Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana Sayfa Donanım İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G

İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G

- Advertisement -

İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G

Önceki Galaxy A modelleri, dünya çapında en çok satan akıllı telefonlardan bazıları oldu ve bu da yeni nesiller üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Geçen yılki A53, acı bir hayal kırıklığıydı ancak Samsung, 2023 için A54 5G ile yoluna devam ediyor.

Yıldan yıla pek bir şey değişmedi, ancak A53’ün yavaş işleyen işlemcisine ciddi bir yükseltme yapıldı ve bu, Galaxy A54 5G’nin en iyi orta sınıf olarak tavsiye edilmesinin anahtarlarından biri.

Bu £449 şeker çubuğu ahize, amiral gemisi Galaxy S23 serisinin zarif görünümüne, 120 Hz yenileme hızına sahip mükemmel bir ekrana, sağlam pil ömrüne, güvenilir kameralara ve Samsung’un sektör lideri yazılım desteğine sahiptir. Burada sevilmeyen çok az şey var,

Şarj hızları konusunda bir takım rakiplerinin gerisinde kalan Samsung’un kutudan şarj cihazı çıkmaması bazılarını rahatsız edecek. Yine de şiddetli bir rekabeti var, Google Pixel 6a ve Nothing Phone (1) gibi cihazlar Samsung’a sadık olmayan herkes için hala ciddi bir cazibe merkezi.

TASARIM

Galaxy A54 5G, piyasadaki en iyi görünen orta seviye akıllı telefonlardan biri olan şık bir akıllı telefon.

Selefine benzer görünse de amiral gemisi S23 serisi ile uyumlu olan daha yuvarlak köşeler gibi küçük ince ayarlar her şeyi taze tutar ve onu farklılaştırır.

Yeni kamera düzenlemesini beğenip beğenmemek kişisel tercih, ancak ben liman deliği stilinin hayranıyım, ancak telefonu düz bir yüzeydeyken (neredeyse kullanılamaz durumda) bu kadar sallanması beni rahatsız ediyor.

Telefon, odanın diğer tarafından Galaxy S23+ olarak geçebilir ve siz daha ince ayrıntıları araştırana kadar illüzyon devam eder. Plastik bir arka kapağı ve çerçevesi var, ancak ikincisi öyle hissettirmiyor ve ekranı koruyan Gorilla Glass 5 hala var.

Galaxy S23 gibi, kaygan bir müşteri, ancak yapım kalitesi çok iyi ve IP67 toz ve su geçirmezlik derecesine sahip seçkin birkaç orta sınıf telefondan biri.

İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G
Galaxy A54 5G, piyasadaki en iyi görünen orta sınıf cihazlardan biridir.

Telefonun biraz ağırlık kazanması, A53’te 13g artarak 202g’ye çıkması üzücü. Çok ağır değil, ancak daha hafif bir şey istiyorsanız Google Pixel 6a daha kolay yönetilebilen bir 178g.

Sade Müthiş Siyah rengi test ettim ama A54’ü Müthiş Beyaz, Müthiş Misket Limonu ve Müthiş Menekşe gibi daha heyecan verici tatlarda elde edebilirsiniz.

GÖRÜNTÜ

Samsung, ekran boyutunu biraz 6,4 inç’e düşürdü, ancak bunun dışında bu, çoğunlukla Galaxy A53 ile aynı ekran özelliklerini içeriyor. Başlık özellikleri, Full HD+ çözünürlüğe ve 120Hz yenileme hızına sahip bir AMOLED panel olmasıdır.

VERİM

İşlemci modelindeki tek haneli bir değişiklik, özellikle orta sınıf bir telefonda çok önemli görünmese de bu durumda öyle. Güçlü güneş ışığında dış mekan kullanımı için yeterince parlaktır ve ekran ayrıca bir AMOLED panelden bekleyeceğiniz gibi mükemmel renkler ve kontrastla kutsanmıştır.

120 Hz’de, A54 5G, varsayılan olarak açık olan Uyarlamalı mod veya daha uzun pil ömrü için 60 Hz’de sınırlama seçeneği ile en sorunsuz orta sınıf cihazlardan biri olmaya devam ediyor (ancak bu çoğunlukla bir endişe kaynağı değil). Bu fiyattaki tek 120Hz telefon değil, Xiaomi ve Realme gibileri de sunuyor, ancak Pixel 6a gibi önemli rakipler sadece 60Hz.

Ekran ayrıca, Galaxy S23’tekinden daha iyi çalıştığını bulduğum gömülü bir parmak izi tarayıcısından da yararlanıyor. Yüz tanıma da iyi ve kilidi açtığınızda ikisini de kullanabilirsiniz.

