Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana Sayfa Apple İnceleme: Apple Watch Ultra

İnceleme: Apple Watch Ultra

- Advertisement -

İnceleme: Apple Watch Ultra
İnceleme: Apple Watch Ultra

İnceleme: Apple Watch Ultra

Apple Park, 2022, şirketin müşterilerini agresif bir şekilde iPhone ve AîrPods’un Pro sürümlerine doğru ittiği premium ürünün yılıydı. Apple Watch da kendi ustalığına sahip ve bu sefer gerçekten pahalı bir malzemeden yapılmış olmanın ötesinde bazı ekstra özellikler sunuyor.

Ancak Apple Watch Ultra, iPhone 14’ten farklı bir teklif.

Pro ve AirPods Pro. Apple Watch Ultra, yalnızca iyileştirmeler eklemek için daha fazla ödeme yaptığınız basit bir yükseltme değildir; bazı müşterilerin seveceği, ancak çoğunun kesinlikle satın almaması gereken niş bir cihazdır.

TASARIM

Ultra, önceki tüm Apple Watch modellerinden önemli ölçüde daha büyüktür.

En hafif Series 8 modelinden neredeyse iki kat daha ağır ve en ağır modelden bile yüzde 19 daha ağır. 14,4 mm’de, Seri 4’ten sonraki tüm ULTra olmayan modellerin Standart 10,7 mm kasasından kabaca yüzde 35 daha kalındır. ULtra’nın yalnızca tek bir fiziksel gövdeyle – 49 mm titanyum – sunulduğunu akılda tutmakta fayda var, bu nedenle Daha Hafif veya daha küçük bir sürüm seçme seçeneği yoktur. ULtra her zaman büyüktür.

Belki de önceki Apple Watch’ların Daha Büyük 44 mm ve 45 mm boyutlarını taktığım içindir, ancak genellikle ekstra ağırlığı fark edilir bulmadım. Bazen kayışı biraz gevşek taktığımda hareket ederken ekstra momentumu hissedebiliyordum ama kolumu yukarı kaldırmak için çok çalışmam gerektiğinin farkında değildim. Daha küçük bir modele alıştıysanız kilometreniz değişebilir ve muhtemelen değişecektir, ancak Apple ağırlığı gizlemek için iyi bir iş çıkardı.

İnceleme: Apple Watch Ultra
Bu, Apple Watch sahiplerinin alışık olacağından çok daha kalın bir cihaz.

Daha kalın şasi konusunda çok daha bilinçliydim. Bir kere, bir kol altında giyerseniz yakalanma olasılığı daha yüksektir; bu, soyguncuların dikkatini çekmeden bir bildirimi kurnazca kontrol etmeye çalışırken biraz can sıkıcıdır.

Ayrıca, benim yaptığım gibi, saat kolunuz yastığın altında uyuyorsanız, bariz bir şekilde garip olabilir. (Saatin aşağı bakmaması için kolumu döndürmeyi bitirdim, ancak bu pek rahat değildi.) Uzun pil ömrü göz önüne alındığında, bunun bazılarımız için ideal olmayan bir uyku takipçisi olması üzücü.

ULTra’nın gerçekten banliyö kullanımı için tasarlanmadığını belirtmekte fayda var: Yapımcılar onu hafif yaylı bir ceketin altında değil, ıslak bir giysinin üzerine sarılmış olarak tasavvur edecekler ve uzun pil ömrü, birkaç günlük yürüyüşe dayanacak şekilde tasarlandı. uyku takibi için. Ancak bu gözlemleri, Series 8 tarzı kullanımı düşünen herkes için kaydediyorum.

İnceleme: Apple Watch Ultra
Ultra’nın ekranı parlak, net ve canlıdır ve öncekinden biraz daha büyüktür.

Okunabilirliği kaybetmeden veya dokunmak için çok hassas olmadan: Sekiz komplikasyona yer olan ULtra özel Wayfinder yüzünü kullanıyorum ve tavsiye ediyorum.

ULtra’nın ekranı daha büyük olmasının yanı sıra diğer Apple Saatlerdeki ekranlardan daha parlaktır. Apple’a göre 2000 nit’e kadar sunuyor ki bu, Apple tarafından sunulanın iki katı.

