Güvenlik

Hindistan, Tüm VPN Sağlayıcılarını Kullanıcı Verilerini Günlüğe Kaydetmeye ve Depolamaya Zorluyor

Hindistan, Tüm VPN Sağlayıcılarını Kullanıcı Verilerini Günlüğe Kaydetmeye ve Depolamaya Zorluyor
Hindistan, Tüm VPN Sağlayıcılarını Kullanıcı Verilerini Günlüğe Kaydetmeye ve Depolamaya Zorluyor

Web’e bağlanmak için bir VPN hizmeti kullanmanın faydalarından biri, gelişmiş gizliliktir, çünkü böyle bir çözüm, temelde anonim kalmayı ve siz veya cihazınız hakkında herhangi bir bilgi ifşa etmeden mümkün kılar.

Elbette çoğu insan, sunuculara bağlıyken etkinlikleri hakkında herhangi bir veri toplamayan VPN hizmetleri arıyor ve son birkaç yılda, giderek daha fazla sağlayıcı bu tür yetenekler için büyük bahisler yapıyor.

Bununla birlikte, ülke, tüm sağlayıcıların yalnızca kullanıcıları hakkında bilgi depolamasını değil, aynı zamanda gerektiğinde hükümetle paylaşmasını gerektiren yeni bir yasa çıkardığı için, Hindistan, kayıt tutmayan VPN’lerden bıktı.

Kayıt tutmayan VPN’ler

27 Haziran’da yürürlüğe girecek olan yeni direktif, VPN servislerini verileri en az beş yıl süreyle sunucularında depolamaya zorluyor. Bu, kullanıcının artık bir aboneliği olmasa bile gerçekleşmelidir.

Hükümetin VPN sağlayıcılarının saklamasını istediği veriler, ad, e-posta adresi ve telefon numarası gibi kişisel bilgileri (bunlar genellikle bir hesap oluştururken ve abonelik için ödeme yaparken paylaşılır), kullanıcının bir VPN hizmeti (hesabı kurarken de belirtilir), kullanıcının gerçek IP adresi ve VPN sunucusundan aldıkları IP adresi ve belirli bir IP adresini ne kadar süredir kullandıkları tarih bilgileri gibi.

Açıkçası, Hindistan’da kayıt tutmayan VPN hizmetlerinin günleri sayılı görünüyor ve ülke yetkilileri konuyu çok ciddiye alıyor gibi görünüyor.

Yeni düzenlemelere uymayanlar bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir, bu nedenle yerel VPN sağlayıcılarının bu yeni politikayla nasıl başa çıktığı kesinlikle ilginç olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu