Hayat Kimyası

By | 30 Ocak 2014

KİTABIN ADI Hayat Kimyası

KİTABIN YAZARI Turgay RENKLİKURT

YAYINEVİ VE ADRESİ Arıtan Yayınevi – Litros Yolu 2. Matbaacılar Sitesi A Blok K:6 No:6 (4NA6) Topkapı / İSTANBUL

BASIM TARİHİ EKİM 1999

KİTABIN YAYIM MAKSADI Kitap; hayatı anlamlandıran ve kolaylaştıran bilgileri, tanımlanmış hedef kitlelelerine göre biçimlendirerek, anlaşılır ve pratikte kullanılabilir bir halde sunma prensibiyle; okuyucuları, insan organizmasının o engin ufuklarına küçük bir seyahat yaptırma amacıyla hazırlanmıştır.

KİTABIN ÖZETİ :

Bu kitapta, Turgay Renklikurt Ali Kırca ve daha birçok ünlü kişinin fazla kilolarından kurtulmasını sağlayan diyetleri ve öneriler paketini anlatmış. Yöntem olarak insan sağlığı konusundaki titiz araştırmalarının sonucunda yazdığı makalelerden örnekler vermeyi uygun görmüş. Bu makalelerde sağlığımıza yönelik tehdit ve tehlikeler; sağlıklı ve dengeli beslenmek için bilinmesi gerekenler; farklı ruh ve beden yapıları için alternatif rejim programları; hızlı, kolay ve kalıcı sonuçlar aldıran mucize limon diyeti konularına değinilmiştir:

Özellikle hanımların spor yapmaktansa fazla kiloların stresinden kurtulmak için, başvurduğu en kestirme yol, bir sürü para verip zayıflama hapları denen el bombası etkili ilaçları içmek.

Kimyasal maddeler nedeniyle etimizden sütümüze, sebzemizden meyvemize tüm yiyeceklerimiz değişik hormon bileşikleri içeriyor. Bu konuda laboratuvarlarda yapılan araştırmalarında bulunan veriler, erkekleri ürkütecek boyutta.

Unutmamak gerekir ki, zayıflama diyet ve ameliyat işi değil. Bir beyin işi. Beyni hazırlamadan kilolardan kurtulmak mümkün değil.

Insanın en büyük hazinesi, aklıdır. İnsanlık, aklın omuzlarında yükselmiştir. Bu ve buna benzer yüzlerce özdeyiş, sürekli aklın erdeminden, yüceliğinden bahseder. Pekiyi, hiç araştırdınız mı, sahip olduğunuz böylesine bir kıymetli bir hazine neyin nesidir, özellikleri ne?

Araştırmacılar diyet adı altında aşırı yağ kaybını süratlendiren uygulamaların, yağla beraber depo östrogen hormonunun kaybına sebep olarak, hormon dengesini bozduğunu, bunun sonucunda da ay hali düzensizliklerinin başlayacağını vurguluyor.

Uzmanlar aşırı kilolu genç kızların ileriki yaşlarında, zayıf olanlara göre on misli daha fazla göğüs kanseri olma riski taşıdığını vurguluyorlar. Sebep: Fazla östrojen…

Iş hayatında tepeye ulaşmak için erkeklerle yarışa giren ve onları alt etmek için kavga veren kadınlar farkına varmadan ufak ufak erkekleşiyorlar… Saçları dökülüyor, çünkü; erkekleri alt etmek için erkek gibi eforlu yaşamaları, organizmalarının daha fazla erkeklik hormonu salgılamasına sebep oluyor.

Sandalyelerde dik oturmak artık demode oldu. Hele hele; bel ağrınız, disk kaymanız, bel fıtığı rahatsızlığınız varsa sandalyede uzun süre oturmak kesinlikle “out” (aut). Çünkü; sandalyede 1 saat dik oturan bir kişinin 5. bel omuruna binen yük, 1 saat sonra; 101 kilodan 152 kiloya yükselmekte. Ve dayanılmaz ağrılara neden olmakta.

İnsanlar yaza kilolu girmeyeyim diye erkenden yurt dışından kilo düşürecek haplar getirip avuç avuç içmeye başlıyorlar. Yan etkileri bilinmeden içilen bu haplar bazılarının kalbinin teklemesine sebep oluyormuş.

Selülit konusunda yüzlerce kitap yazılmış, konferanslar verilmiş, devreye diyetisyenler girmiş, ve kurtuluş yolunun; kilo düşmekte olduğunu söyleyip milleti açlığa mahkum etmişler.

Sabah, öğle, akşam 5’er dakika kendinize ayıracak vaktiniz varsa, taş gibi sağlam sırt ve bel kaslarına sahip olabilirsiniz. Yapacağınız tek şey sırt ve bel kaslarınızı belli bir pozisyona getirip 10 saniye müddetle kendinizi kasmak.

Yaşlanmayı geciktirme konusunda yapılan bir araştırma sonucunda haftada 4 kez, vücut ısısını 37,5-38,5 dereceye yükselten ve 45 ila 60 dakika süren bedeni etkinlikler, hem insanı diri tutuyor, hem de yaşlanmayı önlüyormuş. Yalnız bu etkinlikler sırasında dakikadaki kalp atım sayısı 140-150 atımı geçmemeliymiş.

7 öğün yemek yiyeceksiniz. Yemeklerde yağ, ekmek ve şeker kesinlikle masada olmayacak. Her yemek öncesinde bildiğiniz kültür-fizik hareketlerinden 10 dakika boyunca yavaş tempoda yapacaksınız. Her öğünde bol miktarda yeşil salata, sebze, biber yiyeceksiniz.

Limon suyunun içerisinde vitamin ve minerallerin dışında henüz tespit edilememiş pekçok enzim de varmış. Bu enzimlerden bir kısmı mide siniri üzerinde etki ederek mide kaslarının büzülmesine, buna bağlı olarak da açlık duygusunun kalkmasına etmen oluyormuş. Yine bu enzimlerden bir kısmı yağların kimyasal yapısını bozarak bağırsaklardan atılmasına etmen oluyormuş.

Haberlere göre; ateşte pişirilen, ızgara yapılan etlerde pişme sırasında kanser uyarıcı rolü oynayan bir kimyasal oluşum meydana geliyor. Bu kimyasal oluşum kansere yatkın bünyelerde kanser uyarıcısı rolü oynuyor.

Balayına giden erkeğin, balayı dönüşü, organizmasındaki erkeklik hormonu seviyesi düşüyormuş. Bu düşüşün fiziki ve ruhi sebeplerini izah eden uzmanlar, -belki de bilmeden evlilikte mutsuzluğun neden balayı bittikten sonra başladığını açıklamış oluyorlar.

Araştırmaların sonuçlarına göre çocuklarımız çoğu, engeç 8 yaşında TV etkisiyle kadın-erkek farklılığını ve cinsel ilişkinin tüm ayrıntılarını bilir hale gelmektedir. Cinsel ilişkiye başlama yaşının 11-12’ye indiği tespit edilmiştir.

Bir çocuk için en ideal spor yüzmedir. Su içerisinde eklemlere ve kemik uzama bölgelerine çok az yük biner. Bu yükün azalması da çocuğun boyunun ideal ölçülere ulaşmasını sağlar.

Anne ve babalar çoğu kez, çocuklarını filozof ve bilimadamlarında bulunan kuramsal ve algılayıcı bir zekaya sahip olmaları konusunda bir yük altına sokar. Çocuk, kendisinde bu zeka özelliği olmadığı zaman ailesinden sert tepkiler alır.

İnsanların; kültürel, ekonomik ve çevresel zenginliğe bağlı olarak keyif, doygunluk ve haz normlarının değiştiği ortaya koyulmuş. Büyük kısmı, öz çocuğu ile beraber zaman geçirirken mutluluk duygusuna benzer bir duygu yaşarmış.

Bir Alman üniversitesine bağlı kanser araştırma enstitüsünün uzmanlarının araştırmasına göre en geç saat 16.30-17.00 arasında son yemeğini yiyen ve saat 17.00’den sonra hiç yemek yemeyip sadece su içenler adeta gençleşiyor.

Günümüzde bilim dallarına bir yenisi eklendi: Eski Yunancası Gelos kelimesinden üretilen Gelotoji. Türkçesi Gülmeloji: Ölümsüzlüğün sırrı.

Beyinle ilgili sayısız araştırmalar yapılmıştır. Bugün hala gizemini koruyan beyin hakkında bilinenler, bilinmesi gerekenlerin yüzde 10’u civarında…