Salı, Eylül 26, 2023
Ana Sayfa Webmaster Haber Yayıncıları İçin İçerik Etiketleme Politikaları Nasıl Oluşturulur?

Haber Yayıncıları İçin İçerik Etiketleme Politikaları Nasıl Oluşturulur?

- Advertisement -
- Advertisement -

Eylül 2022, haber yayıncıları için son zamanların en çalkantılı aylarından biriydi.

Son dakika haberleri ve Google Discover gibi genellikle oldukça çalkantılı trafik kaynaklarına dayanan bir sektörde, uygun içerik etiketleme, trafik tutarlılığının bir şekilde daha güvenilir olabileceği güvenlik ağını sağlayabilir.

Bu yıl eğlence, futbol, ​​oyun, müzik ve sağlık sektörlerinde, bazıları her ay on milyonlarca kullanıcıyı çeken birkaç büyük haber yayıncısıyla çalışıyorum. Hepsi belirli bir alanda eksik görünüyordu: içerik etiketleme.

İçerik Etiketleme Haber Yayıncıları İçin Neden Önemlidir?

Uygun şekilde kullanıldığında içerik etiketleme, bir yayının organik performansını büyük ölçüde artırmaya yardımcı olabilir. Ancak, birçok yayıncı bunu yanlış anlıyor. İçerik etiketlemeyi optimize etmek için ana motivasyonlardan üçü aşağıdaki gibidir.

Daha Güçlü Topikal Otorite

Google’ın çeşitli güncellemeleriyle, kullanıcının arama sorgusu için gerçek bir otorite olan web sitelerinin daha üst sıralarda yer almasını sağlamaya büyük önem verildiğini biliyoruz.

Haber yayınları için otorite olmak, yazar özellikleri, ilgili geri bağlantılar ve uzman içeriği gibi bir dizi faktöre dayanır.

İçerik etiketleme ile, belirli bir konudaki tüm uzman içeriğinizi tek bir yerde toplayarak Google’ın taramasını, farklı makaleler arasındaki bağlantıları bulmasını ve yayınınızın bu alanda ne kadar yetkili olduğunu anlamasını kolaylaştırabilirsiniz.

Bu, her makalenin doğrudan bir etiket sayfası ve diğer birçok ilgili makale tarafından desteklendiği anlamına gelir ve bu da Google’ın kendi konu başlığına daha fazla güven duymasını sağlar.

Tutarlı Organik Trafik Güvenlik Ağı

Etiket sayfaları, tüm makalelerinizi bir araya getirmekten çok daha fazlasını yapabilir. Aslında, yüksek hacimli, genel anahtar kelimeler için sıralanan güçlü açılış sayfaları haline gelebilirler.

Etiket sayfalarının belirli bir konudaki çeşitli soruları yanıtlayabilen merkezi bir merkez olması nedeniyle, Google’ın yüksek arama hacmi jenerik için normal organik listeler içinde (En Çok Okunan Haberler vb. yerine) bir etiket sayfasını sıralama olasılığı daha yüksektir. sorgu.

Örneğin, birisi “Aşk Adası” için arama yaptığında, arayan kişinin Aşk Adası hakkında aradığı şeyin arkasında çok fazla bağlam yoktur. Google, bir etiket sayfası sunarak, kullanıcıya tüketmesi için daha geniş bir içerik yelpazesi sunar, bu nedenle arama amaçlarını karşılama olasılığını artırır.

Metroyu örnek olarak kullanarak, hızlı bir bakış Semrush potansiyel olarak her ay yüz binlerce (ve çoğu durumda milyonlarca) organik kullanıcıyı çeken etiket sayfalarını gösterir.

Haber Yayıncıları İçin İçerik Etiketleme Politikaları Nasıl Oluşturulur
Haber Yayıncıları İçin İçerik Etiketleme Politikaları Nasıl Oluşturulur

Ve bu etiket sayfası trafiğinin çoğu, şaşırtıcı bir şekilde, “‘Aşk Adası” gibi yüksek hacimli, genel anahtar kelimelerden geliyor:

Haber Yayıncıları İçin İçerik Etiketleme Politikaları Nasıl Oluşturulur
Haber Yayıncıları İçin İçerik Etiketleme Politikaları Nasıl Oluşturulur

Metro ayrıca “Aşk Adası” için En Çok Okunan Haberler’de yer aldığında, tıklamayı yakalama şansını ikiye katlıyor.

Love Island makaleleri için organik performansta bir düşüş görürlerse, siteleri yüksek hacimli, genel anahtar kelimelerden gelen trafiği çekmek için hala etiket sayfasının güvenlik ağına sahiptir.

Yani, etiket sayfası elbette sıralamayı koruyorsa.

Etiketleme Politikası Olmadan Neler Olabilir?

Bir etiketleme politikasını düzgün bir şekilde uygulamayan birkaç büyük yayınla çalışmaya başladığımda, bir etiketleme politikası olmadığında işlerin ne kadar dağınık olabileceğini ilk elden gördüm.

İçerik etiketlemenin giriş ve çıkışları ve bunun SEO ile nasıl ilişkili olduğu konusunda düzgün bir şekilde eğitilmedikleri zaman, yazarlar makalelere sonsuz rastgele etiketler ekleyerek web sitesine gerçek bir fayda sağlamayan çok sayıda etiket sayfası oluşturdular.

SEO açısından bakıldığında, bunun neden olduğu sorunlar şunlardır:

  • Boşa harcanan tarama bütçesi: Her gün çok sayıda yeni etiket sayfasının yanı sıra büyük hacimli makaleler oluşturulduğunda, bu, Googlebot’un (ve diğer botların) makalelerin kendisi yerine düşük kaliteli etiket sayfalarını tarayarak kaynakları israf etmesine neden olur.
  • Seyreltilmiş topikal otorite sinyalleri: Etiketleme abartılı olduğunda, temelde aynı konuya odaklanan, ancak makaleleri ve topikal otoriteyi birden çok etikete yayan birden çok etiket sayfasıyla karşılaşabilirsiniz. Buna bir örnek, Cristiano Ronaldo’nun burnunu kırdığı hakkında bir makale yazmak, ardından “Cristiano Ronaldo”, “Cristiano Ronaldo burnu”, “Cristiano Ronaldo burnu kırıldı” ve “Cristiano Ronaldo burun yaralanması” için bir etiket sayfası oluşturmak olabilir. Gerçekten, makalenin kendisi “burun” ile ilgili anahtar kelimeleri hedefleyeceğinden, burada yalnızca “Cristiano Ronaldo” etiketine ihtiyacımız var. Dolayısıyla, yalnızca ana “Cristiano Ronaldo” etiket sayfası, diğer üç ilgili etiket sayfasıyla rekabet etmek zorunda değil, makalenin kendisi de rekabet ediyor.
  • Endeks şişkinliği: Niş etiket sayfaları oluşturulduğunda (“Cristiano Ronaldo burnu” ve “Cristiano Ronaldo burun yaralanması” gibi), yalnızca bir makalenin etiketlenmesiyle sonuçlanır, bu da ince, düşük kaliteli etiket sayfalarının dizine eklenmesiyle sonuçlanır ve bu sayfalar neredeyse kesindir. birbirinin kopyası.
  • Etiket sayfaları için neredeyse hiç trafik veya sıralama yok: Yazarlar, içeriği etkili bir şekilde nasıl etiketleyeceklerini ve etiket sayfası performansını nasıl optimize edeceklerini bilmediklerinde, etiket sayfaları, muhtemelen sıralama yapmayacakları veya trafik çekmeyecekleri için boşa harcanmış bir fırsat haline gelir.

Uzun bir süre boyunca uygun olmayan etiketleme yapıldığında, temizleme işi oldukça zaman alıcıdır ve değerli hiçbir şeyin kaldırılmadığından emin olmak için ayrıntılı analiz gerektirir. Önleme kesinlikle tedaviden daha iyidir!

Bu nedenle, etiket sayfaları, ilgili içeriği bir arada tutan yapıştırıcı görevi görebilir ve makale performansı düştüğünde tutarlı, her zaman yeşil kalan trafik sürücüleri olarak işlev görebilir.

Ancak yazarlarınızın, siteye bir bütün olarak fayda sağlayan bir etiketleme yaklaşımında birleştiğinden nasıl emin olabilirsiniz? Elbette etiketleme politikalarıyla!

Yazarlar İçin Etiketleme Politikaları Nasıl Uygulanır?

Birden fazla konuda içerik yayınlayan her haber yayınında uygun bir etiketleme politikası bulunmalıdır, ancak neler dahil edilmelidir? Ve nasıl yazılmalıdır? Aşağıda, yayıncılara odaklanmalarını önereceğim öğeler var.

Politikaya Giriş Oluşturun

Politikaya neden ihtiyaç duyulduğuna ve neyi başarmayı amaçladığına dair tek paragraflık bir açıklama ile başlayın. Etiketleme site için tarihsel bir sorunsa, bu, işlerin nerede ve neden yanlış gittiğine dair örnekler vermek için bir fırsattır. Bu, yazarların politikanın amacını anlamalarına yardımcı olur.

