadOS 15

 • • Apple A13 Bionic (7nm+) işlemci

 • • Altı çekirdekli (2x 2,65GHz Lightning, 4x 1,8 GHz Thunder) CPU

 • • Apple GPU (4 çekirdekli grafik kartı)

 • • 3GB RAM

 • • 64 GB/256 GB depolama

 • • Arka kamera: 8Mp, f/2.4, 31mm (Standart), 1.12pm, AF

 • • Selfie kamera: 12Mp, f/2.4, 122 derece (ultra geniş)

 • • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, çift bant, sıcak nokta

 • • Bluetooth 4.2, A2DP, EDR, LE

 • • A-GPS, GLONASS özellikli GPS (yalnızca Wi-Fi + CeLLuLar modeli)

 • • NFC

 • • Yıldırım, USB 2.0; manyetik konektör

 • • Parmak izi sensörü (öne monte edilmiş)

 • • Çıkarılamaz 8.557 mAh lityum iyon pil

 • • 250,6xl74,lx7,5mm

 • • 487g (Wi-Fi); 498 gr (LTE)

RELATED ARTICLES

Minnesota, Başlıca Tüketici Elektroniklerini Kapsayan, Ancak Birkaç İstisnası Olan ‘Onarım Hakkı’ Yasa Tasarısını Kabul Etti

'Onarım hakkı' savunucuları, Minnesota tüketicilere daha fazla güç veren bir yasa tasarısını geçirdiği için bugünkü en son gelişmeden tamamen memnun kalacaklar. Bu yılın Nisan ayında,...

Araştırmacılara Göre Bir Android Akıllı Telefonun Parmak İzi Güvenliğini Aşmak İçin Yalnızca 15 Dolarlık Bir Devre Kartı Alır

Android akıllı telefonlardaki parmak izi sensörleri, bu taşınabilir teknoloji parçalarına muhtemelen en yaygın eklemedir ve tek bir parmağın veya başparmağın yerleştirilmesinin ahize sahibinin cihaza...

Daha Fazla “Yasal” Uygulamanın Verileri Gözetliyor ve Dosyaları Çıkarıyor Görünüşüyle, Android’deki Kötü Amaçlı Yazılımlar Hala Ortada

Google Oyun mağazası sıkı güvenliği ve katı politikalarıyla ilgili sorunlardan büyük ölçüde muaftır, ara sıra bir veya iki uygulama çatlaklardan kaçmayı başarır ve en...

Most Popular

Önce vur, sonra soru sor (Deneme)

Masal dünyasında, bir kurbağa hakkında özellikle kurbağaya benzer hiçbir şey yoktur. Hikayeler, gündelik amfibi yaşam hakkında ince ayrıntılara girmez. Kurbağa kolayca bir sincap ya da örümcek...

Minnesota, Başlıca Tüketici Elektroniklerini Kapsayan, Ancak Birkaç İstisnası Olan ‘Onarım Hakkı’ Yasa Tasarısını Kabul Etti

'Onarım hakkı' savunucuları, Minnesota tüketicilere daha fazla güç veren bir yasa tasarısını geçirdiği için bugünkü en son gelişmeden tamamen memnun kalacaklar. Bu yılın Nisan ayında,...

Araştırmacılara Göre Bir Android Akıllı Telefonun Parmak İzi Güvenliğini Aşmak İçin Yalnızca 15 Dolarlık Bir Devre Kartı Alır

Android akıllı telefonlardaki parmak izi sensörleri, bu taşınabilir teknoloji parçalarına muhtemelen en yaygın eklemedir ve tek bir parmağın veya başparmağın yerleştirilmesinin ahize sahibinin cihaza...

Daha Fazla “Yasal” Uygulamanın Verileri Gözetliyor ve Dosyaları Çıkarıyor Görünüşüyle, Android’deki Kötü Amaçlı Yazılımlar Hala Ortada

Google Oyun mağazası sıkı güvenliği ve katı politikalarıyla ilgili sorunlardan büyük ölçüde muaftır, ara sıra bir veya iki uygulama çatlaklardan kaçmayı başarır ve en...

Recent Comments