Salı, Aralık 6, 2022
Ana Sayfa Sosyal Medya İçerik, Topluluk ve Yaratıcıları Bulmak İçin TikTok Arama Nasıl Kullanılır?

İçerik, Topluluk ve Yaratıcıları Bulmak İçin TikTok Arama Nasıl Kullanılır?

- Advertisement -

İçerik, Topluluk ve Yaratıcıları Bulmak İçin TikTok Arama Nasıl Kullanılır?
İçerik, Topluluk ve Yaratıcıları Bulmak İçin TikTok Arama Nasıl Kullanılır?

TikTok, günümüzdeki yerini sağlam bir şekilde sağlamlaştırdı.

Hızla hale geldi kısa biçimli video içeriği için gidilecek yer ve Meta’da Instagram’ın rekabet etmek için değişiklikler yapmasına yetecek kadar tüy döküyor.

Ancak TikTok’ta robot elektrikli süpürgelere binen kedilerden veya trend olan dans hareketlerinden daha fazlası var.

Küresel markalar, her yaştan kitleyle etkileşim kurmanın ve etkileyici ortaklıklarla satışlardan yararlanmanın bir yolu olarak TikTok algoritmasının gücünü fark etmekte hızlı davrandı.

Ve ortalama kullanıcı harcamasıyla her gün uygulamada 90 dakikadan fazla ,diğer içerik oluşturucular aracılığıyla topluluk bulmak, TikTok’un çekirdek kitlesine hitap etmesinin önemli bir parçası haline geldi.

Peki bu dijital pazarlamacılar için nasıl işliyor?

Hadi bir bakalım.

TikTok Ne Aradığınızı Nasıl Bilir?

Herhangi bir iyi arama algoritması gibi, TikTok da uygulamadaki deneyiminizi uyarlamak için sizinle ilgili verileri toplar.

Ne kadar çok etkileşime girerseniz videolar Beğenerek, yorum yaparak, paylaşarak veya takip ederek, ilgi alanlarınızla uyumlu içeriği daha fazla görmeye başlayacaksınız.

Videolardaki sesler ve hashtag’ler ile dil gibi cihaz ve hesap ayarları da algoritmaya dahil edilir.

Tüm bu veriler, kişiselleştirilmiş bir “Sizin İçin” sayfası (FYP) oluşturmak için bir araya getirilir.

Genel olarak, burada gördüğünüz videolar, uygulamadaki geçmiş etkinliğiniz hakkında bildiklerine dayanarak, TikTok’un beğeneceğinizi düşündüğü, takip ettiğiniz kişiler ve size yeni gelen içerik oluşturucuların bir karışımıdır.

Tematik içerik, algoritmayı yönlendirir ve ne kadar çok içerik görür ve etkileşime girerseniz (görüntüleme süresi dahil), uygulama size o kadar ilgili ve bitişik içerik gösterecektir.

İçerik Arama

Belirli bir konuyla ilgili içerik bulmak istiyorsanız arama çubuğu gitmeniz gereken yerdir.

Burada, bir içerik oluşturucuyu kullanıcı adına göre ararken veya bir şehir adı gibi daha geniş bir konuya bağlı kalarak istediğiniz kadar spesifik olabilirsiniz.

En alakalı sonuçlar, o konuyla ilgili yapabileceğiniz diğer aramaların bazı önerileriyle birlikte ilk olarak gösterilecektir.

Örneğin, Trader Joe’nun ürünlerini kullanarak tarif fikirleri arayan biri, basitçe “Trader Joe’s” araması yapabilir ve aşağıdakiler gibi tıklamak için tam bir seçenekler listesine sahip olabilir:

  • Trader Joe’nun tarifleri.
  • Trader Joe’nun olmazsa olmazları.
  • Tüccar Joe’nun hashbrown’ları.
  • Trader Joe’nun yemekleri.

Oradan, seçiminizi yapacak ve ilk önce “en üst” beslemeye yönlendirileceksiniz – bunlar, söz konusu arama altındaki en popüler videolar.

Bu bölümde görünmek için, içerik oluşturucular genellikle tematik olarak alakalı olmakla birlikte videodaki metin ve bulunma şanslarını artırmak için video altyazılarında bir hashtag olarak arama ifadesini kullanırlar.

Popülerlik kazandıklarında, TikTok onları “en iyi” sonuçlarda listeleyecektir.

Aradığınız sorguya benzer kullanıcı adlarına, o aramayla ilgili “seslere”, herhangi bir “canlı” içeriğe veya ilgili “hashtag’lere” sahip herhangi birini bulmak için “kullanıcılar” bölümüne gidebilirsiniz – hepsinin içinde bir varlığı vardır.

“Hashtag’ler” bölümünde, etiketi ilk başlatan videolar, ardından o hashtag altındaki en popüler videolar görüntülenecektir.

TikTok’ta arama seçeneğini kullanmak, sizi en çok ilgilendiren konularda içerik oluşturucuları ve toplulukları bulmanın en iyi yollarından biridir.

Aramanızda ne kadar spesifik olursanız, gösterilen içerik o kadar hedefli olur.

Bu Dijital Pazarlamacılar İçin Ne Anlama Geliyor?

Arama işlevi, kişisel ilgi alanlarınız ve/veya marka yakınlığı kategorileriniz etrafında dönen toplulukları bulmak için idealdir.

Ancak aynı zamanda bilgili dijital pazarlamacıların kolayca yararlanabileceği bir araçtır.

Trend Olan İçerik

Algoritmanın çalışması sayesinde, çok az takipçisi olan hesaplar, Instagram veya YouTube gibi daha yerleşik platformlara kıyasla TikTok’ta daha kolay ilgi çekebilir.

Trend şarkılara veya hashtag’lere atlamak, markaların zaten popüler olan içerikten yararlanmaları ve sosyal erişimi artırmaları için mükemmel bir yoldur (sadece telif hakkıyla korunan müziklere karşı dikkatli olun ve takip ettiğinizden emin olun. FTC yönergeleri!).

Diğer platformlarda sahip olduğunuz mevcut içeriği yeniden kullanmanın ve bunları TikTok stratejinize entegre etmenin yeni yollarını düşünün.

İnsanların hangi trend şarkıları kullandığını ve videolarında nasıl kullandıklarını görmek için araştırma yapın.

Aynı sesi kullanarak yeni bir videoya sığabilecek veya uyarlanabilecek bir şeyiniz var mı?

Eğitici içerikler TikTok’ta başarılı ancak eğlenceli videolar, özellikle moda ve perakende gibi sektörlerde en çok görüntülenen, yorumlanan ve paylaşılanlar olmaya devam ediyor.

Aslında, göre TikTok içgörü verileri, “Moda yolculuklarında Millennial TikTok kullanıcılarının %40’ı eğlenceli ve eğlenceli marka içeriklerini tercih ediyor. ”

TikTok pazarlamanızın arkasına biraz para yatırmak istiyorsanız, arama işlevi, ücretli bir kampanya için çoğaltabileceğiniz trend içeriği bulmanıza yardımcı olmanın yararlı bir yoludur.

(Her ne kadar trendler bu platformda çok hızlı hareket ettikleri için genellikle daha iyi organik içerik sağlıyor olsa da)!

Hâlâ nispeten yeni bir reklam kanalı olarak gösterimler, tıklamalar ve dönüşümler çoğu pazar için diğer platformlara kıyasla hala daha uygun fiyatlı olduğundan, şimdi denemeye başlama zamanı.

Feed içi reklamlar, aşağıdakilere benzer şekilde çalışır: Instagram Hikayeleri bir sonraki videoya geçmeden önce kullanıcının ekranını devralır.

Ödenmemiş TikTok içeriği gibi görünen ve hissettiren reklamlar oluşturmak, özellikle kullanıcılar bir reklam izlediklerini ilk başta fark etmeyebilecekleri için idealdir.

Bu, daha uzun görüntüleme süreleri ve sitenize veya alışverişinize daha fazla tıklama şansı anlamına gelir. TikTok’un reklam platformu sloganı, “Reklam yapma, TikTok yap”.

Unutmayın, bu, videodan önce gösterilen reklamları veya yüksek oranda üretilmiş diğer reklam noktalarınızı denemenin ve yeniden kullanmanın zamanı değil. Diğer kanallardan gelen sosyal içeriğiniz bile muhtemelen düz kalacaktır.

TikTok, kendi başına yatırım yapmaya değer benzersiz bir ekosistem ve içerik türüdür.

Influencer Ortaklıkları

Bu araçlar, markalı işbirliklerinde birlikte çalışılacak etkileyicileri bulmak için de iyidir.

İşinizin konusunu düşünmek burada yardımcı olur.

Bir dişçi ofisinde çalışmak için bekliyorsunuz, ancak diş beyazlatma veya kozmetik prosedürler sunuyorsanız, güzellik veya sağlık içeriği oluşturucuları başlamak için iyi bir yerdir.

Arama araçları aracılığıyla birlikte çalışılacak etkileyicileri bulmak, markanız veya markanızın sunduklarıyla ilgili konular hakkında kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (UGC) bulmanın da iyi bir yoludur.

UGC, hemen hemen her sosyal platformda, özellikle TikTok’ta iyi çalışır.

Ayrıca, programınızı yerden kaldırmaya çalışıyorsanız, yararlanabileceğiniz bir içerik oluşturucu pazarı da vardır.

Sonuç olarak

TikTok’un birçok insan için bir arama motoru olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başladığına şüphe yok.

“Genç” bir uygulama olarak ün yapmış olmasına rağmen, TikTok yaratıcıları, toplulukları, yeni markaları ve ürünleri ve sevdikleri içeriği bulmak için birçok demografi için giderek daha fazla başvurulan uygulama haline geliyor.

Alıştığımız sosyal pazarlamadan uzaklaşma gibi görünebilir ve bazı yönlerden öyle.

RELATED ARTICLES

Pazarlama İlişkilendirme Modelleri İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Müşterilerin, dönüşüme giden yol boyunca birden çok kanal ve kampanya (çevrimiçi ve çevrimdışı) aracılığıyla bir markayla etkileşim kurduğunu hepimiz biliyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde, B2B sektöründe...

Arama Tahmini Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama, sanat ve bilimi harmanlamak, yaratıcı fikirleri eyleme geçirilebilir, izlenebilir adımlarla birleştirmekle ilgilidir. Ancak, sayfa içeriğinizi değiştirmeden veya web sitenizi yeniden yapılandırmadan önce, neyin...

Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?

İnternetin ilk günlerini hatırlıyor musunuz? Yahoo oyunlarında solitaire oynarken tüm gününüzü AOL messenger'da arkadaşlarınızla sohbet ederek geçirebilirsiniz. Sonra annen bir arama yapmak için telefonu aldı...

Most Popular

AMD Ryzen 7000 ‘Zen 4’ X Olmayan Masaüstü İşlemciler 10 Ocak’ta Piyasaya Sürülecek

AMD Ryzen 7000 "Zen 4" X Olmayan İşlemciler CES 2023'te Tanıtıldı, Aynı Ay Piyasaya Sürüldü AMD'nin en az üç yeni Ryzen 7000 "Zen 4" X...

Mühendis, M1 iMac’ten ‘Çene’ Çerçevesini Çıkartarak Ona Apple’ın Bağımsız Monitörleri Gibi Tekdüze Bir Tasarım Verdi

Apple'ın 24 inç M1 iMac'i, önemli tasarım değişikliği sayesinde yeni bir soluktu, ancak bazı keskin gözlü eleştirmenler bu "çene" çerçevesine hemen dikkat çektiler, ancak...

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple'ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Apple'ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel...

Intel, 2030’a Kadar Yeni Nesil Çiplerde Bir Trilyon Transistörün Yolunu Açıyor

IEDM'de Intel Research, sergilendi Moore Yasası Nasıl Canlı ve Chipzilla 2030 yılına kadar Trilyon transistörlü yeni nesil çipleri nasıl sunmayı planladığını. Intel Araştırması Moore Yasasını...

Recent Comments