Salı, Aralık 5, 2023
Ana Sayfa Bilim “Hayatın Esası 8” Sizi 6 Yaş Gençleştirebilir

“Hayatın Esası 8” Sizi 6 Yaş Gençleştirebilir

- Advertisement -

AHA'nın Bilimsel Oturumları 2023'te sunulacak bir araştırmaya göre, yüksek kardiyovasküler sağlığı korumak, daha yavaş biyolojik yaşlanmaya ve daha uzun, daha sağlıklı bir yaşama yol açabilir. Life's Essential 8 kontrol listesindeki daha yüksek puanlar, altı yıla kadar daha genç bir biyolojik yaşla ilişkilendirildi. 
AHA’nın Bilimsel Oturumları 2023’te sunulacak bir araştırmaya göre, yüksek kardiyovasküler sağlığı korumak, daha yavaş biyolojik yaşlanmaya ve daha uzun, daha sağlıklı bir yaşama yol açabilir. Life’s Essential 8 kontrol listesindeki daha yüksek puanlar, altı yıla kadar daha genç bir biyolojik yaşla ilişkilendirildi. 

  • 6.500’den fazla yetişkin üzerinde yapılan bir analiz, Amerikan Kalp Derneği’nin Yaşamın Temel 8 kontrol listesi tarafından ölçülen yüksek kardiyovasküler sağlık ile daha yavaş biyolojik yaşlanma arasında açık bir bağlantı buldu.
  • Bir dizi sosyoekonomik faktör hesaba katıldığında, kardiyovasküler sağlığı yüksek olan yetişkinlerin biyolojik olarak kronolojik yaşlarından yaklaşık altı yıl daha genç olduğu ortaya çıktı.

Çalışma, Kardiyovasküler Sağlığın Yaşlanma Üzerindeki Potansiyel Faydalarını Vurguluyor

Amerikan Kalp Derneği’nin Bilimsel Oturumları 2023’te sunulacak bir ön çalışmaya göre, yüksek kalp-damar sağlığına sahip olmak, biyolojik yaşlanmanın hızını yavaşlatabilir, bu da ömrü uzatırken kardiyovasküler ve yaşa bağlı diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir. Toplantıda, 11-13 Kasım’da Philadelphia’da gerçekleştirilecek olan bu etkinlik, kardiyovasküler bilimdeki en son bilimsel gelişmelerin, araştırmaların ve kanıta dayalı klinik uygulama güncellemelerinin önde gelen küresel alışverişidir.

Kalp ve Beyin Sağlığının Değerlendirilmesi

Fenotipik yaş, kronolojik (gerçek) yaşı değerlendirmek için bir takvim yerine, kronolojik yaşınıza ek olarak metabolizma, iltihaplanma ve hastalık için dokuz kan belirtecinin (klinik ziyaretler sırasında rutin olarak yakalanan) sonuçlarına dayalı olarak hesaplanan biyolojik (fizyolojik) yaşınızın sağlam bir ölçüsüdür. organ fonksiyonu (glikoz, C-reaktif protein ve kreatinin dahil). Fenotipik yaş ivmesi, kişinin fenotipik yaşı ile gerçek yaşı arasındaki farktır. Daha yüksek bir fenotipik yaş ivme değeri, daha hızlı biyolojik yaşlanmayı gösterir.

“Hayatın Esası 8” Sizi 6 Yaş Gençleştirebilir
Amerikan Kalp Derneği’nin Life’s Essential 8™ görüntüsü, kardiyovasküler sağlık için gerekli olan 8 elementi temsil eden 8 dilimden oluşan bir tekerlek şeklidir.

Temel Çalışma Bulguları ve Çıkarımları

“Daha yüksek kardiyovasküler sağlığın, fenotipik yaşla ölçülen biyolojik yaşlanmanın yavaşlaması ile ilişkili olduğunu bulduk. Ayrıca doza bağlı bir ilişki de bulduk; kalp sağlığı arttıkça biyolojik yaşlanma azalıyor” diyor Mailman Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyoloji alanında yardımcı doçent olan çalışmanın kıdemli yazarı Ph.D. Nour Makarem. Kolombiya Üniversitesi New York’taki Irving Tıp Merkezi. “Fenotipik yaş, vücudumuzun biyolojik yaşlanma sürecini değerlendirmek için pratik bir araçtır ve gelecekteki hastalık ve ölüm riskinin güçlü bir öngörüsüdür.”