Kural 1: Etiketleri Genel Ama Alakalı Hale Getirin

Daha önce de belirtildiği gibi, etiketlerin yüksek arama hacmine sahip genel anahtar kelimeler için gerçek bir sıralama potansiyeli vardır, bu nedenle ideal olarak tam da bunu hedeflemeleri gerekir!

Ayrıca, hepsi benzer anahtar kelimeler için rekabet eden birden çok niş etiket sayfası aracılığıyla topikal otorite sinyallerini seyreltme riskini de önlersiniz.

Kural 2: Makale Başına Maksimum X Etiket Kullanın

Etiketleme için iyi bir hedef, makale başına bir veya iki etikete sahip olmaktır (bu, her yayın için değişiklik gösterse de).

Bu şekilde, yazarların dizin şişkinliğini kontrol etmeye ve bütçe verimliliğini taramaya yardımcı olan birden çok benzer etiket oluşturma olasılığı daha düşük olacaktır.

Kural 3: Mümkün Olduğunda Mevcut Etiketleri Kullanın

Umarım yayınınız konu başına birden fazla hikaye oluşturur, bu nedenle yazarların yeni bir tane oluşturmaya başlamadan önce uygun bir mevcut etiketi aramasını sağlayın.

Kural 4: Küçük Harfli Metin Kullanın ve Özel Karakter Kullanmayın

Kullanılan sisteme bağlı olarak, yazarların büyük harflerle veya özel karakterlerle girdiği etiketler, ideal olmayan etiket sayfasının URL’sine uygulanabilir ve bir kez daha yinelenen etiket sayfalarının oluşturulmasına neden olabilir (örn. /Cristiano-Ronaldo/ ve /cristiano-ronaldo/) veya yalnızca genel olarak optimize edilmemiş ve dağınık URL’ler.

Kural 5: Makalelerdeki Etiket Sayfalarına Dahili Bağlantılar Ekleyin

Bu önemli. Diğer tüm noktalar, etiketleme sayfalarının oluşturulmasıyla ilgili olsa da, makalelerden dahili bağlantı, etiket sayfasının kendi otoritesini oluşturmaya nasıl başladığınızdır.

Yazarlar, mümkünse ilk paragrafta makalenin ana etiket sayfasına ve mümkünse makalenin geri kalanındaki diğer ikincil etiket sayfalarına bağlantı vermelidir.

Bağlam Sağladığınızdan Emin Olun

Yazarların içerik etiketlemeyle ilgili genel kurallara bağlı kalmamalarının ana nedenlerinden biri, onlara neden belirli bir şekilde yapmaları gerektiğinin ardındaki bağlamın verilmemiş olmasıdır.

Bir yayının SEO stratejisi, yazarların çabalarının bu stratejiyi nasıl desteklediğini anlamalarına dayanır, bu nedenle etiketlemenin neden belirli bir şekilde yapılması gerektiğini anlamalarına yardımcı olacak eğitimin yapıldığından emin olun (onları bu makaleye yönlendirmekten çekinmeyin!).

Politikaların kendileri, neredeyse bir kontrol listesi gibi, etiketlemenin temel kurallarını özetleyen basit belgeler olmalıdır. Herkesin tam olarak aynı eğitimi almasını sağlamak için video şeklinde yapılabilecek bağlamı sağlamak için bu politikaların tanıtılmasıyla eğitim sağlanmalıdır.

Genel Etiket Sayfası Kurulumu

Yazarın sorumluluklarının ötesinde, yayın sahiplerinin de etiket sayfalarının büyümesini desteklemek için doğru teknik kuruluma sahip olduklarından emin olmaları gerekir. Aşağıdaki alanlar, yazarın çabalarını desteklemek için yeterince ele alınmalıdır.

Etiket Sayfalarını Açılış Sayfalarına Dönüştür

Etiket sayfalarını ayarlarken, meta başlıklar ve açıklamalar, başlıklar ve giriş metni gibi temel optimizasyonların yanı sıra dizine eklenebilirlik gibi basit şeylerin de dikkate alınması gerekir.

Rakiplerinizin etiket sayfalarından daha fazla ayrıntı (biyo bilgileri, ilgili etiket sayfalarına dahili bağlantılar içeren tanıtım metni vb.) sağlamak ve birçok etiketli makalenin ilk sayfada hemen kullanıma sunulmasını sağlamak da size bir avantaj sağlayacaktır.

İçeriği Birden Fazla Sayfaya Böl

Googlebot için işleri daha basit hale getirmek ve oluşturmayla ilgili olası sorunlardan kaçınmak için sayfalandırmayı kullanarak içeriği birden çok sayfaya bölmek olacaktır.

Makalelere Etiket Sayfası Ekmek Kırıntıları Ekle

Etiket sayfalarına dahili bağlantıların makalenin gövde metnine dahil edilmesini sağlamaktan yazarlar ve editörler sorumlu olsa da, sayfanın teknik kurulumu, varsayılan olarak ana etiket sayfasına bağlantı verilmesini sağlamalıdır.

Her makalenin başına, o belirli makalenin ana etiketine bağlanan kırıntıları ekleyin. Makale sayfaları genellikle ana kategoriye (örneğin, “Müzik”) bir içerik haritası bağlantısı içerir, ancak içerik haritaları ayrıca etiket sayfalarını tanıtmak için harika bir fırsat sunar.

Makale Şemasına Etiket Sayfası Breadcrumbs Ekleme

Sayfanın kendisindeki fiziksel içerik haritası bağlantısının yanı sıra, etiket sayfasına bağlantı vermek için sayfadaki Makale veya Haber Makalesi şemasında yer alan içerik haritası şeması kullanılabilir, bu da Google’a iki sayfa arasındaki bağlantıya ilişkin başka bir gösterge sağlar.

Etiket Sayfası XML Site Haritası Oluşturun

Büyük haber yayınları, kaçınılmaz olarak, tümü bir site haritası dizininde depolanan, bir Google Haberler site haritası ve daha eski makaleler için çok sayıda başka site haritası da dahil olmak üzere birden çok XML site haritasıyla sonuçlanır.

Etiket sayfalarını kategorilerine göre ayrılabilen kendi site haritalarında gruplamak için harika bir fırsat da vardır.

Örneğin, müzik yayınları için “Sanatçı” site haritaları, spor yayınları için “Takım” site haritaları vb., Googlebot’un bu önemli sayfalara hızlı ve kolay erişimini sağlar.

Öncelikli Etiketler için HTML Site Haritaları Oluşturun

Etiket sayfalarını hem tarayıcılar hem de kullanıcılar için daha da erişilebilir hale getirmek için, HTML site haritaları oluşturmak, tüm öncelikli etiket sayfalarınıza kolayca erişilebilir dahili bağlantılar olduğundan emin olmanın harika bir yoludur, bunlar esasen konu dizinleri haline gelir.

BENZER YAZILAR

Nemide / Halit Ziya UŞAKLIGİL

KİTABIN ADI : NEMİDEKİTABIN YAZARI : H. ZİYA UŞAKLIGİLYAYINEVİ : İNKILAP VE AKABASIM YILI : 1984KİTABIN KONUSU :Annesi vereme yenik düşmüş ve kendisi de...

ADSL Nedir?

ADSL Nedir? “Asimetrik Dijital Abone Hattı” anlamına gelir. ADSL, bir DSL İnternet bağlantısı türüdür. SDSL gibi, dijital verileri bakır telefon hatları üzerinden aktarır. “Asimetrik” kelimesi, yükleme...

AjanSTUART WOODS

Romanın kahramanı Jesse ne yapacağını bilemez durumdadır. İşlemediği bir suçtan tutuklanmış ve cezaevine kapatılmıştır. Burada, zamanının bir yarısını hücresinde tek başına, diğer yarısını da,...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Pixel Saatinizi Her Ne pahasına olursa olsun Koruyun, Çünkü Google Onu Sizin Yerinize Tamir Etmeyecektir

Google, Pixel Watch'unuzun ekranı kırılırsa tamir edilemeyeceğini doğruladı. Bunun nedeni, şirketin resmi olarak saatin yedek ekranlarını satmaması ve şu anda işleri onarmak için üçüncü...

Galaxy S24 Ultra, Samsung’un Cihazdan Çıkardığı İddiasıyla 10x Optik Yakınlaştırmanın Sonunu İşaretleyebilir

Galaxy S24 Ultra rahatlıkla gelecek yılın en iyi akıllı telefonlarından biri olacak ve bu kesin. Samsung'un her yıl cihazlarıyla sayı yapma alışkanlığı var. Bu yıl,...

iPhone 15 Ön Siparişleri Artık 799 Dolardan Başlayarak 1.599 Dolara Kadar Başlıyor

Apple, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, dünya çapında 40'tan fazla ülkede dört iPhone 15 modelinin tamamı için resmi olarak ön sipariş almaya başladı. Bilmeyenler için,...

Intel 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K, Core i5-14600K CPU’lar Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelendi, Maliyeti Yalnızca 13. Nesle Göre %3 Daha Yüksek

Kanadalı Perakendeci, PC-Kanada Intel'in 14. Nesil Core i9-14900K, Core i7-14700K ve Core i5-14600K CPU'larını ön fiyatlarla listeledi. Kanadalı Perakendeci Tarafından Listelenen Intel 14. Nesil CPU'lar:...