GÖRÜNTÜLEME

Tabii ki, ekstra ağırlık fayda sağlar. Daha büyük pilin yanı sıra, bu tıknaz tasarım aynı zamanda daha büyük bir ekran elde edeceğiniz anlamına gelir – kenarlardaki ağır hizmet tipi metal çerçeveler nedeniyle orantısal olarak Daha Büyük olmasa da. 45mm SERİ 8’e göre kabaca yüzde 4 daha fazla EKRAN alanı ve yüzde 7 daha fazla piksel elde edersiniz. Seri 8. Genel testlerde bu güncellemeden haberdar olmasam da, iki cihaz yan yana yerleştirildiğinde fark bariz bir şekilde ortaya çıktı.

ULtra’nın ekranının, daha büyük boyutundan kaynaklandığını varsaydığım netlik ve okunabilirlikten aldığım zevkin, geliştirilmiş parlaklıkla aynı derecede ilgisi olduğundan şüpheleniyorum. Önce yükseltilmiş ekranı denediğinizde geri dönmek istemeyeceksiniz.

ZOR İŞ

ULtra’nın hacmini artıran aynı faktörler – kalın çerçeveler ve sert ama ağır titanyum – diğer Apple Saatlerini geride bırakan sağlamlığına katkıda bulunur. En azından kağıt üzerinde bu, bazı ciddi cezalara dayanabilecek bir cihaz. Aktif olarak Ultra’ya zarar vermeye çalışmadım ama onu şımartmadım ve üç haftalık testten sonra vücudunun herhangi bir yerinde tek bir çizik veya leke yok.

Seri 7 ve 8 ile aynı IP6X toza dayanıklılık derecesini taşır (SE’nin bu dereceye sahip olmadığını unutmayın), ancak Rakım, Yüksek ve Düşük sıcaklık, sıcaklık şoku, daldırma, donma/çözülme, şok için ayrıca testlerden geçmiştir. ve MIL-STD 810H askeri Standardı kapsamında titreşim. Series 8, 50 metreye kadar su geçirmez olarak derecelendirilirken, Ultra 100 metreye çıkıyor ve Series 8 için yapılan “yüzme geçirmez” iddiasına Ultra, bir EN13319 sertifikası ekliyor (dalış aksesuarları için kullanılanın aynısı), yani Apple 40 metreye kadar amatör dalışlar için uygun olduğunu söylüyor. Birlikte verilen kayışların üçte ikisinin su tutma eğiliminde olduğu uyarısı ile bu, mükemmel referanslara sahip bir dalış saatidir.

Fiziksel endişeleriniz varsa

Ekran hafif yükseltilmiş kenarlarla darbelere karşı korunur. Bu arada Digital Crown, eldiven giyerken yan düğmenin bulunmasını kolaylaştıran yükseltilmiş bir modül içinde korunuyor.

YENİ DÜĞME

Düğmelerden bahsetmişken, Digital Crown’un karşı tarafında yeni bir tane var. Bu “Eylem Düğmesi” tarafından tetiklenen işlev, yedi seçenekten oluşan bir kısa listeden seçilebilir (Antrenman, Kronometre, Yol Noktası, Geri İzleme, Dalış, Meşale ve Kısayol), ancak bunlardan birkaçı için hangi uygulamanın kullanılacağını daha da özelleştirebilirsiniz. egzersiz veya tetiklemek için kısayol vb.

İnceleme: Apple Watch Ultra
Eylem Düğmesi, bir Apple Watch’un Sol kenarında görünen ilk denetimdir.

Waypoint, Backtrack ve Dive seçenekleri, Actîon Button’ın gerçekten işine yarayacağı yerlerdir. Bunlar tek dokunuşla yapılan eylemler olduğundan, turuncu düğmeye basmak, ekrandaki menüleri değiştirmekten çok daha hızlıdır. Banliyöde, onu antrenmanlara başlamak için kullandım, bu, Dock’u kullanarak Antrenman uygulamasına hızlı bir şekilde atlamak için fazla zaman kazandırmadı. Bu yüzden benim için ‘sahip olunması gereken’ bir özellik değil, ‘sahip olunması güzel’ bir özellik.

Hatta bazıları için Eylem Düğmesi, değerinden daha fazla sorun olabilir. Birden çok kez yanlışlıkla bu düğme aracılığıyla bir antrenmanı tetikledim ve bazen daha sonraya kadar fark etmedim. (Sanırım zararı olmaz; kazara bir iPhone alacak veya patronunuzla bir FaceTime cali başlatacak gibi değilsiniz.) Apple Watch sahipleri, tüm Kontrollerin sağda tutulduğu tasarım geleneğine alışacaklardır. Bu, başparmağınızı desteklemek için sol kenarı kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ultra ile, bu kas hafızası parçası hatalı bir eylemi tetikleme riski taşır.

Ancak, Ultra’ya daha fazla alıştıkça bu sorun azaldı ve genel olarak, Eylem düğmesinin var olmasına sevindim. Geçen ay bir makalede tartıştığım gibi, Apple’ın yalnızca bir düğme sunma kararının kullanılabilirlikten çok estetiğe dayandığından şüpheleniyorum ve bu yeni tasarıma alıştığımızda, bunun yalnızca olumlu olacağını kanıtlayacak. Artık donanım yerinde olduğuna göre, Apple, kullanıcıların düğmeye bağlayabileceği farklı işlevler üzerinde beyin fırtınası yapabilir ve yanlış pozitifler sizi deli etmeye başlarsa her zaman onu tamamen devre dışı bırakma seçeneğiniz vardır.

BANTLARIN SAVAŞI

İşin fiziksel tarafını geride bırakmadan önce tartışmaya değer son bir şey daha var ve bu da Ultra ile sunulan bant yelpazesi. Ve buradaki ana çıkarım, önceki Apple Saatlerindeki zarif, suya dayanıklı ve takması ve çıkarması oldukça kolay olan klasik Spor Kordon kadar çekici olan tek bir seçeneğin olmaması.

Trail Loop tanıdıktır: Bir çekme kulbu eklenmiş Series 8’in Spor Loop’una çok benzeyen sade görünümlü bir Velcro banttır. Bu, konfor ve ayarlama kolaylığı için popüler bir seçenektir, ancak özellikle akıllı değildir ve duşta giyerseniz suyu emer, tutar ve ardından kademeli olarak sızdırır.

Test ettiğim Alpine Loop, Trail Loop’a benzer bir açık hava, dayanıklı görünüme ve aynı can sıkıcı su emme alışkanlığına sahip. Bununla birlikte, Alpine Loop’un kısmen düştüğü yer, giymek ve çıkarmak için büyük bir acıdır. ULtra’nın gövdesinin yanındaki ikiye katlama bölümü açıklıktan geçmeye isteksizken, dasp’ı takmak ve kancadan çıkarmak zordur. Bandı tek elle sıkmak veya gevşetmek garip ve yavaştır ve kancanın uzun süreli kullanımda kumaş ilmeklerini yıpratmasından endişe ediyorum.

Son seçenek, yüzücüler ve dalgıçlar düşünülerek tasarlanmış silikon benzeri Ocean Band, Sıvıya daldırma için uygun olan tek seçenektir. Ama çok niş bir Görünümü ve karmaşık bir dasping mekanizması var ve kendim denememiş olsam da, üç grubun bu mükemmel ve kapsamlı incelemesi onu Last place’e koyuyor.

Genel olarak, Alpîne Loop, Apple Watch ULTra deneyimimin en az tatmin edici unsuru oldu ve geriye dönüp baktığımda, diğer ikisinden hangisinin durumu iyileştireceğinden emin değilim: muhtemelen Trail Loop en iyisidir hayal kırıklığı yaratan bir grup, ama aynı zamanda ne yazık ki en az renkli seçenek.

Artı tarafta, ULtra 44 mm ve 45 mm kayışlarla uyumludur, böylece eski bir cihazdan Spor Loop’u kolayca geri dönüştürebilir veya mermiyi ısırıp bir tane satın alabilirsiniz – Apple’ın uyardığı gibi, ULtra’nın daha büyük kasasının şu anlama geldiğini unutmayın: bazı kayışlar biraz farklı oturabilir ve mümkünse satın almadan önce denemelisiniz.

İnceleme: Apple Watch Ultra
Soldan sağa seçenekleriniz: Trail Loop, Alpine Loop ve Ocean Band.

ÖZELLİKLER

ULtra’nın özellik seti, Series 8 ile Büyük ölçüde aynıdır; bu, kullanıcıların yeni sıcaklık sensörü ve Çarpma Tespiti yoluyla cyde takibi alabilecekleri anlamına gelir. Series 8’de olduğu gibi, Crash Detection ile hiçbir yanlış pozitif yaşamadım, ancak diğer kullanıcılar daha az şanslıydı.

Ultra ayrıca Series 8 ile aynı işlemciye sahiptir: S8, Series 7’deki yine hızlı S7’den veya Series 6’daki S6’dan önemli ölçüde daha hızlı olmadan kaygan performans sunar. Ayrıca aynı kablosuz çipe (W3) sahiptir. ) Seri 8 ve mevcut SE olarak ve öncekiyle aynı U1 ultra geniş bant çipi. LTE bağlantısı da aynı.

