Ana Sayfa / İnternet / İnternet bozuk mu?
İnternet bozuk mu?
İnternet bozuk mu?

İnternet bozuk mu?

Web’in kurucusu çevrimiçi dünyanın durumuna karşı çıkıyor – ama düzeltilebilir mi?

Dünya çapında ağın mucidi Sir Tim Berners-Lee, internetin durumu hakkında endişeli. Guarders’a Berners-Lee, “İnternet’i yanlış yöne doğru götüren güçler her zaman çok güçlü olmuştur” dedi. “Bir şirket ya da hükümet olun, web’i kontrol etmek büyük kazançlar elde etmenin bir yoludur, gücünüzü korumanızı sağlar.” İnternetin “dijital distopya” olmasıyla karşılaştığı şeylerle mücadele etmek için Berners-Lee Web Vakfı, çevrimiçi yolsuzluğu ve sinistermanipülasyonu önlemek için tasarlanmış ve web’i bir güç kaynağına dönüştürmeyi amaçlayan küresel bir eylem planı başlattı. 80’den fazla yaygın kurumla birlikte çalışarak Web Sözleşmesi hükümetlerin, şirketlerin ve bireylerin çevrimiçi dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeleri için ana hatlar sunar. Eşitlik, adalet ve web’in daha uğursuz unsurlarının silinmesi için bir mücadele.

Daha az saygın bir kaynaktan geliyorsa, bu tür bir manifesto – önceki insan hakları ve veri koruma ile ilgili çalışmalardan toplanan ilkeler etrafında yapılandırılmıştı – çok fazla etkisi olmayabilir, ancak Web Sözleşmesi, en büyük çevrimiçi şirketlerden bazılarının onayını gördü: Google, Twitter, Microsoft, Reddit ve Facebook, kendilerini imzalayanlar olarak sayar. Belki de, (örneğin) Facebook’un gizlilik ihlallerine ilişkin sık sorulan soruları göz önüne alındığında, bu biraz tuhaf görünebilir ve ihlal için henüz herhangi bir yasal bağlayıcılık veya sonuç yoktur. Ancak mevcut olması, çevrimiçi geleceğimiz için cesaret verici bir işarettir ve kurucuları, ilkelerini BM ve dünya çapında ulusal hükümetler haline getirmeye çalışmaktadır.

Sözleşmenin bireyler için prensipleri temel olarak hepimizin gerçek hayatta göstermesi gereken davranış biçimidir: oluşturma ve işbirliği yapma, sivil topluluklar oluşturma ve aktif, destekleyici vatandaşlar olma. Bu, hepimizin geride kalabileceği bir şeydir – ve eğer onun onaylayıcılarına kendi adınızı eklemek istiyorsanız, web sitesinin sağ üst köşesindeki büyük kırmızı düğmeyi kullanarak kaydolabilirsiniz.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir