Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana Sayfa Bilim İngilizce Öğretimi Daha Kötü Sonuçlarla ve Daha Fazla Okulu Bırakmayla Bağlantılıdır

İngilizce Öğretimi Daha Kötü Sonuçlarla ve Daha Fazla Okulu Bırakmayla Bağlantılıdır

- Advertisement -

2.263 öğrenciyi içeren bir İsveç araştırması, ana dili İsveççe yerine İngilizce programlama dersi alanların daha kötü performans gösterdiğini ve okulu bırakma oranlarının daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı; bu durum, İngilizce konuşulmayan ülkelerde İngilizce Orta Düzeyde Öğretimin (EMI) etkinliği hakkında soru işaretleri doğurdu. Çalışmanın titiz rastgele ataması, İngilizce eğitimi alan grupta daha düşük test puanlarını ve tamamlama oranlarını etkileyen temel faktör olarak dili izole etti.
2.263 öğrenciyi içeren bir İsveç araştırması, ana dili İsveççe yerine İngilizce programlama dersi alanların daha kötü performans gösterdiğini ve okulu bırakma oranlarının daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı; bu durum, İngilizce konuşulmayan ülkelerde İngilizce Orta Düzeyde Öğretimin (EMI) etkinliği hakkında soru işaretleri doğurdu. Çalışmanın titiz rastgele ataması, İngilizce eğitimi alan grupta daha düşük test puanlarını ve tamamlama oranlarını etkileyen temel faktör olarak dili izole etti.

KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nden yeni bir çalışma ve Chalmers Teknoloji Üniversitesi İsveç’te, öğrencilerin anadili İngilizce değilse, yüksek öğretimde öğretim için İngilizce kullanılmasının öğrenme çıktılarını önemli ölçüde engelleyebileceği belirtilmektedir.

Bu, 2.000 İsveçli öğrencinin İngilizce eğitim alan ve başlangıç ​​düzeyindeki programlama kursu için İsveççe eğitim alan gruplara ayrıldığında açıkça görüldü. İngilizce eğitim veren grup, belirgin şekilde daha düşük performans sergiledi ve kurstan ayrılma oranı daha yüksek oldu.

Bir araştırmaya göre, İngilizce, İngilizce Orta Öğretim veya EMI olarak bilinen, yüksek öğrenimde küresel bir eğitim dili olarak giderek daha fazla kullanılıyor. İsveç Dil Konseyi’nin (Språkrådet) raporu EDİ için önemli bir başlangıç ​​noktası, eğitim dilinin öğrencilerin öğrenme kalitesini etkilememesi gerektiğidir. Amaç, İngilizce dersi alan bir öğrencinin, ana dilinde eğitim alan bir öğrenci kadar iyi öğrenmesidir. Ancak yeni bir çalışma artık bu varsayıma şüphe düşürüyor.

İngilizce Öğretimi Daha Kötü Sonuçlarla ve Daha Fazla Okulu Bırakmayla Bağlantılıdır
Hans Malmström, Profesör, Chalmers Teknoloji Üniversitesi Bilimde İletişim ve Öğrenme Bölümü.

Eğitim dilinin İngilizce olduğu bir dersi alan İsveçli öğrenciler, aynı dersi İsveççe alan öğrencilerle karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha kötü performans sergilediler ve aynı zamanda çok daha yüksek düzeyde okulu bıraktılar.

“Gruplar tamamen rastgele olarak atandığı için çalışmamız bu alanda alışılmadık bir durum. Bu, etkileyen tek faktörün eğitim dili olduğu anlamına geliyor ve sonuçlar bizi şaşırttı” diyor Bilimde İletişim ve Öğrenme Bölümü Profesörü Hans Malmström. Chalmers Teknoloji Üniversitesive çalışmanın arkasındaki araştırmacılardan biri.

İsveççe kursunda daha fazla test sorusunun doğru yanıtlanması

2.263 öğrenci programlamaya giriş kursuna kaydolduğunda, bunlar rastgele olarak kursun İngilizce veya İsveççe versiyonuna ayrıldı. Kurs tamamen dijitaldi ve temposu kendi hızınızdaydı. Öğrencilerin performansı, doğru cevaplanan test sorularının sayısına ve kaç tanesinin dersi tamamlamadan bıraktığına göre ölçüldü. Araştırmacılar kursun iki versiyonunda doğru cevaplanan soru sayısını karşılaştırdıklarında, İsveççe eğitim görenlerin testte ortalama yüzde 73 daha fazla soruya doğru cevap verdikleri ortaya çıktı.

İngilizce Öğretimi Daha Kötü Sonuçlarla ve Daha Fazla Okulu Bırakmayla Bağlantılıdır
2.000 İsveçli öğrenci programlamaya giriş dersinin İngilizce ve İsveççe versiyonlarına bölündüğünde, İngilizce eğitim gören öğrenciler çok daha kötü sonuçlar elde etti ve daha fazlası kursu zamanından önce bıraktı.

“Buradaki tek farkın eğitim dili olduğunu unutmamak önemli. İsveççe kursundaki öğrencilerin önemli ölçüde daha iyi performans göstermesi gerçeği, eğitim dili olarak İngilizce kullanımının belirli koşullar altında öğrenme üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor” diyor İnsan-Bilgisayar Etkileşimi Doçenti Olle Bälter ve bir KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacıların.

Daha fazla öğrenci İngilizce kursundan erken ayrıldı

Araştırmacılar öğrencilerin kursu tamamlama oranlarını ölçtüklerinde sonuçlar doğrulandı; Yüzde 25 daha fazla öğrenci İngilizce kursundan ayrıldı ve burada da kursun iki versiyonu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı.

İngilizce Öğretimi Daha Kötü Sonuçlarla ve Daha Fazla Okulu Bırakmayla Bağlantılıdır
Olle Bälter, Doçent, Medya Teknolojisi ve Etkileşim Tasarımı Bölümü, KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü. 

“Kursu bırakan birinin kursu tamamlayan biri kadar öğrenmesi pek mümkün değil. Dolayısıyla bu açıdan da eğitim dili olarak İngilizcenin daha kötü öğrenme sonuçlarına yol açabileceğini görüyoruz” diyor KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri Profesörü Viggo Kann.

Çalışma şimdi, üniversitelerde ve yüksek öğretim kurumlarında bu kadar büyük bir oranda İngilizce eğitim verilmesinin avantajları ve dezavantajları hakkındaki sorunları gündeme getiriyor; bu, İsveç’te ve İngilizce’nin çoğunluğu için ana dil olmadığı diğer ülkelerde yaygın olan bir şeydir. nüfus.

“Tek bir çalışmanın, ne yerel ne de ulusal düzeyde, yüksek öğretimde dil veya öğretim politikasının radikal bir şekilde elden geçirilmesi için temel olarak kullanılmaması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Ancak bu araştırmadan elde edilen sonuçların, İngilizce’yi eğitim dili olarak kullanmanın sonuçları hakkında daha bilinçli bir tartışmaya katkıda bulunabileceğine inanıyoruz” diyor Malmström.

Kısaca çalışma

  • İngilizce öğretiminin öğrencilerin akademik performansını nasıl etkilediğini araştıran araştırmaya 2.263 öğrenci katıldı.
  • Katılımcılar rastgele bir programlama kursunun İngilizce ve İsveççe versiyonlarına ayrıldı.
  • Akademik performans iki şekilde ölçülmüştür: doğru cevaplanan test sorularının sayısı ve tamamlama/bırakma oranı.
  • Çalışmanın tasarımı – randomize kontrollü bir çalışma – kafa karıştırıcı değişkenlerin kontrol edilmesini mümkün kıldı; etkileyen tek faktör eğitim diliydi.
  • Kursun İsveççe versiyonunu alan öğrenciler ortalama yüzde 73 daha fazla test sorusuna doğru cevap verdi.
  • Kursun İngilizce versiyonunu alan öğrenciler yüzde 25 daha fazla oranda dersten ayrıldı.
  • Araştırmanın sonucu, İngilizce öğretiminin kurs katılımcılarının akademik performansı üzerinde olumsuz bir etki yarattığıdır.

Referans: Olle Bälter, Viggo Kann, Chantal Mutimukwe ve Hans Malmström tarafından yazılan “İngilizce eğitim ve akademik performansa etkisi: rastgele bir kontrol çalışması”, 11 Eylül 2023, Uygulamalı Dilbilim İncelemesi. DOI: 10.1515/applirev-2022-0093

BENZER YAZILAR

Harry Houdini Kimdir – Harry Houdini Biyografisi

Harry Houdini Kimdir - Harry Houdini Biyografisi - Harry Houdini Hakkında Bilgi Harry Houdini, asıl adı Erik Weisz (24 Mart 1874 - 31 Ekim 1926),...

JUMP Force

JUMP Force JUMP Force — Animasyonlu evrenlerin hayranlarına yeni bir dövüş oyununda savaşmalarını sağlayan oyunun oldukça ilginç bir duyurusu. Bu oyun projesinin benzersizliği, şimdi birkaç evrenin...

TikTok Güncellemesi Canlı Yayını Yetişkin Sunucularla Kısıtlayacak

Reşit olmayan kullanıcılar için güvenliği artırmayı amaçlayan bir hareketle TikTok, barındırmayı 18 yaş ve üstü kullanıcılarla sınırlandırmak için canlı akış işlevini güncelliyor. TikTok sürümde şunları...

POPÜLER YAZILAR

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...