Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Webmaster Hala Kullanmalı mıyım? - Dinamik İşleme Nedir?

Hala Kullanmalı mıyım? – Dinamik İşleme Nedir?

- Advertisement -
- Advertisement -

Dinamik oluşturma, sorunlarınızı etkili bir şekilde çözebilir. JavaScript SEO’su sorunlar, ancak Google bunun uzun vadeli bir çözüm yerine geçici bir çözüm olması gerektiğini tavsiye ediyor.

Hem Bing hem de Google, dinamik oluşturmayı, JavaScript’teki Google Arama tarama ve dizine ekleme sorunlarına hızlı bir düzeltme olarak ilan edecek kadar önemli görüyor.

Bu, web geliştirme ekipleri ve teknik SEO topluluk, dinamik işleme sürecini ve bunun neden yalnızca geçici bir kurulum olarak görülmesi gerektiğini anlamalıdır.

Dinamik İşleme Nedir?

Dinamik oluşturma, JavaScript içeriğinizi farklı şekilde sunarak her iki dünyanın en iyi yönlerini birleştirir.

Tamamen işlenen içerik (sayfaların statik HTML versiyonu) arama motorlarına gönderilirken, normal site ziyaretçilerine normal (istemci tarafında oluşturulan) içerik sunulur.

Bu oluşturma tekniği, web sitenizin Googlebot gibi tarayıcıları dinamik olarak algılamasını sağlar ve Google’ın içeriğinizi tarayın ve dizine ekleyin JavaScript çalıştırmadan.

Dinamik oluşturma, kullanıcılara ve arama motoru botlarına alakalı web siteleri sağladığından, sayfalarınızın her biri için gereken tarama süresini en aza indirmeye yardımcı olur.

Tüm sitelerin dinamik oluşturmaya ihtiyacı yoktur, ancak tam olarak nasıl çalışır?

Dinamik İşleme Nasıl Çalışır?

Dinamik oluşturmayı uygulamak zorlu, kaynak yoğun ve zaman alıcı olabilir.

JavaScript deneyimini kullanıcılara ve HTML dosyalarını arama botlarına sunarak çalışır.

 • Harici bir dinamik oluşturucu, örneğin Prerender.io arama tarayıcılarını tanımlamak için sunucuya yüklenir.
 • Tarayıcılardan gelen istekler, tarayıcıya uygun içeriğin (statik bir HTML sürümü gibi) çevirisi olarak işlev gören oluşturucuya yönlendirilir. Bu sayfa daha sonra önbelleğe alınır.
 • Bir insan kullanıcı isteği normal olarak işlenir ve onları web sitesine gönderir. Dinamik işleme sürecinin bu bölümünü, masaüstü veya mobil içerik gerektirip gerektirmediğini belirlemek için de kullanabilirsiniz.

Dinamik İşleme Hangi Sorunları Çözebilir?

Dinamik oluşturma, JavaScript tarafından oluşturulan alakalı içeriği seçerek Google’ın web sitenizi daha hızlı taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olur.

Bu, arama motorlarının sayfaları daha hızlı alması anlamına gelir ve sitenizdeki daha fazla sayfadan geçmelerine izin vererek sayfalarınızın daha fazlasının görünür olmasını sağlar.

Arama motorlarının JavaScript’i işleme ihtiyacını ortadan kaldırarak, hızla ilgili tarama bütçesi sorunlarını optimize edebilir ve arama motorlarının JavaScript yüklü içeriğinizi kaçırmasını önleyebilirsiniz.

Bu, tekniği sık sık güncellenen çok sayıda içerik oluşturan büyük web siteleri için ideal hale getirir (örneğin, dönen bir envantere sahip bir e-ticaret mağazası).

Google’da indekslenen daha fazla içerik, içerik pazarlama çabalarınıza ve organik arama kanalı yatırımınıza yardımcı olacaktır.

Hala Dinamik Oluşturmayı Kullanmalı Mısınız?

Dinamik oluşturma, sürekli olarak gelişen büyük, JavaScript ağırlıklı siteler için hala mükemmel bir eşleşmedir – ancak yalnızca kısa vadeli bir düzeltme olarak.

Ayrıca, işlerinden en iyi şekilde yararlanmak isteyen şirketler için de faydalıdır.

Sunucu tarafı işlemeye göre daha hızlı ve daha az kaynak yoğun olduğundan, dağıtılması da daha kolaydır.

Web geliştiricilerinin dinamik oluşturmayı geçici olarak kullanmayı düşünmesi gereken üç durum vardır:

 • Hızlı indeksleme gerektiren, hızla değişen içeriğe sahip büyük bir siteniz varsa – bu, sıralamalara ve trafiği ve geliri artırmaya yardımcı olur.
 • Web siteniz modern JavaScript işlevselliğine dayanıyorsadinamik oluşturma, HTTP isteklerinin sayısını en aza indirirken JavaScript’i geniş ölçekte işlemenin sınırlamalarının üstesinden gelebilir.
 • Web siteniz sosyal medya paylaşımına ve sohbet uygulamalarına dayanıyorsa sayfa içeriğine erişim gerektiren – gömülebilir sosyal medya duvarları, widget’lar vb.

Dinamik İşleme Gizleme mi?

Google gizlemeyi açıklıyor “arama sıralamalarını manipüle etmek ve kullanıcıları yanıltmak amacıyla insan kullanıcılara ve arama motorlarına farklı içerik veya URL’ler göndermek.”

Siyah şapka SEO taktiği olarak kabul edilir – örneğin, kullanıcılara köpeklerle ilgili bir sayfa ve tarayıcılara kedilerle ilgili bir sayfa göstermek.

Dinamik oluşturma, her iki tarafa da farklı içerik gönderse de, yalnızca içeriğinizi botlar için önceden oluşturmak içindir.

Dinamik oluşturma uygularsanız, arama botlarına gönderdiğiniz sayfanın sürümü ile kullanıcılara giden sürüm arasındaki farkları en aza indirin.

Aynı son içeriği tarayıcılara ve gerçek kullanıcılara sunmak, Google’ın kolayca, hızlı ve ekonomik bir şekilde dizine eklemesini sağlar.

Geçici Çözüm Olarak Dinamik İşleme Nasıl Kullanılır?

Buna göre Google web siteniz arama motorları tarafından kullanılamayan JavaScript tarafından oluşturulan içeriğe ev sahipliği yapıyorsa, dinamik oluşturma, soruna geçici bir çözüm olarak kullanılabilir.

Botlarınız JavaScript tarafından oluşturulan içerikle ilgili sorun yaşıyorsa, bunları tespit etmek ve JavaScript olmadan sunucu tarafından oluşturulan bir sürüm sunmak için dinamik oluşturmayı kullanın. İçeriğin istemci tarafında oluşturulmuş bir sürümü daha sonra kullanıcılara gösterilir.

Öte yandan dinamik oluşturma, Google için ek, gereksiz karmaşıklıklar ve kaynaklar oluşturur. Birçok ön işleme isteği oluşturduğundan, sunucunuzu önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Dinamik oluşturma, sitenizin iki ayrı sürümünü korumanızı gerektirdiğinden, uzun vadeli geçerli bir seçenek değildir.

Web sitenizin kullanıcılar ve arama botları için iyi optimize edildiğini ayrıca doğrulamanız gerekir, bu da SEO ve geliştirme ekipleriniz için başka bir yerde daha iyi harcanabilecek değerli zamanınızı alır.

Son olarak, dinamik oluşturma, müşterilerinize sitenizin istemci tarafında oluşturulmuş bir sürümünün sunulduğu anlamına gelir. Kullanıcıların büyük miktarda JavaScript’i işlemek için üretilmemiş daha eski cihazları varsa, bu durum sayfa performansının düşmesine ve olumsuz bir kullanıcı deneyimine yol açabilir.

Özet

JavaScript SEO sorunlarınızı onarmak için. Devam etmeye karar vermeden önce kendinize şu soruları sorun:

 • Web siteniz indekslenebilir mi?
 • Web siteniz içeriğinin bir kısmı veya tamamı için JavaScript kullanıyor mu?
 • İçeriğiniz düzenli olarak değişiyor mu?
 • Bütçe kısıtlamalarıyla mı karşılaşıyorsunuz?
 • Mühendislik ekibinizin üzerinde sunucu tarafında işlemeyi uygulamak için çok fazla iş var mı?

Arama motoru sonuç sayfalarında görünmeyen web sayfalarını düzeltmek için dinamik oluşturma mevcuttur, ancak her zaman sunucu tarafında oluşturmayı öneririz.

Ne de olsa, bir web sitesinin yalnızca bir sürümüyle bakım yapmak daha kolaydır ve kullanıcılar ile Googlebot’un sürümlerinin aynı olup olmadığını doğrulamanız gerekmediğinden zaman açısından daha verimlidir.

Geliştirme kaynaklarınızı ve teknoloji yeteneklerinizi değerlendirdikten sonra, tüm kullanıcı aracılarının aynı içeriği alması için sunucu tarafı işlemeye geçme fırsatlarını araştırın.

BENZER YAZILAR

Iframe Nedir?

Iframe Nedir? Bir iframe (satır içi çerçevenin kısaltması), harici bir web sayfasının bir HTML belgesine gömülmesine izin veren bir HTML öğesidir. Bir web sayfasının yapısını...

Domain İP Adresi Bulma – Sitelerin IP Adreslerini Nasıl Bulurum?

Giriş Web sitelerinin birbirine nasıl bağlandığını veya bir web sitesinin İnternette nerede bulunduğunu hiç merak ettiniz mi? Bir alan adı yazdığınızda, web tarayıcıları etki alanını...

A16 Bionic, Çok Çekirdekli Çalışmada A15 Bionic’ten Yüzde 5 Daha Yavaş, Ancak Tek Çekirdekli Testlerde En Hızlı Mobil SoC’dir

Apple'ın en yeni A16 Bionic'ini destekleyen iPhone 14 Pro'nun ilk kriteri ortaya çıktı ve tek çekirdekte hakim olmasına rağmen, A15 Bionic çok çekirdekli çalışmada...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...