Ancak bu birinci sınıf bir ürün olduğu için yapımcılar, diğer Apple Saatlerinde göremeyeceğiniz birkaç ekstra eklediler. Tek bir hoparlör yerine iki tane alırsınız; tek bir mikrofon yerine üç tane alırsınız. Kaybolursanız ve/veya yardıma ihtiyacınız olursa, bu hoparlörleri 86 desibellik bir siren çalacak şekilde çalıştırabilirsiniz. Apple bunun 600 fit öteden duyulabileceğini düşünüyor.

Bununla birlikte, aynı zamanda dahil olan geliştirilmiş GPS sayesinde, ilk etapta kaybolma olasılığınız daha düşük olmalıdır. Mevcut diğer Apple Watch modellerinde sunulan Ll-only GPS’in aksine L1 ve L5 olmak üzere iki frekansa dayalıdır.

Apple, önceki saatlerde deneyimlediğim doğruluk o kadar güçlüydü ki, herhangi bir gelişme fark etmek zor olsa da, bunun “inanılmaz” bir doğruluk sağlayacağını iddia ediyor. Hem Series 8 hem de Ultra ile yapılan antrenmanlardaki haritaları kontrol ettiğimde, izlediğim yollarla yakından eşleşen, neredeyse tamamen aynı sık düğüm modelini görüyorum: Ara sıra bundan uzaklaşmak bir metre meselesidir ve hiçbir şey bunu önleyemez. navigasyonla ilgili ciddi sorunlara neden olur.

Son olarak Ultra, suya daldığınızda otomatik olarak devreye giren bir derinlik göstergesi ve bir su sıcaklığı sensörü ile dalgıçlara ve yüzücülere hitap eder.

PİL ÖMRÜ VE ŞARJ Ultra önceki Apple Watch’lardan daha büyük bir cihaz olduğundan, daha yüksek kapasiteli bir pil için yer var. Muhtemelen tehlikeli keşif pazarını göz önünde bulunduran Apple, diğer tüm modeller için vaat ettiği Standart 18’in iki katı olan 36 saate kadar pil ömrü sunmakla övünüyor.

Apple’ın iyimserliğini haklı çıkaran Ultra, pil testlerimizi parlak renklerle geçti. Yakın zamanda test ettiğimiz Series 8, 32.5 saat sürdü; the

ULtra, üç günlük bölgeye girerek 72.5’i başardı. Çok az sayıda önceki Apple giyilebilir ürünü ikisini bile yönetebilmiştir.

ULtra’nın pil performansı sadece Seri 8’i geçmekle kalmaz, Apple Watch’ların güç tüketen uyku izleme görevleri hakkında endişelenmek zorunda olmadığı günlerdeki eski modelleri bile geride bırakır.

İnceleme: Apple Watch Ultra
Wayfinder yüzü, havalı görünen bir Gece Moduna sahiptir.

Bununla birlikte, ULtra’yı şarj etmeye geldiğinizde, daha büyük bir hücreyi doldurduğunuz için, anlaşılır nedenlerden ötürü, Seri 8 için gerekli olan daha uzun bir seans için bütçe ayırmanız gerekir.

Hızlı şarj için derecelendirilmiştir, ancak bu şeyler görecelidir. Seri 8, 30 dakika sonra yüzde 43’e ve tam saat sonra yüzde 73’e ulaşırken, ULtra sırasıyla yüzde 31 ve yüzde 65’e ulaştı.

KARAR

ULtra müthiş ama nîche bir üründür ve nîşe uyuyorsanız kesinlikle bir tane satın almalısınız. Buradaki anahtar kelime eğer ise. Pil ömrü Garmin’in liginde pek olmayabilir, ancak Apple’ın daha yaygın giyilebilir cihazlarından ileriye doğru büyük bir adım ve onu yürüyüşçüler ve ekstrem sporcular için ciddi bir teklif haline getirmeye yetiyor.

Büyük parlak ekranı dış mekanlarda kullanmak bir zevktir ve sağlam tasarımı, bunu yaptığınızda onu parçalama konusunda sizi çok daha az endişelendirir. Eylem düğmesi, eldiven veya başka engeller giyen kullanıcılar için sevindirici bir imtiyazdır. Ve bunu mükemmel bir dalış saati yapmak için mükemmel tesisler ve fiziksel iyileştirmeler var.

Bu iyileştirmeleri bir Apple Watch satın almanın mevcut avantajlarıyla (watchOS’un sessiz mükemmelliği, sağlam bir üçüncü taraf uygulamaları yelpazesi ve Apple’ın ekosistemiyle entegrasyon) birleştirin ve inandırıcı bir Garmîn katiline sahip olun.

