Pazartesi, Aralık 5, 2022
Ana Sayfa Webmaster İçerik Kişiselleştirme: Nedir?

İçerik Kişiselleştirme: Nedir?

- Advertisement -

Müşteriler, işletmenizi aradıklarında veya web sitenizi ziyaret ettiklerinde alakalı, bilgilendirici içerik buluyor mu?

Satış yolculuğunun başlangıcından itibaren sürtünmeden uzak, daha sorunsuz bir deneyimi nasıl yaratırsınız?

Kişiselleştirilmiş içerik aracılığıyla anlamlı deneyimler yaratmak, başlamak için harika bir yerdir.

Müşteri deneyimi stratejinizi tutarlı bir şekilde test etmiyor, analiz etmiyor ve geliştirmiyorsanız, mevcut ve potansiyel müşteri tabanınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Müşteri deneyiminin en ayrılmaz bileşenlerinden biri içerik pazarlamasıdır.

Yine de birçok içerik pazarlamacısı, alakalı ve faydalı içerik oluşturmayı ihmal eder, bunun yerine içeriğin müşteriden ziyade işlerine nasıl fayda sağladığına odaklanır.

Bu gönderide, tam olarak kişiselleştirilmiş içeriğin ne olduğunu, son kullanıcıya nasıl fayda sağladığını, kişiselleştirme örneklerini ve başarılı bir içerik kişiselleştirme stratejisinin nasıl oluşturulacağını keşfedeceğiz.

Başlayalım.

Kişiselleştirilmiş İçerik Nedir?

Müşteriler, alışveriş tercihlerinden yedikleri yemek türlerine ve arzu ettikleri ev dekor tarzlarına kadar hayatın her alanında kişiselleştirmeyi arzularlar.

Zamanlarını ve paralarını tercihlerine, isteklerine ve ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetlere harcama olasılıkları daha yüksektir.

Örneğin, bir perakendecinin web sitesinde siyah kışlık bot alışverişi yaptığınızı ve farklı botların bulunduğu birden fazla ürün sayfasını görüntülediğinizi, ancak aslında hiçbir şey satın almadığınızı varsayalım.

Sayfadan çıktığınızda, daha sonra perakendecinin kışlık ceketlerinde %20 indirim için bir promosyon e-postası gönderilir.

Bu durumda, size alakasız içerik sunulduğundan, satıcının e-postasını görmezden gelebilir ve hatta e-posta listesinden tamamen çıkabilirsiniz.

Bu örnek, kullanıcının yolculuğunu daha aşağıya taşımak yerine durdurur.

Müşterinin önceden belirlenmiş alışveriş tercihlerine ve gerçekten aradıkları öğelere dayalı ilgi çekici içerik sunmak daha değerli bir strateji olurdu.

İçerik Kişiselleştirme Stratejisi Oluşturma Örneği

İçerik kişiselleştirme stratejisi, ilgili içeriği sunmak için çevrimiçi tüketici verileri içgörülerinden yararlanmayı gerektirir.

Markalar, bu verileri sürekli olarak izleyerek ve analiz ederek, son kullanıcılarının ilgi alanlarını ve motivasyonlarını daha iyi anlayabilir.

Alakalı ve zamanında bilgilerin ortaya çıkması, çevrimiçi kullanıcı deneyimini iyileştirerek daha yüksek dönüşüm ve satışlara yol açar.

Araştırma gösteriyor ki %80 Tüketicilerin, kişiselleştirilmiş bir içerik pazarlama stratejisine duyulan ihtiyacı artırarak, özel bir deneyim sunan bir şirketten satın alma olasılığı daha yüksektir.

İçerik kişiselleştirmenin sonuçları işletmeler için de somuttur.

Yüzde doksan yedi pazarlamacıların yüzdesi, kişiselleştirme çabalarında ölçülebilir bir artış bildiriyor.

Ek olarak, ayrı bir çalışma şunu buldu: %51 uçtan uca kişiselleştirme stratejisine sahip perakendecilerin %300 veya daha fazla yatırım getirisi kazandı.

Kişiselleştirmenin dönüşüm oranlarını artırabileceğini bilmek, içerik pazarlamacıları bu çabayı nasıl geliştirebilir? Bunu daha sonra keşfedeceğiz.

İçeriğimi Nasıl Kişiselleştirebilirim?

Kişiselleştirilmiş içerik oluşturmak teoride ideal gibi görünüyor, ancak işletmeniz bu çabayı nasıl etkili bir şekilde üstlenebilir?

Bilgili bir pazarlamacı olarak, hedef kitlenizi oluşturan demografik faktörleri ve ideal hedef kişileri anlamalısınız.

Kitlenizin muhtemelen farklı istekleri ve ihtiyaçları vardır.

Önceki kışlık bot örneğine dönüp bunu hedef kitlenize uyguladığınızda, hedef kitlenizin farklı üyelerinin muhtemelen farklı bütçeleri, stil tercihleri ​​ve botların kullanım alanları vardır.

Seyirci segmentasyonu burada devreye giriyor.

İşletmenizin kullanıp kullanmadığı Google Analytics başka bir web analitiği hizmeti veya bir kişiselleştirme yazılımı çözümü ile hedef kitle segmentlerinizi gruplara ayırabilirsiniz.

Kitle segmentlerinizi ve davranışlarınızı parçalara ayırarak, her grubun en çok etkileşime gireceği içerik türlerini ve neyin en iyi yankı uyandıracağını daha iyi anlayacaksınız.

Bunlar kullanıcı davranışları içgörüleri Dahil etmek:

Genel olarak, aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklayacağımız kitle segmentasyonu için dört yöntem kullanılabilir.

Demografik Kişiselleştirme

Demografik kişiselleştirme, kitlenizi demografik yapılarına ve diğer davranışsal faktörlere göre bölümlere ayırmayı gerektirir. Bu, bir müşteriyi aşağıdakilere dayalı olarak hedeflemeyi içerebilir:

  • Yaş.
  • Coğrafya.
  • Dil.
  • Cinsiyet.
  • İş ismi.
  • Kullanılan cihazlar.
  • Tarayıcı.
  • Ekran çözünürlüğü.
  • Cihaz kategorisi (masaüstü, mobil, tablet vb.).
  • Ve dahası.

Demografik kişiselleştirme, daha alakalı bilgiler sağlamaya yardımcı olabilir, ancak işletmenizin hedef kitlenizi segmentlere ayırmasının tek yolu bu olmamalıdır.

Kişiye Dayalı Kişiselleştirme

Her işletme, hedef müşterinizin nasıl göründüğünden, nasıl alışveriş yaptığına, çalıştığına ve nasıl davrandığına kadar ideal alıcı kişiliği hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmalıdır.

Kişiye dayalı kişiselleştirme, yalnızca hedef kitlenizin demografisini anlamaktan daha derine iner.

Satın alma faktörlerini, sorunlu noktaları ve zorlukları ve satın alma kararında kullanıcının rolünü anlamayı gerektirir.

Daha karmaşık satın alma işlemleri için içerik geliştirmek isteyeceğiniz birkaç kilit kişi olabilir.

İçeriğin her bir kilit karar verici için kişiselleştirilmesi, daha geniş bir paydaş kitlesiyle bağlantı kurmanıza ve onların endişelerini daha etkin bir şekilde ele almanıza olanak tanır.

Örneğin, bir baş finansal teklif (CFO), sorunlarını daha ucuza nasıl çözebileceğinizi öğrenmek isteyebilir. Bir yönetici, kullanım kolaylığına, eğitime ve uygulamaya odaklanabilir.

Her kişinin farklı bir acı noktası olacaktır. Her bir paydaş için bu farklı sorunlu noktaları nasıl çözebileceğinizi açıklamak sizin işinize kalmıştır.

Bu daha derin bilgi düzeyini elde etmek için müşterilerinizden satın alma sonrası kısa bir çevrimiçi anket doldurmalarını isteyin.

Çevrimiçi anketi kısa tutun; sorulan her sorunun müşteriyi veya işletmenizi değerlendirmek için bir amacı olmalıdır.

Ayrıca, e-posta pazarlama çabalarınız aracılığıyla müşteri profilleri oluşturabilirsiniz. Ödeme işleminiz sırasında müşterilerinizden e-postalarınızı seçmelerini isteyin.

Müşterilerin, işletmenizden almak istedikleri içerik türünden sizden almak istedikleri e-postaların sıklığına kadar e-posta tercihlerini seçmelerine izin verin.

Bu bilgiler, müşterilerinizin sizden almak istediği içerik türlerini ayırt etmenize yardımcı olacaktır.

Alıcı-Yolculuk Kişiselleştirme

Kullanıcıların satış hunisinde bulundukları yere göre içerik sunmak çok önemlidir.

Örneğin, bir müşteri işletmenizi arama yoluyla bulduysa, muhtemelen farkındalık aşamasındadır ve sizi rakiplerle karşılaştırmaktadır.

Bu aşamada satın alma kararlarını yönlendirmeye yardımcı olacak daha fazla bilgi arıyorlar.

Bir işletme, farkındalık aşamasında bir blog yazısı, video veya sosyal içerik şeklinde içerik paylaşmaktan yararlanabilir.

Bir müşteri sizinle daha önce alışveriş yaptıysa, daha fazla kişiselleştirilmiş içerik isteyecektir.

Önceki perakendeci örneğinde, müşteri sizden daha önce siyah çizme satın aldıysa, belki de %15 indirimli SMS mesajıyla sizden tekrar satın almaya ikna edilebilir.

Dijital pazarlama ekibiniz, alıcının ilgisini ve satış yolculuğunun aşamasını öngören ve bunlara uyan ilgi çekici içerik oluşturduğunda, dönüşüm şansını artırır ve daha nitelikli olası satışlar elde edersiniz.

İçerik içgörüleri ayrıca dijital pazarlamacıların ve satış ekiplerinin hangi içeriğin en etkili olduğunu daha iyi anlamalarını sağlayacak, böylece içerik takviminizi daha iyi özelleştirebilir ve bağlantı zamanı geldiğinde satış yaklaşımınızı çerçeveleyebilirsiniz.

Kişiye Özel Kişiselleştirme

Kişiselleştirilmiş içeriğe yönelik yukarıda bahsedilen üç yaklaşım, kişiselleştirme stratejinizi yükseltmenize yardımcı olacaktır. Ancak yine de daha büyük bir hedef kitle için pazarlama içeriği hazırlıyorsunuz.

Müşteriler bir sayıdan daha fazlası gibi hissetmek isterler.

Bir Adobe anketi şunu buldu: Tüketicilerin %42’si, bir işletmeden kişiselleştirilmiş içerik görmenin biraz veya çok önemli olduğunu söylüyor. Aynı ankette, tüketicilerin %35’i kişiselleştirilmiş deneyimlerin işletme algılarını iyileştirdiğini belirtti.

Tüketicilerin artık her şeye uyan tek boyutlu içerik deneyimlerini kabul etmediği açık.

Bireysel tüketicileri segmentlere ayırmak, manuel olarak başarılması zor bir görev gibi görünebilir, bu nedenle işletmeler bu görevi gerçekleştirmek için öncelikle makine öğrenimine ve AI teknolojisine güvenirler.

Makine ve yapay zeka öğrenimi aracılığıyla içerik, tüketicinin ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet etmek için birinci ve üçüncü taraf verileri kullanılarak sunulur.

Bu tür bir kişiselleştirme, tüketiciye yalnızca kendileriyle ilgili dijital içeriğin sunulmasını sağlar. Bu, özel teklifler, özel açılış sayfaları, belirli ürün önerileri, kişisel e-postalar ve daha fazlası gibi görünebilir.

Birkaç İçerik Kişiselleştirme Örneği Nelerdir?

En büyük, en tanınmış endüstri yenilikçilerinin çoğu, kullanıcı deneyimlerini kişiselleştirme etrafında şekillendiriyor.

Netflix, ortak bir ev adı ve birçok kişi için iyi bilinen bir hizmettir.

Olarak Netflix paylaşımları kişiselleştirme misyonunda büyük bir rol oynar.

