Ana Sayfa / Bilim / Hong Kong’dan uyarı

Hong Kong’dan uyarı

Hong Kong’dan uyarı

Geçtiğimiz ay Hong Kong’da düzenlenen İkinci Uluslararası İnsan Genom Düzenleme Zirvesi, Shenzhen’li bir araştırmacının, sağlıklı embriyonik genomları HIV’e direnç sağlamak için düzenlenen ikizlerin doğduğunu açıkladı. Zirve düzenleme komitesi, dünya bilim akademileri ve önde gelen bilimsel liderlerin bu tür bir araştırmanın “çok rahatsız edici” ve “sorumsuz” olduğu kınamalarına ve Çin’de araştırmacının eylemlerine yönelik soruşturma başlatılmasının açıkça görülüyor İnsan genomunu düzenlemek için CRISPR-Cas9 kullanımı. Bilimsel ve tıbbi toplulukların ortaya koydukları karmaşık etik ve yönetişim sorunlarıyla yüzleşme çabalarını geride bıraktı. İnsan germ hattı genomunun düzenlenmesi konusundaki mevcut kılavuz ilkeler ve prensipler sağlam bilimsel ve etik ilkelere dayanmaktadır. Bununla birlikte, bu durum, insan germ hattı düzenlemesinin izin verilebileceği kabul edilmeden önce karşılanması gereken daha spesifik kriterler ve standartlar üzerine uluslararası anlaşmaya varma çabalarını hızlandırmaya yönelik acil ihtiyacı vurgulamaktadır.

Birlikte, uluslararası akademisyenleri, hızlı bir şekilde, uluslararası uzmanları ve paydaşları, üreme amacıyla insan embriyolarında uyması gereken tüm genom düzenlemelerinin ve üreme amacıyla uymaları gereken bu gelişim ve gelişmeleri bilgilendirecek bir rapor hazırlamak üzere toplarlar. Bu çabada dünya. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Akademileri bu çabalarda önderlik etmeye isteklidir. Akademiler, ihtiyaç duyulan uluslararası uzmanlığı toplamak ve insan genomu düzenleme araştırması ve klinik uygulamaların sorumlu takibi konusunda geniş bilimsel fikir birliğinin sağlanmasına yardımcı olmak için iyi bir konumdadır. Araştırmacıların gerekçeleri rasyonelleştirme potansiyellerini önlemek veya tehlikeli ve etik olmayan deneyler yapmak için uygun yerler bulmak için bu tür standartlar üzerindeki uluslararası fikir birliğinin önemli olduğuna inanıyoruz. Uluslararası bilimsel standartların oluşturulması, ulusal düzenlemelerin yerine geçmeyi amaçlamamaktadır ancak bu düzenlemeleri bilgilendirebilir.

Halkın bir gün genom düzenlemesinin hastalığı tedavi edebileceği veya önleyebileceğine olan güvenini korumak için, araştırma topluluğunun şimdi bu yeni aracın yeterlilik, bütünlük ve iyilikle uygulanabileceğini göstermek için adımlar atması gerekiyor. Maalesef, Hong Kong’da sunulan durumun tüm insanlarda başarısız olduğu, insan yaşamını ve aynı zamanda kızarıklık ya da acele siyasi tepkileri tehlikeye attığı görülüyor. Sadece standartların oluşturulması yeterli olmayacaktır. Bilim adamlarının kabul edilen ilke veya standartlara uymayan araştırma durumlarıyla ilgili endişelerini dile getirmelerini sağlayacak uluslararası bir mekanizmaya da ihtiyacımız var. İkinci Uluslararası Zirve organizatörleri, insan genom düzenleme üzerine düzenleyici bilimin gelişimini hızlandırmaya yardımcı olma, yönetişim seçenekleri hakkında bilgi için bir saklama alanı sağlama, katkıda bulunma gibi diğer önemli işlevlerin yanı sıra, böyle bir mekanizma sağlayabilecek devam eden uluslararası bir forum oluşturma çağrısında bulundu. Ortak düzenleyici standartların uzun vadeli olarak geliştirilmesi ve planlı ve devam eden deneylerin uluslararası bir kaydı yoluyla araştırma ve klinik uygulamaların koordinasyonunun arttırılması.

40 yıldan daha uzun bir süre önce, bilim adamları, rekabete dayalı yeni bir biyomedikal teknolojisinin ne olduğuna dair güvenlik ve etkinlik konusundaki kaygıları üzerine, Rekombinant DNA konulu ünlü Asilomar Konferansını düzenlediler. Sorunları kamuya açık bir şekilde tartıştılar ve tartıştılar ve nihayetinde, sonunda resmi hükümet politikasının temelini oluşturan bir dizi araştırma kılavuzunda fikir birliğine varmayı başardılar. Asilomar modeli hala önemli dersler sunuyor. Son uluslararası zirvelerde yapılan çalışmaları ve insan germline genom düzenleme araştırmaları ve klinik uygulamaları için spesifik standartlar ve kriterler konusunda geniş kapsamlı bir anlaşmaya varmak için çok sayıda kuruluşun sağladığı rehberlik üzerine çalışmamız gerekiyor – yalnızca bilimsel ve klinik toplulukları içermemesi gereken anlaşmayı, aynı zamanda bir bütün olarak toplum.

Hakkında RANA ELİF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir