Mobil

Huawei’nin Uydu Haberleşme Özelliği Apple ile Yarışıyor; Araba Çalışmadığında P60 Pro Sahibinin Yetkililerle İletişim Kurmasına Yardımcı Olur

Geçen yıl, Huawei’nin şirketin Mate 50 serisiyle piyasaya sürülen uydu iletişim özelliği, yalnızca Çin ile sınırlı olduğu için muhtemelen halının altına süpürüldü, ancak iki yönlü mesajlaşmayı etkinleştirmek için P60 Pro’yu kullandıktan sonra bir adamın hayatını kurtardı. yetkililerle iletişime geçmek için.

Huawei P60 Pro sahibi, kontağı yalnızca aktif bir internet bağlantısı ile tetiklenebilen bir araba kullanıyordu.

Olayı yaşadığı sırada Çin’in Chengdu şehrinde bulunan Bay Shen, Huawei’nin yepyeni P60 Pro’suna sahipti. Bir platodan geçerken, o ve bir grup gezgin bir dağ gördüler ve fotoğraf çekmek için durdular, şu anda Bay Shen’in herhangi bir cep telefonu sinyali almadığını bilmiyorlardı. MyDrivers’a göre, isimsiz araç tekrar çalışamadı ve kontağı başlatmak için aktif bir internet bağlantısı gerekiyordu.

Çaresiz kalan Bay Shen, arabayı güvenilir bir resepsiyonun olduğu bir alana götürebilmek için çevredeki turistlerden ona yardım etmelerini istedi. Maalesef el tırmığı çekildi ve çekilemedi.

Neredeyse umudunu yitiren P60 Pro sahibi, Beidou’nun yörüngedeki uydularını kullanarak iki yönlü mesajların iletilmesine yardımcı olan Huawei’nin uydu iletişimini kullanarak şansını denedi. Polise yerini koordinatlar aracılığıyla başarıyla sağladı ve kendisini potansiyel tehlikeden kurtardı.

Huawei'nin Uydu Haberleşme Özelliği Apple ile Yarışıyor; Araba Çalışmadığında P60 Pro Sahibinin Yetkililerle İletişim Kurmasına Yardımcı Olur
Bay Shen’in arabası, aktif bir internet bağlantısı olmadığı için devre dışı bırakıldı.

Huawei’nin P60 Pro modeli, şu anda dünyada Beidou’nun uyduları üzerinden iki yönlü mesajları destekleyen tek akıllı telefon. Apple şu anda desteğini genişletmedi. Uydu üzerinden acil SOS özelliği Çin’e, bu nedenle ülkede yaşıyorsanız ve bir iPhone 14’ünüz varsa, iki yönlü mesajlaşma mümkün olmayacaktır. P60 Pro’ya sahip olmanın tek dezavantajı, uydu iletişim özelliğinin Çin dışında kullanılamaması ve Huawei’nin kendi iç pazarıyla sınırlı olmasıdır.

Huawei'nin Uydu Haberleşme Özelliği Apple ile Yarışıyor; Araba Çalışmadığında P60 Pro Sahibinin Yetkililerle İletişim Kurmasına Yardımcı Olur
Bay Shen’i tehlikeden kurtarmak için Çinli yetkililere koordinatlar verildi.

Apple’a gelince, şirket Acil Durum SOS’unu ilk olarak ABD’de ve ardından Kanada’da uydu aracılığıyla kullanıma sundu. Birleşik Krallık’ın yanı sıra, sadece birkaç gün önce, aynı iki yönlü mesajlaşma özelliğinin olduğunu bildirmiştik iki öğrenciyi kurtardı. Utah Kanyonlarında mahsur kalan ve yardım zamanında gelmezse büyük olasılıkla hipotermiye yenik düşecek olanlardı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu