Çarşamba, Ekim 4, 2023
Ana Sayfa Webmaster HCU’dan Sonra Eylül Çekirdek Güncellemesinin Zamanlaması Tesadüfi Değil

HCU’dan Sonra Eylül Çekirdek Güncellemesinin Zamanlaması Tesadüfi Değil

- Advertisement -
- Advertisement -

Google’dan Danny Sullivan, Faydalı İçerik Güncellemesinden hemen sonra Eylül Çekirdek Algoritma Güncellemesinin zamanlamasını sorgulayan bir tweet’i yanıtladı.

Dr.Pete Meyers, birbiri ardına gelen iki güncellemenin tesadüf olduğunu hayal etmekte zorlandığını tweetledi.

O tweet:

“Faydalı İçerik Güncellemesinin hemen ardından (tam anlamıyla sıfır iş günü sonra) bir Eylül Çekirdek Güncellemesinin bir tesadüf olduğunu hayal etmek zor.

Bunlar, Google’ın Pazartesi sabahı uyanıp başlamaya karar verdiği kendiliğinden gelişen olaylar değil.”

Pete daha sonra takip etti başka bir tweet anlamını açıklığa kavuşturmak için:

“Tweet’im amaçlanandan daha fazla komployla karşılaşmış olabilir – Birinin diğerinin kafasını karıştırmak için olduğunu öne sürmüyordum, bir Çekirdek Güncellemenin HCU’da tanıtılan yeni sinyallerin doğal, planlı bir takibi olabileceğini tahmin ediyordum. ”

Faydalı İçerik Güncellemesi (HCU) gibi hedeflenen bir güncellemenin günler geçtikçe sona ermesini izleyen bir çekirdek algoritma güncellemesi olağandışı geliyor.

Bu yüzden Pete’in zamanlamanın tesadüfi olmadığı konusunda spekülasyon yapmak için iyi bir nedeni vardı.

Ve bir güncellemenin diğerini bu kadar yakından takip etmesi olağandışı gelse de, benzeri görülmemiş bir şey değildi.

Örneğin Google, Haziran-Temmuz 2021 arasında toplam altı güncelleme yayınladı.

Temel Güncelleme Neden Yararlı İçerik Güncellemesini Takip Etti?

Google’ın Arama İrtibat Kişisi olan Danny Sullivan, Pete’e bir dizi tweet ile yanıt vererek, çekirdek güncellemenin tesadüf olmadığını, birinin diğerini takip etmesinin bir nedeni olduğunu doğruladı.

Danny tweetlendi:

“Bunu yeni gördüm. İçerik oluşturucuların daha fazlasını anlamalarına yardımcı olmak için güncellemeleri birbirinden ayrı tutmak veya mümkün olduğunca az çakışma sağlamak için çok çalıştık.

Yani hayır, tesadüf değil, temel bir güncelleme yapmamız gerekiyor ama faydalı içerik güncellemesi çıkana kadar bekleyelim dedik…”

Danny daha sonra Google’ın HCU’da neler olup bittiğini gizlemek için çekirdek güncellemeyi yayınladığı fikrine değindi.

O tweetlendi:

“Bazı insanların orada olmayan şeyleri daha fazla okumaya çalıştığını görüyorum ve bu her zaman SEO hayatının bir gerçeği olacak.

Ama amaç kasıtlı olarak kafa karıştırmaksa ya da her neyse, aynı gün içinde birden fazla güncelleme yayınlayabiliriz.

Biz tam tersini yapmaya çalıştık…”

Danny, bazen güncellemelerin birbiri ardına gelmesinin kaçınılmaz olacağını belirterek devam etti.

Açıkladı:

“Geri aramayı iyileştirmeye yardımcı olacağına inandığımız şeyleri tutamadığımız için bazı güncellemelerin çakışması kaçınılmaz olacak. Ancak yaptığımız güncellemeler, ne zaman gerçekleştiği ve neleri içerdiği hakkında daha fazla iletişim kurmak için sayfamız da dahil olmak üzere her zamankinden daha fazlasını yaptığımızı düşünüyorum”

Danny devam etti:

“Güncellemelerin çakışması kaçınılmaz olduğunda, insanların belirli bir değişikliğe neyin neden olabileceği konusunda daha iyi bir fikre sahip olabilmeleri için (ve birçok site için güncellemeler hiçbir değişikliğe neden olmaz) mümkün olduğunca onları birbirinden ayırmak için çalıştık. ”

İki Güncelleme Arasında Bağlantı Yok

Danny Sullivan’a göre, iki güncelleme arasında hiçbir bağlantı yoktu.

Çekirdek güncellemenin nedeni, bir tanesinin piyasaya sürülmesiydi.

Danny, Google’ın aynı anda birden fazla güncellemeyi yayınlayabildiğini söyledi; bu, çekirdek algoritma güncellemesini HCU ile aynı anda yayınlayabilecekleri ve HCU’dan hiç bahsetmeyecekleri anlamına geliyordu.

Ancak Google, HCU’yu duyurmaya ve çekirdek güncellemeyi yayınlamayı HCU bitene kadar ertelemeye karar verdi ve böylece aralarında boşluk bıraktı.

BENZER YAZILAR

Güçlü ve Başarılı Bir İnsan Olmak

Güçlü ve Başarılı Bir İnsan OlmakWilliam ThourlbyÖZETYazar kitabın akışı içerisinde; "insanın hayatındaki başarılar için somut formüller vermekte, sadece giyinmeyi ve davranmayı ön planda göstermemekte,...

OnePlus 11 Jüpiter Kayası, 3D Mikrokristalin Bir Kayadan Yapılmıştır, Ama Tam Olarak Nedir?

Geçen hafta OnePlus'ın bir özel OnePlus 11 sektörde daha önce hiç kullanılmamış bir malzeme ile yapılacaktır. O zaman verilen bilgilere dayanarak, mermerin bir akıllı...

XLSX

XLSX dosyası nedir? XLSX, Microsoft tarafından Microsoft Office 2007’nin piyasaya sürülmesiyle kullanıma sunulan Microsoft Excel belgeleri için iyi bilinen bir biçimdir. (https://www.ecma-international.org/publications/standards/Ecma-376.htm), OOXML standardı ECMA-376’nın...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Arkham Trilogy Switch Versiyonu 1 Aralık’a Ertelendi

Warner Bros. Interactive duyurdu... Batman: Arkham Trilogy'nin Nintendo Switch'e ertelendi. Daha önce 13 Ekim'de lansmanı yapılacağı duyurulan koleksiyon artık 1 Aralık'ta satışa sunulacak. Resmi...

Kullanıcılar Apple Watch Ultra’da Ekran Sorunları Yaşıyor, Düşük Işıkta Ekranın Çok Karanlık Olduğunu Belirtiyor

Apple, geçen ay orijinal modelle aynı tasarıma sahip ancak iç kısmında çok sayıda iyileştirme içeren yeni Apple Watch Ultra 2'yi duyurdu. Özelliklerin karışımındaki en...

OnePlus Open ve OPPO Find N3’ün Aynı Telefon Olduğu Onaylandı ve Aynı Anda Başlatılıyor

OPPO ve OnePlus'ın birleşmesinden bu yana, her iki şirketin de modern bir ürün ve hizmet yelpazesine sahip olduklarından emin olmak için birlikte çalıştıklarını gördük. Sadece...

Epic Games Mağazası Patronu Sergiy Galyonkin Ayrıldı ve Epic 5.0’ın Kendisi İçin “Uygun Değil” Olduğunu Söyledi

Yıllar süren Fortnite kaynaklı göreceli istikrardan sonra, bir sarsıntı gelmiş gibi görünüyor. Geçen hafta şunu duyduk: Epic yaklaşık 900 çalışanını işten çıkarıyordu. Şirketin CEO'su...