“Netflix Ana Sayfasındaki kişiselleştirilmiş öneriler, bir kullanıcının izleme alışkanlıklarına ve benzer kullanıcıların davranışlarına dayanmaktadır. Etkili göz atma için düzenlenen bu öneriler, kullanıcıların ek girdi olmadan veya amaçlarını veya hedeflerini açıkça ifade etmeden izleyecekleri ve keyfini çıkaracakları bir sonraki harika videoyu keşfetmelerini sağlar.”

Google, büyük ölçüde kişiselleştirmeye dayanan ve bir kullanıcının önceki aramalarına dayalı bir içerik beslemesi düzenleyen başka bir araçtır.

Ortaya çıkan içerik, kişiye özeldir ve Google’ın otomatik sistemlerinin, kişinin ilgi alanlarına uygun olduğuna inandığı içeriklerdir.

Örneğin, sık sık spor skorlarını veya favori futbol takımınızın bir sonraki maçını kazanma ihtimalini ararsanız, muhtemelen sporla ilgili içerikle dolu bir feed’iniz olacaktır.

Bu şirketlerin her ikisi de kişiselleştirme çabalarını yürütmek için karmaşık makine öğrenimi ve algoritmalar kullanıyor.

Çoğu işletme, kişiselleştirme stratejilerini Netflix veya Google ile aynı düzeyde yürütemese de, kişiselleştirme çözümleri bu açığı kapatmaya yardımcı olabilir.

Kişiselleştirme Hiçbir Yere Gitmiyor

Kişiselleştirme talebi artıyor ve daha fazla pazarlamacı, çabalarını müşterilerinin deneyimini iyileştirmeye odaklamanın yararını anlıyor.

Netflix, Spotify, Google, Nike, Amazon ve daha büyük şirketler, içeriği kişiselleştirmede başarılı olan işletmelerin başlıca örnekleridir.

Müşteri deneyiminizi (ve yatırım getirinizi) iyileştirmek için müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayın, geniş tabanlı içeriği durdurun ve içerik kişiselleştirme çabalarınızı geliştirin veya hızlandırın.

RELATED ARTICLES

Pazarlama İlişkilendirme Modelleri İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Müşterilerin, dönüşüme giden yol boyunca birden çok kanal ve kampanya (çevrimiçi ve çevrimdışı) aracılığıyla bir markayla etkileşim kurduğunu hepimiz biliyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde, B2B sektöründe...

Arama Tahmini Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama, sanat ve bilimi harmanlamak, yaratıcı fikirleri eyleme geçirilebilir, izlenebilir adımlarla birleştirmekle ilgilidir. Ancak, sayfa içeriğinizi değiştirmeden veya web sitenizi yeniden yapılandırmadan önce, neyin...

Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?

İnternetin ilk günlerini hatırlıyor musunuz? Yahoo oyunlarında solitaire oynarken tüm gününüzü AOL messenger'da arkadaşlarınızla sohbet ederek geçirebilirsiniz. Sonra annen bir arama yapmak için telefonu aldı...

Most Popular

AMD Ryzen 7000 ‘Zen 4’ X Olmayan Masaüstü İşlemciler 10 Ocak’ta Piyasaya Sürülecek

AMD Ryzen 7000 "Zen 4" X Olmayan İşlemciler CES 2023'te Tanıtıldı, Aynı Ay Piyasaya Sürüldü AMD'nin en az üç yeni Ryzen 7000 "Zen 4" X...

Mühendis, M1 iMac’ten ‘Çene’ Çerçevesini Çıkartarak Ona Apple’ın Bağımsız Monitörleri Gibi Tekdüze Bir Tasarım Verdi

Apple'ın 24 inç M1 iMac'i, önemli tasarım değişikliği sayesinde yeni bir soluktu, ancak bazı keskin gözlü eleştirmenler bu "çene" çerçevesine hemen dikkat çektiler, ancak...

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple'ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Apple'ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel...

Intel, 2030’a Kadar Yeni Nesil Çiplerde Bir Trilyon Transistörün Yolunu Açıyor

IEDM'de Intel Research, sergilendi Moore Yasası Nasıl Canlı ve Chipzilla 2030 yılına kadar Trilyon transistörlü yeni nesil çipleri nasıl sunmayı planladığını. Intel Araştırması Moore Yasasını...

Recent Comments