Cuma, Haziran 2, 2023
Ana Sayfa Donanım Intel, Arc GPU'ların NVIDIA'nın RTX'inden “Rekabetçi veya Daha İyi” Işın İzleme Sunacağını...

Intel, Arc GPU’ların NVIDIA’nın RTX’inden “Rekabetçi veya Daha İyi” Işın İzleme Sunacağını İddia Etti, Fiyatlar Çok Rekabetçi Olabilir, Battlemage ve Celestial üzerinde Çalışmalar Başladı

- Advertisement -

Intel, Arc GPU'ların NVIDIA'nın RTX'inden “Rekabetçi veya Daha İyi” Işın İzleme Sunacağını İddia Etti, Fiyatlar Çok Rekabetçi Olabilir, Battlemage ve Celestial üzerinde Çalışmalar Başladı
Intel, Arc GPU’ların NVIDIA’nın RTX’inden “Rekabetçi veya Daha İyi” Işın İzleme Sunacağını İddia Etti, Fiyatlar Çok Rekabetçi Olabilir, Battlemage ve Celestial üzerinde Çalışmalar Başladı

PCGamer ile konuşan Intel, Ark GPU’ları rekabete karşı çok rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılacak ve hatta daha iyi ışın izleme performansı sunacak. Şirket ayrıca Alchemist’ten sonra gelen yeni nesil Arc GPU’lar için planlarını ve yol haritasına olan bağlılığını açıkladı.

Intel Talks Arc GPU’ları: NVIDIA RTX’ten Daha İyi Işın İzleme Performansı, Rekabetçi Fiyatlar, Geleceğin Arc GPU’ları

PCGamer’ın Kıdemli Donanım Editörü, Jacob Ridley, IFA 2022’nin gerçekleşeceği Berlin gezisine çıktı. Orada, Arc GPU’ları hakkında bazı etli bilgiler veren Intel’in pazarlama guruları Tom Peterson ve Ryan Shrout ile oturdu. Ele alınacak çok şey var ama özetlemek gerekirse, Intel’in RTU’su (Ray Tracing Unit) ve performansı, Intel Arc GPU’ların fiyatlarının nasıl olacağı ve Arc’ın gelecekte buradan nereye gideceği hakkında birkaç ayrıntı alıyoruz.

Intel Arc GPU’ları NVIDIA’ya Karşı Rekabetçi Bir Şekilde Fiyatlandırılacak

Bir kez daha Intel’in NVIDIA’ya AMD’den daha fazla sahip olduğu görülüyor. Fiyatlandırma stratejilerinden bahseden Intel, Arc GPU’larının rakiplerine karşı çok rekabetçi bir şekilde konumlanacağını söyledi.

Intel, muhteşem DX12 ve Vulkan performansı sunacaklarını, DX11 ve daha eski oyunların ise çok beğenileceğini veya kaçırılacağını bir kez daha teyit ediyor. Intel’in isteği üzerine Microsoft tarafından işlenen D3D9on12 sarmalayıcı API’si aracılığıyla eklenen eski DX9 desteği de var.

DX12’de iyi çalışması anlamında Intel için optimize edilmiş bir unvanınız olduğunda, bir standarttan çok daha yüksek bir performans elde edeceksiniz. [RTX] 3060. Ve bu, 3060’a kıyasla A750, yani %17, %14, %10. Başlığa göre değişir tabi.

Biraz daha hızlı olacağız, ancak oyununuza ve ayarlarınıza bağlı olarak, ticaret darbeleri ve bu A750. Açıkçası, A770 biraz daha hızlı olacak. Yani DX11’i eklediğinizde, performansımızın biraz daha az ticaret darbesi olduğunu göreceksiniz ve bazı durumlarda biraz gerideyiz, bazı durumlarda öndeyiz, ancak DX11’de kazanmaktan daha fazla kayıp.

Biraz daha yüksek performansla geleceğimizi umuyordum ama gerçek şu ki, bugün bulunduğumuz yer burası. Tüketiciler için iyi haber şu ki, bu ürünün çok rekabetçi olduğundan emin olacağız. Tüm bunlar, başlangıç ​​fiyatlandırmamızın ne olduğuna dahil edilecek,

Ve benim bakış açımdan oyuncu, ‘Tamam, şu anda DX12 oynamak istersem, inanılmaz bir değer elde edeceğim’ diyor. Daha düşük fiyatlarla 3060’tan daha hızlı bir kart alacaksınız. DX12 ve DX11 oynadığınızı düşünüyorsanız ve bunu bölüyorsanız, yine de inanılmaz bir değer elde edeceksiniz. Çünkü bugün sergilediğimiz performans için fiyatlandıracağız.

Intel ayrıca, NVIDIA’nın Alchemist ürünlerine sahip GPU’ları ile aynı güç verimliliğine sahip olmayacaklarını, ancak fiyatlarının bunu yansıtmak için çok daha düşük olacağını söyleyerek işleri gerçekten adil tutuyor. Aşağıdaki tabloyu takip etmesini bekliyoruz:

A770 A750 A580 A380 A310
Segment Performans + Performans+ Verim – ana akım – giriş
TDP 225W 225W 175W 75W 75W
Hafıza 16/8 GB 8GB 8GB 6GB 4 cigabayt
Geçici MSRP 349-399$ 279$-349$ $200-249 125-149 dolar ~100$

Intel, Arc’ın RTU’sunun Işın İzlemede NVIDIA’nın RTX’inden Daha İyi Olduğunu İddia Ediyor

Fiyatlandırma stratejisine ek olarak Intel, Arc RTU veya Işın İzleme Biriminin üstün Işın İzleme özelliklerine de dikkat çekti. Tom Peterson’ın belirttiği gibi, RTU “Gerçek” Işın İzleme performansı sunma konusunda oldukça yeteneklidir ve Arc A770 ve Arc A750’nin bu bölümde NVIDIA’nın RTX 3060 grafik kartına karşı gerçekten iyi performans göstereceğini söyleyebiliriz.

Hatta Tom, Ray Tracing uygulamalarının rekabetçi veya NVIDIA’nın RTX teknolojisinden daha iyi olacağını söyleyecek kadar ileri gidiyor. RTX’in 2. Nesilinde olduğunu ve 3. Nesil çekirdeğin ufukta olduğunu unutmayın, ancak Intel’in ilk denemesinde RTX ile aynı seviyede olduğunu duymak harika. Bu iddiayı kesinlikle kendi testlerimizle doğrulamamız gerekecek.

RTU [ray tracing unit] sahip olduğumuz, gerçek ışın izleme performansı sağlamak için özellikle uygundur. Ve bunu, bir [RTX] 3060’a karşı A750 veya A770’e karşı çok ama çok iyi sonuç almalıyız.

Evet, ışın izleme donanımı konusunda kesinlikle rekabetçi veya Nvidia’dan daha iyiyiz.

Kendimizi jenerik yapmaya çalıştık çünkü yerleşik bir GPU satıcısı olmadığımızı biliyoruz, değil mi? Bu nedenle, teknolojimizin tamamı aşağı yukarı düşük geliştirici (geliştirici ilişkileri) veya geliştirici teknoloji katılımı ile çalışmak zorundadır. Önbellek yapımız ve hiyerarşimiz gibi şeyler, bilirsiniz, bu videoda bahsedeceğimiz iki teknoloji olan iş parçacığı sıralama birimimiz, herhangi bir geliştirme veya geliştirme teknolojisi çalışması olmadan çalışırlar.

Bu konuda biraz kırıldım. Çünkü sizin açınızdan, normalde gecikmeyi beklediğiniz bazı şeyler var. Ve gecikmelerini beklemenizin nedeni, sert olmaları ve sağlam bir temele sahip olduktan sonra gelmeleri gerektiğidir. Ama iyi ya da kötü, sadece tüm bunlara ihtiyacımız olduğunu söyledik. Ve böylece XeSS yaptık, RT yaptık, AV1 yaptık, bir nevi hazırız, değil mi? Sanırım öğrendik ki belki, bilirsiniz, bu durumda, elimizde çok şey var ve tüm uçakları indireceğiz ve bu bizim umduğumuzdan daha uzun sürdü.

Bu yüzden belki bir dahaki sefere bunu biraz farklı şekilde kırabilirdik.

Intel on Arc GPU Yol Haritası: Hiçbir Yere Gitmiyoruz, Tamamen Arc’a Kararlıyız

Tom ayrıca Intel’in Arc GPU’larının hiçbir yere gitmediğini ve Alchemist’in çok daha büyük ve daha uzun bir yolculuğun sadece bir başlangıcı olduğunu teyit ediyor. Geçen ay, Raja Koduri Arc markasının iptal edildiğine dair internette dolaşan tüm söylentiler ve görünüşe göre iptal yerine Intel’in tasarım ekipleri yeni nesil Battlemage DG3 ve Celestial GPU’lar üzerinde çalışıyorken gerçek tamamen farklı.

Münferit işimizde hiçbir yere gitmiyoruz. Ve bizim ayrı işimiz, hem veri merkezine hem de entegre GPU’lara giden temel teknoloji geliştirmedir. Dışarıda çok fazla FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) olduğunu hissediyorum. Sadece açık olmak istiyorum: hiçbir yere gitmiyoruz” diye devam ediyor.

Pat ve ben, Roger, Lisa ve Ryan, herkesin fikir birliği içinde olduğuna inandığım şey, grafiklerin müşteri için kritik bir teknoloji olduğu, veri merkezi için kritik bir teknoloji olduğu ve biz bunu istiyoruz. rakiplerimizin bir ton para kazandığı ana alanda rekabet etmeye başlamak. Dolayısıyla bunların üçü de Intel için kritik öneme sahip.

ASIC ekibimizin çoğu Battlemage’de. Küçük bir kısmı da Göksel olan geleceğimiz üzerinedir. Ve sonra bugün Alchemist’te çok küçük bir kısım var, ama bunlar bir tür farklı fonksiyon kümeleri. Yani bir tahta gibi ve ne diyeceğim, çip takımları şu anda Alchemist’te. Bunu, anakartımızı tam olarak doğru yapmak, BIOS’umuzu tam olarak doğru yapmak, tüm son ayarları yapmak olarak düşünün. Ancak tasarım ekibimizin büyük kısmı Battlemage’de.

Planımız buradan başlamak. Sonra üstüne ekliyoruz ve üstüne ekliyoruz. Ve bunu anlamak gerçekten zor bir strateji değil çünkü pazarın hacim segmentiyle başlıyoruz ve zamanla daha yüksek performanslı segmentlere dönüşeceğiz.

Intel ayrıca, önce Arc Alchemist GPU’ları ile ana akım ve hacim pazarına ulaşma, ardından Arc Battlemage GPU’lar ve daha fazlasıyla yüksek performans ve meraklılar segmentine girme planını da ortaya koyuyor. Tabii ki, yeni nesil şeyler hakkında konuşmadan önce Arc 7 serisinin çalışmasını bekleyip görmemiz gerekiyor, ancak Intel’in grafik pazarına daha fazla rekabet getirmeyi amaçlayan bir ürün grubuna sahip olması oyuncular ve içerik oluşturma için heyecan verici.

RELATED ARTICLES

49″ QD-OLED Ekrana Sahip ASUS ROG Swift OLED PG49WCD Tanıtıldı

Asus açıkladı Kavisli oyun monitörü serisinin yepyeni katılımcısı ROG Swift OLED PG49WCD, çeşitli üstün özelliklere sahiptir. Asus ROG Swift OLED PG49WCD, maksimum 5120 x 1440...

ELSA, Gainward RTX 4090’a Bazı Çıkartmalar Yaptırdı ve Computex 2023’te Kendisininmiş Gibi Gösterdi

Computex, yılın en büyük donanım etkinliklerinden biridir ve hem CPU hem de GPU satıcılarının yeni ürünler ortaya koyduğunu görsek de, aslında bu sefer oldukça...

TeamGroup, T-Force Z5 Gen5 SSD’leri, SSD Soğutma Çözümlerini, DDR5-8266’ya Kadar Bellek Kitlerini Tanıttı

Teamgroup, Computex standında yeni Gen5 SSD'ler, T-Force DDR5 bellek kitleri ve yeni soğutma çözümleri dahil olmak üzere gösterecek çok şeyi vardı. Teamgroup, Yeni Z5 Gen5...

Most Popular

Apple, iOS 17 Lansmanından Önce iOS 16.6, iPadOS 16.6, macOS Ventura 13.5, watchOS 9.6, Daha Fazla Beta 2’yi Yayınladı

Apple, yaklaşan iOS 16.6, iPadOS 16.6, macOS Ventura 13.5, watchOS 9.6 ve tvOS 16.6'nın ikinci geliştirici beta sürümünü, ilk derlemede ele alınmayan hata düzeltmeleri...

Bitdefender Antivirus Ücretsiz İncelemesi: Güvenli ve Hafif

İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: Bitdefender Antivirus Ücretsiz İncelendi:16 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ Güçlü antivirüs koruması Sezgisel, kullanımı basit arayüz Sistem performansı üzerinde minimum etki Windows Defender'ı geride bırakmak...

Notepad++ İncelemesi: Bugün Hala Geçerli mi?

İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: Notepad++ İncelendi:12 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ Kullanıcı dostu ve özelleştirilebilir arayüz Çoklu Dil Desteği Makro kayıt ve oynatma Windows kadar eski gömülü bir araç...

OCCT İncelemesi: Sisteminizin Kararlılığını Test Eder

 İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: OCCT İncelendi:8 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ CPU ve RAM'inizi karşılaştırın Bireysel donanım bileşenlerine stres testi yapın Her stres testini ihtiyaçlarınıza göre yapılandırın Kapsamlı...

Recent Comments