A54’ün kulaklık jakı yok ama yılın Galaxy A53’ü yavaştı ve tekliyordu. A54, önceki modele göre iki kat daha fazla yüksek güçlü performans çekirdeği sunan Exynos 1380’e yükseltme sayesinde sorunsuz ve güvenilir.

Kusursuz demiyorum, bu yüzden karmaşık bir gece fotoğrafının işlenmesi veya büyük bir oyunun yüklenmesi için bir süre beklemeniz gerekebilir, ancak bunlar bu fiyattaki bir telefonda makul beklentiler. Genel olarak, günlük operasyonda, telefon gayet iyi devam edebilir ve Asphalt 9 gibi oyunları yüksek kaliteli ayarlarda çalıştırabilir.

Yalnızca 128 GB depolama ve 6 GB RAM seçeneği olduğu için ABD’li müşteriler için bir hayal kırıklığı varken Birleşik Krallık ve diğer pazarlar 256 GB depolama ve 8 GB belleğe çıkıyor. Burada Birleşik Krallık modelini test ettiğimi unutmayın, yani ABD sürümü biraz daha yavaş olabilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, Galaxy A54 5G, 5G bağlantısının yanı sıra NFC, Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.3 gibi tüm olağan somun ve cıvatalarla birlikte gelir.

Bazı kullanıcılar çift SIM olmasını faydalı bulacak ve bir SIM noktası kullanmasına rağmen 1 TB’a kadar depolama alabilen bir microSD kart yuvası bile var.

A54 5G’nin her zamanki kıyaslama testlerimizdeki karşılaştırması burada.

Geekbench 5 (çok çekirdekli)

 • Samsung Galaxy A54 5G: 2.851 
 • Google Piksel 6a: 2.754
 • Hiçbir Şey Telefon (1): 2.722 
 • OnePlus Nord 2T: 2.739  
 • Samsung Galaxy A53: 1.833  
 • Apple iPhone SE 2022: 4.540

GFX Manhattan 3.1

 • Samsung Galaxy A54 5G: 46fps
 • Google Piksel 6a: 57 fps
 • Nothing Phone (1): 56 fps
 • OnePlus Nord 2T: 53 fps
 • Samsung Galaxy A53: 35 fps
 • Apple iPhone SE 2022: 60 fps

Pil ömrü

 • Samsung Galaxy A54 5G: 10 saat, 57 dakika
 • Nothing Phone (1): 7 saat, 33 dakika
 • Samsung Galaxy A53: 9 saat, 53 dakika

30 dakikada şarj edin

 • Samsung Galaxy A54 5G: %31
 • Nothing Phone (1): %67
 • OnePlus Nord 2T: %100
 • Samsung Galaxy A53: %26
 • Apple iPhone SE 2022: %61

İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G
Galaxy A54 5G, Asphalt 9 gibi oyunları yüksek kalite ayarlarında çalıştırabiliyor.

FOTOĞRAF A54 5G, daha düşük çözünürlüklü ultra geniş ve makro kameralarla birleştirilmiş 50Mp ana lens ile oldukça tipik bir arka kamera üçlüsü içerir. Bu fiyata bir telefonda telefoto lens gibi şeyler beklememelisiniz.

İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G
50Mp ana lens, daha düşük çözünürlüklü ultra geniş ve makro kameralarla birleştirilir.

çeşitli durumlarda resimler. F/1,8 diyaframa sahiptir ve titreyen bir elden kaynaklanan bulanıklığı önlemek için optik görüntü sabitlemeden (OIS) yararlanır. Sonuçlar ayrıntılı, canlı ve sosyal medya ve hatta baskı için kabul edilebilirden fazla.

Düşük ışık performansı, çoğu orta sınıf telefondan daha iyidir, ancak telefonun burada hala sınırları vardır – gerçekten mükemmel gece modu çekimleri için bir amiral gemisi için daha fazla harcamanız gerekir.

Ultra geniş, beklediğiniz şeydir: çerçeveye daha fazlasını sığdırmanız gerektiğinde sahip olmak güzel, ancak ana atıcıya kıyasla bariz bir kalite pahasına.

Bu arada, herhangi bir telefonda test ettiğim en iyi makro lenslerden biri olan makro lensle çok eğlendim.

İşte Galaxy A54 5G ile çekilmiş fotoğraflardan bir seçki.

İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G
İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G

 

İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G
İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G

İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G
İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G

İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G
İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G

İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G
İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G

Tuhaflık, özel bir lens olmasına rağmen (bunu yapan sadece Samsung değil) makro modunun ‘daha fazla’ menüsünde gizlenmiş olmasıdır ve burada Gece, Panorama ve hatta gibi diğer seçenekleri de bulacaksınız. Profesyonel Mod.

Renkler farklı kameralar arasında tamamen doğru olmadığından, en büyük hatam Samsung’un ayarıyla ilgili. Bunu orta sınıf bir telefonda bırakabilirim (çok da kötü değil), ancak bazı nükleer bileşenler kullanmış gibi görünmesini sağlayan Gıda modunun aşırı doygun – yetersiz bir ifade – görünümüne dayanamıyorum.

Ön tarafa gelince, 32Mp selfie kamerası, sağlam portre modu ve daha fazla insanı veya arka planı sığdırmak için daha geniş açılı görünüm gibi birçok kalite ve seçenekle öne çıkıyor.

Ana kameradaki OIS sayesinde video kaydı da çok iyi. Varsayılan olarak 30 fps’de Full HD kayıt yapacaksınız ancak dilerseniz aynı kare hızında 4K’ya kadar çıkabilirsiniz. 1080p’de bile, köpeğim tarafından sürüklenirken bile canlı renkler ve pürüzsüz çekimlerle kalite iyidir.

PİL ÖMRÜ

Şarj işlemi, Samsung’u daha geniş pazarla karşılaştırırken, özellikle de Xiaomi ve Oppo gibilerinin şu anda 200 watt’ın üzerinde hızlara ulaştığını düşündüğünüzde, hala hassas bir nokta. A54’teki 25 watt’lık şarj özellikle modern değil ve iyi ya da kötü, Samsung kutuda bir duvar adaptörü sağlamıyor – sadece bir kablo.

Telefonu başka bir markanın 67 watt’lık hızlı şarj cihazıyla test ettim ve yalnızca 15 dakikada yüzde 16’ya ve 30 dakikada yüzde 31’e kadar dolduğunu gördüm. Hızlı şarj sizin için önemliyse, başka bir yere bakmanız gerekecek.

Neyse ki pil ömrüne baktığımızda işler daha iyiye gidiyor. 5.000 mAh’lik büyük bir cep telefonu var ve telefon, 4 ila 5 saatlik ekran süresiyle karma kullanımla tam bir günü rahatça kaldırabilir. Normal bir günde bundan daha hafif bir kullanıcıyım ve şarja ihtiyaç duymadan iki günü idare edebiliyorum ki bu harika.

YAZILIM

Yazılım, amiral gemilerinde olduğu kadar orta sınıf telefonlarda da Samsung için güçlü bir nokta. Burada Android’in en son sürümünü ve firmanın One UI kaplamasını alıyorsunuz. Android 12’de genellikle geride kalan bazı rakipler için aynı şey söylenemez.

Bahsedilen rakiplerin de genellikle gelecekteki güncellemeler için herhangi bir resmi garantisi yoktur. Bununla birlikte, Samsung dört yıllık işletim sistemi yükseltmeleri vaat ediyor, bu nedenle bu telefonda yalnızca Android 14’ü değil, en az Android 17’yi de alacaksınız.

Saf Android deneyimi için kişisel olarak yine de bir Pixel telefonum olurdu, ancak One UI mükemmel bir şekilde kullanılabilir ve beğenilecek çok şey var. Gezinmesi kolay ve harika görünüyor. Favori uygulamalar için kenar çubuğu gibi özellikler yararlıdır, ancak sanal asistan Bixby çok fazla değildir.

Samsung, kullanma olasılığınız daha yüksek olan Google hizmetlerinin çok sayıda kopyası da dahil olmak üzere birçok uygulamayı en baştan yüklemekte ısrar ediyor. Ve kutuların işaretini kaldırmama rağmen, A54 yine de kaba bir şekilde istenmeyen üç oyun yükledi.

Disney+, TikTok ve OneDrive gibi önceden yüklenmiş diğer uygulamalar muhtemelen daha kullanışlıdır, ancak en azından istemediğiniz uygulamaları kaldırabilirsiniz.

KARAR

Samsung’un geçen yılki bir yanlışlıktan sonra Galaxy A54 5G ile tekrar yoluna girdiğini bildirmekten mutluyum.

Birinci sınıf tasarım, IP67 koruması, orta sınıf bir telefondaki en iyi ekranlardan biri ve güvenilir bir kamera seti ile çoğu şey aynı. Ayrıca, pil ömrü sağlamdır ve Samsung,

İnceleme: Samsung Galaxy A54 5G
Samsung, dört yıllık işletim sistemi yükseltmesi sözü veriyor.

Performans bu kadar güvenilir olsaydı, A53’te her şey yoluna girecekti ama neyse ki bu yıl daha güçlü bir Exynos işlemci ile bu sorun çözüldü.

