Salı, Ağustos 4, 2020
Ana Sayfa Donanım Intel Thunderbolt 4'ü Tanıttı

Intel Thunderbolt 4’ü Tanıttı

Thunderbolt 4: Herkes için Evrensel Kablo Bağlantısı

Yenilikler : Intel bugün, evrensel kablo bağlantı çözümünün yeni nesli olan Thunderbolt ™ 4 hakkında daha fazla minimum performans gereksinimi, genişletilmiş yetenekler ve USB4 spesifikasyonu uyumluluğu sunan yeni ayrıntılar açıkladı. İlk kez Thunderbolt 4, dört adede kadar Thunderbolt bağlantı noktasına ve 2 metreye kadar uzunluktaki evrensel kablolara sahip platformlar sunacak. Intel’in Thunderbolt 4’ü ilk olarak entegre eden mobil PC işlemcileri, Tigerbolt 4’ü ilk entegre eden olacak. Thunderbolt 4 geliştirici kitleri ve sertifika testi artık kullanılabilir.

“Thunderbolt, tüketicilere bir dizi cihazda lider bir bağlantı standardı sunarak, bilgisayar deneyimini geliştirmeye ve USB-C vaadini basitlik, performans ve güvenilirlikle sunmaya yardımcı oluyor. Thunderbolt 4’ün gelişi, Intel’in PC ekosistemini gerçekten evrensel bağlantı çözümlerine nasıl geliştirdiğinin altını çiziyor. ”
–Jason Ziller, İstemci Bağlantı Bölümü Intel genel müdürü

Neden Önemlidir : Thunderbolt ürünleri, bilgisayarları tek bir USB Type-C bağlantı noktasının basitliğiyle veri, video ve güce bağlamak için tutarlı, sektörde lider özellikler sunar. Karmaşık olmayan bir çalışma alanı için güçlü Thunderbolt yuvalarına, ekranlarına, hızlı depolama alanına veya herhangi bir USB aksesuarına bağlayın. Intel, çok çeşitli ürün türleri ve üreticileri arasında tutarlı bir sınıfının en iyisi1 deneyimini ve kullanım kolaylığını sağlamak için, tüm Thunderbolt ürünleri için zorunlu sertifika kullanmak amacıyla bilgisayar, aksesuar ve kablo ortakları ekosistemiyle yakından çalışır.

“Thunderbolt 4 ürünlerinin, PC’lere ve Mac’lere bağımlı aksesuar üreticileri için tutarlı bir kullanıcı deneyimi için endüstri lideri bir ürün özellikleri seti sunması için bir bükülme noktası olmasını bekliyoruz. Thunderbolt 4’teki ilerlemeler, Kensington’un geleceğin modern çalışma alanını yeniden tanımlamasına yardımcı olacak ”dedi. Kensington Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Ben Thacker.

Lenovo PC ve Akıllı Cihazlar Ticari Portföy Başkan Yardımcısı Jerry Paradise, “Thunderbolt 4’ün yeni yetenekleri ve minimum gereksinimleri, BT müşterilerimizin ve son kullanıcıların ihtiyaç duyduğu harika deneyimler ve artan üretkenlik sağlayacak,” dedi. “Lenovo, Thunderbolt 4 bilgisayarlarının tanıtımı ve Thunderbolt aksesuarlarının genişleyen portföyü ile Thunderbolt desteğimizi genişletmek için Intel ile çalışmaktan heyecan duyuyor.”

Ne Sunar: Thunderbolt 4, gerçekten evrensel bir kablo bağlantısı deneyimi için Thunderbolt 3’ün yeniliğine dayanır. Thunderbolt 4 her zaman tek bir bağlantı üzerinden 40 Gbps hız ve veri, video ve güç sağlar. USB4, DisplayPort ve PCI Express (PCIe) dahil olmak üzere en geniş endüstri standardı özellik setine uyumlulukla birlikte en kapsamlı Thunderbolt spesifikasyonudur ve önceki nesil Thunderbolt ve USB ürünleriyle tamamen uyumludur. Thunderbolt 4 sertifika gereksinimleri şunları içerir:

 • Thunderbolt 3’ün minimum video ve veri gereksinimlerini iki katına çıkarın.
  • Video: İki 4K ekran veya bir 8K ekran desteği.
  • Veri: 3.000 MBps’ye kadar depolama hızları için 32 Gbps hızında PCIe.
 • Dört adede kadar Thunderbolt 4 bağlantı noktasına sahip rıhtım desteği.
 • En az bir bilgisayar bağlantı noktasında PC şarjı 2.
 • Thunderbolt bağlantı istasyonuna bağlıyken klavyeye veya fareye dokunarak bilgisayarınızı uyku modundan uyandırın.
 • Fiziksel DMA saldırılarını önlemeye yardımcı olan gerekli Intel VT-d tabanlı doğrudan bellek erişimi (DMA) koruması. (Daha fazla bilgi için
 • Thunderbolt Güvenlik Özeti.)

Kullanıma Sunulduğunda: Bu yılın ilerleyen saatlerinde Intel, aşağıdakiler de dahil olmak üzere yeni Thunderbolt 4 denetleyici 8000 serisini sunmayı bekliyor:

 • Bilgisayar üreticileri için JHL8540 ve JHL8340 ana bilgisayar denetleyicileri.
 • Aksesuar üreticileri için JHL8440 cihaz denetleyicisi.

Thunderbolt 4 bağlantı noktalarına sahip ilk bilgisayarlar ve aksesuarların da Intel’in “Project Athena” adlı yenilik programı koduna dayanan dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere bu yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kozalak

Kozalaklar, iğne yapraklı ağaçların tohumlarının bulunduğu organlardır. Her ne kadar ait oldukları ağaç türüne göre şekilleri ve makro yapıları değişse de içyapıları ve oluştukları...

Gizemleri Çözmemize Yardım Eden Küçük Balıklar

Leuven’deki (Belçika) NERF Laboratuvarları’nda araştırmacı olarak çalışan Dr. Emre Yaksi bu soruyu şu şekilde yanıtlıyor: “Beynimizde koku ve tatları işleyen bölge beyin kabuğumuzun en...

Böcekler ve Hastalıklar

Böcekler ve Hastalıklar Sivrisinek, bit, kene, pire ve uyuz gibi böceklerin ısırması çok ciddi alerjik tepkilere ve zehirlenmeye yol açmasa da bölgesel kaşıntı, kızarıklık ve...

Anaflaktik Şok Nedir?

Anaflaktik  Şok Nedir? Himenoptera türünden olan yabanarılarının sokması ve ateş karıncalarının ısırması sonucunda insanlarda çok ciddi, hayatı tehdit eden bir tablo ortaya çıkabilir. İğneleriyle veya...

Recent Comments

admin on 300full-60