Hasat Zamanıdır Yaşlılık

By | 30 Ocak 2014

Yaşlılık hiçbir zaman anormal bir süreç değildir. İnsanın hayata başlamasıyla beraber önüne çıkacak son duraktır. Yaşlılık eğer ki hayatta kalmayı başarabilirsek bindiğimiz tren bizi bu son durağa getirecektir.

Bir Yahudi Atasözü “Yaşlanmak istemiyorsan, hazır gençken kendini as” diyerek gençlikten sonraki yaşantıyı kabul edemeyenlerle dalga geçmektedir.

Yaşlılık insanların doğum tarihleri ile ilgili olmadığı, esas yaşlılığın kişinin ruh hali ile ve hayata bakış açısıyla birebir doğru orantıda olduğu bir gerçektir. Kişinin fiziki yapısı yaşından dolayı yaşlılık belirtileriyle dolmasına rağmen, eğer ki hayata bakış şekli ve hayattan almış olduğu dersleri kendisiyle özleştirildiği anda yaşlılık, hem kendisi hem de etrafındakiler için korkulacak değil benimsenecek bir şekil alır. Yaşlılığın insanın hem kendisine hem de etrafına korku vermemesi, kendi etrafındaki insanlar tarafından sevilip saygıyla karşılanması için fiziki yaşlılığının güzelliğine hayat tecrübelerine babacan tavırlarıyla aktarması mutlak gerekmektedir.