Otomatik olarak satın alabileceğiniz en iyi orta sınıf telefon değil, özellikle daha ucuz fiyatlara bazı mükemmel rakipler varken, Samsung’a sadık olmasanız bile tavsiye etmek kolaydır.

Yine de, Samsung’un biraz daha hızlı şarj edebilmesi ve kullanıcıların sipariş verirken ücretsiz olarak bir elektrikli tuğla seçmesine izin vermesi güzel olurdu.

ÖZELLİKLER

• 6,4 inç (2.340×1.080; 403ppi) Süper AMOLED, 120Hz, HDR10+ ekran

• Android 13, Bir Kullanıcı Arayüzü 5.1

• Exynos 1380 (5nm) işlemci

• Sekiz çekirdekli (4x 2.4GHz Cortex-A78, 4x 2GHz Cortex-A55) CPU

• Mali-G68 MP5 GPU

• 6GB/8GB RAM

• 128 GB/256 GB depolama

• Arkaya bakan üç kamera: 50Mp, f/1.8, (geniş), 1/1.56 inç, 1.0pm, PDAF, OIS; 12Mp, f/2,2, 123 derece (ultra geniş), 1,12pm; 5Mp, f/2.4, (makro)

• Özçekim kamerası: 32Mp, f/2.2, 26mm (geniş), 1/2,8 inç, 0,8 pm

• Stereo hoparlörler

• Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, çift bant, Doğrudan kablosuz bağlantı

• Bluetooth 5.3, A2DP, LE

• GPS, GLONASS, GALILEO, BDS

• NFC

• USB Tip-C 2.0, OTG

• Parmak izi tarayıcı (ekran altı, optik)

• Çıkarılamaz 5.000 mAh lityum polimer pil

• 158,2×76,7×8,2 mm

• 202g

RELATED ARTICLES

Kingston Fury 32 GB DDR5 Bellek Kiti 125 ABD Dolarına, DDR4 Kiti 110 ABD Dolarına Satışta

Kingston, RGB'li Fury bellek serisini hem DDR5 hem de DDR4 çeşitlerinde inanılmaz indirimlerle sunuyor. Kingston FURY Beast DDR4 RGB Özel Üretim bellek ve DDR5 RGB...

Birçok arayüze sahip yerleştirme istasyonları

Birçok arayüze sahip yerleştirme istasyonları DST-Mini XT 43323 ve DST-Mini Plus 43278 ile Lindy, bol miktarda arayüz ve USBC bağlantısı ile iki yerleştirme istasyonu getiriyor....

Giriş seviyesi gerçek kablosuz kulaklıklar

Giriş seviyesi gerçek kablosuz kulaklıklar Giriş seviyesi gerçek kablosuz kulaklıklar Sony WF-C700N, ilk kez kulaklık formatında kulak içi kulaklık kullanan kullanıcılar için özellikle uygun olmalıdır. Kullanmak istiyorum, yani...

Most Popular

Önce vur, sonra soru sor (Deneme)

Masal dünyasında, bir kurbağa hakkında özellikle kurbağaya benzer hiçbir şey yoktur. Hikayeler, gündelik amfibi yaşam hakkında ince ayrıntılara girmez. Kurbağa kolayca bir sincap ya da örümcek...

Minnesota, Başlıca Tüketici Elektroniklerini Kapsayan, Ancak Birkaç İstisnası Olan ‘Onarım Hakkı’ Yasa Tasarısını Kabul Etti

'Onarım hakkı' savunucuları, Minnesota tüketicilere daha fazla güç veren bir yasa tasarısını geçirdiği için bugünkü en son gelişmeden tamamen memnun kalacaklar. Bu yılın Nisan ayında,...

Araştırmacılara Göre Bir Android Akıllı Telefonun Parmak İzi Güvenliğini Aşmak İçin Yalnızca 15 Dolarlık Bir Devre Kartı Alır

Android akıllı telefonlardaki parmak izi sensörleri, bu taşınabilir teknoloji parçalarına muhtemelen en yaygın eklemedir ve tek bir parmağın veya başparmağın yerleştirilmesinin ahize sahibinin cihaza...

Daha Fazla “Yasal” Uygulamanın Verileri Gözetliyor ve Dosyaları Çıkarıyor Görünüşüyle, Android’deki Kötü Amaçlı Yazılımlar Hala Ortada

Google Oyun mağazası sıkı güvenliği ve katı politikalarıyla ilgili sorunlardan büyük ölçüde muaftır, ara sıra bir veya iki uygulama çatlaklardan kaçmayı başarır ve en...

Recent Comments