4 C
Ankara
Perşembe, Mayıs 13, 2021
Ana Sayfa Teknoloji ICO, Experian'ın İzinsiz Veri Paylaşımını Durdurmasını İstedi

ICO, Experian’ın İzinsiz Veri Paylaşımını Durdurmasını İstedi

- Advertisement -
- Advertisement -

Kredi referans ajansı Experian’a, 27 Ekim 2020 Salı günü Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO) tarafından kişisel verileri işleme biçiminde “temel değişiklikler” yapılması talimatı verildi. Kuruluşa, rızası olmadan veri paylaşımını durdurması emredildi ve 20 milyon sterline kadar para cezasıyla karşı karşıya bulunuyor.

BBC News’e göre, kredi kuruluşunun bilgi yaymadan önce izin almadan milyonlarca kişinin kişisel verilerini paylaştığı tespit edildi.

Şirketin, hangi kişilerin ürün ve hizmetlerden yararlanabileceğini ve hangi siyasi partilerin ve hayır kurumlarının özdeşleştiği veya desteklediğini belirlemek için işletmelere hassas bilgiler sattığı bildirildi. Dahası, bu tür ticaret de daha fazla müşteri kazanmak için söz konusu bilgileri kullandı.

ICO, Experian'ın İzinsiz Veri Paylaşımını Durdurmasını İstedi

Birleşik Krallık izleme örgütünün yaptırım bildirimi, kredi bürolarının ve ajansların işletmelere doğrudan pazarlama ihtiyaçları konusunda bağlantı kurmak ve onlara yardımcı olmak için kullanıcı verilerini nasıl kullandıklarını araştırdıktan iki yıl sonra geldi.

ICO yaptığı açıklamada, bir kampanya grubu olan Privacy International’ın da Experian ve Equifax’ın faaliyetlerine ve katılımına özellikle vurgu yaparak sektördeki veri komisyonculuğu konusunda gözlemci kuruluşa ulaştığını ortaya koydu .

Üç kredi referans ajansı, doğrudan pazarlama ve veri aracılık faaliyetlerinde değişiklik yapmasına rağmen, yalnızca Equifax ve TransUnion, ürün ve hizmetlerin satışında önemli adımlar attı. Bu, firmaların icra bildirimlerini almaktan muaf tutulması veya ICO tarafından başka eyleme maruz bırakılmasıyla sonuçlandı.

Bu nedenle ICO, söz konusu ajansa “doğrudan pazarlama hizmetlerinde insanların kişisel verilerini işleme biçiminde temel değişiklikler yapma” emrini verdiğini söyledi .

Bekçi köpeği, taleplerinin bir parçası olarak, Experian’ın ilgili kişisel bilgilerini tuttuğu ve şu anda nasıl kullandığı veya bu ayrıntıları pazarlama amaçları için nasıl kullanacağı konusunda bireyleri bilgilendirmesini ister.

Ayrıca, kredi referans bürosuna, Ocak 2021’e kadar GDPR kuralları kapsamında yasadışı olarak toplanan kişisel bilgileri kullanmayı bırakması ve mali durumlarına göre müşterilerin taramasını durdurması emredildi.

Bilgi Komiseri Ofisi tarafından verilen uygulama bildirimi, Experian’ın sisteminde dokuz ay içinde bir revizyon gerektirir. Kredi kurumu Birleşik Krallık bekçisinin taleplerini karşılayamazsa, ICO, 20 milyon sterlin veya% 4’e kadar para cezası veya kurumun toplam gelirini dahil edecek.

Bu arada Reuters, Experian’ın bu tür iddiaları yalanladığını bildirdi. Ajans yaptığı açıklamada, “ICO’nun görüşünün yasal gerekliliklerin ötesine geçtiğine inanıyoruz. Bu yorum (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) ayrıca tüketicilere, binlerce küçük işletmeye ve hayır kurumuna özellikle COVID-19 krizinden kurtulmaya çalışırken yardımcı olan hizmetlere zarar verme riskini de taşıyor. “

BBC News, İngiltere düzenleyicisinin aleyhindeki iddiaların ardından itiraz edeceğini söyledi.

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60