Kardiyovasküler Sağlığın Biyolojik Yaş Üzerindeki Etkisi

2015-2018 Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması’na (NHANES) katılan 6.500’den fazla yetişkin için fenotipik yaş ve fenotipik yaş ivmesi hesaplandıktan sonra analiz şunu buldu:

  • Kardiyovasküler sağlığı yüksek olan katılımcılarda negatif fenotipik yaş ivmesi vardı; bu da onların fizyolojik olarak beklenenden daha genç olduğu anlamına geliyordu. Buna karşılık, düşük kalp-damar sağlığına sahip olanların fenotipik yaş ivmesi pozitifti; bu da onların fizyolojik olarak beklenenden daha yaşlı olduğu anlamına geliyordu. Örneğin, kalp-damar sağlığı yüksek olanların ortalama gerçek yaşı 41 iken ortalama biyolojik yaşları 36 idi; ve düşük kalp-damar sağlığına sahip olanların ortalama gerçek yaşı 53 iken ortalama biyolojik yaşları 57 idi.
  • Sosyal, ekonomik ve demografik faktörler hesaba katıldığında, en yüksek Yaşamın Temel 8 puanına (yüksek kardiyovasküler sağlık) sahip olmak, en düşük puana (düşük) sahip olan kişiyle karşılaştırıldığında bireyin gerçek yaşından ortalama altı yıl daha genç bir biyolojik yaşa sahip olmakla ilişkilendirilmiştir. kardiyovasküler sağlık).

“Hayatın Temel 8 ölçümlerinin tümüne daha fazla bağlılık ve kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmek, vücudunuzun yaşlanma sürecini yavaşlatabilir ve ileride birçok fayda sağlayabilir. Biyolojik yaşlanmanın azalması sadece kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskinin azalmasıyla ilişkili değil, aynı zamanda daha uzun ömür ve daha düşük ölüm riskiyle de ilişkili.” dedi Makarem.

Demografiyi ve Kriterleri inceleyin

Ek çalışma ayrıntıları:

  • Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 47 idi; %50’si kadındı; Kendilerini %6 Asyalı yetişkin, %10’u Siyah yetişkin, %16’sı Hispanik yetişkin ve %64’ü Beyaz yetişkin olarak tanımladılar.
  • Hayatın Temeli 8, optimal kardiyovasküler sağlığı sağlayan sağlıklı yaşam tarzı davranışlarının ve sağlık önlemlerinin bir kontrol listesidir. 8 maddelik puanlama aracı; sağlıklı uyku, sigara içmeme, düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme, sağlıklı vücut ağırlığı, kan şekeri, kolesterol ve kan basıncını içermektedir. Bir kişinin genel puanı, sekiz ölçümün hepsinin ortalaması kullanılarak hesaplanır ve üç kategoride puanlar elde edilir: yüksek, orta veya düşük kardiyovasküler sağlık.

Sağlıklı Yaşlanmaya İlişkin Bilgiler

“Bu bulgular, kronolojik yaş ile biyolojik yaş arasındaki bağlantıyı ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını takip etmenin daha uzun yaşamamıza nasıl yardımcı olabileceğini anlamamıza yardımcı oluyor. Herkes daha uzun yaşamak ister, ancak daha da önemlisi, daha uzun süre daha sağlıklı yaşamak istiyoruz, böylece mümkün olduğu kadar uzun yıllar gerçekten keyif alabilir ve iyi bir yaşam kalitesine sahip olabiliriz,” dedi Donald M. Lloyd-Jones, MD, Sc.M., FAHA, Life’s Essential 8 yazı grubunun başkanı ve Amerikan Kalp Derneği’nin eski gönüllü başkanı. Lloyd-Jones aynı zamanda koruyucu hekimlik bölümünün başkanı, Eileen M. Foell Kalp Araştırmaları Profesörü ve koruyucu tıp, tıp ve pediatri profesörüdür. 

Çalışma Sınırlamaları

Çalışmanın bir sınırlaması, kardiyovasküler ölçümlerin zaman içinde yalnızca bir noktada ölçülmesidir. Bu nedenle, kardiyovasküler sağlıktaki değişiklikler ölçülemedi ve bunların zaman içinde fenotipik yaş üzerindeki potansiyel etkisi ölçülemedi.

Ortak yazarlar, açıklamalar ve finansman kaynakları yazıda listelenmiştir. Amerikan Kalp Derneği ve Ulusal Sağlık Enstitüleri çalışmayı finanse etti.

BENZER YAZILAR

Barotrauma

Barotrauma Dünya kıyameti, geliştiricilerin en beklenmedik şekillerde ortaya çıkmasıdır. Oyunda Barotrauma küresel ısınmadan sonra gezegene olanların hikayesini öğrenebilirsiniz. Dünya tamamen su ve ardından buzla kaplıydı ve kalan...

İlk Microsoft Surface Laptop Studio 2 Teknik Özellikleri Web’e Sızıyor

Bu yıl yeni Surface cihazları bekleniyor ve Microsoft şimdiye kadar 2023'te piyasaya sürülmesi öngörülen ürün yelpazesinde ağzı sıkı kalırken, yeni bir Surface Laptop Studio...

Component Nedir?

Component Nedir? Bilgisayarlar anakart, CPU, RAM ve sabit disk gibi birçok farklı parçadan oluşur. Bu parçaların her biri, bileşen adı verilen daha küçük parçalardan oluşur. Örneğin,...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...