Bununla birlikte, Ultra, Apple Watch’un daha yüksek bütçeye sahip olanlar için premium bir sürümü değildir. Yukarıda belirtilen yükseltmeler ve modifikasyonların olumsuz tarafları vardır ve Ultra ile dalmayı, yelken açmayı veya doğa yürüyüşü yapmayı veya mağara gezisinde bulunmayı planlamıyorsanız, bu olumsuzlukları değerli kılacak avantajları elde edemezsiniz. Ceketinizin koluna takıldığını, yatakta rahatsız olduğunu, yanlışlıkla harekete geçtiğini ve her şeyden önce maliyetinin olması gerekenden çok daha fazla olduğunu göreceksiniz.

İyi pil ömrüne ve güçlü özelliklere sahip büyük bir aksiyon saati arıyorsanız, bu mükemmel ve uygun fiyatlı bir seçimdir. Apple Watch Ultra’ya bu temelde 4,5 yıldız vereceğim.

ÖZELLİKLER

• 1,92 inç (502×410; 338ppi) Retina LTPO OLED ekran

• watchOS 9.0, 9.1’e yükseltilebilir

• Apple S8 işlemci

• Çift çekirdekli CPU

• PowerVR GPU’su

• 32 GB depolama

• Wi-Fi 802.11 b/g/n, çift bant

• Bluetooth 5.3, A2DP, LE

• GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, bds

• NFC

• Kablosuz şarj

• Çıkarılamaz lityum-iyon 542mAh pil

• 249x44xl4,4 mm

• 61,3 gr

RELATED ARTICLES

Minnesota, Başlıca Tüketici Elektroniklerini Kapsayan, Ancak Birkaç İstisnası Olan ‘Onarım Hakkı’ Yasa Tasarısını Kabul Etti

'Onarım hakkı' savunucuları, Minnesota tüketicilere daha fazla güç veren bir yasa tasarısını geçirdiği için bugünkü en son gelişmeden tamamen memnun kalacaklar. Bu yılın Nisan ayında,...

Araştırmacılara Göre Bir Android Akıllı Telefonun Parmak İzi Güvenliğini Aşmak İçin Yalnızca 15 Dolarlık Bir Devre Kartı Alır

Android akıllı telefonlardaki parmak izi sensörleri, bu taşınabilir teknoloji parçalarına muhtemelen en yaygın eklemedir ve tek bir parmağın veya başparmağın yerleştirilmesinin ahize sahibinin cihaza...

Daha Fazla “Yasal” Uygulamanın Verileri Gözetliyor ve Dosyaları Çıkarıyor Görünüşüyle, Android’deki Kötü Amaçlı Yazılımlar Hala Ortada

Google Oyun mağazası sıkı güvenliği ve katı politikalarıyla ilgili sorunlardan büyük ölçüde muaftır, ara sıra bir veya iki uygulama çatlaklardan kaçmayı başarır ve en...

Most Popular

Önce vur, sonra soru sor (Deneme)

Masal dünyasında, bir kurbağa hakkında özellikle kurbağaya benzer hiçbir şey yoktur. Hikayeler, gündelik amfibi yaşam hakkında ince ayrıntılara girmez. Kurbağa kolayca bir sincap ya da örümcek...

Minnesota, Başlıca Tüketici Elektroniklerini Kapsayan, Ancak Birkaç İstisnası Olan ‘Onarım Hakkı’ Yasa Tasarısını Kabul Etti

'Onarım hakkı' savunucuları, Minnesota tüketicilere daha fazla güç veren bir yasa tasarısını geçirdiği için bugünkü en son gelişmeden tamamen memnun kalacaklar. Bu yılın Nisan ayında,...

Araştırmacılara Göre Bir Android Akıllı Telefonun Parmak İzi Güvenliğini Aşmak İçin Yalnızca 15 Dolarlık Bir Devre Kartı Alır

Android akıllı telefonlardaki parmak izi sensörleri, bu taşınabilir teknoloji parçalarına muhtemelen en yaygın eklemedir ve tek bir parmağın veya başparmağın yerleştirilmesinin ahize sahibinin cihaza...

Daha Fazla “Yasal” Uygulamanın Verileri Gözetliyor ve Dosyaları Çıkarıyor Görünüşüyle, Android’deki Kötü Amaçlı Yazılımlar Hala Ortada

Google Oyun mağazası sıkı güvenliği ve katı politikalarıyla ilgili sorunlardan büyük ölçüde muaftır, ara sıra bir veya iki uygulama çatlaklardan kaçmayı başarır ve en...

Recent Comments