İçe Dönük Konuşmanın Gücü

By | 30 Ocak 2014

KİTABIN ADI İçe Dönük Konuşmanın Gücü

KİTABIN YAZARI Shad HELMSTETTER / ÇEVİREN : H.Betül ÇELİK

YAYINEVİ VE ADRESİ

BASIM TARİHİ Ocak 1998 ( 4. BASIM )

KİTABIN YAYIM MAKSADI Dışsal güdülenmeyle de oluşan olumsuz düşünmeyi ortadan kaldırmak ve yaşamımızın her anını başarı ve mutluluk içinde geçirmek için içine dönük konuşmanın öğretilmesi.

KİTABIN ÖZETİ :

Beynimize ne koyarsak onu geri alırız. Bilinç altımız bir süngerdir; yeterince sık ve kesin söylerseniz ona söylediğiniz her şeye inanacaktır. Bir yalana bile “ Beynimiz, ona söylediklerimizi mantık ve doğruluk süzgecinden geçirmediğinden, yıllar boyunca tutumlarımız ve inançlarımız doğrultusunda yaptığımız programları harfi harfine uygular. Dolayısıyla içe dönük konuşmayla uzun zamandır yaptığımız negatif yönlendirmeyi ortadan kaldırmak tamamen elimizdedir.

Bir insanın geleceğini yönlendirmesi, mutlaka o insanın kendisini yönetmesiyle başlar. Yönetim sonucu ortaya koyduğumuz davranışlarda sırasıyla söyle etkilenir ;

1. Programlama inançları yaratır.

2. İnançlar tutumları yaratır.

3. Tutumlar duyguları yaratır.

4. Duygular eylemleri belirler.

5. Eylemler sonuçları doğurur. Dolayısıyla kendimizi iyi yönetmek ve sonuçları değiştirmek için atacağımız ilk adım programımızı değiştirmektir. Olumsuz düşünmeyi durdurmaya karar verdiğimiz ve eksinin yerine koyacağımız hazır, yani olumlu sözcüklerimiz olmadığı zaman daima geçmişin eski, rahat, olumsuz içe dönük konuşmasına döneriz. Vermiş olduğumuz kararı destekleyecek içe dönük konuşma yöntemleri ise şöyledir ;

1. Sessiz içe dönük konuşma.

2. İçe dönük sözler.

3. İçe dönük sohbet.

4. İçe dönük yazma

5. Boşa k0onuşma.

Sırasıyla bu basamakları hazmederek kullanırsak ulaşacağımız sonuç ise şöyledir;

“Mücadele, yenme, çözüm ve kazanma günlük hayatımda ilke edindiğim kelimelerdir. “Mücadeleler” fırsatlardır. “ Onları yenmek ise kaçınılmaz sonuçtur. “ Çözümler “ başarıya tırmanma basamaklarıdır ve “ Kazanmak “ benim hayat tarzımdır.